Тема: А. Чайковський.
«Козацька школа» - уривок із повісті «Віддячився»
Мета: навчальна: спираючись на набуті учнями теоретичні знання, розуміти
тему твору, його зміст, основну думку, «відчути»
уявлення про запорожців, козацький побут, відвагу,
самопожертву, і справжнє побратимство.
розвиваюча: розвивати вміння сприймати літературні твори в
історичному контексті;
виховна: виховувати любов і повагу до історичного минулого
України.
Обладнання: портрет А. Чайковського, ілюстрації до твору, тексти,
підручники.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, історія, мистецтво.
Тип уроку: відтворення – закріплення, повторення – корекція.
Культура мовлення: культура усного і писемного мовлення.
Методична інновація: інтерактивні методи.
Перебіг уроку.
Налаштування учнів до навчання.
Пропоную Вам створити гарний настрій. Візьмемося за руки, скажемо привітні слова один одному. («Ти дуже ввічливий», «Давай дружити», «Гарного дня», «Бажаю успіху на уроці») .
1. Актуалізація уваги учнів, мотивація навчальної діяльності.
11.Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Минувшина – барвиста, славна, звитяжна, неповторна і незабутня- відчинить нам двері у країну героїв і лицарів, одним з яких нам закортить стати хоча б у мріях.
111.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Бесіда з учнями.
1. Що ви знаєте про Запорозьку Січ? Яку роль вона відіграла в історії нашого народу?
а) Чи доводилося вам читати книги про козаків? Які саме?
б) Чим вам сподобався дядько Касян?
в ) Як Касян врятував Івася Чорноусенка?
г ) Чому в Січі був звичай міняти прізвища новоприбулим ?
1. Пригадайте раніше вивчений твір О.Ільченка «Козак Мамай…» і
обґрунтуйте , чому одного із його персонажів перейменували з
Пампушки в Купу? Якими мотивами керувалися при цьому?
2. Чи видавали запорожці козаків – утікачів панам? Чому?
3. Знайдіть і прочитайте уривок із твору, де Касян розповідає Івасеві, щоб
сталося з хлопчиком якби татарин довіз його до місця торгівлі
невільниками. Які почуття викликає прочитане?
4.Чи легко було Івасеві в січовій школі? Доведіть.
5. В чому полягає обряд побратимства між козаками? Чому Івась та Андрій
не могли його здійснити, хоча вже були найкращими друзями?
6. Чим сподобалися вам стосунки між Андрієм та Івасем? А чи маєте ви
вірних друзів?
7. Розгляньте картину Ф.Красицького «Гість із Запорожжя». Де відбувається дія? Скільки персонажів на картині? Скільки персонажів на картині?
Схарактеризуйте кожного зокрема. Чим вирізняється постать запорожця?Якого кольору одяг на ньому? Яку роль відіграють такі деталі картини:скатертина з наїдками, посмішки присутніх, спокійне тло? В чому виявився національний колорит картини?
Визначити і записати жанр, тему, головну думку твору.
1У. Закріплення вивченого учнями матеріалу.
1. Монолог – повідомлення фактичної інформації:
Хто? Що відбувалося? Де відбувалося?
Вчитель. Ознайомившись із текстом повісті, ми відчуваємо вплив цього прекрасного митця на наші уявлення про запорожців, козацький побут, відвагу.
Уявимо хлопчика Миколку, розглянемо його риси характеру.
Нещасливий випадок |
Івась Чорноусенко |
Щасливий випадок |
Потрапив в полон до рук татарина |
|
Зустріч з Кася'ном Бистрим. |
Велика небезпека |
Недосвідчений, делікатний, культурний, сміливий, запопадливе навчання, кмітливість, побратимство. |
Потрапив на Січ. Пішов між школярів учитися. |
Інтерактивна вправа «Хай герої займуть свої місця»:
Монолог – характеристика за схемою: тема – аргументація – резюме
(Кас'ян Бистрий, Івась Чорноусенко, Андрій Грушка, запорожці).
Усне « словесне малювання».
Завдання: змалювати картини, які автор позначив такими словами:
Гра «Щоб це значило?».
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Очікуванні відповіді:
У1. Закріплення і контроль засвоєних знань у системі усних переказів епізодів (здійснюється відповідно до єдиної мети, вираженої у тексті).
У11. Оцінка результатів роботи на уроці, їх аналіз, формування рекомендацій щодо навчальних досягнень.
Домашнє завдання.