Конспект уроку "Буква ю, позначення нею м'якості приголосного і звука [у]"

Про матеріал
Буква ю, позначення нею м'якості приголосного і звука [у] Мета: ознайомити учнів з буквою Юю та позначенням нею сполучення звуків [йу] на початку слова і складу, звука [у] та м'якості приголосного; формувати навички злитого читання; виховувати інтерес до слів та їх значень.
Перегляд файлу

БУКВА Юю, ПОЗНАЧЕННЯ НЕЮ СПОЛУЧЕННЯ ЗВУКІВ [йу]. ПОЗНАЧЕННЯ БУКВОЮ Юю ЗВУКА [у] ТА М'ЯКОСТІ ПОПЕРЕДНЬОГО ПРИГОЛОСНОГО.

  Мета: ознайомити учнів з буквою Юю та позначенням нею сполучення звуків [йу] на початку слова і складу, звука [у] та м'якості приголосного; формувати навички злитого читання; виховувати інтерес до слів та їх значень.

Обладнання: конструктор LEGO; кольорові олівці;  малюнки  журавлиного ключа, скрипкового ключа, гайкового ключа, ключа від дверей

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мовленнєва розминка

Робота над чистомовкою

Аха-аха-аха — а де ж наша черепаха?

Оня-оня-оня — черепаха наша — соня.

Ів-ів-ів — до весняних теплих днів

Оню-оню-оню — не турбуйте нашу соню.

2. Мотивація навчальної діяльності

Люба шиє, вишиває,

А Лариса так співає!

Хоче Люба танцювати...

А Лариса — вірші складати.

— Про кого віршик?

— Що відомо про Любу?

— А що у вірші сказано про Ларису?

— Який звук позначає буква Л («ел») у кожному зі слів?

— Назвіть другий звук у цих словах.

— Яка буква вказує на м'якість приголосного звука [л'] у слові Люба?

Буква ця усім відома: перед Я вона стоїть.

В ній дві палички і коло — здогадаєтесь умить.

Є ця буква в слові «Юля», і в словах «сміюсь, стою».

Ой, яка ж вона красуня, ця чудова буква... (Ю).

3. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні ми вивчимо нову літеру ю.

4. Вивчення нового матеріалу

1) Ознайомлення з літерою.

Букву Ю розпізнаю — братик показав.

Взяв і до цукерки бублик прив'язав.

— Викладіть із синельних паличок цю букву.

2) Робота за підручником (с. 40). Звуковий аналіз слів.

— Назвіть предмети зі звуком [у], зображені у підручнику. (Ключ.)

— Опрацюйте звуковий аналіз цих слів.

— Слово ключ має різні значення. Погляньте на малюнки. Які «ключі» зображені на кожному з них? (Ключі від дверей, журавлиний ключ, скрипковий ключ, гайковий ключ, джерельний ключ.)

— Хто першим у хату заходить? (Ключ.)

Вправа «Асоціативний кущ»

Ключ від дверей

 

 

 

 

 

 (Двері, ворота, сейф, машина, металевий, великий, малий ...)

ЖУРАВЛІ-СИНОПТИКИ

Журавлі прилетіли рано — на ранню весну.    ·

Журавлі прилетять зграями — літо буде негоже, поодинці — погоже.    ·

Журавлі летять низько, мовчки і швидко — на суховій.    ·

Журавлі летять в теплі краї високо, не поспішаючи і стиха курличуть — осінь буде теплою.    ·

Журавлі на південь рано відлітають — холодну зиму провіщають.

Журавлиний  ключ

   ·

 (Птахи, весна, осінь, курликання, гніздо, риба, жаби ...)

Хто стоїть, як вартовий,

Перед нотками рядками?

Хто рядок наш відкриває,

Місце нотам визначає?

(Скрипковий, басовий ключ.)

Скрипковий ключ

 (Ноти, музика, пісні, розспівка, голос, виступ, концерт, афіша...)

3) Позначення звука [у] буквою «ю».

Хвилинка фантазії

Букву Ю я впізнаю —

Трохи дивна буква Ю:

Нібито до ясена

Буква О прив'язана.

І. Січовик

— Як зробити букву Ю,

Здогадавсь, Іванку?

— Букви І та О приб'ю

На коротку планку.

В. Гринько

— Звук [у] позначають буквою ю, яка пом'якшує попередній приголосний. Повторіть назву букви. Буква ю є велика і мала. (Учитель показує літери.)

 

— Пофантазуйте, на що схожа буква.

Робота з конструктором

— Діти, за допомогою цеглинок побудуйте букву ю.

— За допомогою чого ми ще зможемо збудувати літеру Ю? (Ґудзиків, пластиліну, мотузочки, олівців, синельних паличок...)

— Візьміть контейнер з піском та надрукуйте літеру.

4) Підготовчі вправи до читання.

— Навчіть квітку тюльпан читати склади.

Читання складів.    ·

Читання слів.    ·

— Прочитайте слова першого стовпчика.

— Що ви помітили?

— А тепер — другого стовпчика.

— Прочитайте двоскладові слова.

— А тепер — трискладові.

— Прочитайте слова, у яких наголошено перший склад.

— А тепер — другий.

— Прочитайте слово, що означає назву квітки.

— Прочитайте слово, що означає назву тварини.

— Прочитайте слово, що означає сумку, яку носять на спині за допомогою заплічних ремінців.

Фізкультхвилинка

5) Робота над віршем «Весна» Андрія М'ястківського (с. 41).

Вправа «Передбачення».    ·

— Хто зображений на малюнку?

— Що може описуватися у вірші?

Читання вірша вчителем.    ·

— Чи справдилися ваші очікування?

Робота зі словами. Збагачення словникового запасу.    ·

— Розкажіть, як ви розумієте слово «імла». (Стіна слів: імла.)

— Складіть речення з цим словом.

Читання вірша учнями вголос.    ·

Фізкультхвилинка

Самостійне напівголосне читання.    ·

Учитель за потреби надає допомогу дітям, які читають слабко.

Опрацювання тексту за технологією «Ромашки Блума».    ·

Орієнтовні запитання

Прості. Про кого йдеться в казці?

Уточнювальні. Я можу помилитися, але, здається, у вірші описано настання весни.

Інтерпретаційні. Чому розпускаються бруньки?

Творчі. Якою була синичка?

Оцінювальні. Чи радієте ви настанню весни?

Практичні. Як потрібно милуватися красою природи навесні?

5. Закріплення вивченого матеріалу

1) Гра «Упізнай слово».

Шумить, гуде, снігом мете. (Завірюха.)

Смачна, ароматна, гаряча... (юшка.)

Головний убір, солом'яний, фетровий... (капелюх.)

У прозоре озеро кожний заглядає. (Люстерко.)

2) Визначення позиції букви «ю».

— Яка квітка «лізе» по паркану?

— Що мама варить з риби на обід?

— Як називається сушений виноград?

— Хто перевозить вантаж через пустелю?

— Небезпечна отруйна змія.

— Він завжди першим до хати заходить.

(В'юнок, юшка, ізюм, верблюд, гадюка, ключ.)

3) Гра «Знайди слово».

— Знайдіть слова, у яких буква ю позначає звук [у] та м'якість попереднього приголосного.

Люба, стою, Юра, людина, ключ, Любомир, миють, співають, Люда, сіють, Люся, юшка, люблять, порося, маслюк, рюкзак, Нюра.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Капелюшки де Боно»

(Учитель бере жовтий капелюшок.)

— Що корисного для себе ви дізналися із сьогоднішнього уроку?

 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
23 лютого 2021
Переглядів
1231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку