Алфавіт. Розробка уроку з української мови.

Про матеріал
УКРАЇНСЬКИЙ АЛФАВІТ — сукупність літер, прийнятих в укр. писемності і розміщених у певному усталеному порядку. У. а. сформувався на основі кирилиці, що поширилася в Київ. Русі із прийняттям християнства і протягом 10 — 18 ст. зазнавала змін у зв’язку з потребою пристосувати її до звукового складу нар. мовлення.
Перегляд файлу

Тема: Алфавіт.

Мета: узагальнити знання учнів про звуки і букви української мови; ознайомити з українським алфавітом; закріпити вміння учнів читати слова й тексти з вивченими буквами; удосконалювати навички читання, швидкого промовляння скоромовок, вчити працювати в парах і групах; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, увагу, спостережливість, фантазію; виховувати бережливее ставлення до природи.

Обладнання: таблиця «Алфавіт», предметні малюнки.

Тип уроку: узагальнення й систематизації отриманих знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .

 Роботу швидше починаймо

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда

— На минулому уроці ми з вами вивчили цікавий знак. Пригадайте, як він називається. (Апостроф.)

— На що вказує апостроф? (На наявність у слові звука [й].)

— Знаком «апостроф» ми закінчили з вами опрацьовувати букви. Давайте погортаємо буквар і пригадаємо, які букви ми вивчили, як читали з ними склади, слова й тексти.

— Яку першу букву ми з вами вивчили? (Букву А.)

— Яке перше слово зуміли прочитати? (А-а-а-а!)

— Коли змогли прочитати слово мама? (Коли ознайомилися з буквою м.)

— Що ви пам’ятаєте про м’який знак? Позначає м’якість приголосних на письмі.)

— Які ще букви можуть виконувати таку «роботу»? (Букви і, я, ю, є)

— Букви я, ю, є можуть іще виконувати й іншу «роботу». Яку? (Позначати два звуки.)

— Пригадайте, які букви можуть позначати тільки два звуки. (Букви ї, щ)

— Які звуки на письмі позначаються двома буквами? ([дж], [дз], [дз’].)

2. Гра «Знайди пару» (Друковані та рукописні букви).

3. Гра «Впіймай слово»

— Коли букви я, ю, є позначають два звуки?

Цвях, прислів’я, юшка, зв’язала, людина, поїзд, морквяний, подвір’я, свято, єнот, солов’ї, синє, ялинка.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Тепер на уроках ми будемо навчатися правильно і виразно читати, ознайомлюватися з літературними текстами та їхніми авторами, вивчати вірші, а також повторювати вивчене про звуки і букви. Сьогодні ми ознайомимось з українським алфавітом.

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли. 
Потім вгору підлетіли. 
Три! Чотири! Нахилились, 
Із струмочка гарно вмились. 
П'ять! Шість! Усі веселі. 
Летимо на каруселі. 
Сім! Вісім! В поїзд сіли 
Ніжками затупотіли. 
Дев'ять! Десять! Відпочили 
І за парти дружно сіли. 

 

1. Ознайомлення з українським алфавітом

— Ми з вами вивчили всі букви українського алфавіту. А чи знаєте ви, що в кожної букви є своє місце. Вони шикуються одна за одною в певному порядку. Цей порядок букв називають алфавітом. Ця назва утворена від перших букв латинського алфавіту альфа і бета. Алфавіт ще називають азбукою (від давніх назв букв аз і буки), а також абеткою (від назв букв а та б).

 

Книга «Український алфавіт. Прописні літери. Плакат» купить на YAKABOO.ua |  2255555500712

Учитель вивішує на дошці плакат (таблицю) з українським алфавітом, показує по черзі букви, учні хором їх називають.

— Скільки букв є в українському алфавіті? Полічіть.

— В українському алфавіті 33 букви. Порядок їх розміщення людині слід знати для того, щоб швидко орієнтуватися в різноманітних словниках, знаходити книгу в бібліотеці тощо. Давайте ще раз хором вимовимо букви алфавіту, правильно називаючи кожну.

 

2. Робота за Букварем с. 84. Читання складів та слів.

3. Робота на картках.

Гра «Без зупинок»

— Вам потрібно читати слова чітко, швидко, без зупинок.

 

— Яке слово відповідає поданій звуковій моделі?

(лійка, лайка)

— Назвіть слова, в яких кількість звуків та букв не збігається.

 

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Очима швидко обертаймо,

Та головою не хитаймо.

Ліворуч – раз, два, три, чотири.

Праворуч – стільки ж повторили.

По колу очі обертаймо,

І все навколо розглядаймо.

Раз коло, два і три, чотири.

Щільніше очі ми закрили.

На п’ять і шість їх потримали

По колу знов пообертали.

4. Конкурс «Кращий скоромовець»

Лежить п'ять п'ятаків.
На кожному п'ятаку
Ще по п'ятаку.

7. Робота в парі

— Прочитайте прислів’я і поясніть його зміст.

V. Підведення підсумків уроку. Самооцінювання з Лего.

— Із чим ми сьогодні ознайомилися? (З алфавітом.)

— Навіщо людині треба знати алфавіт?

— Давайте хором ще раз його вимовимо.

Оцініть свою роботу.

Прийом самооцінки "Шкала самооцінювання" LEGO

 

 

 

Додаток до уроку.

Вірш «Абетка-добавлянка». Останнє слово у кожному рядку вірша треба доповнити.

АБВ — мишка у норі … (живе);

ГҐД — по дорозі пес … (іде);

ЕЄЖ — коник весело … (ірже);

ЗИІ — повзе ящірка в … (траві);

ЇЙК — ворон каркнув на … (жука);

ЛМН — серед жаб і я … (спортсмен);

ОПР — вгору кіт хвоста … (задер);

СТУ — щохвилини я … (росту);

ФХЦ — посадив я … (деревце);

Ь (м’який знак) — рак вщипне, то буде … (знак);

ЮЯ — абетка вся від А до … (Я).

 

 

Абетка

Літера до літери

В’яжуться у слові,

А всього їх — тридцять три

В українській мові.

А, Б, В, Г, Ґ, Д, Е —

Ось вже перша сімка є.

Є — не сім, а вісім!

Сперечались Ж, З, И —

Далі пісеньку вели.

І — мирило Їх, а Й

В шапочці прийшов новій.

К, Л, М, Н, О, П, Р

Разом ходять відтепер.

С — свистіло, Т — товкалось,

У, Ф Х, Ц, Ч здалось:

Ш і Щ в товпі зівак

Загубили Ь.

Ю і Я не вийшли з гри:

— Всі ми тут,

Нас — тридцять три.

 

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З - нам усім завжди везе.
Й І Ї Й (йот) К Л М Н О -дружно йдемо ми в кіно.
П Р С Т У Ф Х- засміялись "ха-ха-ха!"
Ц Ч Ш Щ Ь (знак пом'якшення) Ю Я - ось і вся наша сім'я!

 

docx
Додано
1 квітня 2021
Переглядів
1192
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку