Маршрутний лист учня
Завдання |
Суть завдання |
Час виконання |
Спосіб виконання |
Вид діяльності |
Самооцінка |
Робота з інтерактивним плакатом |
Наведи смартфон на код. Опрацюй плакат 1 та дай відповіді на питання. |
5 хв. |
Он-лайн |
|
1 бал. |
Кубування.
|
Впіймай кубик, усно дай відповідь на питання, яке тобі випало на грані. |
2 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
Творче конструювання
|
Перебудуй словосполучення так, щоб утворити словосполучення з дієприкметником.
|
2 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
Робота з інтерактивним плакатом |
Наведи смартфон на код. Опрацюй плакат 2 та дай відповіді на питання. |
5 хв. |
Он-лайн |
|
1 бал. |
Робота в групах.
|
Групи повинні ознайомитися з матеріалом та схематично його зобразити. Навести приклади, пояснити. |
10 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал.(кожен, хто пояснював правило)
|
Вибірковий диктант |
Запишіть текст і підкресліть дієприкметники, визначте активні та пасивні дієприкметники.
|
2 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
Дієприкметник у фразеологізмах |
Знайди дієприкметник у фразеологізмах.
|
2 хв. |
Он-лайн |
|
1 бал. |
Пазли-загадки |
Склади пазл - розгадай загадки! |
2 хв. |
Он-лайн |
|
1 бал. |
Коментоване письмо |
Ти разом з класом склав з пазлів малюнок, на ньому є текст. Твоє завдання: заповнити таблицю, яку ви отримали на початку уроку: окремо прикметники, окремо – дієприкметники. УВАГА! Активні і пасивні дієприкметники відмінюються як прикметники твердої групи. |
3 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
«Я-перекладач». |
Переклади речення. Будьте уважний під час перекладу дієприкметників.
|
2 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
Творча робота |
Склади і запиши речення про Різдво, підкресли всі члени речення. Визнач вид дієприкметника. |
2 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал.
|
Перегляд мультимедійної презентації |
Переглянь презентацію та усно дай відповіді |
2 хв. |
Оф-лайн |
|
0,5 бала за участь у обговоренні. |
Гра «12 балів»
|
Пройди тестове випробування. |
2 хв.
|
Он-лайн |
|
Окрема оцінка в щоденник |
Підсумок уроку |
Зроби висновки:
|
2 хв. |
Оф-лайн |
|
0,5 бала за участь у обговоренні |
УМОВНІ ПОЗНАЧКИ:
ПОЗНАЧКА |
ВИКОНАЙ ЗАВДАННЯ: |
|
ВИКОНАЙ ПИСЬМОВО В ЗОШИТІ |
|
УСНО СКЛАДИ ІСТОРІЮ |
|
САМОСТІЙНО ВИКОНАЙ |
|
ПОПРАЦЮЙ В ПАРІ |
|
ПОПРАЦЮЙ В ГРУПІ |
|
ПОЯСНИ, РОЗКАЖИ, ОБГРУНТУЙ, ДОВЕДИ. |
|
QR-КОД ДЛЯ ВИКОНАННЯ ВПРАВИ |
Посилання на вправи до уроку «Активні та пасивні дієприкметники.7 клас»:
інтерактивний плакат:
https://www.thinglink.com/scene/974352446849548289
https://www.thinglink.com/scene/974727198730616833
он-лайн вправи:
http://LearningApps.org/display?v=py6b7mqxt17
http://LearningApps.org/display?v=pc2zkrd6217
http://LearningApps.org/display?v=pfy30vajt17
Урок № 35
ТЕМА: Активні та пасивні дієприкметники.
Культурологічна тема: Різдво. Традиції та обряди українського народу.
МЕТА: поглибити знання учнів про дієприкметник як форму дієслова,
його значення, морфологічні та граматичні ознаки, синтаксичну роль у
реченні;
систематизувати знання учнів про особливості функціонування
дієприкметників в українській мові;
удосконалювати навички розпізнавання дієприкметників і послуговування
ними в різних мовних стилях;
пояснити особливості категорії стану дієприкметників;
виховувати повагу до національної культури українців, шанувати святкові
обряди та традиції України.
Внутрішньопредметні зв’язки: українська література, українознавство,
образотворче мистецтво.
КЛАС: 7
Обладнання: проектор, маршрутний лист
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності. (5 хв.)
1. Робота з інтерактивним плакатом.
https://www.thinglink.com/scene/974352446849548289
2. Бесіда з учнями:
- Про яке свято у фільмі « Вечори на хуторі поблизу Диканьки»?
- Що вам відомо про Різдво? Чим воно подобається?
- у чому особливість цього свята?
- Які твори ви читали або вивчали напам’ять, що пов’язані з Різдвом?
3. Слово вчителя про Різдво.
Різдво – одне з головних християнських свят, що знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі. За християнським переконанням, Ісус був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. День його народження поділив історію на «до» і «після»: з цього моменту почалося сучасне літочислення – «наша ера».
Удень народження Сина Божого весь світ славить свого спасителя: люди прикрашають свої будинки святковими ялинками, які символізують євангельське древо, запалюють свічки, ходять на церковні богослужіння. Протягом сотень років бережуть і шанують традиції Різдва й українці.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Кубування.(3 хв.)
Учні по черзі кидають кубик, усно відповідають на те питання, яке їм випало на грані.
2. Творче конструювання. (Усно) (2 хв.)
Перебудуйте словосполучення так, щоб утворити словосполучення з дієприкметником.
Завдання, яке виконали; лист, який написали; квіти, які посадили; вистава, яку відвідали; життя, яке прожили; вогнище, яке палає; двері, які відчинили; урожай, який зібрали; фундамент, який заклали; матч, який виграли; турнір, який провели.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння матеріалу.
1.Робота з інтерактивним плакатом.Опрацювання таблиць з теми уроку.(5хв.)
https://www.thinglink.com/scene/974727198730616833
2. Робота в групах. (10 хв.)
Групи повинні ознайомитися з матеріалом та схематично його зобразити. Навести приклади, пояснити.
Група «Колядка» готує міні – плакат та доповідь на тему «Активні дієприкметники та спосіб їх творення»
Група «Щедрівка» готує міні – плакат та доповідь на тему «Пасивні дієприкметники та спосіб їх творення»
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.
1. Вибірковий диктант.(2 хв.)
Запишіть текст і підкресліть дієприкметники, визначте активні та пасивні дієприкметники.
Iще тa зipка нe пoгасла
У cвіті злa, гpixа, cпокус,
Щo оcвітила людям яcла,
Дe був нapoджений Icус.
Тoді, пoкликані зopeю,
Вiдкривши cправи гeть уci,
Дo Cина Бoжого в Юдeю
Iшли дo Бoга мудpeці.
Нecли багaті пoдарунки,
A в cepці — мpiї зoлоті.
Минуть лiта — i пopятунку
Усi шукaтимуть в Xpисті.
Тепep Cпасителю пpинести
Cпішу xвалу cepдечну я.
A Вiн — Poзп’ятий i Вocкреслий,
Нaд cвітом зipкою ciя.
2. Гра « Дієприкметник у фразеологізмах» (2 х.)
http://LearningApps.org/display?v=py6b7mqxt17
3. Руханка.
4. Гра «Пазли-загадки»
http://LearningApps.org/display?v=pc2zkrd6217
5. Коментоване письмо. (3 хв.)
Слово вчителя: ви склали з пазлів малюнок, на ньому є текст. Ваше завдання: заповнити таблицю, яку ви отримали на початку уроку: окремо прикметники, окремо – дієприкметники.
Прикметник твердої групи |
Прикметник м’якої групи |
Дієприкметник активний |
Дієприкметник пасивний |
Білий |
Синій |
посинілий |
Побілений |
|
|
|
|
|
|
|
|
УВАГА! Активні і пасивні дієприкметники відмінюються як прикметники твердої групи.
6. Вправа «Я-перекладач». Робота в парах.
Перекладіть речення. Будьте уважні під час перекладу дієприкметників.
1 пара
Дорога, заметенная снегом, казалась мне сказочной тропинкой, которая ведет в волшебную страну.
В вертепе играют колоритные персонажи, одетые в яркие наряды.
2 пара
В это время в нашем доме светится праздничными огоньками елка, украшенная еще с Нового года.
Важные стоят деревья и кусты, наряженные в белые меховые одежды, будто хвастаются друг перед другом.
7. Самостійна робота.
Складіть і запишіть речення про Різдво, підкресліть всі члени речення. Визначте вид дієприкметника.
Бесіда:
- Чому художники зверталися до теми Різдва?
- Яка картина справила на вас найбільше враження? Чим?
- Чому Різдво є таким важливим святом для людства?
9. РЕЗЕРВНА ВПРАВА. Робота з підручником. Творче конструювання. ( з варіантами) ()
Варіант 1 виконує вправу 130 на с.76
Варіант 2 виконує вправу 132 на с. 77
Від кожного варіанту по черзі виходять учні і записують на дошці свої утворені дієприкметники. Всі інші перевіряють правильність виконаної роботи.
V. Систематизація та узагальнення знань.
Гра «12 балів»
http://LearningApps.org/display?v=pfy30vajt17
VI. Підсумок уроку.
Метод « Мікрофон»
VIІ. Домашнє завдання.
Повторити правила параграф 15 на с. 74-78, впр. 131.
Індивідуальне завдання: напишіть твір – есе на тему « Чи є важливим святкування Різдва?»( можна обрати свою проблемну тему про Різдво), використовуючи активні та пасивні дієприкметники, підкресліть їх.