Дана розробка містить гарний матеріал про кімнатні рослини. Умови їх вирощування, Батьківщина рослин, догляд та гарні фотографії, що засвідчують належні умови догляду за рослинами.Автор Євтушенко Антоніна Федорівна
Відділ освіти
Семенівської райдержадміністрації Чернігівської області
Радомська загальноосвітня школа 1-3 ступенів
ОБЛАСНИЙ ЕТАП
ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ – ОГЛЯДУ
ВНУТРІШНЬОГО ТА ЗОВНІШНЬОГО ОЗЕЛЕНЕННЯ
НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
«ГАЛЕРЕЯ КІМНАТНИХ РОСЛИН»
Дослідження провели вихованці гуртка «Заповідними стежками рідного краю» Керівник Євтушенко Антоніна Федорівна
2014 р.
Мета керівника:
Мета вихованців:
1.Створити колекцію кімнатних рослин, збагатити їх видовий склад.
2.Створити проекти по озелененню приміщення (класної кімнати).
3.Оформити звіт про проведену роботу.
4.Зробити фотознімки.
Вступ.
Ми так думаємо.
Важко уявити, як змогла б жити і працювати людина без кімнатних рослин, особливо у дощову похмуру осінь, взимку, коли дерева стоять без листя, земля скована морозом. У цей час, коли природа спить міцним сном, людина особливо тягнеться до зелені, квітів. Протягом усієї історії людського суспільства квітучі рослини завжди і прикрашали і прикрашають життя людей. Вони тішать наше око, нагадують про багатство весни, теплий подих літа і блиск золотої осені, вражають своїми живими і соковитими фарбами. Що може бути прекрасніше за кімнату, що потопає в квітах? Які штучні запахи можуть зрівнятися з дивовижними пахощами кімнатних рослин? Ці маленькі оази зелені, пахощів, фарб, що змінюються залежно від пір року, діють на нас як чарівна музика.
Ми вважаємо, що вирощування кімнатних рослин - одне з найбільш захопливих занять. Рослини не тільки очищують повітря в приміщенні, але також з їхньою допомогою можна змінювати розміри і форми інтер'єру. Рослини - це найприродніша прикраса приміщення. За ними потрібний постійний та індивідуальний догляд. Ці зелені вихованці віддячують вам чистим повітрям, красивими квітами, листям, а деякі навіть і плодами, якщо правильно за ними і ретельно стежити і доглядати. Тому ми повинні знати не тільки назву кімнатної рослини, а й її батьківщину, біологічні особливості, потребу в поживних речовинах, воді, світлі.
Ми спробуємо поділитися з любителями кімнатного квітникарства в доборі асортименту рослин для кімнат із різними температурою і освітленням, познайомити з основними прийомами вирощування, аранжування і догляду за ними, поділитися порадами щодо вирощування того чи іншого виду рослини.
І. Літературні дані
Працюючи над дослідницькою роботою в літературі ми знайшли цікаву інформацію, а саме яке значення кімнатних рослин для нашого житла.
Кімнатні рослини і екологія житла
Житло сучасної людини заповнене електротехнікою, облаштоване меблями, що мають покриття із синтетичних матеріалів, які негативно впливають на здоров'я.
Цей вплив із часом накопичується і виражається в так званому «синдромі закритих приміщень» — частих головних болях, слабкості, алергічних захворюваннях.
Природними очисниками повітря у приміщені за лишаються живі кімнатні рослини.
У старій англійській книжці зі садівництва написано, що «вище призначення рослин не тільки в тому, щоб радувати наше око кольором, а нас самих вишу- каними плодами, але ще і добросовісно очищати повітря, і землю навколо нас». Здорові кімнатні рослини оздоровлюють і людей.
Забруднення життєвого простору загрожує нашому здоров'ю. Кімнатні рослини, як і ми, намагаються вижити в умовах приміщення. Ті рослини, які давно живуть у будинку, пристосовуються до взаємодії залізобетонних стін, побутової техніки, електроніки, синтетичних матеріалів.
Рослини не тільки самі виживають у цих умовах, але й допомагають нам, знешкоджуючи отруйні речовини. Деякі з отруйних речовин зв'язуються з цитоплазмою клітин і стають неактивними. Інші — перетворюються із отруйних у неотруйні й використовуються рослинами.
Декілька рослин цієї зеленої лілії вистачить, щоб повністю очистити повітря від формальдегіду в квартирі із середньою площею. За 24 години ця рослина позбавляє приміщення від мікробів і на 80% очищає повітря на кухні від оксиду вуглецю, що утворюється під час роботи газової плити.
Пил вловлюють усі рослини, особливо пухнасті. Всі рослини наповнюють вологою повітря у приміщеннях.
Якщо постійно змивати з рослини пил, то повітря в приміщеннях стає чистішим на 40%, порівняно з кімнатами, де рослин немає . Газ у 2-3 рази інтенсивніше поглинається чистими, вологими листками, ніж запиленими і сухими.
Листя рослин потрібно оприскувати розчином міді і заліза. Для підсилення лікарських властивостей фітонцидних рослин 2 рази на тиждень у воду для поливу добавляють розчин глюкози(5мл на 5 л води). 5 разів на місяць воду підкислюють аспірином (5г на 1л води).
Монстера
Батьківщина - тропічні
ліси Південної і Центральної Америки
Розмір: 3-5 м у висоту. Ріст: швидкий. Цвітіння: рідке. Температура: взимку 10-18'С, улітку 20-25°С.
Світло: яскраве розсіяне, півтінь, тінь.
Полив: м'якою і теплою водою, вологолюбні.
Вологість повітря: часте дрібно крапельне обприскування.
Пересадження: навесні кожні 2 роки.
Земляна суміш: дернова, листяна земля і пісок (3:1:1).
Підгодовування: весна-літо - раз на 2 тижні мінеральними й органічними добривами, зима-осінь - без підгодівлі.
Обрізування: не потребує.
Шкідники: павутинний кліщ, щитівка, борошнистий червець.
навесні верхівковими черешками з повітряними коренями, повітряними відводками або насінням.
Маранта
Листки мають здатність змінювати свій напрямок: листяні пластинки за сприятливих умов розташовуються майже горизонтально, а при нестачі освітлення або при інших не сприятливих умовах піднімаються догори і складаються разом. Можна вирощувати без сонячного світла, використовуючи лампи ЛБ протягом 16 годин на добу.
Місце розташування світле, але не під прямими сонячними променями, можливо притінене. Теплим літом рослину можна винести на свіже повітря в тихе місце, із притіненням від прямих сонячних променів і захистом від протягів. Взимку температура повітря і грунту не повинні опускатися нижче 18 градусів.
Поливають тільки м'якою водою кімнатної температури. Ґрунт повинен бути постійно вологим, однак не варто допускати надлишку води в горщику. Рослину слід часто і дрібно обприскувати, щоб уникнути появи плям на листках. При зниженій вологості повітря рослину поміщають у піддон із водою.
Розмножують зеленими черешками, розподілом кореневищ. Насіння висівають при температурі 13-18'С відразу ж після дозрівання.
Спатіфіллум Валліса
Батьківщина - Колумбія
Трав'янистий багатолітник заввишки біля 30 см. Без-стеблова рослина, із густою красивою розеткою темно-зелених, блискучих, довгасто-ланцетних, загострених на верхівці і колінчато-подібних в основі, злегка хвилястих по краю листків на довгих черешках. Суцвіття - білий початок біля основи на ніжці, що частково зрослися з покривалом. Покривало довгасто-еліптичне, загострене на кінці, на початку цвітіння біле, що пізніше зеленіє. Цвіте рясно і тривало - із березня по листопад.
Рослину тримають у світлих, захищених від яскравих променів сонця приміщеннях. У затінених інтер'єрах загальна декоративність не знижується, але значно падає активність цвітіння. Оптимальний температурний режим у зимовий період - 16-20 С, однак здатний переносити тимчасове зниження температури до
12 С. Поливи помірні протягом усього року. Навесні і влітку практикується обприскування рослини і підгодовування органічним або мінеральним добривом двічі на місяць. Розмножують спатіфіллум частіше усього розподілом кущів, який зацвітає у той же рік. Розподіл роблять під час пересадки - навесні. Поділена рослина зазвичай хворіє, листки поникають і жовтіють. У цей період рослина потребує особливої уваги. Тепле утримування, захист від протягів і яскравих сонячних променів, часте обприскування при дуже помірному поливі значно прискорюють період укорінення. Вирощують у суміші листяної землі і верхового торфу з до даванням піску і рубаного сфагнуму. В основному рослина стійка і до хвороб, і шкідників, але іноді молоді суцвіття вражаються попелицею. Рекомендується для використання в інтер'єрах різного функціонального призначення. Суцвіття стійкі в зрізанні.
Кактуси
Природне середовище існування – жаркі напівпустинні території Америки. Родина Кактусові – велика та різноманітна родина, до якої в природі належать і маленькі карликові форми і велетенські колони, які зростають на території Америки. Серед кактусів можна виділити пустельні кактуси і тропічні. Потреби рослин цих двох груп різні до грунту та догляду. Приблизно від половини кактусів можливо чекати цвітіння у 3-4 роки. А потім вони будуть квітнути кожного року. Доведено, що квіти зявляються тільки на молодих пагонах, а це потребує належного догляду за рослиною. Всі цікаві та різні, але об’єднує єдине – відсутність листків.
Температура для цих рослин має бути помірною, В зимовий час 15-18 С, добре ростуть навіть при 5С. Світлолюбні, потребують яскравого світла, особливо в зимовий час.
Полив навесні має бути більш інтенсивним ніж у зимовий час. З кінця літа полив зменшують і з середини осені поливають потроху. Вода має бути теплою. Вимогливі до свіжого повітря, не потребують обприскування.
Пересаджують по мірі необхідності весною. Новий горщик повинен бути трошки більшим за старий.
Диффенбахія
Батьківщина – тропіки Південної Америки.
Доросла диффенбах1я може вирости до 2 м i вище, але в звичайних кімнатних умовах нижні листки обпадають, i рослина стає схожою на несправжню пальму. Нижня частина стебла оголюється з роками або при поганому догляд. Суцвіття зазвичай обламують, інакше на якийсь час може припинитися ріст листів, рослина оголиться знизу.
Cік викликає подразнення шкіри i слизової, при поїданні будь-яких частин рослини можливі шлунково-кишкові розлади
Місце розташування - від світлого до злегка притіненого, але не на сонці. Протягом усього року утримують при кімнатній температуру, але не нижче 15 градусів. Рослина не переносить протяги. Від протягів рослина починає втрачати листя. Занадто яскраве світло або потрапляння прямих сонячних променів призводить до знебарвлення
Температура помірна або трохи вище помірної, взимку не нижче 17 градусів.
Полив помірний, iз постійним обприскуванням прохолодною м'якою водою. Грунт постійно тримають вологим. Взимку полив обмежений. Листя варто часто обприскувати i час від часу мити.
Розмножують стебловими i верхівковими черешками в теплиці з нижнім підігрівом. Якщо стебло стає занадто високим i оголюється, верхівку зрізають i вкорінюють у вод, а "пень, що залишився," дає нові пагони. Стеблові черешки перед посадкою треба підсушити 1-2 дні. Шматочки стебла, посаджені бруньками догори в субстрат для молодих рослин, укорінюються при температурі 25 градусів i високій вологості повітря.
Сансев’єра
Батьківщина тропіки Азії та Африки.
Належить до родини лілійних, у природних умовах поширена у тропічній Азії та Африці. Сансевєра має коротке кореневище і м’ясисті мечовидні, іноді строкаті листки, що відходять від кореневища.
Сансевєру можна розмножувати поділом куща і, що особливо цікаво поділом листка.
