Розробка уроку подана на конкурс розробок до інтегрованого курсу
" Природничі науки" 10 клас
Навчальний матеріал враховує знання базового компоненту з фізики, хімії основної школи. Трансформує та модифікує вже отримані знання, поглиблюючи та закріплюючи їх. Враховує потреби людини та суспільства щодо соціалізації наукових знань до повсякденного життя, не виключаючи при цьому потреби навколишнього середовища. Викладення навчального матеріалу вдало поєднує минуле, майбутнє та сьогодення. Поряд з традиційними підходами гармонійно застосовуються інноваційні, враховуючи нові тренди в освіті. Урок побудований у контексті розвитку критичного мислення. Провідна ідея: формування висновків, спираючись виключно на власному досвіді. Дана розробка є трансформером та може бути адаптована під будь-який рівень сформованості знань учнів з урахуванням їх профільної направленості.
Чекаємо Ваших відгуків!))
Всеукраїнський конкурс навчальних матеріалів до інтегрованого курсу «Природничі науки»,
2018-2019 н.р.
РОЗРОБКА УРОКУ З ТЕМИ:
« АТОМИ. МОЛЕКУЛИ. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ
МОЛЕКУЛЯРНО-КІНЕТИЧНОЇ ТЕОРІЇ»
10 клас
Навчальна програма до інтегрованого курсу: «Природничі науки» для закладів загальної середньої освіти під керівництвом авторського колективу під керівництвом Засєкіної Т. М.
ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ
Автор: Довгаль Олена Сергіївна, учитель фізики Комунального закладу освіти «Гімназія №3» Дніпровської міської ради, вчитель вищої категорії, старший вчитель, тел.- 050-101-25-39, e-mail- dovgalbird@gmail.com
Співавтор: Стеблич Галина Федорівна, учитель хімії Комунального закладу освіти «Гімназія №3» Дніпровської міської ради, вчитель вищої категорії, вчитель-методист, тел.- 099-954-94-99, e-mail- steblichgal@gmail.com
КОРОТКИЙ ОПИС МАТЕРІАЛУ
Навчальний матеріал враховує знання базового компоненту з фізики, хімії основної школи. Трансформує та модифікує вже отримані знання, поглиблюючи та закріплюючи їх. Враховує потреби людини та суспільства щодо соціалізації наукових знань до повсякденного життя, не виключаючи при цьому потреби навколишнього середовища. Викладення навчального матеріалу вдало поєднує минуле, майбутнє та сьогодення. Поряд з традиційними підходами гармонійно застосовуються інноваційні, враховуючи нові тренди в освіті. Урок побудований у контексті розвитку критичного мислення. Провідна ідея: формування висновків, спираючись виключно на власному досвіді. Дана розробка є трансформером та може бути адаптована під будь-який рівень сформованості знань учнів з урахуванням їх профільної направленості.
Всеукраїнський конкурс навчальних матеріалів до інтегрованого курсу «Природничі науки»,
2018-2019 н.р.
Автор: Довгаль Олена Сергіївна,
учитель фізики Комунального закладу освіти
« Гімназія №3» Дніпровської міської ради,
вчитель вищої категорії, старший вчитель
Співавтор: Стеблич Галина Федорівна,
учитель хімії Комунального закладу освіти
« Гімназія №3» Дніпровської міської ради,
вчитель вищої категорії, вчитель-методист
Тема: Атоми. Молекули. Основні положення молекулярно-кінетичної теорії будови речовини
Мета: дати дослідне обґрунтування основних положень молекулярно-кінетичної теорії, поняття броунівського руху, дифузії, спираючись на базові знання з курсу фізики та хімії основної школи; встановити зв'язок мікроскопічних параметрів речовини з макроскопічними, в контексті життя та існування Всесвіту; розвивати вміння застосовувати отримані знання у повсякденному житті
Компетенції учнів на уроці: критичне мислення, креативність, дизайн-мислення, вміти організовувати свою роботу; командна робота, вміти знаходити нові рішення; навчання протягом життя
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедійний комплекс, Internet, обладнання для проведення дослідів
Дидактичні та методичні матеріали: інтерактивні вправи, медіа супровід, відео експерименти
План та хронометраж уроку:
Організація класу |
2хв |
Вступне слово вчителя Вправа на активізацію роботи мозку |
Виклик, або вступна частина уроку |
2хв 3хв |
Вступне слово вчителя Виконання тестових завдань
|
Осмислення, або основна частина
|
4хв 15хв 10хв |
Робота в групах над створення глосарію Виконання завдань в гетерогенних групах Обговорення, доповнення, коригування та формулювання висновків |
Рефлексія, або підбиття підсумків |
7хв |
Розв’язування завдань на розвиток критичного мислення |
Домашнє завдання |
2хв |
Пояснення, формування завдання з урахуванням результатів рефлексії |
Хід уроку:
Знаючи, отже, що в світі з нічого ніщо не родилось,
Ми все видиме збагнемо, усьому найдемо підстави,
Розумом вільним охопим, відкіль народилися речі,
З чого створились вони і як без богів почалися
Тіт Лукрецій Кар
Світ, що оточує та дає насолоду жаги до життя, до розуміння існування Всесвіту, а особливо відчуття себе в цьому безмежному та дивовижному світі, відкривається для нас через основні положення молекулярно-кінетичної теорії. Саме основні положення молекулярно-кінетичної теорії встановлюють зв'язок між макро- та мікросвітами
Вправа "Вухо-ніс" на гармонізацію і активізацію роботи мозку:
Лівою рукою беремося за кінчик носа, а правою - за протилежне вухо, тобто ліве. Одночасно відпустіть вухо і ніс, хлопнути в долоні, поміняйте положення рук "з точністю до навпаки".
Виклик є вступною частиною уроку з розвитку критичного мислення.
За час «виклику» відбувається актуалізація опорних знань, уявлень, умінь, пов’язаних з темою уроку, виявляються прогалини, формується контекст для сприйняття нових ідей; зацікавленість у процесі навчання.
Виклик для учнів ставиться у вигляді демонстрації та досліду.
Демонстрація:
На столі три стакани з дистильованою водою, натрій хлоридом, сахарозою. Назвіть вміст стаканів одним словом (речовини). Пригадайте, що називається речовиною (речовина – те з чого складається фізичне тіло; речовина – вид матерії).
Дослід:
До натрій хлориду та сахарози додайте 50мл води. Що спостерігаєте? Пригадайте, що називається явищами (явища – будь-які зміни, що відбуваються в природі)
Завдання отримують дві групи, на які заздалегідь поділено весь клас.
Перша група: Пригадайте неорганічні речовини та запропонуйте схему, яка відображає класифікацію речовин. Наведіть приклади
Друга група: Складіть схему класифікації явищ, наведіть приклади
Осмислення є основною частиною уроку, за яку учні «власноруч» отримують знання та навички, формують власне ставлення до питань, що розглядають. Досвід неодмінно повинен бути спочатку, лише потім обмін думками: формування дизайн-мислення.
3.1. Знайомство з основними положеннями молекулярно-кінетичної теорії:
3.2. Робота в групах над розв’язанням завдань спрямованих на розвиток критичного мислення
Учні класу діляться на групи. Критерії розподілу: в кожній групі 5 учнів, групи гетерогенні. Кожна група отримує завдання спрямоване на розвиток критичного мислення. В залежності від рівня знань, умінь, навичок учні або самостійно розробляють план дій і пропонують готовий продукт, або отримують алгоритм від учителя
Завдання для першої групи: Обґрунтувати перше положення молекулярно-кінетичної теорії
Алгоритм виконання
Пояснити, чим відрізняється:
Джерело інформації: Інтернет ресурс, електронні додатки на телефоні для узагальнення обробленої інформації
Очікувані результати:
( пропонується використати конструктор або пластилін зі шпажками)
Завдання для другої групи: Експериментальним шляхом довести достовірність другого положення
Алгоритм виконання
Підготуйте обладнання для експерименту. Проведіть експеримент
( медичний шприц, чорнило, гуаш, вода, скляні пластинки, мікроскоп)
Очікувані результати:
Висновки щодо проведених дослідів
Демонстрація досліду за допомогою документ-камери ( для всього класу)
Дослідження броунівського руху від Задорожньої Катерини
Дослідження дифузії та залежності швидкості її протікання від температури Задорожньої Катерини
Учитель виступає ментором і допомагає учням наблизитися до формування власного продукту, керуючись виключно їх досвідом. В залежності від профілю класу формується вихідний продукт
4. Рефлексія
Завдання на розвиток критичного мислення та застосування отриманих знань: дифузія що нас оточує, її позитивна та негативна дія
Позитивна дія дифузії |
Негативна дія дифузії |
Живлення рослин, живих організмів, ґрунтів |
Отримання рослинами та живими організмами, ґрунтами токсинів, ГМО |
Конвекція для регуляції температури, іонізації повітря |
Парниковий ефект |
Робота легенів ( осмос) |
Поширення індустріального смогу, порушення органів дихання у рослин та живих організмів, паління |
Кулінарія |
Збільшена концентрація солі, цукру ( порушення балансу смаків) |
Фарбування виробів ( текстиль, авто) |
Утворення плям, інтенсивне випаровування з поверхні, дія світла |
Передання інформації ( олівці, ручки, фарби) |
Збереження інформації |
Створення виробів мистецтва (картини, скульптури, техніки handmade тощо) |
Домішки у фарбах, піску, глині |
Використання в медицині |
Опіки, передозування |
5. Домашнє завдання.
Написати есе на тему «Дифузія у моєму житті»; провести експеримент на підтвердження дифузії в рідинах, твердих тілах, газах; намалювати малюнок різними фарбами та техніками, оцінивши при цьому ефект дифузії
Домашнє завдання формується в залежності від профілю класу: одне на вибір
6. Список використаних джерел
№ з/п |
Назва ресурсу |
|
Природничі науки 10-11 (авторський колектив під керівництвом Засєкіної Т.М.) |
|
|
|
|
|
|
5. |
Як розвивати критичне мислення в учнів, Олена Пометун, член-кореспондент НАПН України |