(Всесвітня історія 9 клас)
Тема: Формування індустріального суспільства в провідних державах Європи і США
Мета: характеризувати процес завершення формування індустріального суспільства у провідних державах Європи і США; визначати причини і наслідки науково-технічної революції кінця XІX ст.; пояснювати причини посилення нерівномірності економічного і політичного розвитку європейських країн і США; давати оцінку впливу утопічного соціалізму,
марксизму та інших ідеологій на свідомість людини.
Обладнання: підручник; ілюстрації до теми (додаток); атлас
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь .
Поняття: «індустріальне суспільство», «науково-технічна революція», «корпорація», «монополія», «капіталізм», «інвестиції», «міграція», «модернізація», «міжнародний робітничий рух».
Історичні діячі: А. Сен-Симон, Р. Оуен, П. Прудон, К. Маркс, Ф.Енгельс, О. Бланкі, Ф. Лассаль, Ж. Прудон, М. Бакунін.
Основні дати:
1868 р.- у Великій Британії засновано Товариство жіночого виборчого права.
1889 р. - створення II Інтернаціоналу
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Опитування
1. Яку спільну назву мають революції кінця ХVІ–ХVІІІ ст.?
2. Назвіть країни, у яких вони відбулися.
3. Якими були їх загальні підсумки?
4. Що таке промисловий переворот? Які його основні ознаки?
5. Які відносини приходять на зміну феодальним у ряді країн Європи та США? Яке суспільство при цьому формуються?
6. Якими змінами у соціально-економічному та культурному житті супроводжується становлення такого суспільства?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Остання третина XIX ст. - це час бурхливого розвитку великого промислового виробництва. Індустріалізація найбільш розвинутих країн Європи і США розгорнулася після завершення промислового перевороту. Вона становила собою процес подальшого зростання машинної промисловості й формування на цьому ґрунті індустріальної структури господарства. Особливо стрімким був прогрес у провідних галузях: металургії, машинобудуванні, транспорті. На початок XX ст. у Великій Британії, Німеччині і США обсяг промислової продукції перевищував за вартістю сільськогосподарську. Впритул до формування індустріальної структури економіки підійшли також Франція і Росія.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Науково-технічна революція кінця XIX ст. та її наслідки.
Монополізація економіки
Метод «Коло ідей»
Формування проміжних висновків за повідомленням учнів про суть і наслідки НТР.
Застосування наукових відкриттів у виробництві:
1) активне використання машин і механізмів: парової машини, водяних і парових турбін, двигуна внутрішнього згоряння, верстатів тощо;
2) розвиток мережі залізниць;
3) винайдення нових засобів зв’язку — радіо, телеграфу, телефону;
4) створення автомобіля та літака та ін.
Розповідь учителя
Учитель розповідає про характерні ознаки індустріального суспільства та створення монополій.
Запитання
1. Назвіть технічні винаходи, які з’явилися у XIX ст.
2. Назвіть нові матеріали, які почали використовувати у промисловості.
3. Назвіть галузі промисловості, які з’явилися в XIX ст.
4. Як, на вашу думку, промислова революція змінила життя людей?
Робота з картою історичного атласа
Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Країни Європи у ІІ пол. XIX — на поч. XX ст.». виконати завдання.
1. Назвіть найбільш розвинені в економічному плані держави.
Свою відповідь обґрунтуйте.
2. Назвіть європейські міста, в яких проживало близько 1 млн чоловік.
3. Назвіть міста, де проводилися Всесвітні промислові виставки.
4. Назвіть держави, де існували найбільші монополістичні об’єднання.
І і ІІ Інтернаціонал
Робота у парах
Складання порівняльної характеристики І і ІІ Інтернаціоналів.
|
І Інтернаціонал |
ІІ Інтернаціонал |
Рік і місце заснування |
28 вересня 1864 р., Лондон |
14 липня 1889 р., Париж |
Мета створення |
Об’єднання та координація дій робітничого руху |
Продовження боротьби за права робітників |
Ідеологія |
Марксизм |
Марксизм |
Гасло |
«Пролетарі усіх країн, єднайтеся!» |
«Пролетарі усіх країн, єднайтеся!» |
Документи |
«Установчий маніфест» «Тимчасовий статут…» |
«Установчий маніфест» «Тимчасовий статут…» |
Учасники |
Профспілки, кооперативні асоціації, освітні гуртки, товариства |
Марксисти, анархісти, анархо-синдикалісти, соціалісти |
Наслідки створення |
Об’єднання робітників в єдину організацію; вироблення тактики політичної боротьби; поширення марксистських ідей |
Удосконалення методів і засобів боротьби, впровадження дня солідарності робітників - 1 Травня |
V. Закріплення знань учнів
1. Які науково-технічні відкриття і технологічні зміни кінця XIX ст. справили найбільший вплив на розвиток економіки?
2. Охарактеризуйте найбільш поширені форми монополістичних об'єднань в країнах Європи і США та їхню роль у житті цих країн.
3. Які форми боротьби найманих робітників за свої права були найбільш поширені в передових країнах наприкінці XIX ст.?
4. Як і чому змінилася роль держави в промислово розвинутих країнах протягом XIX ст.?
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф
1