6 клас. Українська мова. Тема "Числівник"

Про матеріал
Конспекти уроків (блок з мовної змістової лінії) за темою «Числівник» розроблені за новою чинною програмою, рекомендованою Міністерством освіти України для 6 класу
Перегляд файлу

                           НВК «загальноосвітня школа ІІ ступеня – ліцей»

                                           м. Білгорода-Дністровського

                                                     Одеської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Числівник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Вчитель  Ротай В.М.

 

 

 

 

                          Тема. Числівник  як частина мови

                      Тривалість вивчення теми  - 9 годин

 

 

                                 Зміст

1

Числівник: загальне значення,морфологічні ознаки, синтаксична роль.

2

Числівники кількісні і порядкові; прості, складні, складені. Написання та вживання.

3-4

Відмінювання кількісних числівників, буква ь на кінці числівників і в непрямих відмінках.

5

Відмінювання дробових і збірних кількісних числівників.

6  

Відмінювання порядкових числівників.

7

Написання порядкових числівників з –сотий, –тисячний, -мільйонний, -мільярдний.

8

РЗМ. Вживання числівників з іменниками. Складання діалогів із вживанням числівників на позначення дат, часу.

9

ТО. Контрольна робота (диктант і тест).

 

 

 

  Учні повинні знати:

загальне значення числівника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль;

вивчені офографічні правила.

 

 

 

  Учні повинні вміти:

розпізнавати числівники, визначати їх граматичні ознаки, правильно утворювати форми числівників і вживати їх у мовленні;

знаходити вивчені орфограми і пояснювати їх за допомогою правил;

правильно писати слова з вивченими орфограмами, знаходити і виправляти помилки на вивчені правила.


Урок №1

 

Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: поглибити знання учнів про числівник як самостійну частину мову, 

          пояснити поділ числівників на групи, навчити визначати числівники за  

          складом, знаходити їх у тексті, відрізняти від інших части мови, що 

          мають  числове значення ;

          розвивати усне і писемне мовлення, дотримуватися культури мовлення;

          виховувати в учнів кмітливість, самостійність мислення.

  Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).                              

                                                            Оцінюй людину більше за її запитаннями,    

                                                           ніж за її відповідями.

                                                                                   Вольтер

                                                                       (Марі Франсуа Аруе)

                                                                               (1694-1778)

                                                                       франц. письм. і  філософ-просвіт.

 

                                                   Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань

 1. Слово вчителя.

 2. Бесіда.

 - Що вивчає морфологія?

 - З якими частинами мови ми вже познайомилися?

 - Що є спільного між ними?

 - Чи можуть вони існувати одна без одної?

 - А як вони допомагають одна одній? Навести приклади.

 3. Робота в парах.

                             Степовий краєвид

 

  Уся зелена степова скатерть, скільки можна було скинуть оком, була ніби заткана квітками: червоними купами смілки, синіми дзвониками, жовтими степовими тюльпанами, фіолетовим соном і чебчиком. Над степом у синьому небі вились та щебетали пташки. Увесь степ, зелений, і синє кругле небо заливало проміння гарячого золотого сонця.

 Завдання:

  • виписати прикметники;
  • визначити розряд;
  • визначити рід, число, відмінок.

ІІ. Мотивація учбової діяльності

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя.

 За своїм походженням числівники тісно пов’язані  з  іменниками  та прикметниками . Однак у процесі історичного розвитку мови вони втратили граматичні ознаки, властиві іменникам і прикметникам, перетворились на абстрактні найменування числових понять.                                                

  1. Вправа «Дослідник».

  Записати наведені слова, поставити до них питання, визначити до якої частини мови вони належать.

 

  Три, трійка, трикілометровий, потроїти; двоє, двійка, подвоїти, двоповерховий.

 

  1. Робота за схемою-алгоритмом.

 

                                       Ч

 

                 К                                             П

 

Ц              Д              З

 

                 ?                                               ?

                                        Б

 

П                                     С                       Скл.

 

 Проблемне  завдання: спробувати самостійно вивести правило!

 

  1. Робота з підручником (стор. 192, п. 54).

 

  1. Вибірковий диктант. Вправа №450.

 

Фізхвилинка «Котрий я?». Учні повинні вказати свій порядковий номер.

 

  1. Синтаксична вправа.

Завдання: записати речення, виконати синтаксичний розбір речення, вказати граматичні ознаки. Дати відповідь на питання: що спільного має числівник з іменником та прикметником?

 

Вісім і три – одинадцять.  Учні шостого класу перемогли в змаганні. Одна ластівка весни не робить.  Боюсь одного – обмеженої людини.

 

  1. Вправа  « Урок історії».

Завдання: учні повині пригадати і записати історичні дати, які вичали протягом декількох уроків.

 

ІV. Рефлексійно – оцінювальний етап роботи.

       Вправа «Я вмію, тому що знаю...»

 Впишіть у фразеологізми потрібні числівники.

  1. ... оком глянути. 2. До ...  півнів. 3. Як свої ... пальців. 4. Як ... краплі води.

5. Дерти ... шкур.  6.  ... чоботи пара.  7. Без ... хвилин.

 

V. Домашнє завдання:  п.54,  вправа  №455.

 

Урок №2

 

Тема.Числівники кількісні і порядкові; прості, складні і складені. Написання та  

          вживання .

Мета: закріпити навички розпізнавання числівників за значенням та за

          будовою, визначення їх граматичних ознак;

          сприяти  розвиткові активного мислення школярів;

          виховувати  в учнів глибоке почуття любові до рідної домівки, отчого  

          краю, рідного слова, виховувати старанність та кмітливість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

                                                                    Учень, який навчається без бажання, -    

                                                                   це птах без крил.

                                                                                       Сааді

                                                                  (Мусліхіддін Абу Мухаммед Абдаллах 

                                                                                    ібн  Мушріфаддін)

                                                                      (між 1203 та 1210-1292)

                                                                  перський поет, письменник, мислитель

 

                                      Перебіг уроку

 

І. Активізація розумової діяльності учнів

 1. Вправа «Відгадай».

 У сімох братів по одній сестрі. Чи багато сестер? ( Одна).

 Шість ніг, дві голови, один хвіст. Хто це? (Вершник на коні).

 Два брати поряд живуть, а один одного не бачать (Очі).

 У двох матерів по пять синів, одне імя у всіх? (Руки і пальці).

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Бесіда.
  • Дайте визначення числівника як частини мови.
  • На які дві групи вони поділяються.
  • На скільки видів поділяються числівники за  будовою.
  • Чим відрізняються кількісні числівники від порядкових.

 

ІІІ. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу

  1. Вибірковий диктант.

 Завдання: виписати з поданих речень числівники, записати словами.

 

                                    Сім чудес світу

- Велика піраміда Хеопса (Хуфу), побудована в Гізі між 2600 та 2500 рр. до

    н.е.

- Висячі сади Вавілонської цариці Семіраміди, побудовані у 580 р. до н.е. на

    берегах річки Євфрат королем Навуходоносором ІІ.

- Гігантська статуя Зевса,  побудована у 433 р. до н.е. скульптором Фідісом в 

    Олімпії.

- Храм  Артеміди, збудовано  в 350 р. до н.е. у місті Ефес (Туреччина).

-Мавзолей у Галікарнасі – найбільша гробниця для персидського тирана 

    Карії – короля Мавзола, споруджено в 353 р. До н.е.

- Колос Родоський 40-метрова Бронзова статуя Геліоса – бога сонця,

    установлена в 305 р. до н.е.

-Олександрійський маяк,  побудований  птолемеями  у  280 р. до н.е.  на острові  Фарос.

 

2.Бесіда.

 - Що нового ви дізналися ?

 - Прочитайте виписані вами числівники, обґрунтуйте свій вибір

- Що ви можете сказати  про числівники, які складаюься з декількох слів.

 

3.Робота з підручником (стор. 194-197).

 

4. Розподільний диктант. Вправа №460.

 

 Фізхвилика «Овація» .

Діти плескають в долоні один раз, якщо це кількісний числівник, декілька, якщо це порядковий числівник.

 

Сім, сотий,  сто сорок один,  десятий,  двохсотий,  одна друга,  дванадцятеро,  сім цілих сім десятих,  сто двадцять шість,  вісімсот вісімдесят другий, дванадцятеро,  триста тридцять три,  двісті двадцять три.

 

5. Вправа « Пізнаваймо світ». «У світі крилатих слів».

   Завдання: пояснити значення крилатих висловів.

 

На сьомому небі (бути на вершиині щастя), сім чудес світу (означає щось прекраснее, гідне подиву),  сім п’ятниць на тиждень (так кажуть про людину, яка часто змінює свої рішення), восьме чудо світу (вживається тоді, коли хочемо щось звеличити, піднести над загальним рівнем).

 

6. Диктант-вікторина.  «Хто? Що? Де? Коли?»

 

 -Мені тринадцятий минало я пас ягнята за селом (Т.Шевченко «Мені тринадцятий минало».

- Року 1814, з  26 на 27 лютого старого стилю в селі Моринцях блиснув єдиний вогник (С,Васильченко «Дитинство Шевченка»).

- Суддями Були: якіїсь два осли, одна нікчемна шкапа та два стареньких цапа (Л,Глібов «Щука»).

 

  1. Вправа №462.

 

ІV. Рефлексійно-підсумковий етап

  1. Складання алгоритму вивченого матеріалу.
  2. Оцінювання.

V. Домашнє завдання:  п.54, повторити п. 21, вправа 459.

 

Уроки №3-4

 

Тема. Відмінювання кількісних числівників, буква ь на кінці числівників і в  

          непрямих відмінках.

Мета уроків: з’ясувати особливості відмінювання кількісних числівників за 

          типами відмінювання, закріпити ці знання, правила правопису їх,  

         формувати вміння відмінювати числівники, визначати орфограму

         «Буква ь у числівниках»;

         розвивати логічне мислення, увагу, формувати вміння застосовувати 

         здобуті теоретичні знання на практиці, удосноналювати навички

         самостійної роботи учнів, збагачувати словниковий запас;

         виховувати інтерес учнів до уроків рідної  мови, до рідного краю.

Тип уроку: урок засвоєння та закріплення знань.

 

                                                         Люблять Батьківщину не за, що вона велика,         

                                                         а за те, що своя.

                                                                              Сенека

                                                         (Сенека Луцій Анней Молодший)

                                                         (бл. 4 р. до н.е. – 65 р.н.е.)

                                                         політ. діяч, філософ і письм. Старод. Риму

 

                                         Перебіг уроку

 

І. Мотивація навчання школярів

 1. Організаційний момент.

 2. Повідомлення теми мети та завдань уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Індивідуальна робота учнів з картками.

 

Картка №1. Скласти реченння з числівниками: 16, 8, 100, 40, 90.

 

Картка №2. Виписати з тексту числівники, визначити морфологічні ознаки.

Василькові було літ дванадцять ( М.Коцюбинський).

Мені тринадцятий минало (Т.Шевченко).

Було собі два брати – один убогий, а другий багатий (Народна творчість).

 

Картка №3. Записати слова з числовими значеннями у дві колонки: в ліву – числівники, а в праву – інші частини мови.

Один, одиниця, третій, три, трійка, пять, пятірка, пятий, пятак, десять, десятий, десяток, десятка, сто, сотник.

 

  1. Фронтальне опитування «Числівник як самостійна частина мови»

 

ІІІ. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя.
  2.  Робота з підручником стор. 199-204, п.56
  3. Вправа «Асоціативне ґроно» (Велика літера).

Незалежність, Шевченко, Різдво, Новий рік,  День Знань, Велика Вітчизняна війна, День Перемоги.

 

 Фізхвилинка «Рухи».

     Підняти руки догори, якщо слово-іменник, розвести в сторони,     

     якщо слово-прикметник,  витягнути вперед, якщо слово-числівник.

     Батьківщина, сто, чарівна,  двоповерховий,  будинок, двадцять, незалежна,  

     мудрість, шістнадцятеро,  обидва, схема, шестиденка, восьмирічка,

     безкрайня, талановиті, народ, волелюбний.

 

  1. Робота в малих групах. Вправа № 468.

 

  1. Робота в парах. Вправа №470.

 

  1. Вправа «Лінгвістичні цікавинки».

«Як правильно вживати слово «гривня» 

В українській мові слово гривня належить до І відміни м’якої групи, відмінюється як інші іменники, наприклад,  пісня.

