Багатомірна модель внутрішньої сталості BASIC PH як стратегія міжкультурної комунікації в умовах «Нової української школи».

Про матеріал

Суспільство завжди стикається з певними викликами. Як створити безпечне середовище для подальшої комунікації в багатонаціональній учнівській спільноті.

Вивчаючи це питання ми знайомилися із практичним досвідом держав, які з такою проблемою стикалися.

Найбільш прийнятною для застосування стала багатомірна модель внутрішньої сталості BASIC PH.

Перегляд файлу

Міщенко Марина Анатоліївна

Окружна Тетяна Олександрівна

вчителі історії ліцею №19 ММР ЗО

secretar@mg19.zp.ua

Багатомірна модель внутрішньої сталості BASIC PH як  стратегія міжкультурної комунікації в  умовах «Нової української школи».

Суспільство завжди стикається з певними викликами. В наш час – це революційні зміни, початок реформ, а  також війна, яка зачепила всіх і тих, хто її покликав на нашу землю і тих, хто  захищає  Батьківщину. Ліцеїсти ідентифікують себе представниками  більше як 20 національностей. Як створити безпечне середовище для подальшої комунікації в багатонаціональній учнівській спільноті, таким питанням  задався педагогічний колектив Ліцею №19 Мелітопольської міської ради Запорізької області.

Вивчаючи це питання ми  знайомилися із практичним досвідом держав, які  з такою проблемою стикалися.

Найбільш прийнятною для  застосування стала багатомірна модель внутрішньої сталості BASIC PH розроблена в Ізраїлі в 90-х годах ізраїльським ученим і практиком Мулі Лаадом.

Основою  моделі є так званий «Міст над прірвою», бо саме у кризовій ситуації «Я» і «Світ» розриваються, їх потрібно з’єднати. Це можливо зробити через міст  BASIC-PH.  І саме в умовах Нової Української школи педагогічний колектив має формувати навички міжкультурної комунікації за допомогою багатомірної моделі BASIC-PH. 

У кожної людини є шість каналів подолання стресу, але тільки два з них є домінуючими. В запропонованій моделі враховуються всі шість частин, з яких складається характерний для кожної людини стиль подолання:

1. Belief (віра): філософія життя, вірування та моральні цінності.

2. Affect (афект): почуття, емоції.

3. Social (суспільство): суспільний фактор – функція, приналежність, родина, друзі.

4. Imagination (уява): творчість, гра уяви, інтуїція.

5. Cognition (свідомість): знання, логіка, реальність, думки.

6. Physiology (фізіологія): фізична, чуттєва модальність та діяльність.

Психологічна служба ліцею почала багаторівневе дослідження щодо особливостей учнів в рамках застосування багатомірної моделі внутрішньої сталості BASIC PH в освітньому процесі. Це забезпечить диференційований підхід, який є фундаментом основного поняття концепції НУШ  - дитиноцентризму.

Для забезпечення багатомірності моделі BASIC PH, ще в лютому 2018 року були проведені стратегічні сесії, до яких вперше були залучені учні та весь педагогічний колектив. Пройшло загальне обговорення моделі під час весняної батьківської конференції. Спираючись на це, були розроблені заходи на І семестр навчального року 2018/2019. Сама система  передбачає постійний моніторинг впровадження моделі  та  внесення коректив.

Ціннісний підхід. Віра (Belief) . Заходи зазначеного напряму мають сприяти подоланню кризи, базуються на вмінні вірити: це може бути віра в Бога, в людей, в чудо чи в самого себе. Ми вважаємо необхідним закласти систему переконань, цінностей та смислів. Важлива будь-яка віра в щось. А для реалізації цього завдання ми застосовуємо притчи, тренінгові вправи щодо стабілізації самооцінки учнів під час уроків. Під час позакласних заходів укріплюємо ціннісні орієнтири наших вихованців - сімейні та духовні. Проведення Днів Європи закріплює впровадження європейських цінностей в реалії сьогодення. Інтеркультурне свято-ярмарок «Ми – рівні. Ми – різні. Ми – разом.» сприяє зростанню толерантного ставлення та вивченню традицій різних культур.

Емоційний підхід (AFFECT) передбачає використання елементів арт-терапії не лише на уроках мистецтва, але й більшості предметів гуманітарного циклу, або в якості окремих позакласних заходів. Це дозволяє учням зняти накопичену емоційну напругу, або негативні прояви та допомагає замінити спосіб сприйняття на більш урівноважений і здоровий. На думку вчених найефективнішими є малювання фарбами та ліпка.

Ми вважаємо досить важливими первинні емоційні переживання, оскільки

конфлікти і фіксації мають вирішальний вплив на ставлення людини до

світу. Тому для учнів ліцею з 7 по 11 клас розроблено ряд тренінгових занять з ненасильницької комунікації, які передбачають засвоєння чотирьох основних компонентів:

 •            спостереження,
 •            ідентифікація почуттів,
 •            визначення потреб, які лежать в основі почуттів,
 •            формулювання прохання.

Суспільний фактор (Social). Даному способу притаманне прагнення до спілкування. Тому ми можемо звертатися за підтримкою до батьків, однолітків чи психологів. Самі допомагати тим, хто потребує турботи, занурюватися в суспільну роботу чи приймати участь у підготовці та реалізації заходів. Тобто, важлива соціальна включеність: прагнення бути серед людей, почувати себе частиною системи, організації і т.п. Знайти в інших людях підтвердження, що ти живий, чимось корисний, на щось впливаєш. Цей напрям найбільш популярний серед учнівської молоді ліцею. Це стало можливим завдяки успішній роботі учнівського самоврядування, системи тьюторства та менторства. Тим більше, що багаторічний досвід педагогічного супроводу в ролі тьюторів дає непогані результати. А такий новий спосіб підтримки як менторство дозволяє залучати і учнів до цього процесу передачі практичних знань та навичок.

Творчий фактор (Imagination). Цей спосіб апелює до творчих здібностей наших учнів. Завдяки уяві ми можемо мріяти, розвивати інтуїцію та пластичність, мінятися, шукати рішення у світі гри та фантазії, уявляти собі змінене майбутнє та минуле. Сюди ж відноситься почуття гумору, імпровізація, відволікання уваги, використання мистецтв і ремесел (рукоділля, гончарство тощо). З метою реалізації творчого фактору використовуються елементи форум-театру, творчі майстерні, гурткові заняття за різними напрямками, творчі конкурси поетів, журналістів, юних істориків, проектна діяльність тощо.

Розумовий фактор (Cognition). Діє через звернення до ментальних здібностей учнів, до вміння логічно та критично мислити, оцінювати ситуацію, пізнавати та осягати нові ідеї, планувати, навчатися, збирати інформацію, аналізувати проблеми та вирішувати їх. Сюди ж належить порядок переваг, пріоритети, альтернатива та розмова з самим собою. Цьому допоможе участь в німецько-українському проекті «Молодь дебатує», проведення учнівських конференцій, організація публічних дебатів, дискусій, участь в інтелектуальних змаганнях різних рівнів. А також регулярне використанняя під час уроків тренінгових прийомів, які сприяють розвитку особистісних якостей які дозволять учням в майбутньому приймати зовнішні виклики та швидко знаходити нестандартні рішення.

Фізичний фактор (Physiology). Реалізується через звернення до фізичної діяльності людського тіла, пов'язаний із такими здібностями, як здатність себе відчувати завдяки слуху, зору, нюху, дотику, смаку, відчуттям тепла та холоду, болі та задоволення, орієнтації на місцевості, внутрішньої напруги чи розслаблення. Цей спосіб включає в себе фізичні заняття різного виду (спорт та релаксація): зарядка чи виконання фізкультурних комплексів, ходьбу, фізичні зусилля чи роботу, прогулянку на природі, походи і т.д.

В ході розробки заходів щодо втілення багатомірної моделі внутрішньої сталості BASIC PH народилася нова традиція ліцею «Ігри патріотів» – спільні походи учнів, вчителів, батьків та представників міських громадських організацій, які об’єднують в собі всі вищезазначені фактори.

Попередження соціальних та міжнаціональних конфліктів – досить складний і необхідний процес, що дозволяє їх уникнути і не доводити неминучі конфлікти до стадії розгортання. Їх попередження пришвидшує процес суспільного розвитку учнів і допомагає уникнути його розгортання.

На нашу думку реалізація багатомірної моделі внутрішньої сталості BASIC PH є доцільною в якості  стратегії міжкультурної комунікації в  умовах «Нової української школи».

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Гриценко Ілона
  Чіткий та послідовний виклад матералу на задану тему!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
docx
Пов’язані теми
Психологія, Виховна робота
Додано
20 вересня 2018
Переглядів
3016
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку