Клавдіївський заклад загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів імені О. Рибалка
Звуки [л ], [ л’], позначення їх буквою «ел».
Звуковий аналіз слів із твердими й м’якими
приголосними. Читання складів, слів і речень.
Тема. Звуки [л], [л’], позначення їх буквою «ел». Звуковий аналіз слів із твердими й м’якими приголосними. Читання складів, слів і речень.
Мета. Ознайомити дітей з новою буквою „ел” та її звуковим значенням. Вчити учнів правильно вимовляти звуки. Розвивати аналітико-синтетичні вміння у роботі зі звуками і буквами. Вдосконалювати навички звукового аналізу слів. Формувати вміння читати склади, слова з буквою «ел». Розвивати мовлення дітей, увагу, спостережливість. Виховувати бережливе ставлення до хліба і шанобливе ставлення до людей праці.
Обладнання. Каса розрізних букв; складові таблиці; картки з позначенням букв «л», «Л»; малюнок казкової букви «ел»; звукові фішки; листочки зі складами; книги – українські народні казки; предметні малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось покликав нас дзвінок
На улюблений урок.
Всі ми любимо „Читання”.
Вчитись маємо бажання.
Наш девіз:
Читання – найкраще навчання.
Розпочинаємо урок читання. Поверніться один до одного, подивіться в очі, приємно усміхніться і збережіть цей лагідний настрій на весь урок.
На уроці ми:
Уважні
Розумні
Організовані
Кмітливі
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Один із учнів показує в касі букви. Інші їх називають. Після цього учитель називає букву, а учні по черзі показують її в касі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Для того, щоб гарно працювати на уроці необхідно потренувати свій язичок.
а) Вправа „ Задування свічки ”.
- Уявіть, що перед вами запалена свічка. Задуйте її. ( Діти повільно, легенько видихають повітря ).
б) Вправа „ Здування м’яча ”.
- А зараз уявіть перед собою різнокольоровий красивий м’яч. Здуйте його з місця. ( Повітря видихають з силою, поривчасто ).
в) Вправа „ Проколи щічку ”.
- Уявіть, що ваш язичок наче гостра голочка, що хоче проколоти то одну щічку, то іншу.
г) Вправа „ Катаємо кульку ”.
- Уявіть, що у ротику кулька. Язичок намагається догнати її по колу.
д) Вправа „ Хоботок ”.
- Уявіть, що ви всі маленькі слоненята. У вас виростає хоботок( губи витягуються вперед трубочкою ).
2.Читання складів за складовими таблицями.
Всі букви в місті товаришують. Тому і утворюються пари-склади. Давайте дружно прочитаємо склади.
|
а |
и |
і |
о |
у |
м |
ма |
ми |
мі |
мо |
му |
н |
на |
ни |
ні |
но |
ну |
ІV. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м’ясо.
Вовку-брату я сестричка,
А зовуть мене … ( лисичка ).
( Заходить дівчина- лисичка.)
Я – лисичка, я – сестричка.
Хитрувати маю звичку.
Загубила свою казку.
Підкажіть мені, будь ласка.
V. Ознайомлення з буквою „ел”, її алфавітною назвою.
1. Розгляд та аналіз букви. Визначення її місця в касі.
- Порівняйте малу і велику букви. Чим вони відрізняються? ( Лише розміром ).
2. Заучування віршика. Пошук схожості з навколишніми предметами.
Має Петрик капелюха,
Натягнув на самі вуха.
Капелюх – як буква „ ел ”.
Не забудь її тепер.
( Буква „ ел ” ще схожа на лапки кішечки, на рушник, який висить на гвіздку, на гірку).
VІ. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи.
- Спробуйте визначити, який звук найчастіше чуємо у віршику.
Літом ластівка літає,
Ластів’ят малих навчає:
« Не лінуйтесь, ластів’ята,
Вчиться літечком літати,
Бо як літо відлітує,
Ми за море помандруєм ».
- Про яку пташку говориться у віршику? ( Про ластівку ).
- Вимовимо і « впіймаємо » перший звук. Який він? ( Приголосний, твердий).
-Що робить ластівка? ( Літає ).
- Вимовимо і « впіймаємо » перший звук. Який він? ( Приголосний, м’який).
- Порівняємо за вимовою. Прослідкуємо за язичком. ( [л] – язичок торкається зубів; [л’] – язичок торкається верхнього піднебіння).
2.Гра „ Правильно вимовляй ”.
Попарна вимова:
[л] [л’]
ложка ліжко
лайка лійка
лад лід
лото літо
ледачий лінь
3.Гра „ Хто краще чує? ”
Вчитель називає слова, а учні визначають місце звуків [л], [л’].
Малий, лівий, сосни, легенда, літо, мило, Леонід, зелений, стіл, зірка.
( З метою підсилення слухової уваги і загострення фонематичного слуху вчитель називає слова, у яких дані звуки відсутні).
4.Самостійний добір учнями слів з [л], [л’], визначення місця звука у дібраному слові. ( За допомогою малюнків ).
5. Робота над чистомовкою.
Ла – ла – ла – молоко пила.
Ли – ли – ли- липку полили.
Ло – ло – ло – їдемо в село.
Лу – лу – лу- йдемо по селу.
Лі – лі – лі – рученьки малі.
VІІ. Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто вже так втомився,
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати ( вийти із-за парт )
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить ( очі закриті долонями )
Навіть вітер не шумить. ( присісти )
Рано-вранці сонце встало ( відкрити очі, встати )
Всіх промінням привітало. ( піднятися на носки,
руки підвести угору і
помахати )
Хмарка сонечко закрила ( закрити обличчя рука-
Слізки срібні зронила. ми )
Ми ті слізки пошукаємо,
У травиці позбираємо. ( присідання )
VІІІ. Читання пірамід слів.
ІX. Робота з Букварем.
Лан – поле, нива.
Млин – споруда, що розмелює зерно на борошно.
Мілина – мілка частина водойми.
X. Фізкультхвилинка.
Раз, два, три!
Очі догори!
На чотири, п’ять і шість
Треба міцно їх стулить.
XІ. Робота над текстом.
1. Робота над малюнком.
- Що зображено на малюнку?
- Що росте на ниві?
- Які машини працюють у полі?
- Що робить комбайн?
- А вантажна машина?
- Праця хліборобів дуже нелегка. Тому хліб треба берегти , економно
його використовувати. Хліборобів, трудівників полів, які вирощують
для нас хліб, треба поважати.
Учитель читає текст.
( Он лан. На лану пшениця.
А он комбайн збирає пшеницю.
Вантажівка возить зерно у млин. У млині мелють борошно.
А ми принесли таткові обід.
Потім учні читають хором. Ланцюжком.
XІІ. Гра „ Склади слово ”.
На дошці кленові листочки. На них написані склади. Потрібно скласти слово із складів.
Ма-ли-на
Ли-мон
Ми-ло
XІІІ. Побудова звукових моделей.
На дошці учні будують звукові моделі слів, які прочитали на листочках.
ІX. Робота з розвитку мовлення. Робота з дитячою книжкою.
Казочки усі цікаві,
Вчать дітей добро робить.
Люблять твори ці чудові
І дорослі, і малі.
Я ж вам, діти, вдячна щиро,
Що мені допомогли.
- Лисичка переконалася, що ви вмієте гарно працювати і за це вона вам
приготувала гостинці.
X. Підсумок уроку.
Виконання логічної вправи.
Всі ви, діти молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.