Конспект відкритого уроку з української мови
у 1 класі
Вчитель : Ольшанська Катерина Іванівна
Тема. Звуки [ц], [ц`], позначення їх буквою Ц ц ( “це”). Звукобуквений аналіз слів. Читання складів, слів, вірша Л.Яковенко “Де ти снідав горобець?” Письмо малої букви ц
Мета. Ознайомити з літерою [ц], [ц`], навчити виділяти в словах звуки [ц], [ц`], писати малу літеру ц. Формувати навички виразного читання , розвивати мовлення, увагу, пам’ять, мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної мови, інтерес до читання, навчання,бажання допомагати один одному.
Обладнання. Цеглинки ЛЕГО, таблиця складів, малюнки, магнітні літери.
1.Організаційний момент. Вітання.
Доброго ранку сонечко ясне.
Доброго ранку небо прекрасне.
Доброго ранку земле моя.
Доброго ранку, Україно моя.
Доброго ранку наші гості.
Доброго ранку друзі хороші.
Сьогодні ми помандруємо до нової літери. А щоб дізнатися, яка це літера, розгляньте малюнки (цибуля, циркуль, олівець) Яка літера вам незнайома?
Хтось стукає у двері. Хто це? Впізнали? Так, це я Незнайко. Я дуже хочу навчитися читати, писати. Будь ласка, візьміть мене з собою в мандрівку. Я буду уважно слухати на уроці і все запам’ятовувати. Візьмемо Незнайка чи ні? Це мандрівка непроста. Тут треба долати перешкоди, виконувати різні завдання, а ще допомагати Незнайкові.
Дітки, якщо Незнайко впорається із завданнями при вашій допомозі, то може в кінці уроку ми присвоїмо йому інше ім’я. Це буде наш сюрприз для Незнайка.
Що очікуєте від уроку?
Яким має бути урок?
Якими маєте бути ви на уроці?
Яким має бути Незнайко?
2. Мовленнєва розминка.
Розучування чистомовки.
Ша-ша-ша — він не має ні гроша.
Шу-шу-шу — ми нарвали споришу.
Ше-ше-ше — говоріть тихіше.
Назвіть всі голосні звуки. Якими буквами вони позначаються?
3. Гра “Жук- буквоїд”
Йшов сні...ок на тор...ок продавати ко...ушок.
Яку літеру ви вставили?
Поділіть на склади слова сніжок, кожушок.
Якщо у слові два склади, то піднімаємо синю цеглинку ЛЕГО.
Якщо у слові три склади, то піднімаємо жовту цеглинку ЛЕГО.
4. Робота за букварем с. 44, 45.
Розглядання опорних малюнків, читання під ними звукових моделей.
Виділення звука [ц`] у словах суниця, перець. Читання слів з літерою ц у стовпчиках.
5. Відпочинок.
Віє вітер повіває.
Сніг доріжки замітає.
Морозець щипає щічки.
Змерзли пальці в рукавичках. А ми трішки пострибаєм І до праці приступаєм.
Назвіть слова з літерою ц.
6. Письмо малої літери в прописах.
7. Гра “Букви розгубилися”.(Робота в парах.) Скласти слова
л, і, о, ц, ь, е, в — олівець, я, ц, е, й — яйце, к, е, р,а, к, ц, у — цукерка и, ц, к, р — цирк
У кого звук ц твердий піднімає зелену цеглинку ЛЕГО. У кого звук ц м’який піднімає жовту цеглинку ЛЕГО.
8. Музична фізхвилинка “Морозець, морозець”.
9. Вправа “Передбачення за малюнками”.
Про кого буде наш вірш?
Читання вірша вчителем.
Як ви, діти, гадаєте, чи правильні ваші припущення.
Читання вірша учнями.
Робота над змістом.
У кого побував горобець у гостях?
У кого не вдалося горобчику попоїсти?
Як ви вважаєте, чому?
Знайдіть у вірші слова з літерою ц.
Робота в групах.
1 група. Звуковий аналіз слів — горобець, лисиці.
2 група. Звуковий аналіз слів — молодець, водиці.Гра “Хто більше назве слів з літерою ц?”
10. Підсумок уроку.
Яку літеру ми сьогодні з вами вивчили?
Чи всі навчилися її писати?
Які нові слова запам’ятали?
Яка різниця між звуком і буквою?
Чи навчився чогось Незнайко?
Відкриваємо наш сюрприз для Незнайка.
Як же ми можемо тепер його назвати?
Складіть слово із літер, які розгубилися. (На дошці)
(н а З к й о)
Знайко дуже вам вдячний і хоче сказати вам, дітки, що ви, але літери знову розбіглися. Зберіть всі дружно слово з літер. (л о М о д і ц)
11. Рефлексія.
Чи справдились ваші очікування?
Червона цеглинка ЛЕГО — було важко.
Зелена цеглинка ЛЕГО — було легко.
Жовта цеглинка ЛЕГО — потрібна допомога.