Тема. Звук й, позначення його буквою «йот». Мовно логічні ігри.
Мета. Познайомити учнів зі звуком й та позначати його буквою «йот». Вдосконалювати навички читання. Розвивати зв’язне монологічне та діалогічне мовлення, спостережливість. Виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, старанність, бажання активно працювати.
Обладнання: ялинки з завданнями, складова таблиця, презентація, схеми слів, зірочки, комп’ютер, таблиця на розширення кута зору.
Тип уроку: урок-гра.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте: «Добрий день».
- Перед тим, як розпочнемо урок, згадаємо правила поведінки .
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
І виконувати те,
Про що мова йде.
II. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, Дід Мороз залишив нам у класі загадкового листа з завданнями і попросив нас, щоб ми розом їх виконали і чекали його.
Доброго ранку, любі діти!
Я – старенький Дід Мороз прошу вас разом виконати всі мої завданнячка і стати ще більш розумнішими та активнішими школярами. Для цього я вам передав у школу чарівні ялиночки з завданнями, дуже прошу вас їх всі виконати, щоб я мав дозвіл повернутись до вас до школи та у ваші домівки.. За правильні й чіткі відповіді я даруватиму вам маленькі сніжиночки.
III. Актуалізація і систематизація знань учнів
1-а ялиночка
Зі мною будете грати,
Знання закріпляти.
- Яку букву вивчали на минулому уроці? ь
- Який звук вона позначає? Відповіді дітей.
3. Вправа на розширення кута зору.
ль
ось
сіль
олень
Скласти до цього слова схему біля дошки.
2-а ялиночка
Дружно, швидко вимовляй,
Чистомовки промовляй!
Чистомовки
Ма-ма-ма – ой, весела вже зима!
Ло-ло-ло – скільки снігу намело.
Мі-мі-мі – дуже раді ми зимі.
Лі-лі-лі – ми ще дітоньки малі.
Мо-мо-мо – пташкам корму ми дамо.
Му-му-му – а морквиночку кому?
Ям-ям-ям – цим білесеньким зайцям.
З - ялиночка
Все вивчене пригадай,
До слів схему підбирай.
Звуко-буквенні вправи
1. Впізнай і прочитай слова з пропущеними буквами:
Б.КВ.Р П.Н.Л
П.РТ. КН.ЖК.
П.СЬМ. М.Т.М.Т.К.
2. Гра «Добери пару»
На дошці – «сніжинки» зі словами: «зайка», «айстра», «клей», «чайник».
- Дібрати до кожного слова відповідну схему.
4-а ялиночка
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво похилився?
Треба дружно нам всім встати,
фізкультпаузу почати!
Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок – робимо зарядку,
Руки вгору, руки вниз, а тепер присядка.
Руки вгору, нахиляйся,
Як деревце похитайся,
На зупинці відпочили –
І за парти тихо сіли.
5-а ялиночка
Гарно всі працюємо,
Читати розпочнемо.
Читання складів зі звуком й:
Ай, ой, уй, читаємо фронтально
Ий, ій, ей. читаємо індивідуально
Читання слів зі звуком й: Читає дитина тижня, як зразок.
Рій, читай, грай, йогурт, мій, співай, йод. ( учень який читає дане слово, називає де в слові зустрічався звук Й – на початку, вкінці чи всередині).
1. Словникова робота.
рій
йогурт
тролейбус
трамвай
(Учень який читає дане слово, називає його і якщо знає пояснює, що це слово позначає, якщо не може дати відповідь на питання , просимо допомоги у учнів, якщо і вони не дають відповіді, то тоді допомагає вчитель).
3. Добирання слів протилежного значення. Навпаки.
Сумний- веселий.
Злий- веселий.
Темний- світлий.
Читання слів ланцюжком.
4. Робота з підручником.
Імена хлопчиків та дівчаток, де зустрічається звук Й.
Хлопчика. Дівчаток.
Тимофійко. Марійка.
Андрійко. Соломійка.
6-а ялиночка
1.Гра « Назви малюнки».
- Чому ми зараз не можемо зараз побачити ці квіти?
На дошці вчитель повісив малюнки цих рослин і назви. Діти підбирають відповідну назву до відповідного малюнку.
Айстра, едельвейс, деревій, звіробій.
2. Побудова асоціативного куща.
— Про що ви уявляєте, промовляєте чи чуєте слово «зима»?
VI. Підсумок уроку
- Урок підходить до кінця…
Завдання від Дідуся Мороза ми всі виконали і можемо бути впевненими, що свято Новий незабаром завітає до нас, спочатку до школи, а потім до кожної домівки.
— Якими враженнями від уроку ви поділитесь вдома?
— Що для вас було найцікавішим?
Нагородження дітей казковими, гарними сніжинками..
КРИВОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 89
ВІДКРИТИЙ УРОК
1 – Б клас
12 грудня об 9год.20 хв.
Тема
Звук й, позначення його буквою «йот». Мовно логічні ігри.
Вчитель початкових класів
2 категорія
САВЧЕНКО НАТАЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА