Як парость виноградної лози,
плекайте мову!
Пильно й ненастанно політь бур’ян.
Чистіша від сльози вона хай буде! (М. Рильський)
Тема уроку: Просте речення. Просте ускладнене речення.
Мета: поглибити знання учнів про просте ускладнене речення; підготувати школярів до контрольного диктанту та тематичної контрольної роботи; виховувати в учнів повагу до рідної мови та землі
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань учнів
Хід уроку
Слово вчителя про епіграф уроку:
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову!
Пильно й ненастанно політь бур’ян.
Чистіша від сльози вона хай буде! (М. Рильський)
(С/з)хил С Моло(т/д)ьба Т
С(и/і)стема И З(о/у)зуля О
Ста(н) душі Н Моло(д/т)ь Д
Баске(т/д)бол Т (У/в) театрі У
Б(а/о)гатство А Ду(ш/щ)і Ш
Во(к/г)зал К Х(а/о)зяїн А
(С/з)повідь С (М)ова М
Д(и/і)сципліна И Терн(о/і)поля О
Про(с/з)ьба С (У/в) Одесі В
М(и/е)гдаль И
Вислів: Синтаксис – то душа мови (М. Рильський)
(лідери одержують кейси)
Розпочинаймо конкурс теоретиків
Кейс філологинь
Кейс філологів
Які ознаки має поширене речення?
А. Слайд №3
Словник - це «пишний яр, а не сумне провалля» (М. Рильський).
Присудок: іменний складений.
Б. Слайд №4
Як парость виноградної лози, плекайте мову. (М. Рильський)
Тест №1
Поширеним є речення:
А) Ранок був світлим
Б) Запахло медом
В) Став покрапати дощ
Г) Три тополі обнялися
Відповідь: Б (додаток)
- Послухаймо зараз історичне та філологічне дослідження з теми: Звертання в кличному відмінку. ( Учениця досліджує звертання в «Повісті минулих літ»)
Тест №2
Позначте рядок, у якому всі іменники у формі кличного відмінка мають закінчення –ю :
А) Віталій, Юрій, Валерій, учитель
Б) Земля, Валерія, душа, Степан
В) Назар, генерал, Ілля, сестра
Г) Львів, Київ, Тернопіль, Харків
Відповідь: А)
Завдання: записати цитати, пояснити розділові знаки при звертанні. Назвати поширене та непоширене звертання у віршах Д. Павличка «О рідне слово…», П. Біливоди «Я тобі призначаю побачення, брате»
Що було тим джерелом мовного багатства, а головне, вірності слову, народу, землі своїй?
Відповідь одна: творчість поета, мислителя, філософа, пророка Т.Г. Шевченка
2. – 1844р. (177 р. тому) написана поема «І мертвим, і живим …»
- Уже 177 р. поет веде діалог з живими, з тими, хто чує, хто має серце, розум і душу, про історію, культуру, мову.
3. Учень читає уривок з поеми Шевченка
Завдання: пояснити розділові знаки між однорідними членами в уривку:
Учитесь, читайте…
- Слухаймо Данила Чорнобрового
Ваш ровесник закликає
Вас діяти:
Занурюйся
Читай
Дивись
Слухай
Підписуйся
Перед однорідними членами речення потрібно ставити двокрапку, а після них тире
А) Із сивої давнини існували на землі доброчесності а саме мудрість правосуддя стійкість вірність.
Б) Скрізь на вершечку стрілецької гори на пагорбках і видолинках панувала тиша
В) Жовто-блакитні барви символізують дві першооснови буття дух і матерія добро і зло вогонь і вода батько і мати
Відповідь: Б)
Моїм відкриттям є тіктокер Данило Гайдамаха, студент Київського національного університету ім. Шевченка, який популяризує українську мову серед підлітків.
2. Які ви знаєте відокремлені члени речення?
З’ясуйте, який відокремлений член речення є в кожному прикладі(тест №4):
1-означення
2-обставина
3-прикладка
4-додаток
А) Троянди, гріючись на сонці, нам серце радують відродженням своїм.
Б) Он хмарки бредуть повільно, схожі на білих лебедів.
В) Чи винні ми щось комусь у житті, окрім наших батьків.
Г) Святослав Вакарчук, бездоганний лицар української пісні, є в моїй думці духовною, чесною людиною.
Відповідь: 1.Б 2.А 3.Г 4.В
3. Яка існує точка зору щодо фразеологізмів - дієприслівникових зворотів, фразеологізмів – однорідних членів, фразеологізмів – порівняльних зворотів?
4. Читаймо уривок з повісті Квітки-Основ’яненка «Маруся» (подати опис Марусі)
Порівняльні звороти в описі Марусі:
- як стрілочка
- як тернові ягідки
- як панська рожа
- як цвіточки
Не так давно дізналася, що Святослав Вакарчук написав низку крилатих висловів:
« Цілуй руку тільки коханій.
Схиляй голову тільки перед учителем.»
- Якими реченнями він висловлює свої думки?
- Дати характеристику цим реченням.
2.Звучить пісня «Мить» С.Вакарчука.Завдання: випишіть односкладні речення.
- Напиши на чужому конверті
- Поглянь, як навколо світає
- Пригадай той садок коло хати
- Поверни своє перше кохання
3. Тест №5
З’ясуйте вид поданих простих речень
А) Із можливого в чудесне перекинуто мости
Б) Учи дітей не страшкою, а ласкою
В) Лови летючу мить життя
Г) Людське життя…
Відповідь: 1.В 2.Б 3.А 4.Г
Людське життя! Називне речення.
Людське життя в маленькій творчій замальовці:
Мама. Лялька. Книжка. Казка. Перший дзвоник. Перший клас. Буквар. Коцюбинський. Герострат. Вальс прощальний! Атестат.
Прийшли ви в білий світ,
І хай він Вас рясниться!
Ясниться і крилатиться, як птиця!
Вам, Катерино, сміється веселково,
Тобі, Ірино, спіє калиново.
Шумить травневим садом тобі, Олено!
Вам, Діано і Діано , гаює, ягідніє, океаниться!
Вам, Анастасіє, Ренато, весніє, зимніє, літує, листопадиться!
Вікторіє, Каріно, Поліно, хай вам світ білий щебетіє і душіє!
Вам, Анно і Ганно, дзюрчить і лебедіє.
Для тебе, Мілано, Маріє, хай світ цей сінокоситься і журавлиться в небі!
Денисе, Даниле, вам нехай бджолить медово;+
Нікіто! Хай тобі завжди він сонцем промениться!
А для вас, Давиде, Даниле, хай світ цей проліском німіє,
Яблуневим цвітом на світанні дніє!
Вам, Глібе, Аліку, хай житами хилиться, сонячно й щасливо!
Голубиться, джерелиться, іскриться тобі, Максиме.
Барвінком – в очі,
Рястом – в ноги стелиться тобі, Андрію!
І всім Вам мальвіє і чорнобровиться!
Очима Божими усім вам в душу дивиться!
Учитель підбиває підсумки уроку.