Мета уроку: вивчити нову букву і звуки, які вона позначає, розвивати фонематичний слух, активізувати словник учнів, розвивати граматичний лад мовлення.
1 клас
Урок навчання грамоти
Тема: Звук [ж] і буква «же».
Мета: вивчити нову букву і звуки, які вона позначає, вчити артикулювати звук [ж]; розвивати фонематичний слух, формувати навички читання, збагачувати, активізувати словник учнів,розвивати граматичний лад мовлення, зв’язне мовлення, пам'ять, інтерес до слова, виховувати любов до природи.
Тип уроку: вивчення нової букви, звука, який вона позначає.
Обладнання: предметні малюнки, картки, каса букв, звукові фішки, набірне полотно.
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
● забезпечення емоційної готовності
Продзвенів шкільний дзвінок,
Всіх покликав на урок,
Всі почули: дзень- дзелень!
Тож привітаємось: «Добрий день!»
ІІ. Цілевизначення та планування
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
● Мовна розминка.
1. Повторення раніше вивчених скоромовок.
2.Робота із «Читайликами».
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
4.1. Підготовчі вправи до ознайомлення з новою буквою.
- Сьогодні до нас на урок завітали двоє друзів. Хто вони дізнаєтеся, якщо послухаєте віршик.
Жовтий жук на лузі жив,
Із жабенятком він дружив.
Він кружляв, співав: жу-жу,
Із жабенятком я дружу.
Жук жив на жоржині.
Жук скаржився дружині:
«Не полежиш тут ніколи,
Заважають жовті бджоли».
4.2. Спостереження за артикуляцією звука. Віднесення його до групи приголосних.
4.3. Добір слів зі звуком [ж] у різних позиціях .
1. Журавель, жаба, жито, жолудь, жасмин.
2.Кажан, ожина, їжак, ложка, стежка.
3.Ніж, морж, корж, вуж, ріж.
4.4. Звуковий аналіз слів: вуж, жом, жолудь.
4.5.Чистомовки
Вчитель Учні
Ми побачили вужа жа-жа-жа
В коси стрічку завяжу жу-жу-жу
Ти мені допоможи жи-жи-жи
Дуже гострі ножі жі-жі-жі
V. Ознайомлення з буквою «же» .
5.1.Алфавітна назва букви. Аналіз будови.
Я узяв нитки червоні
І зв’язав дві букви К.
Вмить з’явилась на долоні
Буква, схожа на жука.
Ось буква- шестиніжка,
На сніжинку схожа трішки,
Трохи схожа на жука.
Бачиш? Ось вона яка!
5.2.Конструювання букви з паличок.
5.3.Друкування в зошит.
5.4.Гра «Що зайве?»
Ж Ж Ж Х Ж Ж Ж
Ж Ж К Ж Ж Ж
5.5.Фізкультхвилинка.
5.6. Це цікаво.
- Що ви знаєте про жабок?
- Які вони? А де зараз жабки?
Погожого літнього дня під час погулянки берегом ставка ми чуємо «кум-кума, кум-кума». Це пергукуються добре нам відомі жабки. Ми звикли називати жабок зеленими, хоч вони мають інші кольори: темно-зелений, темно-коричневий. Жабка, яка живе в нашому ставку, називається ставковою. На сніданок вона полюбляє комах, павучків, слимаків – шкідників овочевих і плодових рослин. Вона чудовий снайпер, що вміло користується своєю дивною зброєю – довгим клейким язиком. Побачивши здобич, вона блискавично викидає свій липучий довгий язик і відправляє до рота здобич, що до нього приклеїлася.
Буква Ж засумувала,
Адже друзів не мала.
Допоможемо їй, діти,
Склади утворити.
5.8. Гра «Комп’ютер» .
VІ. Формування орфоепічних та читацьких навичок.
6.1. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
ді
сте ж - ка
кни
ло
6.2. Робота над багатозначністю слова «журавель». / Журавель- птах, криниця/
6.3. Орфоепічні вправи.
Вправляння у чіткій вимові звука [ж] в кінці складу, слова.
6.4. Робота над віршиками і скоромовкою.
● Читання учителем.
● Самостійне напівголосне читання.
● Читання вголос.
● Бесіда про жнива.
● Заучування напам’ять скоромовки.
VІІ. Підсумок уроку
Метод «Мікрофон».