                            Треба так

Н. одна гривня                                                    пісня

Р. однієї (ої) гривні                                            пісні

Д. одній гривні                                                   пісні

З. одну гривню                                                   пісню

О. однією(ою) гривнею                                     піснею

М. (на) одній гривні                                           (на) пісні

Кл. гривне                                                            пісне

 

  1. Вправа «Дешифровщик». Записати обчислені вирази прописом.

277-40=237;    25:10=2,5;  35:10=? ;     0,012-0,011=?

 

ІV. Підсумок

  1. Бесіда.

 – Яка частина мови називається числівником?

   Які числівники називаються кількісними?

-  Які особливості відмінювання кількісних числівників: прості, складні (на 

-  позначення десяток, сотень), складені?

2. Оцінювання.

 

V. Домашнє завдання: п.56, вправа №471.

 

 

 

 

 

 

 ІІ урок

 

                                                               Наймудріша людина та, яку більш за все 

                                                               дратує втрата часу.

                                                                               Данте Аліг’єрі

                                                                                  (1265-1321)

                                                                геніальний поет, мислитель, вчений і

                                                                політик

 

                                  Перебіг  уроку

 

І. Розминка, обгрунтування навчання

 1. Організація класу.

 2. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Ступінь актуалізації (методика «Асоціативна схема») 199-204, п.56

  1. Бесіда.
  2. Схема «Числівник»?
  3. Самостійна робота. Диктант-переклад.

Стодесятилетняя жительница О. Пустова рассказывает, что пятьдесят лет тому хлеб давал больше урожая…  А  Прасковия Ивановна (тысяча девятсот двадцать шестого года рождения) говорит, что колосья с зерном были от земли до края стебелька.  В июле тысяча девятсот двадцатого года первый раз отмечали праздник калача.

 

Завдання:

  • знайти числівники, виписати;
  •  визначити морфологічні ознаки;
  • знайти граматичні основи в кожному реченні (усно) ;
  • розібрати за будовою один із числівників.
  •  

ІІ. Ступінь усвідомлення змісту

  1. Вступне слово вчителя.

  На сьогоднішньому уроці ми закріпимо вивчений матеріал і поринемо у нові 

  незвідані теоретичні факти. Зупинка «Традиції та свята нашого народу».

 

  1. Робота в парах.

 На січень припадають великі релігійнй свята: шостого січня – Святий  

 вечір(Багата кутя), сьомого, восьмого, девятого –Різдвяні свята,

 чотирнадцятого січня – Старий Новий рік (Свято Василя Великого).

 

  Завдання:

  • знайдіть числівники, вкажіть відмінок, зверніть увагу на написання;
  • поставте числівники у початковій формі, визначте офограму.

 

  1. Робота з підручником стор.203, вправа №473.

 

Фізхвилинка « Тиша». Учні вигукують «ой», якщо в числівнику вживається ь, якщо ні - мовчать.

 Сім, чотирьох, шістьох. чотирнадцятого, чотирнадцять, вісім, восьми,   

 вісімнадцять, обидва, двісті, вісімдесятьох, десять, двадцять шість, сімсот сімдесят сім.

 

ІV. Ступінь рефлексації

  1. Робота в малих групах.

Тринадцять днів святкує Україна Різдвяні свята. 13 січня – Василя,              14 – Меланки.  18 січня – другий Святий вечір(Голодна кутя),                      19 січня – Богоявлення або Хрещення Господнє (Водохреща).

 

      Завдання:

  • підкреслити числівники, пояснити правопис;
  • пояснити правопис  ь  в числівниках.

 

  1. Вправа « Запиши мене правильно».

В народі побутує безліч повірїв, прислівїв. Павло Чубинський  зафіксував їх понад 86. Деякі з них треба знати як свої 5  пальців.

Н. пять                                     вісімдесят  шість

Р. п’яти                                      вісімдесяти шести

Д. п’ятьом                                 вісімдесяти шістьом

З. пять                                      вісімдесят шість

О. п’ятьма, п’ятьома                вісімдесятьома шістьма 

М. на п’яти                               на вісімдесятьох шістьох

 

Завдання:

  • визначити закінчення;
  • вказати, в яких випадках зявляється мякий знак.

 

  1. Вправа із сигнальними картками «Червоний, жовтий, зелений». 

П’ять, дев’ять, сім, десять, двадцять, шістсот, шістнадцять, десятьох,  шістдесят, п’ятдесят, шістдесятьох, сімдесятьох.

 

  4.Творча робота. Діти переглядають  відеосюжет «Біле місто», на основі цього  

     складають міні-твір (5 речень), використовуючи  числівники.

 

V. Рефлефксійно – оцінювальний етап

 

 VІ. Домашнє завдання:  п. 55, п.56, вправа №476.

 

 

 

 

 

 

 

Урок №5 

 

Тема. Відмінювання дробових і збірних числівників  

Мета: повторити й узагальнити знання учнів з теми «Числівник», 

          вдосконалювати відповідні уміння та навички учнів;

          розвивати логічне мислення, сприяти творчій активності школярів;

          виховувати інтерес учнів до уроків рідної мови, до рідного краю.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.                                                       

 

                                                         Ти вроди, Боже, троє зіллячок:

                                                        Перше зіллячко барвіночок,     

                                                        Друге зіллячко любисточок,

                                                        Третє зіллячко васильочок.

                                                                           Народна творчість

 

 

 

                                Перебіг уроку

 

 

І. Мотивація навчальної діяльності

 

 1. Проблемна ситуація «Хто швидше». Хто з учнів швидше виправить  

     допущену помилку і пояснить на основі теоретичних відомостей (усно).

 

  За сумлінну роботу оголосили подяку сто тридцяти  шести учням.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

  1. Самостійна схематична робота за питаннями:
  • що називається числівником?
  • які функції виконує числівник?
  • від яких числівників можна утворити збірні?
  • збірні числівники узгоджуються з іменниками?
  • як змінюються числівники мільйон, мільярд, нуль, тисяча?
  1. Словниковий розподільний диктант (кільк., порядк.).

Восьмий, сім, тисяча, другий, десятий, троє, тринадцятий, сто двадцять сім, мільйон, сорок, шестеро, шостого, обидва, одинадцять.

 

ІІІ. Сприймання й засвоєння нових знань

 

 1.Самостійна робота з підручником стор. 199-204.

 

 2.Синтаксична вправа. Записати, визначити дробові числівники, вказати  

     відмінок.

    Вода покриває три четвертих земної поверхні. Моря й океани становлять  

   Світовий океан – основну частину гідросфери, в якій зосереджено девяносто         

   шість цілих пять десятих відсотків усієї води планети. Щороку річки земної 

   кулі виносять в океан близько сорока трьох і семи десятих тисячі кубічних 

   кілометрів води.

 

3. Робота в парах. Вправа №477..

 

4.Вправа «Дешифровщик».

  1,5 (блокнот); 1,5 (тарілка); 150 (кінь); 150 (облич); 150 (гривня).

 

5. Вправа «Культура мовлення».

  Усно провідміняти словосполучення: семеро хлопців,  десятеро школярів, одинадцятеро учнів, сімнадцятеро однокласників.

 

Фізхвилинка «Музична». Діти слухають музичний уривок із твору Чайковського «Лускунчик»: «Вальс квітів», а потім пригадують і записують кількість героїв, при цьому вказавши, які це числівники.

 

6. Гра «Я – редактор».

   Двумстах, сорокох, стами, стомами, сімьсот, сімьомастами, вісьмомастомами, 

   шестидесятьох , півторастами, сімом десятим,  півторами, сороками.

 

7.Лінгвістичний турнір(усно). Діти повинні пригадати приказки, прислівя,   

 загадки, в яких вживаються числівники, спробувати утворити від них збірні 

 числівники.

 

8.Конструювання. Утворити словосполучення, записуючи цифри словами,  

   увести словосполучення в речення.

   4 (люди),  6 (діти), 3 (сани).

 

ІV. Підсумки уроку. Мотивація оцінювання

 

 V. Домашнє завдання й інструктаж до нього:

 

     вправа №474, завдання для тих, хто любить фантазувати та мріяти: «Мій світ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уроки №6-7

 

Тема. Відмінювання порядкових числівників. Написання порядкових  

          числівників з -сотий,  -тисячний, -мільйонний, -мільярдний.

Мета: поглибити знання учнів про порядкові числівники, з’ясувати особливості  

          їх відмінювання, написання;

         розвивати логічне мислення, зорову й слухову пам’ять, орфографічну

        грамотність шестикласників;

        виховувати  любов до рідного слова та інших національних скарбів.

Обладнання: картки, підручник, ілюстрації (комплект «Народні казки»). 

Тип уроку: формування знань та вмінь учнів.

 

 

                                                                    Слово до слова – зложиться мова!

                                                                                          Народна творчість

 

 

                                        Перебіг  уроку

 

І. Розминка, обґрунтування навчання

 

ІІ. Ступінь актуалізації («Асоціативна схема»)

                             цілі

Кількісні             дробові                     Порядкові

                            збірні

 

                             Числівник

 

прості                  складні                    складені

 

Висновок : ми знаємо про числівник багато інформації, але є й нові поняття, 

                    про які ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети, мотивація (учні записують в зошит)

     Так, сьогодні ми маємо навчитися правильно вживати у мовленні та писати 

     порядкові числівники.

  1. Реалізація.

 

 - Робота з підручником стор. 204-206, п. 57.

 

 - Проблемне завдання. Вправа №477.

 

 - Гра «М’ячик»(усно).

   Учні перекидають один одному невелику іграшку, відмінюючи числівники:                                                                                                                

   десятий, дванадцятий,  двадцять сьомий, сто тридцять восьмий.

 

 - Робота в групах. Розказати про особливості  побудови казки. Пригадати і 

    записати назви казок, вказати кількість героїв,  кількість доріг,  число,  яке  

    найчастіше повторюється.

 

- Фізхвилинка «Музична».  Діти слухають музичні уривки із відомих казок,

   плескають в долоні, якщо це дійсно казковий уривок.

 

 - Бесіда.

   Продовжіть речення: нову інформацію про числівник ми можемо дізнатися з 

   різних джерел: а) орфографічний словник; б) морфемний словник; в) твори

   української літератури; г) історія; ґ)математика; д) географія.

 

- Самостійна робота з картками.

   М.Батицький. Українська мова. 6 клас. Різнорівневі дидактичні матеріали.

  ЧС-13(А) (1.2);  ЧС-14(Б) (1,2);   ЧС- 15 (1,2).

 

- Вправа «Конструювання». Утворити порядкові числівники, два,  на вибір,  

  провідміняти.

  Десять,  вісім,  сім,  дванадцять,  чотири,  сто сорок,  триста сім.

 

ІV. Рефлексійно – оцінювальний етап.

 

  1. Евристична бесіда.
  • Що називається числівником?
  • Які функції виконує числівник?
  • Від яких числівників можна утворити збірні?
  • За чим змінюються порядкові числівники?
  • У складених порядкових числівниках змінюється тільки ..?

 

  1. Мотивація оцінювання.

 

V.Домашнє завдання

 

І-ІІ рівень. Скласти текст обяви, вживши якомога більше числівників.

ІІІ-ІV рівень. Міні-твір «Звідки походить слово числівник»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ урок

 

Тема. Відмінювання порядкових числівників.Написання порядкових                           

          числівників з –сотий, - тисячний, -мільйонний, -

          мільярдний. Розбір числівника як частини мови.Тренувальні вправи.

Мета: поглибити знання учнів про числівники з погляду їх походження,

          домогтися засвоєння офограми в порядкових числівниках, утворених від 

          складених кількісних;

          розвивати логічне мислення, духовну та естетичну сфери особистості

          школяра;

          виховувати гуманні почуття, формувати здатність до доброчинності,

          виховувати любов до природи.

Тип уроку: формування знань, умінь, навичок учнів.

Наочні посібники: підручник, словники, загальна географія: підручник для 6 

         класу загальгоосв. навч. закл. / О.Я.Скуратович;   природознавство:   

         підручник для 6 кл. загальноосвітніх  навч. закл. / В.Р.Ільченко.

 

 

 

                                            Можна все на світі вибирати, сину,

                                            Вибрати не можна тільки Батьківщину.

                                                                                   В.Симоненко

 

 

                                                Перебіг  уроку

 

І. Організаційно-мотиваційний блок

 1. Організація класу.

 2. Повідомлення теми, мети уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчально-пізнавальної діяльності       

    учнів

  1. Вправа «Асоціативний ряд»з метою виявлення попередніх відомостей про  числівник. Відповіді дітей фіксуються на дошці.
  2. Мозковий штурм «Спільне та відмінне числівників з іншими частинами 

         мови».

  1. Завдання для класу

Провідміняти  сорок, сто двадцять, триста вісімдесят вісім.

 

ІІІ. Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів

 1. Робота з підручником з метою визначення теоретичних відомостей про  

     написання порядкових числівників на –сотий, -тисячний, -мільйонний,

     -мільярдний (стор.197).

 2. Завдання: з поданих речень виписати числівники, визначаючи морфологічні       

      ознаки.

    У 1949 р. при Міжнародному союзі з охорони природи і природних ресурсів 

    (МСОП) було створено комісію, яка мала зареєструвати види рослин і 

   тварин, які потребували  захисту, а також скласти рекомендації щодо їх 

   порятунку. До сладу комісії ввійшло 15 відомих біологів з різних країн світу... 

   перше видання Червоної книги (у 2 томах) вийшло у світ у 1693 році. Згодом

  Червоні книги було створено і в окремих країнах, у тому числі і в Україні.

 

Фізхвилинка «Народа творчість»( учні слухають записи народних пісень, потім

  повинні вказати дату, в який саме день виконується ця пісня).

 

ІV. Закріплення навчального матеріалу

 

  1. Тренувальні вправи (для їх виконання учнів можна об’єднати в малі групи).

 а) Складіть оригінальний опис ( на вибір) рослини , яка занесена до Червоної

      книги України, використовуючи  числівники ( додаток №1, стор. 131).

  б)  Складіть оригінальний опис ( на вибір) представника фауни, який

       занесений до Червоної книги України, використовючи числівники ( додаток 

       №2 ,стор.133).

  в)  Пригадайте та запишіть назви художніх творів, в яких зустрічаються  

      числівники, вкажіть автора.

  г) Вправа «Лото». Учням роздаються картки, які потрібно поєднати, щоб 

      отримати правильну відповідь. (Завдання: додаток №3).

      Наприклад.

       Яке небесне тіло можна вважати «великим космічним

       кораблем» з багатьма  пасажирами, але без двигуна ?             Планету Земля

2. Робота з підручником, стор. 246, послідовність розбору числівника як  

      частини мови.

      Записати подані речення,  виконати синтаксичний розбір, вибрати  

      числівники, виконати синтаксичний розбір. (Речення записані на дошці).

 

      Природно-заповідна мережа України складається з понад 7000 територій та 

      об’єктів. Створено 17 природних та 4 біосферних  («Асканія Нова», 

      «Чорноморський», «Дунайський» і «Карпатський») заповідники, 12 

      національних природних парків…

 

 V.Рефлексійно-оцінювальний етап 

  1. Навчальна дискусія.

  2. Самооцінка власних знань, умінь, навичок стосовно завдань, що викладені в 

     параграфі підручника в рубриці  «Я знаю! Я можу! Я вмію!»

 

VІ. Домашнє завдання: повторити п. 54-57, вправи № 480.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №3

 

 

  1. Як «повернутися» у вчорашній день, перебуваючи в Тихому океані?

Слід перетнути Міжнародну лінію зміни дат із заходу на схід.

 

  1. Довжина морської милі становить 1853м. Чому саме  цю відстань 

     прийнято за одиницю виміру?

    Тому що 1853 м – це довжина однієї кутової хвилини земного меридіану.

 

3. Щоб здійснити кругосвітню подорож по екватору, слід подолати 40076км. 

    А яку відстань небхідно подолати, щоб об’їхати навколо Землі по 60-й

    паралелі ?

   20038 км – половину довжини екватора, оскільки довжина 60-ї паралелі

   вдвічі менша від довжини екватора.

 

    4. У скільки разів орбіта, по якій Земля рухається довкола Сонця, довша за  

   земний екватор?

   Приблизно у 23000 разів.

   Довідка. довжина орбіти Землі становить приблизно 934 млн. км.