Листок розрізують на окремі частини завдовжки 5-10см. Такі листкові живці встромлюють у пісок, і через 1-2 місяці вони вкорінюються.
Фікуси
Невибагливі, тіньовитривалі (крім ф. каріка) рослини. Деякі з них (ф. ліро подібний і ф. крихітний) потребують високої вологості повітря. Не терплять пересушування земляного покриву.
Використовують у горщиковій культурі, у зимових садах: ф. крихітний і ф. плюшеподібний як ампельні рослини і для вертикального озеленення.
Листки фікуса при поїданні викликають розлад кишківника, а сік може викликати подразнення шкіри або підсилити алергію.
Місце розташування світле, добре провітрюване, але захищене від прямих сонячних променів. Строкатолистяні різновиди можуть зимувати при температурі близько 20 градусів при наявності достатньої кількості світла і високої вологості повітря. Тропічні види утримують взимку при температурі 15-20 градусів, субтропічні (ф. каріка і ф. крихітний) - при більш низькій температурі (8-10 градусів), хоча останній менше вимогливий до температури.
Полив влітку рясний, головним чином для крупнолистяних видів і різновидів. У період зимового спокою - обмежений, тому що в цей час пересихання грунту для рослин менш шкідливе, ніж надлишок води, якщо тільки їхнє місце розташування не тепле. Улітку строкато-листяні фікуси варто часто обприскувати. Жорсткі листки крупнолистяних сортів час від часу варто протирати вологою ганчірочкою або обприскувати спеціальним засобом, що додають листкам блиск.
Розмножують насінням, черешками і вітряними відводками. Для успішного укорінення черешків необхідна температура 28- 32 градуси. Перед посадкою черешки варто опустити ненадовго у воду, щоб дати стекти молочку. Насіння висівають навесні при температурі 15-2ГС.
Сенполія (Фіалка)
Одна з найпопулярніших квітучих кімнатних рослин.
Рід нараховує близько 20 диких видів, розповсюджених у Центральній і Південній Африці, по схилам Узамбарських гір.
2000 гібридів і сортів, виведених селекціонерами. Вони мають різноманітну форму квіток і ступінь махровості. Основне її достоїнство – це те, що вона цвіте у будь - яку пору року, а дякуючи невеликим розмірам, її можна тримати на вузькому підвіконні. Фіалки мають п’ять основних вимог: рівна температура, обережний полив, висока освітленість, висока вологість повітря та рівномірний підкормка.
ІІ. Опис виконаної роботи
Наші дослідження та поради
Монстера
Особливості догляду. Секрети успіху.
Маранта
Особливості догляду. Секрети успіху.
Температура.
Освітлення
Полив
Пересаджування
Інше
Спатіфіліум Валліса
Особливості догляду. Секрети успіху.
Температура
Освітлення
Полив
Вологість
Кактуси
Особливості догляду. Секрети успіху.
Цвітіння
Освітлення
Інше
Розмноження
Диффенбахія
Особливості догляду. Секрети успіху.
Шкідники
Зміна забарвлення
Відмирання листків
Товстянка, дерево життя, грошове дерево, красуля
Товстянка деревоподібна - деревоподібна рослина, що виростає до 1,5 м у висоту. В неї оригінальні листочки сірого кольору із червоною облямівкою по краю, довжиною до 8 см і шириною близько 5 см.
Цвіте в дозрілому віці навесні невеликими білими квітками, які поступово рожевіють, однак у кімнатах цвіте вкрай рідко. Іноді утворює повітряні корінці.
Особливості догляду. Секрети успіху.
Сенполія (Фіалка)
Особливості догляду. Секрети успіху.
Температура
Освітлення
Полив
Вологість повітря
Пілея
Сансев’єра
Фікуси
Особливості догляду. Секрети успіху
Температура
Освітлення
Полив
Розмноження
Пеперомії
Особливості догляду. Секрети успіху
Температура
Освітлення
Полив
Вологість повітря
Пересадка
Розмноження
ІІІ. Догляд та результати нашої роботи
Озеленення класних кімнат та коридорів та учительської
Догляд за кімнатними рослинами
ІІІ. Висновки
Маленькі хитрощі.
Для того щоб існував прекрасний світ кімнатних рослин ми повинні знати їх біологічні особливості, умови вирощування, вміло доглядати за рослинами. Особливо це досить важко у період канікул. Тому маючи нагоду хочемо поділитись своїми секретами.
1. Поливання про запас.
На той випадок, коли ніхто не зможе у вашу відсутність поливати кімнатні і балконні рослини, існують способи, що забезпечать поступове, тривале зволоження ґрунту в квіткових горщиках.
А) Водопровід із ниток.
Горщики з культурами розставляють навколо великої посудини з водою, розташованої на деякому підвищенні. Потім закріплюють у кожному горщику один кінець товстої бавовняної нитки, інший кінець усіх ниток опускають у ємність із водою, притиснувши їх там яким-небудь камінцем, щоб вони не могли вислизнути.
Тривалість дії: наповненої до країв 10-літрової ємності вистачить для шести рослин приблизно на тиждень.
Б)Резервна посудина. Пластмасові балконні ящики для квітів легко вставляються один в один - це можна використовувати для поливу. У ящик без отворів кладуть дві цеглини і наливають у нього води до рівня верхньої крайки цегли. Через отвори іншої шухляди, у якій зростають квіти, протягають бавовняні нитки і ставлять цю шухляду на цегли так, щоб кінці ниток були опущені у воду.
Тривалість дії: не менше тижня.
В) Цегельна підставка. На дно ванни вкладають поліетиленову плівку (щоб зберегти емаль), на неї ставлять декілька пористих цегл, простір, що залишився, заповнюють вологим торфом. Потім у ванну наливають води до верхньої крайки цегл і ставлять на них горщики з квітами. Не забудьте закрити зливальний отвір у ванні і закупорити торфом отвори у днищах.
Тривалість дії: не менше тижня.
Г)Крапельниця. Цей спосіб дуже зручний для рослин у великих горщиках. Пляшку наповняють водою, закривають її корком, у якому зроблені 1-2 отвори. Цю пляшку ставлять у квітковий горщик, перевернувши догори дном. Для великих рослин краще взяти дві пляшки.
Тривалість дії: не менше тижня.
Д)Зволожуючий килимок. Один кінець килимка з якогось гігроскопічного матеріалу (поролону) опускають у мийку з водою, а інший кінець залишають на підставці для сушіння посуду. На цей килимок ставлять квіткові горщики, попередньо закупоривши отвори в днищах вологим торфом.
Тривалість дії: для шести рослин не менше 2 тижнів.
Е)Вологе покривало. Квіткова земля, на якій не потрапляють сонячні промені, висихає не так швидко. Землю балконних рослин і ті що стоять на у горщиках на підвіконні накривають якоюсь вологою тканиною (підійде і вологий торф), після цього рослини ще разом ґрунтовно поливають. Увага: в жодному разі не використовуйте поліетиленову плівку, вона не пропускає дощову воду. Тривалість дії: три-чотири дні, залежно від погоди.
Є)Торф'яна перина. У велику пластмасову ванну насипають 2-сантиметровий шар гальки ставлять стільки квіткових горщиків, скільки в неї поміститься. Простір між горщиками до країв заповнюють вологим торфом. Торф повинен бути зволожений настільки, щоб при легкому натисканні на його поверхні виступала вода. Увага: цей варіант підходить тільки для рослин у глиняних горщиках.
Тривалість дії: три-чотири дні.
Ж)Земляна траншея. Ця порада для тих, у кого є садова ділянка. Закопайте ваші квіткові горщики в затіненому місці по самий верх. Додатково присипайте їх шаром вологого піску. Увага: цей спосіб підходить тільки для рослин у глиняних горщиках.
Тривалість дії: тиждень, залежно від погоди.
2.Перед канікулами:
Після повернення:
Відомості про колектив та керівника