УДК 517.52 Камінська Ю. В.
Абсолютне підсумовування рядів матричними методами
у статті розглядаються основні методи підсумовування збіжних та розбіжних рядів матричними методами, задачі про підсумовування розбіжних рядів та їх розв’язання різноманітними способами.
Ключові слова: розбіжні ряди, підсумовуюча функція, збіжні ряди, теорема Таубера, методи Чезаро, підсумовування за Пуассоном – Абелем.
The article deals with the basic methods of summing adjacent and divergent series by matrix methods, the problem of summing divergent series and solving them in various ways.
Keywords: divergent series, summation function, convergent series, Tauber theorem, Cesaro methods, Poisson - Abel summation.
Ряди широко використовуються в математиці, особливо при дослідженні різноманітних технічних проблем, пов’язаних з наближеним інтегруванням диференціальних рівнянь, обчисленням значень функцій та інтегралів, розв’язуванням трансцендентних та алгебраїчних рівнянь.
Вони відіграють важливу роль у математиці принаймні з двох причин: є ефективним інструментом математичних досліджень і одним із найважливіших засобів побудови практичних чисельних методів.
Багато математиків минулого працювали над проблемою знаходження суми ряду. Ейлер в статті «Про розбіжні ряди» (1754-1755р.) називає ряд збіжним, якщо його члени прямують до нуля, і розбіжним в іншому випадку. Надаючи кожному ряду числове значення, яке Ейлер називає сумою ряду, він підкреслює, що частинні суми не завжди мають точне значення, рівне сумі.
Отже, підсумувати ряд вдалось в тому випадку, коли ряд збіжний: задача підсумовування зводилась лише до відшукання границі послідовності частинних сум. Що ж стосується розбіжних рядів, то в даному випадку застосування частинних сум не дає бажаного результату. Тому для підсумовування розбіжних рядів необхідно було побудувати іншу теорію.
Поставимо ряду U у відповідність деяке число S(U) , яке будемо називати його сумою. Ми можемо вважати, що маємо справу з функцією S, визначеною для деяких рядів і яка приймає числові значення. Функцію будемо називати підсумовуючою функцією. Прикладом такої підсумовуючої функції може бути границя .
Ця підсумовуюча функція визначена на множині всіх збіжних рядів, і для кожного збіжного ряду її значення рівне звичайній сумі цього ряду. Так визначену конкретну підсумовуючу функцію позначимо через .
Мета статті: полягає в детальному вивченні основних методів підсумовування збіжних та розбіжних рядів.
Числовим рядом називають вираз + або
Числа називаються його членами, а загальним членом ряду.
Утворимо скінчені суми: ці суми називаються частинними сумами числового ряду.
Якщо існує скінченна границя послідовності частинних сум, то ряд називається збіжним, а число S вважають його сумою і записують:
Якщо ж границя нескінченна, або зовсім не існує, то ряд називають розбіжним і вважають, що він суми не має.
Найпростішим прикладом нескінченого ряду є геометрична прогресія
Її частинна сума буде . Якщо , то має скінченну границю: , ряд збігається і S буде його сумою.
Ряд називається підсумованим до числа u нижньою трикутною матрицею.
перетворення ряда в ряд (методом А), якщо виконуються умови:
Ряд називається підсумовуваним методом Пуассона-Абеля (А – підсумовуваним до числа ), якщо степеневий ряд збігається при і В результаті різного роду перетворень, зокрема, в результаті переходів від одних рядів до інших, можемо отримати ряди сумовні за Пуассоном-Абелем. У багатьох випадках може викликати інтерес з’ясування збіжності цих рядів у звичайному розумінні.
Таким чином, виникає питання про ознаки збіжності спеціально для тих рядів які є сумовними за Пуассоном-Абелем. Ці ознаки, які відносяться до рядів, що підсумовуються за Пуассоном-Абелем, так і до рядів, що підсумовуються будь-яким іншим методом, зазвичай називаються тауберовими теоремами. Історично перша з них, належить самому Тауберу, полягає в наступному
Теорема (Таубера). Для того, щоб сумовний за Пуассоном – Абелем ряд що має суму S, збігався в звичайному розумінні ( і мав суму S ) необхідно і достатньо щоб виконувалось граничне відношення
Для методів Чезаро найбільш типовою формою тауберової умови (що допускає різні узагальнення) є .
Утворимо чезарівські суми порядку ряду. Покладемо
Біноміальні коефіцієнти – числа Чезаро мають вигляд які є коефіцієнтами біноміального ряду
Чезарівські середні , визначаються співвідношенням
Підсумовування за Чезаро «слабше» ніж підсумовування за Пуассоном – Абелем. Зокрема має місце така теорема.
Теорема. Якщо ряд U підсумовується за Чезаро, то він підсумовується і за Пуассоном-Абелем, і
Обернена теорема не завжди справедлива: існують ряди, які підсумовуються за Пуассоном-Абелем, але не підсумовуються за Чезаро.
Так ряд підсумовується за Пуассоном-Абелем, але не підсумовується за Чезаро.
Із попередньої теореми випливає, що якщо ряд підсумовується за Чезаро то він підсумовується і за Пуассоном-Абелем.
З розглянутого вище випливає, що для розв’язання задачі про підсумовування розбіжних рядів можна використовувати різноманітні способи. При цьому необхідно обґрунтувати їх лінійність та регулярність. Інколи два методи дають одному і тому ж розбіжному ряду різні узагальнені суми.
ЛІТЕРАТУРА:
Рекомендує до друку науковий керівник к. ф.-м. н., доцент
В. І. Кузьмич