 

    5.    Скільки на земній кулі щороку буває землетрусів?

   Приблизно 100000 землетрусів, близько 100 з яких мають руйнівну силу.

 

   6. Де на планеті  Земля найбільше вулканів?

       На узбережжі та дні Тихого океану – 1483, з яких 597 – активні (у тому 

       числі підводних – 415).

 

  1. Скільки вершин на планеті  Земля сягають понад 8000 м?

23 вершини.

Довідка. Вперше всі «восьмитисячники» підкорив італійський альпініст Рейнголь Месснер.

 

  1. Скільки в атмосфері Землі міститься водяної пари?

Приблизно 8 трлн.т.

 

 

  1. Де на планеті Земля найдовше дощових днів?

На Гавайських островах,  350 днів у році.


Урок №8

 

Тема. Вживання числівників з іменниками. Складання діалогів з

           порядковими числівниками на позначення дат і часу.                     

        Мета: виробляти в учнів уміння практично застосовувати  набуті знання

                   числівник;

                   розвивати культуру мовленнєвого спілкування, творчі здібності 

                   школярів;

                  виховувати любов до рідної мови, повагу до співрозмовника,

                  толерантність.

      Тип уроку: закріплення знань та вмінь.

 

                                                                        Говорити не думаючи – все одно,

                                                                        що стріляти  не прицілившись.

 

                                                                          Сервантес Мігель

                                                                               (1547 – 1616)

                                                                           іспанський письменник

 

                                             Перебіг уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок

 «Розумова розминка» (учитель ставить питання, на які учні повинні дати  

  відповіді).

  • Які є ВМД?
  • Які ознаки має текст?
  • Що називається темою, ідеєю?
  • Що називається прямою мовою?
  • Пряма мова і діалог – поняття тотожні?
  • Які ознаки має діалог?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

ІV. Повідомлення вчителем теми, мети, завдань уроку

  1. Вступне слово вчителя.
  2. Повторення відомостей про числівник «Мозкова атака».
  3. Вправа «Конструювання» №481.
  4. Самостійна робота в парах. Міні-проект «Діалог»
  5. Презентація проетів «Діалог».

 

  V.  Рефлексійно-оцінювальний етап.

 

  VІ. Домашнє завдання: підготуватися до тематичного оцінювання, повторити

        все про числівник, виписати з будь-якого навчального посібника для 6

        класу 5 речень, де є числівники, вказати всі морфологічні ознаки, розібрати  

       один числівник як частину мови.


Урок №9

 

Тема. Тематичне оцінювання за темою «Числівник»(диктант).

Мета: перевірити знання учнів з орфографії та пунктуації, набуті при вивчені

           теми «Числівник»;

           виховувати шанобливе й бережливе ставлення до навколишнього 

           середовища.

Тип уроку: контроль знань.

 

 

                                               Хід уроку

 

І. Мотивація навчання школярів

 1. Організаційний момент.

 2. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу

 1. Учитель читає текст диктанту.

 2. Учні пишуть диктант.

 

                                          Диктант

                                   Червона книга

 

  Величезної шкоди завдало природі хижацьке полювання. На початку ХІХ століття у преріях Сполучених Штатів Америки налічувалось понад 60 мільйонів бізонів. Та минуло кілька десятиліть – і бізонам стало загрожувати повне зникнення. У1889 році в США залишилося всього 634 бізони. Тільки протягом минулого століття з лиця землі зникло 70 видів тварин і птахів. Ще 40 щезло за першу половину нашого століття. На грані вимирання нині перебуває 200 видів тварин, птахів, риб і земноводних.

  У 1996році Міжнародна спілка охорони природи і природних ресурсів запровадила Міжнародну Червону книгу. Це довідник про стан рідкісних видів тварин і рослин.

  Юні натуралісти повинні знати Червону книгу, докладати всіх зусиль для охорони природних багатств нашої країни.

                                                                               (118 слів)

 

 

 3. Перевірка контрольного диктанту.

 

ІІІ. Домашнє завдання: повторити п. 54-57, словниковий диктант «Орфограма. 

      Написання числівників»

 

 

 

 

 

doc
Додано
17 січня 2019
Переглядів
20485
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку