В посібнику читач знайде багато цікавих фактів про голубу стихію планети, про дивовижних істот, які пристосувалися до життя у різних водоймах. А ще самотужки зможе виготовити витинанки, аплікації з різних матеріалів.
Матеріали посібника доцільно використовувати у рамках предметів «Навчання грамоти», «Читання», «Природознавства», «Трудового навчання», «Образотворчого мистецтва».
1
Козлюк Галина Василівна
23.05.1973р.
Рівненський державний педагогічний
інститут, 1998 року,
вчитель початкових класів
Опорний заклад
Кам'янська ЗОШ І- III ступенів
25 років
Спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії,
старший вчитель
Привіт, друзі!
А ви знаєте, що у глибинах річок, морів та оканів знаходиться незвичайне підводне царство з його неймовірними мешканцями.
Там цікаво і весело!
У палацах з підводних рифів та каміння від нашого ока ховається сила силенна дивовижних та чудернацьких тваринок.
Але людині вкрай важко потрапити до такого царства. Кожен його мешканець оберігає володіння, щоб ніхто не зміг порушити підводну красу.
Ця абетка для вас і ваших батьків, вчителів. Читайте її разом, вивчайте літери та розкривайте таємниці підводного царства.
Зуби в пащі в три ряди .
Ой, щоб не було біди!
Цей хижак тим знаменитий,
Що морським зовуть бандитом!
(Акула)
Акула – це велика морська мешканка-хижачка. Тіло акули подовжене і має торпедоподібну форму. Є трикутний плавник. На сьогоднішній день відомо більше 450 видів акул. Найменша з них має довжину всього 17 сантиметрів, а найбільша досягає довжини 20 метрів.
Барабулька
Барабулька (султанка) має довжину 45 см. Два довгих вусики, які звисають з підборіддя барабульки, служать їй для замулювання морського піску і добування їжі. Мешкає в морях і океанах. Любить м’який піщаний грунт, але зустрічається і на кам’янистому дні. Барабулька плаває на глибині 15-30 метрів, але іноді вона зустрічається і на 100-300 метрах.
Тіло барабульки стисле з боків і подовжене. Голова риби велика. Основа тіла червона, животик срібненький, а плавники – світло жовті. Луска велика.
На смак барабулька делікатесна і ніжна риба, м’ясо відрізняється виключними смаковими якостями. А ще вона ціниться за свій особливий жир – він дуже ніжний, має особливий аромат.
Хоч малий, та силу має –
З рук миттєво висковзає!
Схожий зовні на змію,
Має чималу сім’ю.
(В’юн)
Симпатичний він на вигляд,
Хоч буває і отруйний!
У молюска - вісім ніг.
Це природний ...
(Восьминіг)
Особливістю восьминога є наявність трьох сердець, які качають синю кров.
Він, як будинок, величезний,
Але спокійний, скромний.
У морі їсть і в морі спить –
Так живе на світі ...
(Кит)
Горбатий кит (горбач)
Свою назву кит отримав через товстий спинний плавець, який дійсно нагадує горб. Має величезні грудні плавці і ряди «бородавок» на голові.
Горбач також славиться мелодійними звуками.
Найбільшими серед китів є синій кит. Він важить більше, ніж три слони і є довшим за три автобуси (довжина до 33м і маса до150т)
Серце синього кита найбільше серце в світі!
Воно як автомобіль, а маса приблизно 600 - 700 кг.
ґарибальді
Вид названий на честь італійського борця за волю Джузеппе ґарибальді (1807—1882) за його популярні «червоні сорочки».
Тіло високе, яскраво-помаранчевого кольору, довжиною до 30 см. У молодих рибок світло-червоного кольору і покрите синіми цятками.
ґарибальді живуть в прохолодних водах лісів водоростей і біля берегів Тихого океану на глибині до 30 метрів.
Справжній він циркач –
Носом відбиває м`яч.
Знають і француз, і фін:
Любить пограти ...
(Дельфін)
Дельфіни є одними з найцікавіших водних тварин. Їх легко впізнати і ви, мабуть, вже знаєте, що вони дуже розумні. Хоча більшість диких тварин уникають контактів з людьми, дикі дельфіни люблять пограти і поспілкуватися з людиною, особливо з дітьми.
Більшість видів дельфінів живуть у солоній воді , але деякі з них можуть жити і в прісній. Існують 32 види морських дельфінів і чотири типи річкових. Деякі види дельфінів можуть затримувати дихання на 30 хвилин і можуть запросто занурюватися до 300 метрів.
У роті дельфіна близько 100 зубів. Вони використовують зуби, щоб захоплювати здобич, але не жують її. Дорослий дельфін з'їдає близько 33 кг. риби в день. Середня тривалість життя дельфінів складає 17 років. Деякі з них, які спостерігалися в природі, жили близько 50 років.
Що за плащ хвостатий, темний
Розсікає в море хвилі?
Обережно! У ньому розряд.
Він…
(Електричний скат)
Електричні скати вражають здобич і ворогів ударами струму. Ділянки м’язової тканини на їх спині перетворилися на електричні батареї, що заряджаються до напруги 220Вт. Після атаки (або оборони) скату потрібний час для перезарядження.
Єлець
Єлець - зовсім невелика риба із сімейства коропових, яка, здавалося б, не має нічого примітного. Однак якщо придивитися до нього ближче, можна помітити багато цікавого.
Максимальна довжина єльця не перевищує 20 сантиметрів, а маса - 200г. Він володіє сріблясто-білим тулубом, сіро-блакитною спинкою і сіруватими з невеликою жовтизною плавниками. Тіло єльця відносно довге, злегка стисле з боків.
У риби вузький лоб і невеликий рот, злегка звернений донизу. Усередині цього рота розташовуються глоткові зуби - зазвичай в два ряди. Єлець має довгий хвостовий плавник і луску середнього розміру.
У дикій природі риба єлець живе до 15 років.
Морські жолуді
Морський жолудь – це рід раків. Дорослі особини даного виду ведуть нерухоме життя, прикріплюючись до твердих поверхонь.
Ці морські тварини мають вапняну раковину. Сама раковина складається з 6 пластинок, чотири з яких утворюють кришечку і мають здатність розсуватися. Рачок лежить на дні цього будиночка, висовуючи кінцівки між відкритими пластинками. При цьому він здійснює енергійні ритмічні змахи, для того, щоб загнати всередину будиночка воду з частками їжі.
Морський жолудь досягає в довжину – 13см. Забарвлення, як правило, білувате, або сірувате з поздовжніми смужками фіолетового або коричневого кольору.
Ти вже, дружок, звичайно,
Щось чув про мене:
Я завжди п`ятикутна
І живу на самому дні.
(Морська зірка)
Це мешканці морів, яких назвали так, бо за формою вони нагадують зірку. До того ж вони є найдавнішим видом, адже з’явилися понад 450 мільйонів років тому!
Морські зірки мають п’ять ніг, вкритих маленькими пухирцями, та зовсім не мають голови. Пересуваються вони морським дном дуже повільно. До речі, морські зірки – це хижаки. Вони дуже люблять ласувати устрицями та молюсками. Хоча така їжа за розміром значно більша за ротик однієї такої морської зірки.
Має хвіст, та не літає,
Має рот не розмовляє.
Можеш вудкою спіймати
І загадку відгадати. (Риба)
Риба-метелик
Рибка з оригінальною назвою, яка мешкає як в морських водоймах, так і в прісних водах і акваріумах. Залежно від середовища існування вона має різні забарвлення і форму тіла. Своє незвичне назва рибка отримала з-за яскравого забарвлення і великі плавці, що нагадують крила. Крім того, цей вид рибки вміє пролітати над водою невеликі відстані. Такі вміння відрізняють рибок-метеликів від інших мешканців водойм.
Риба-ангел
У рибок завдовжки10-40см контрастний візерунок зазвичай із жовтими ділянками. Дуже самовіддано охороняють свою територію від ворогів, ніби ангели охоронці. Годуються водоростями.
Риба-клоун
Риби-клоуни – морські види риб з яскраво-оранжевим забарвленням з чорними та білими смугами. Свою назву отримали саме із-за зовнішності.
Найхоробріші серед риб-клоунів – самки, вони більші за розміром. Самці як правило нездатні захищатися. Риби-клоуни протягом всього життя живуть парою.
Іспанська танцівниця
Іспанська танцівниця - це морський слимак завдовжки до 60см і масою до 2 кг. Зазвичай він повзає по дну, але може плавати, помахуючи краями тіла, ніби танцівниця фламенко спідницею.
Що за куля пливе з шипами,
Тихо махає плавниками?
Тільки в руки не візьмеш.
Ця кулька - ...
(риба-їжак)
Риба-їжак, якщо її не турбувати, непримітна: довгаста, витрішкувата, з дрібними плавцями. Проте в разі небезпеки вона швидко ковтає воду і роздувається в півметрову колючу кулю.
Таку здобич не атакуватиме навіть найголодніша акула!
Стась закинув вудку в річку,
Піймав рибку невеличку.
Та пустив її з руки,
Бо кусались плавники.
(Йорж)
Йорж – це річкова риба. Йоржів так прозвали за дуже гострі колючки. Ці колючки не просто колються. Після уколів ранки довго сверблять і ниють, що рибалка повинен мати на увазі, бо найменшого необережного доторку до розлюченого йоржа достатньо, щоб отримати кілька болючих уколів.
У кулінарії йорж цінна риба. Юшка з йоржів має неповторний смак.
На водоростях гойдаються,
На коника скидаються.
Мають плавці, мов гриву.
І ротик – хоботок
(Морські коники)
Це дуже кумедні морські рибки. Їхня голова нагадує голову конячки, хвіст вони мають, як у мавпочок, та ще й одягнені у панцир, як комашки. А от спинні плавці коників подібні до гриви.
Морські коники дуже люблять гойдатися на водоростях. Для цього вони чіпляються своїми закрученими хвостиками за водорості і розважаються. До речі, саме хвостик і є більшою частиною всього тільця. А найменший коник лише два сантиметри завдовжки.
Лящ
У ляща сильно стисле з боків і високе тіло. У порівнянні з подовженим тілом, голова здається зовсім маленькою. Спинний плавець ляща не має шипа, високий і короткий. Рот у ляща невеликий і трубчастий, але завдяки його рухливості риба може поїдати молюсків, черв`яків, личинок, а також і рослини. Якщо їжі не вистачає, і без того висока і плоска спина риби стає гострою.
Лящ любить селитися в добре прогрітих водах озер, низинах річок, заплавах, можуть жити і в злегка солоній воді. Живуть ці риби невеликими групами. Відмітна особливість цієї риби в тому, що вона не боїться солоної води і частенько заходить в моря.
В морі плаваю на дні,
Там спокійніше мені,
Як желе мої боки:
І прозорі, і м’які.
Якщо зловиш мене ти –
Можу руку обпекти!
(Медуза)
Медузи існують на планеті вже більше 650 мільйонів років, тобто довше за динозаврів та акул.
Наутілус
Наутілус – головоногий молюск, тіло якого вкрите закрученої у вигляді спіралі раковиною. Раковина має камери. В найбільшій камері розташоване тіло молюска. Всі інші відсіки, щоб зануритися на глибину, морський мешканець наповнює камери водою, а щоб спливти – повітрям.
Верхня частина раковини має темний колір, а нижня – світлий. Це дозволяє маскуватися, щоб уникнути зустрічей з хижаками. Внутрішня сторона раковини перламутрова. Це вражаюче творіння природи досить крихке. Тому наутілуси не опускаються на глибину нижче 500 м. Вони мешкають на глибині від 20 до 100 м.
Його тіло має голову і тулуб. Голова має спеціальну лопату, щоб закривати вушну раковину у разі небезпеки. Тут же розташовані очі і ротовий отвір. Поруч з ним розташована дев'яносто щупалець. Вони виконують функції рук. Вони допомагають морському жителю пересуватися, ловити здобич і відправляти її в рот.
Білий осетер
Осетер є великою рибою і утворює рід, що включає в себе 19 видів. Деякі види осетрів живуть в морях, а зиму і період нересту проводять в річках. Решта представників роду живуть в озерах, вважаючи за краще прісну воду. Осетри ведуть придонний спосіб життя. Ці риби надзвичайно плідні, за один раз вони можуть відкласти кілька мільйонів ікринок.
Форма тіла у цих риб подовжена, нагадує веретено. Спинний плавник, розташований близько до хвоста. Біля рота розташовані вусики. Луски немає, її заміняють кістяні смужки, іменовані «жучками».
Найбільші представники роду це білий осетер і атлантичний. Таку назву осетер отримав завдяки своїм величезним розмірам. Найбільшого білого осетра виловили біля узбережжя Канади. Важив він 499 кг і в довжину був 6,1 метрів.
Осетрова ікра є делікатесом для людей, тому через масове браконьєрство деякі види практично вимерли.
На охоту випливає,
Носом ріже та рубає.
Непотрібні ніж та вилка.
Велетенська риба …
(пилка)
Риба-пила має акулообразне витягнуте тіло. Воно покрите лускою, є два плавця на спині і один хвостовий. Колір тіла оливково-сірий, але може змінюватись залежно від виду і середовища проживання, черево світле, майже біле. Відмінною і видатною особливістю є так звана «пила», а точніше виріст рила. Він довгий і має плоску форму, з боків розташовуються однакові зубці. Вони надають йому вигляд пилки.
Пилорил – це хижак, причому досить небезпечний. Вриваючись у зграї риби (сардини, кефалі), він починає активно розмахувати своєю «пилкою» в різні сторони протягом деякого часу. Потім він опускається на дно і збирає покалічений або порізаний видобуток. Для людини риба-пила не представляє небезпеки, швидше навпаки, але цілеспрямовано злити її все ж не варто.
Клишоногий і вусатий.
Вкритий панциром, хвостатий,
З ним обачним слід бути –
Може клешнею вщипнути!
(Рак)
Омар (лобстер)
Цей великий морський десятиногий рак може важити до 7 кг.
Живе понад 50 років. Живиться черепашками молюсків, потужними клешнями подрібнює шкарлупу морських їжаків.
Ляже й спить на глибині
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо – все він знає!
(Сом)
Сом – найбільша хижа прісноводна риба. Водиться в річках, може важити до 300 кг! Такі гіганти живуть до 80-100 років! Найбільше попадаються соми масою в 10-20 кг.
Сом легко відрізняється від усіх риб. У нього велика тупа голова, великий рот, від якого відходять два великих вуса і чотири вусики на підборідді. Вуса являються своєрідними щупальцями, за допомогою яких сом знаходить їжу навіть в темноті. І що цікаво - при таких великих розмірах – дуже маленькі очі. Хвіст довгий і мало схожий на рибний. Забарвлення тіла сома - зверху майже чорного кольору, знизу сіро-біле. Тіло у нього голе, без луски.
Тунець
Тунець може жити у водах усіх океанів. В Україні — у Чорному та Азовському морях.
Велика риба, може досягати у довжину понад 3 м, маса — до 570 кг. Тіло видовжене, упоперек товсте, майже кругле. Тіло вкрите лускою, яка у передній частині та вздовж бічної лінії сильно збільшена у розмірах та утворює своєрідний панцир. Перший спинний плавець досить довгий, з ввігнутим краєм, другий — серповидний. За ним розташовані у ряд ще 8-9 маленьких плавців. На черевній стороні також розташовані 7-8 маленьких плавців. Хвостовий плавець у вигляді півмісяця. Бічна лінія з невеликими хвилеподібними вигинами. Голова велика, з порівняно маленькими очима та великим ротом. Зуби однорядні невеликі. Забарвлення спини темно-синє, боки та черево — білі. Плавці буруватого відтінку.
Устриця
У світі існує близько 50 видів устриць. Устриці живуть у морській солоній воді. Рівень солоності води відбивається на швидкості росту устриць і на смакових якостях. Багато видів мають здатність переживати тривале осушення, так як під час сильних відливів устриці виявляються на суші.Деякі види устриць використовуються в кулінарії і є делікатесом.
Перлинні устриці не вживаються в їжу, з них збирають перлини. Більшість устриць утворюють перли, але цінністю володіють лише перлини, покриті шаром перламутру.
Перламутр,що видобувається з раковин застосовується для виготовлення гудзиків, прикрас.
Форель
Форель відносяться до сімейства лососевих. Подивіться на фото риби форелі - вона помітно відрізняється від інших риб своїм плямистим забарвленням.
Форель є важливим джерелом їжі не тільки для людини, але і для великої кількості тварин, має дуже поживне червоне м’ясо.
Даний вид живе в прісній і морській воді.
У річках і озерах живе озерна форель, а райдужна форель проводить початок свого життя в морській стихії, а потім змінює середовище проживання і відправляється в річки. Форель харчується іншими видами риби, молюсками, водними комахами. У брудній воді риба швидко гине.
При хороших умовах життя вона набирає до 5 кілограмів . На тривалість життя форелі також впливає середовище проживання, корм і вид. Наприклад, тривалість життя форелі, що мешкає в озерах, більше, ніж у річкових побратимів. Озерна форель живе кілька десятків років, а мешканці річок - максимум до 7років. Форелі довгожителі можуть важити до 30кг.
Харіус
Харіус - риба сімейства лососеві. Ці риби хижі. Тіло має довгасту форму. Забарвлення сріблясто-зелене або сріблясто-блакитне. На спині є чорні цяточки. Черево і живіт сріблясті з фіолетовим відблиском. Верхній плавник великий. Грудні й черевні плавці яскраві жовті або червоні, хвостовий плавець фіолетовий. Голова у харіуса невелика, рот розташований у верхній частині.
Середовищем існування є холодні озера і річки з чистою водою. Харіус віддає перевагу водоймам з кам`янистим дном.
Відмінною особливістю харіуса є великий спинний плавник, який за формою нагадує різнокольоровий прапор. При цьому у різних підвидів харіусов різниться і форма плавця, і його візерунки. На спині харіуса крім великого плавця також є невеликий жировий плавець. Наявність цього плавника говорить про те, що харіус відноситься до шляхетного роду лососевих.
Харіуса можна назвати всеїдною рибою.
Целакант
Ця незвичайна риба завдовжки понад 1,5м.
Цекаланти, що з’явилися 400млн років тому, мають парні плавці,які схожі на лапи чотириногих.
Ця риба - хижак, має міцні щелепи з великими зубами.
Морська черепаха
Морські черепахи, на відміну від своїх сухопутних родичок, - відомі мандрівники океанів та морів. Вони майже буквально «літають» у воді, махаючи, немов крильми, передніми кінцівками, що перетворилися на довгі ласти, і регулюючи задніми ногами.
Шемаї
Шемаї - риби відносяться до коропових. Ця риба є цінною в промисловому значенні. Мешкає даний вид в Чорному, Азовському і Каспійському морях. Ці риби за розмірами невеликі. Наприклад, маса Шема, що мешкають в Чорному морі, становить близько 200-250 г, але найкрупніші екземпляри можуть важити до 700 г.
Середня маса каспійських Шема також становить близько 250 грамів, а максимальна маса може доходити до кілограма. Назвали шемаю в честь «шах-маї», що перекладається з перської, як «царська риба». М`ясо її дійсно дуже ніжне, жирне і дивно смачне. Тіло шемаї вузьке, вкрите щільною лускою, очеревина світла з темними точками, спинка - темно-зелена з синюватим відтінком.
Хоча ці риби невеликі, вони цінуються досить високо.
В річці риба проживає-
Довгу морду вона має,
Гострі зуби, хижу вдачу –
В річці всі від неї плачуть.
У ставку найбільша злюка —
Це зубаста хижа…
(Щука)
Щука — прісноводна риба. Вона може досягати до одного метра і важити до восьми кілограмів, але найбільші щуки досягають до півтори метра і важать до 35 кілограмів.Тіло щуки продовгувате. Велика паща дозволяє щуці полювати на достатньо велику рибу. Забарвлення щуки змінюється в залежності від оточуючого її середовища. Може бути від сіро-зеленої до сіро-бурої, в деяких озерах зустрічаються щуки зі срібним забарвленням. Головна ціль забарвлення — зробити щуку непомітною для інших рибок.
Щуки живляться рибою, але іноді їдять навіть жаб.
Були випадки, щуки нападали на каченят, курчат, мишей. Якщо в озері або річці немає щук, тоді різко збільшується кількість йоржів і окунів, так як вони є основним кормом для щук.
Вудки лиш позакидали,
щось одразу упіймали.
Рибонька нівроку,
ну а зветься …
(окунь).
Окуні є річкові та морські.
Річковий окунь вважає за краще триматися в тих місцях, де немає сильної течії. У річкового окуня стисле з боків тіло, і характерно горбата спина. Луска щільна і дрібна. Грудні плавники маленькі, жовтого або червоного кольору, черевні ж світлі, по краях червоних тонів. Перший великий спинний плавець має 12 - 16 колючок.
Морські окуні Річковий окунь
Хочеш рибку цю піймати —
Треба черв’ячка їй дати.
Хоч і хижий, та не щука,
І на вигляд геть не злюка.
Скляний окунь (окунь)
Морські окуні - часті гості в невеликих і середніх домашніх акваріумів. Є і такі, які в дорослому віці не виростають більше 20-25см.
Окуні морські мають досить різноманітне забарвлення. Яке вражає власників акваріумів різноманіттям колірних відтінків. Крім того, тіло рибки часто вкрите цікавими і мудрими візерунками
Юнкер
Гарна, невелика, яскраво забарвлена рибка до 25 сантиметрів.
Першу половину життя юнкер проводить як самка, а потім міняє стать і забарвлення: самець яскравіший: голубувато-зеленувато-рожевий зі звивистою оранжевою смугою на боці.
Годується рибка на кам’янистому або піщаному дні різними молюсками та водоростями.
Морський язик
Морський язик – морська риба має плоску форму тіла і зміщені на один бік очі. Тіло морського язика покрите дуже дрібною лускою, забарвлене в сірувато–коричневий колір з декількома більш темними цятками. В теплу пору року морський язик проводить на мілині , а на зиму повертається на велику глибину, де веде малорухливий спосіб життя. Харчується ця риба здебільшого дрібними ракоподібними організмами.