Логопедичне заняття у 2 класі
Тема: «Автоматизація звука [ш] в словах, реченнях»
Мета. Закріплювати вміння дітей вимовляти звук [ш] в словах, реченнях. Розвивати фонематичний слух, артикуляцію, дикцію, пам'ять, увагу, зв’язне мовлення. Виховувати у дітей культуру мовлення, бажання красиво, правильно говорити.
Обладнання: Різник Г.Е. «Логопедичні таблиці. Органи мовлення. Артикуляція звуків» Наочний посібник для логопедів, дефектологів, педагогів і батьків.; Г.Е. Різник «Звуконаслідувальні та голосові вправи» Наочний посібник для логопедів, дефектологів, педагогів і батьків.; Белавіна Н.М. «Логопедичні картки для обстеження звуковимови дітей та складової будови слів» Наочний посібник для логопедів, вихователів та батьків.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань. Відгадування загадки:
По садках, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
Жде сестрицю білу в гості. /Осінь/
Повторення назв осінніх місяців. Яке сьогодні число, місяць, день тижня?
ІІІ. Основна частина.
Сядемо на пароплав і попливемо морем. Дісталися пристані і сигналимо: у-у-у-у-у-у.
А зараз ми пересядемо на поїзд і поїдемо: чух-чух-чух.
Добре було їхати поїздом, але захотілося нам прокотитися з вітерцем на мотоциклі: ррррр.
Дуже захотілося на конику поскакати: цок-цок-цок.
Потім пересіли на велосипед: день-дзень-дзень.
І так ми потрапили у наш клас на заняття.
А) Повторення назв органів мовлення. Таблиця 1.
Б) Артикуляційна гімнастика.
Вправи для губ:
«Бубличок»
Парканчиком зуби і бубличком губи.
«Хоботок»
Наче хобот слоненяти губи буду випинати.
«Повітряна кулька».
Кулька надулася – щоки надули,
Здулася кулька – щоки втягнули.
Вправи для язика:
«Гойдалка»
Ми на гойдалці гойдались, Язик піднімається за верхні зуби, потім
Піднімались, опускались. опускається за нижні.
Як летіли вгору : «Ух!» -
Перехоплювало дух.
«Грибочок»
Ось грибочок сироїжка: Присмоктати широкий язик до твердого
Зверху – шляпка, знизу – ніжка . піднебіння.
«Чашечка»
Підгорнули краї язика,
Вийшла чашка , чудова яка!
Г) Звуконаслідувальні вправи. Таблиці 12,13.
«Вітер, вітерець, вітрище»
Подуй на маленьке ведмежа тихенько, ніжно, наче легкий Вітерець.
Подуй сильніше й голосніше, як дме Вітер, нагинаючи до землі дерева.
Подуй, мов злий, дужий Вітрище, що дме з величезною силою.
«Заспокоїмо малят»
Приклади пальчик до губ, випнутих «бубликом», і промов тихенько кожному малюкові «Шшш! Тиша!», щоб вони заспокоїлися і слухняно вляглися спати.
Малюнки: шпак, шафа, шоколад, шаровари, ромашка, мишка, душ, Попелюшка.
Шпак, шпак, шпак - на південь відлітає…(шпак).
Лад, лад, лад – я люблю… (шоколад).
Шари, шари, шари – вдягни…(шаровари).
Шафу, шафу, шафу – одяг вішають у …(шафу).
Ишка, ишка, ишка – кішка ловить… (мишку).
Уш, уш, уш – іди помийся в …(душ).
Юшка, юшка, юшка – потребує допомоги …(Попелюшка).
Записування назв малюнків, речення.
Шпак, шафа, шоколад, шаровари.
Попелюшка потребує допомоги.
Підкреслити букву ш зеленим олівцем.
- Пригадайте казочку про Попелюшку. Зла мачуха дала нову роботу Попелюшці. Давайте їй допоможемо! Потрібно назвати малюнки і відібрати окремо посуд і одяг, які переплутала зла мачуха. (Називання малюнків повним реченням і визначати місце звука [ш] в слові. Наприклад, Шуба – це одяг. Звук [ш] стоїть на початку слова.)
Малюнки: шуба, шапка, пляшка, тертушка, шорти, чашка, штани.
Тишком-нишком вийшла мишка із нори,
В шкребетушки ніс і вушка догори.
ІV. Підсумок заняття.