Андріївські вечорниці
Сцена прибрана під українську хату, все- у вишиваних рушниках, серветках.
Ведучі – з боку, біля сцени, ближче до залу.
Вед.І: Один з найпоетичніших свят Андрія або Калита, власне, свято мало бути напередодні – 12 грудня. Бо, починаючи від свята Катерини, яке святкується 7 грудня ( тепер святкуємо за новим чтилем, нолвоюліанським, відповідно мінус тринадцять днів)молодь намагалася передбачити свою долю. Бо свята Катерина – покровителька дівочої долі, а Андрія вважали святом парубоцьким.
Та саме в цих передсвяткових гуляннях юнаки і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя.
Отож і свято називають - молодіжними Андріївськими вечорницями. Спробуємо відкрити одну із картин цього дійства. Завітаємо до української оселі та поспостерігаємо за дівчатами.
Кімната , стіл, де сидять дівчата і тихенько співають українські пісні. Одна порається біля столу, інша на іншому столі запалює свічки, ще одна застилає вікно.
Вед.ll: Цікавий обряд-гадання- сіяння конопель. Дівчата опівночі виходили надвір, тричі обходили хату і розсівали насіння по снігу приказуючи:
Андрійко, Андрію
Я тобі конопельки сію
Нехай буду знати
З ким буду їх збирати
Андрію, Андрію
Конопельки сію
Спідницею волочу
Заміж вийти хочу.
(Разом) Дай Боже знати
З ким весілля грати.
Двоє дівчат сходять і демонструють «сіяння конопель».
Вед.1: Після цього конопляне насіння загрібали в сніг, потім брали в пригорщі суміш і несли до хати , якщо була парна кількість, то доля знайдеться, а якщо непарна – чекай наступного Андрія.
Все це біля сцени демонструють дівчата.
Дівчата виходять на сцену і ніби рахують насіння.
1-а. О,а в мене парна кількість.
Бути мені цього року в парі.
4-а. А я буду ще чекати свого Андрія.
2-а. А знаєте, дівчата, що я вже виламала гілочку вишні (показує), поставлю в воду на Катерини і чекатиму, як розцвіте до Нового року, то я теж буду в парі.
3-тя. О! Я й не знала! Шкода!
4-тя. Нічого! Сьогодні теж можна це зробити! Гайда на вулицю. (Всі йдуть на «вулицю»- там стоїть вишенька, ламають гіллячки, повертаються і ставлять біля вікна).
2-а. Тепер кожна з вас знатиме свою долю.
Вед.ll: Удосвіта, напередодні Андрія, дівчата ішли до криниці,щоб набрати води в рот і замісити на ній борошно. Часто їх чекали в засідці хлопці, щоб розмішати. Дівчата прохали їм не заважади, тоді хлопці просили макітру вареників, котрі мали бути обов’язково на вечорницях.
Коли знесли таким чином воду, дівчата замішували тісто гуртом і випікали балабушки, а потім випускали голодного пса- чию першу вхопить та і заміж піде. А ще всі тренувалися колядок, бо незабаром Різдво. Співали українських пісень, які супроводжують нас і досі.
Пісня
1-ша: Оце дівчата! Ми воду з криниці брали! Але ще ж не замерзло. Криги не має. Мені бабуся казала, що раніше воду брали з річки та перед цим зачерпували долонею, дістаючи дна і дивилися – якщо в долоні камінець – майбутній обранець буде будівельник, муляр, а якщо земля – хлібороб, скіпка – столяр.
2-га: От цікаво. А я ще не знаю, що на Катерини чи на Андрія- просять долю кашу їсти, як Кутю перед Різдвом. Треба вийти і погукати її на кашу. Звідки собака загавкає, звідки і судженого чекати.
3-тя: Нумо! Дівчата! На вулицю!
Всі виходять зі сцени, стають так, щоб глядачі їх не бачили і гукають по черзі: Доле! Доле! Приходить до нас на вечорниці кашу їсти! ( Хтось гавкає з залу). Сміються, забігають до хати.
Вед.1: А ще було таке гадання. Запалювали дві свічки (часто вони були із клоччя). Одна з дівчат запалює і приказує: Андрію – добродію, допоможи мені долю відшукати.
Якщо свічки загорялися рівномірно, прихилившись одна до одної – ознака щасливого шлюбу, а розхилившись – на неприємну несподіванку.
Дівчата:
1-ша: Нумо і ми свою долю пізнаємо. Бере і запалює свічку. Спостерігають,приказують.
2-га: Отой, що я задумала не буде мій!
3-тя:Значить не пара він тобі!
2-га: Може й так!
3-тя: А я з своїм коханням в парі буду.
Поки горить свічка ведучий читає.
Вед.ll: Звичаї по всій Україні були різні. На Чернігівщині, прокинувшись вранці, підв’язалися поясом і цілий день молилися, нічого не їли ,а ввечері лягли спати, знімали його клали навхрест під подушку промовляючи:
Дівчата: Живу в Києві на горах
Кладу хрест на головах
З ким вінчатися
З ким заручатися
З тим і за руки триматися.
Вважалося ,що вночі обов’язково присниться доля.
Пісня( дівчата виконують українську пісню).
Дівчата:
1-ша: А чи приготували ви все, щоб суджений перевів вас через місточок?
Всі:- Так!
1-ша:-То несіть!
Дівчата виносять стакани з водою, перекладені соломкою.
1-ша( звертається до глядачів):
- Хто з дівчат хоче побачити сою долю, ввечері помолившись, біля узголів’я , потрібно поставити стакан з водою, перекладений соломинкою, що символізує річку і місток і сказати:
2-га: Суджений-ряджений , переведи через місток!
3-тя: І доля обов’язково здійсниться!
4-та: Тільки,як помолилася, ні до кого не говорити!
Щоб не злакати долю.
Вед.1: А ще чудове гадання,як дізнатися, чи будеш цього року в парі? Обіймали тин, висмоктували із плетеного тину лозини, вносили дрова до хати і рахували : парне число - будеш в парі! Ні- чекай, ще не прийшов твій час!
Дівчата:
1-ша: Дівчата! А де ж наші прутики? А ну погадаємо! Хто буде в парі цього року!
2-га: Треба взяти скільки прутиків в руку, скільки поміститься і порахувати. Пробують по черзі рахувати. (До глядачів): Хто хоче долю випробувати- підходьте.
3-тя: А ну ще подруги! Знімайте з лівої ноги червики! Зараз побачимо , хто перший заміж вийде, та спочатку розберемося хто буде першою. Від печі ставимо по черзі черевик – чий перший до порога , до дверей та і перша доля знайде.
Вед.ll: Та найцікавіше дійство – кусання калити. В кожному ритуальному дійстві- таємниця. Так, дівчата збиралися удосвіта, йшли по воду до трьох криниць, щоб до сходу сонця замісити тісто. І все з примовками:
Дівчата:
А ми Калиту місили.
З усіх криниць воду носили,
Як балабушки місили
З ополонки воду носили.
Саджаючи в піч, приспівували:
«Андрій піч вимітає,
Катерина в заглядає».
На червоній стрічці Калиту прив’язували до сволока. А в нас будо по іншому: Калиту тримають дівчата,а хлопці спробують її вкусити. Коли сходилась молодь починалось дійство. Чк це було- ми зараз покажемо. А потім кожен з бажаючих зможе спробувати! А це ж так просто ! Але не сміятися тому , хто кусає!
Кусання Калити
Вед.1: Ну що ж , вдалися наші вечорниці! Піснею вас вітаємо, щастя-долі бажаємо! Згодом знову чекаємо.
Спасибі за увагу!