Подана розробка уроку допоможе вчителю продовжити формувати у дітей уявлення про звуко-буквені співвідношення в системі голосних української мови ; формувати свідомі навички читання слів з буквою Її , удосконалювати навички виразного читання поезій, вміння працювати над художніми засобами, розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, усне мовлення, критичне мислення, виховувати патріотичні почуття, культуру спілкування, почуття взаємодопомоги у співпраці.
НАВЧАННЯ ГРАМОТИ. ЧИТАННЯ.1 КЛАС
ТЕМА: ЗАКРІПЛЕННЯ БУКВИ Ї. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ ЗА ВІРШЕМ О. ВАСИЛЕНКО. ДИФЕРЕНЦІЙОВАНИЙ ПІДХІД У ФОРМУВАННІ ВМІНЬ ЧИТАТИ. РОЗВИТОК ВИРАЗНОГО ЧИТАННЯ
Мета: продовжити формувати у дітей уявлення про звуко-буквені співвідношення в системі голосних української мови ; формувати свідомі навички читання слів з буквою Її , удосконалювати навички виразного читання поезій, вміння працювати над художніми засобами, розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, усне мовлення, критичне мислення, виховувати патріотичні почуття, культуру спілкування, почуття взаємодопомоги у співпраці.
Обладнання: мультимедійний супровід уроку, квітка-семицвітка зі пелюстками-завданнями, виставка малюнків «Україна – рідний край», підручник «Буквар», портрет письменниць Г.Чубач та О.Василенко, малюнок-запрошення дітей-українців, набір плакатів «Державні символи», схема «Сенкан».
План і хід уроку
І. Організаційна частина. (Слайд 1)
Добрий день! В добрий час!
Рада , діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
- Так ! Він покликав на урок !
Кожен з вас приготувався ,
На перерві постарався,
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп'ята.
II. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів.
1 – Який звір познайомив нас з новою буквою на попередньому уроці читання?
– Скільки звуків вона позначає ?
2. Мовленнєва розминка. Робота над скоромовкою.
– Пригадаємо скоромовку.
Їжак , їжаченя
Їздять по гриби щодня.
Їжачиха помагає,
Сироїжки їм збирає.
3.Гра « Хто добре впіймає словечка з буквою ї, яка позначає звуки [й],[і]».
(Учні оплесками ловлять слова з буквою ї.)
Їжачиха варить зранку
Смачну їжу з буряків.
Бо збереться до сніданку
Вся родина їжаків.
Їжак покликав їсти й пити
Своїх маляток-їжачків.
Та не схотіли їсти діти,-
Він їхню їжу сам поїв.
– Пригадайте з уроку природознавства: чим живиться їжак?
– Для чого носить яблука на голочках?
4.Гра « Букви розгубились». (Слайд 3)
лосов'ї, даїльня, жаї, їга, ракї.
– Пригадайте. Що утворюють в слові звуки [й і], які на письмі позначені буквою ї ?
– Назвіть двоскладові слові.
– Яке слово має звуків більше , ніж букв; звуків стільки ж, скільки букв?
(Солов'ї, їдальня).
– Молодці ! Гарно грали і про букву ї все пригадали.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сподіваюся, що в школі вам гарно жити і до неї приємно ходити.
У світі окрасою нашого життя є квіти. Існує квітка-семицвітна. Яка виконує бажання. Вітер-пустунець розвіяв усі пелюстки.
– Діти ! Допоможемо їх квітці зібрати , щоб вона і надалі могла наше око милувати.
– Отже, будемо протягом уроку грати та з пелюсток квітку-семицвітку складати.
I пелюсточка
(Тему уроку прочитати поспішіть і пропущене слово доповніть.)
1. Бесіда «Наша країна – Україна».
– Послухайте вірш і скажіть, кого називають ненькою?
Рідна ненько моя!
Ти моя Україно!
Нема кращої в світі землі!
Тут батьки мої рідні й моя вся родина,
Тут найкраще співають твої солов'ї.
– Чому? (Це рідна земля, Батьківщина, де ми народилися і виросли. Вона для нас, як рідна матір-ненька.)
– Отже, сьогодні ми будемо говорити про «Нашу країну – Україну»( Слайд 5).
2. Звуко-буквений аналіз слова «Україна» .
3. Словникова робота. (Слайд 7)
– Доберіть слова схожі за значенням.( Україна - Батьківщина, Вітчизна, рідний край, рідна земля…)
4. Хвилина етимології .
( Україна - край, окраїна Київської Русі, частина земель у краю держави)
5. Презентація виставки учнівських малюнків «Україна – рідний край».
6. Гра « Добавлянка» (Вправа на розчитування).(Слайд 9)
-ай, -ай, -ай - я люблю свій рідний … ( край ).
-си, -си, -си - є зелені в нас … ( ліси ).
-бе, -бе, -бе - є в нас небо … ( голубе ).
-чки, -чки, -чки - є в нас голубі … ( річки ).
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота з « Букварем», ( с. 142-143 ).
– Розгорніть, будь ласка, підручники на с. 142.
а) Читання I стовпчика слів « близькою луною».
– Яка спільна частина в них ? Як назвемо слова ?
II пелюсточка
(Є великих і славних міст багато,
А ми будемо головне місто України вивчати.)
б) Легенда про Київ.
в) Короткотривала подорож містом Києвом ( Слайди 10, 11, 12,13 )
г) Читання «близькою луною» II стовпчика слів.
д) – Серед прочитаних слів визначте з наголошеним I складом,II складом, III складом.
V. Фізкультхвилинка №1.
Встаньте , діти , посміхніться.
Землі нашій вклоніться
І до сонця потягніться.
Веретеном покрутіться.
Раз - присядьте, два - присядьте.
І за парти тихо сядьте.
III пелюсточка
(Треба наполегливо працювати ,
Щоб вміти виразно читати .)
IV. 2.Робота над віршем Г. Чубач «А живу я в Україні», (с. 142).
(Демонстрація портрету письменниці у супроводі розповіді про неї).
(Слайд 14)
а) Запитання на сприймання тексту.
– Послухайте, будь ласка, вірш і визначте, як поетеса називає Україну? ( Рідна, мила сторона)
– Що усміхається дитині? ( Сонце в небі )
– Чому вона радіє? (Є все для того, щоб хотілось в світі жити)
б) «Кероване читання».
– Прочитайте I строфу. Визначте яке сонце, небо?
– Прочитайте II строфу . Що сказано про вітер?
в) Словникова робота
Блакить – синонім до слова "небо".
г) Напівголосне читання в парах "Я – тобі, ти – мені".
– Нагадайте інтонацію , позначену на письмі комою, крапкою.
д) Повторне читання сильними учнями в іграшковий екран телевізора. Гра «Диктор телебачення».
е) Вибіркове, повторне, індивідуальне читання учнями. (Самостійна робота)
– Прочитайте рядочки вірша, якими можна підписати малюнок до вірша.
(Все для того,щоб радіти і хотілось в світі жити).
IV пелюсточка
(Вміємо творчо працювати: прислів'я про Україну складати, щоб краще читати.)
3.Складання прислів'я про Україну ( за стрілочками), (с. 142). (Без верби й калини немає України)
4. Метод «Мікрофон».
– Які прислів'я про Україну знаєте? (Додаток 1)
VI. Фізкультхвилинка №2. ( Малюнок – запрошення дітей-українців )
Плеснемо в долоні двічі.
Тупнемо ногами тричі.
На носок, на каблучок (2 р. )
Руку вліво,
Руку вправо –
Ми танцюємо " Козачок ".
Раз – присядемо,
Два – присядемо.
І продовжимо урок.
Vпелюсточка
( Щоб справжніми українцями зростати ,
Треба державні символи вивчати. )
5. Бесіда «Державні символи» (за плакатами).
– Назвіть державні символи України.
– Чому наш прапор так називається ?
– Яке значення має герб «Тризуб»?
– Почніть рядочки Гімну .
VI пелюсточка
(Україною своєю ми пишаємося,
Вірші Олесі Василенко виразно читаємо та мовлення розвиваємо.)
Демонстрація портрету письменниці у супроводі розповіді про неї. (Слайд 15 )
VII. Формування читацьких навичок.
1. Диференційований підхід в оволодінні вмінь читати.
I группа (◊) – читання стовпчиків слів « далекою луною».
– Визначте споріднені слова за їх спільною частиною.
II група (◊) – самостійне читання вірша «Я – українка».
– Дайте відповідь на запитання:
– Чим гордиться дівчинка ?
2. Перевірка читацьких навичок по групах.
3. Читання вірша вчителем.
4. Повторне вибіркове читання.
– З яким почуттями дівчинка говорить про себе ?
– Зачитайте ці рядочки.
– Що ж приносить їй радість ?
5. Методичний прийом «Оживи фото», ( Слайд 16 ).
– Доповнимо рядочки:
Все мені в радість:
( Слайд 17 ) … ( Ліси і садки ),
( Слайд 18 ) … ( Озера й річки ),
(Слайд 19 ) … ( Лани неосяжні ),
( Слайд 20 ) … ( І гори й долини ),
( Слайд 21 ) … ( І цвіт білосніжний у лузі калини ).
6 Конкурс «Кращий читець вірша».
(Читання вірша з почуттям гордості та радості)
VII пелюсточка
(Зі мною дружньо граєте,
Себе перевіряєте і вірші складаєте.)
VIII. Підсумок уроку . Рефлексія.
1. Складання сенкану, (Слайд 22).
1. Україно!
2. Рідна , мила.
3. Любимо, шануємо, вивчаємо.
4. З тобою ми радіємо .
5. Батьківщино!
2. Технологія «Незакінчені речення», ( Слайд 23 ).
Я дізнався …
Я захоплювався …
Я пишався …
Я тренувався …
3. – Пелюсточки у квіточку склались,
Бо ми творчо і натхненно працювати намагались.
4. – Всі ви діти ,молодці !
Гарно працювали !
Але дзвоник пролунав
Він мені і вам сказав ,
Що урок вже час скінчати ,
Треба йти відпочивати. ( Слайд 24)