Українська мова 1 клас (читання)
з використанням ЛЄГО. За Букварем С.Тарнавської і В. Науменко.
Тема. Звук [ж]. Позначення його буквами Ж, ж («же»). Опрацювання казки «Лисичка та Журавель» За І.Франком
Мета: Ознайомити з буквою «же»,її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук [ж],читати склади,слова з цією буквою, збагачувати словниковий запас учнів,формувати мовленнєві вміння. Продовження ознайомлення з лексичним явищем багатозначність,слова омоніми (морж,йорж). Розвивати увагу,мислення, фонематичний слух,зв’язне мовлення,спостережливість; виховувати дружність,бережливе ставлення до тваринного світу.
Обладнання:малюнки сонечка весною, жаби, латаття, малюнки тварин. відеозапис(звуки жаби на болоті)https://www.youtube.com/watch?v=971xS5qHo1I,
Фізхвилинка «Стрибучі жабки» https://www.youtube.com/watch?v=Dg5HyUnfOV8.
«Лисичка і Журавель» За І. Франком.https://www.youtube.com/watch?v=YuLUtxNGiuQ
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Сядьте рівно, не крутіться
Друзям весело всміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
І почався наш урок.
ІІ. Повторення вивчених звуків і букв.
1.-Діти, відкрийте форзац букваря.
- Що ви бачите?
( Надруковані літери.)
- Назвіть усі букви на позначення голосних звуків, що позначають твердість приголосних звуків.(А,О, И, Е,У)
- Назвіть усі букви , що позначають м’якість приголосних звуків.(І, Я, Ю, Є, Ь)
- Назвіть букви, що позначають парні тверді і м’які приголосні звуки.(Б-П, Д-Т, З-С, Г-Х, Ґ-К, Ж-Ш)
- Букву , що позначає тільки приголосний м’який звук.(Й).
- Букву , що не позначає звуків, а вказує на м’якість приголосного.(Ь)
2.Утворення і читання слів. Гра «З’є днай за стрілочками»(с.40)
яг кі
до ня кри шка
ди ши
Назвіть найдовше слово. (Кришка). Який склад наголошений?
3.Поміркуйте. Відгадайте загадки.
2
Гріє,гріє,припікає,
Всіх у воду заганяє.(Сонце)
-Вірно, це сонечко.
-Зараз яка пора року?(Весна)
-Весна пробуджує природу. Сонечко світить, але ще не дуже гріє. З кожним днем буде тепліше і тепліше.
Оживають рослини, і прокидаються від сплячки тварини.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
-Де ви зараз побували ? (На болоті.) -А звуки яких тварин почули? (Звуки жаб)
Жаби виходять з місць зимівлі залежно від погодних умов весни кожного року, але найчастіше у березні-квітні.
От і до нас на урок потрапила жаба.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Зробіть звуковий аналіз слова жаба.
Назвіть х перший звук. Кілька разів промовте. Учитель звертає увагу,що цей звук хоч і можна довго протягнути, але він приголосний,бо під час вимовляння струмінь видухованого повітря зустрічає перешкоду.
2.Упізнавання звуків [ж], [ж´].
Послухайте вірш про пригоди однієї жаби. Запам’ятайте слова зі звуком [ж].
Жабка- мама на болоті
Між озерцями ганя,
Мама-жабка вся в турботі:
Загубила жабеня.
А воно поміж латать
Попливло собі гулять.
Там побачило жука:
-Ква-ква-ква!-його гука.
(Латаття- водяна рослина)
(Діти називають слова:жабка, між, жабеня, поміж, жука.)
Послухайте загадки ,у відгадках також є літера («же»)
Хоч не олень роги має.(Жук-олень).
-Як і у всіх комах у жука 6 лапок. Величезні роги-це це дуже розвинені верхні щелепи.
Дуже я потрібна всім -
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книжка)
1.-Відкрийте підручник на с. 42
Розгляньте малюнки жука- оленя і книжки. Назвіть звуки у цих словах.
3
2. Аналітико- синтетичні вправи із використанням ЛЄГО: три цеглини:червона, жовта, зелена.
Вчитель називає слова. Якщо діти чують звук [ж]показують червону цеглину, якщо в середині слова-жовту цеглину, а якщо в кінці-зелену.
Жменя ,сніжок, дужка, жолудь,стежка, багаж,сніжки, жук, гараж,
3.Гра «З’є днай за стрілочками» (с.42)
то ве ба
жи тло хи жа ло
віт ір кет
Словникова робота.
Хижа - невелика убога хата.
Жакет — різновид короткого жіночого верхнього одягу.
ли
ву жі
мор
Моржі мають дуже товсту шкіру, під якою знаходиться шар жиру - завдяки цьому тварини не мерзнуть у крижаних арктичних водах. Довгі ікла моржа - не тільки зброя в битвах, але й допомога при пересуванні по льоду й суші. І для добування їжі.
4.Мовно- логічні вправи. Доповніть речення.
Я живу в селі. Ти живеш у місті.
Я біжу___________ (по стежці або по доріжці. ) Ти біжиш________( по доріжці.)
Я лежу __________(у ліжку.) Ти лежиш_______( у ліжку. )
5.Читання слів з опорою на малюнок.
Жук вуж
Жар ніж
Жир чиж
Цікавий жук- носоріг, який має на голові вигнутий ріг.
Цей жук прекрасний літун . Він може пролетіти 50 км. Це дуже велика відстань.
Чиж- дрібний птах, менший за горобця. Довжина 11 — 13 см. У дорослого самця лоб, тім'я, вуздечка і підборіддя чорні; потилиця і спина зеленкуваті.
4
Загадка
Мандрівник пернатий,
Забарвленням зеленуватий.
Серед хвої мешкає,
До вільхи по корм літає. (Чиж)
V.Фізхвилинка. «Стрибучі жабки» Давайте відпочинемо разом з веселими жабками.
https://www.youtube.com/watch?v=Dg5HyUnfOV8
5.Завдання «Поміркуй» Ознайомлення з лексичним явищем багатозначність.
Давайте утворимо слова.
М
орж
Й
Морж – тварина і людина , яка не боїться холоду.
Йорж – це риба з гострими плавцями і щітка для миття посуду з вузьким горлом.
6.Розвиток мовлення учнів.
-А ось погляньте на болото прилетів птах. (Це журавель.)
Журавлик познайомить нас із казкою. «Лисичка і Журавель» За І. Франком. Тобто І. Франко розповів цю казку. Слухаємо відеозапис казки.
https://www.youtube.com/watch?v=YuLUtxNGiuQ
1.Перевірка сприймання.
- Хто першим із героїв казки запросив друга до себе в гості?
- Чи добре вчинила Лисичка, що так негарно пригостила Журавля?
-А як Журавель вирішив відплатити Лисичці?
- Як ви вважаєте, чи могла довго тривати така дружба?
- Українці - дуже гостинний народ. А чи можна назвати гостинними героїв казки. Чому?
- Чого навчає ця казка?
2.Читання уривка з казки у Букварі.(с.43)
Читають мовчки.
- Прочитайте уголос перший абзац.
- Хто прийшов на прошений обід? (Журавель прийшов до Лисички.)
5
- Як Лисичка почастувала Журавля?(Наварила кашки з молочком, розмазала тоненько по дну тарілки.)
-А як слід читати слова Лисички, коли вона пригощала Журавля? (Лагідно, привітно, а ще з хитринкою.)
- Чи зміг Журавлик покуштувати кашку? Чому?
-А для чого Лисичка так вчинила? (Щоб потім усе з’їсти самій.)
- Як ви думаєте, що засуджується в казці? (Жадність, не чесність. Не відверті стосунки між друзями.)
3.Розповідь казки за малюнком у Букварі.
VІ. Підсумок уроку.
- Яку нову букву ми вивчили на уроці? Які звуки вона позначає?
- Які слова трапилися в уривку «Лисичка і Журавель»? (Журавель, живися.)
- Чи сподобалася вам наша сьогоднішня зустріч?
Отже, вдома перечитайте казку. Перегляньте ще раз відеозапис казки. Спробуйте розповісти цю казку друзям.
Бажаю всім гарного настрою. До нової зустрічі.