Всеукраїнський конкурс навчальних матеріалів до інтегрованого курсу «Природничі науки»
ПРИРОДНИЧІ НАУКИ, 10 клас
Охотник Галина Григорівна, вчитель фізики КЗ «СЗШ № 23» Кам'янської міської ради
УРОК НА ТЕМУ «Зорі, їх види. Зоряні скупчення»
Мета уроку: Дати учням відомості про основні характеристики зір, розкрити особливості спектральної класифікації зір; ознайомити з методами вимірювання відстаней до зір та за діаграмою Герцшпрунга-Рассела; розглянути різноманітність зір, скупчень, туманностей. Формувати уявлення про матеріальну єдність світу і його пізнаваність. Розвивати інтерес до вивчення навчального предмета.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Практична складова навчання |
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів |
||
Знаннєвий: |
Діяльнісний: |
Ціннісний: |
|
демонстрації: Порівняння розмірів різних типів зір; Зображення (фотографії) зоряних скупчень і туманностей. |
називає: зорі головної послідовності; основні фізичні характеристики зір; пояснює: різницю між типами зір; залежність кольору зорі від її температури; природу нових та наднових зір; наводить приклади: різних типів зір; зоряних скупчень, туманностей. |
розрізняє: зорі, зоряні скупчення й асоціації, туманності, міжзоряне середовище; описує: спектральну класифікацію зір; характеризує: якісно шкалу зоряних величин; природу нейтронної зорі. |
висловлює судження: про залежність кольору зорі від її температури. |
ХІД УРОКУ
Таблиця елементів структурних знань та шляхи їх формувань
Етапи уроку |
Завдання етапу |
Методи, прийоми навчання |
Форми навчальної взаємодії |
Дії вчителя |
Дії учнів |
I. Організаційний етап |
Налаштувати на продуктивну працю. |
Словесно-інформаційні. |
Фронтальна. |
Привітання з класом. |
Привітання з вчителем. |
II. Етап орієнтації |
Виявити рівень знань. Визначення типових помилок. |
Бесіда, пояснення. |
Бліц-опитування, бесіда. |
Актуалізація опорних знань:
|
Інтелектуальна розминка. |
III. Етапи покладання мети і проектування |
Викликати пізнавальний інтерес; організувати самостійне формулювання теми і мети уроку. |
Створення проблемної ситуації і труднощів інтерпретації фактів і явищ. |
Фронтальна бесіда з елементами проблемного навчання.
|
Мотивація. Програмно-цільове управління «Якщо поставити наївне дитяче запитання, які з космічних об'єктів є «найголовнішими», я не вагаючись відповім: зорі. Чому? Ну хоча б тому, що 97 % речовини в нашій Галактиці зосереджено в зорях». Й. С. Шкловський |
Обговорюють і записують в зошит планування навчальної діяльності. |
IV. Етап організаційно -діяльнісний. Пошуково-дослідницький етап. Практичний етап. |
Організувати планування і вибір методу отримання інформації.
|
Мотивація, спонукання до пошуку. Використання QR-кодів. |
Демонстрація експериментів.
|
Демонстрація: Порівняння розмірів різних типів зір; Зображення (фотографії) зоряних скупчень і туманностей. Пропонує переглянути і обговорити відео «Зорі», «Утворення та еволюція зір»
|
Здійснюють евристичне спостереження з послідуючим поясненням. |
Евристичний. Робота з мережею Інтернет. Використання QR-кодів.
|
Робота в групах. |
Пропонує переглянути і обговоритисторінку «Зорі», де розміщені матеріали для ознайомлення з основними типами та спектральними класами зір, діаграмою Герцшпрунга-Рассела, фізичними характеристиками зір, основними стадіями еволюції зір,
Пропонує переглянути і обговорити інтерактивний плакат «Еволюція зір»
|
Переглядають ресурс, обговорюють свої ідеї. Роблять записи в зошит у вигляді опорного конспекту. |
||
Робота з джерелами інформації.
|
Робота в групах, «мозковий штурм». |
Пояснює умови роботи. Вивчення нового матеріалу: зіткнення учнів з фактами, явищами, які потребують теоретичного пояснення. Сократівська бесіда (пояснення нового матеріалу опираючись на знання учнів).
|
пошук пояснення. |
||
Робота з мережею Інтернет. Використання QR-кодів. |
Індивідуальна робота. |
Пропонує переглянути електронну книгу «Астрофізичне моделювання зіткнення зоряних скупчень» (після сканування QR-коду посилання книги відкрити в браузері).
|
Записують висновки в зошит. |
||
Аналіз і логічне мислення. |
Групова робота. |
Коментує порядок вивчення «Діаграми Герцшпрунга-Рассела». Якщо на вертикальній осі відкласти світність L (або абсолютну зоряну величину М), на горизонтальній ― спектральний клас (або температуру Т), зорі зображати точками, то виявиться, що вони розташуються не хаотично, а утворюють певні лінії (смуги) чи послідовності. |
Записують висновки в зошит. |
||
Евристичний. |
Робота в парах з програмою «Открытая Астрономия 2.6 - Физикон», встановленою на комп'ютерах в кабінеті. |
Коментує порядок роботи з моделлю 6.1. «Звездные величины». Модель демонструє шкалу зоряних величин. У слайді центрального вікна відображається небесне тіло, що має зазначену видиму зоряну величину. Вибравши перемикач Абсолютна, можна подивитися, які абсолютні зоряні величини мають небесні тіла. Перейти до іншого слайду можна за допомогою шкали, розташованої в нижній частині моделі. Для цього потрібно перетягнути повзунок на потрібну позначку або просто клацнути по цій позначці мишею. Коментує порядок роботи з моделлю 6.2. «Эволюция звезды». Натисніть на кнопку Старт. Ви побачите, як розташована в правій частині моделі протозоря почне переміщатися у напрямку до головної послідовності, при цьому спалахуючи все яскравіше і яскравіше. Вік зірки відображається зліва. Через деякий час (сотні мільйонів або навіть мільярди років) зірка почне йти з головної послідовності, перетворюючись на червоного гіганта. Зрештою, вона скидає оболонку і стає білим карликом. Кнопки Стоп і Скидання керують анімацією. Використовуючи вікно введення, можна змінювати масу зірки. При великих масах зірка закінчує свою еволюцію вибухом наднової, після чого перетворюється на нейтронну зірку або навіть в чорну діру, залишаючи навколо себе розширюється шлейф планетарної туманності. |
Записують висновки в зошит. |
||
V. Етап контрольно- оцінювальний. Практичний етап. |
Орієнтувати діяльність учнів на використання знань на практиці. |
Логічне доказове мислення. |
Поєднання загальнокласних та індивудуальних. |
Формуються вчителем групи так, щоб у кожній з них був хоча б один учень, який правильно виконав дану задачу. Вчитель слухає пояснення, переходячи від одної групи до іншої, відмічає тих, хто проводить навчання, якщо потрібно-проводить пояснення. Використовуючи діаграму Герцшпрунга-Рассела, можна знаходити відстані до зір. Суть методу спектральних паралаксів полягає у тому, що за виглядом спектра зорі встановлюють її належність до однієї з послідовностей діаграми «спектр-світність». На діаграмі визначають абсолютну зоряну величину (М). Знаючи зі спостережень видиму зоряну величину (т), обчислюють відстань до світила за формулою: lqr=0,2 m – M)+1 Задачі.
|
«Базар задач» У сформованих групах іде обговорення поставленої проблеми, а потім «обмін задачками». Індивідуально розв’язують задачі за дидактичними матеріалами з послідуючим коментуванням та записом на дошці. |
VІ. Завершальний етап |
Забезпечити осмислення процесу і результати діяльності. |
Бесіда. Метод ПРЕС.
|
Фронтальна |
Підводить підсумок уроку. Рефлексія Пропонує заповнити робочий лист
|
|
Домашнє завдання: підготувати повідомлення про ядерний синтез як джерело енергії в зорях.
Розв’язати задачу: |
|
Закінчити заповнення робочого листа: |
|
Мої авторські ресурси до уроку:
http://galinaokhotnik.ucoz.ru/index/video/0-79
http://galinaokhotnik.ucoz.ru/index/zori/0-26
http://galinaokhotnik.ucoz.ru/index/zminni_zori/0-72
http://galinaokhotnik.ucoz.ru/index/chorna_dira/0-210
https://app.wizer.me/preview/ZE0XV4
© Охотник Г. Г. e-mail: galinaokhotnik@gmail.com