Конспект інтегрованого уроку з зарубіжної літератури і мистецтва для 8 класу.
Тема: Зарубіжна література - Бароко як доба і художній напрям у європейській літературі й мистецтві.
Мистецтво - Стихія бароко
Мета: ознайомити учнів з художнім напрямом, який охопив практично всю Євро-пу, включаючи українські землі, його прикметами та особливостями, розкрити світоглядні позиції діячів бароко; розвивати навички характеристики художнього напряму; виховувати шанобливе ставлення до творів мистецтва
Тип уроку: комбінований, інтегрований урок
Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка, ілюстративний матер.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
Уже у другій половині XVI ст. точні й природничі науки стали витісняти на другий план гуманістичну книжну вченість. Головним стилем європейської ку-льтури першої половини XVII ст. стало мистецтво бароко.
III. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Останні поети, прозаїки, драматурги Відродження – і вони ж перші творці епо-хи бароко — часто писали про швидкоплиність людського життя, про тлінність краси. Розповсюдженні мотиви в поезії того часу – землетрус, виверження вулка-нів, морські шторми, бурі, паводки.
Термін бароко був введений швейцарськими вченими — істориком та філосо-фом культури Якобом Буркхардтом (1818—1897), мистецтвознавцем і культуро-логом Генріхом Вельфліном (1864—1945) у кінці XIX — на початку XX ст.
Архітектура, живопис, і література бароко особливо розквітли в Італії, Іспанії, Голландії, Німеччині та Чехії. Художники й письменники бароко тяжіють до зображення гротескно – натуралістичних образів у поєднанні з алегоріями, жанри й стилі тут примхливо переміщуються. XVII ст. особливо цікавилося персонажа-
ми які є втіленням зла: це і біс, що шкутильгає, і маг-чарівник, і сатана.
Видатними представниками бароко у живописі були італієць Мікеланджело Караваджо (1573-1610) і голандець Пітер Пауль Рубенс (1577-1640). На початку століття вони обидва працювали в Римі. Головною вимогою Караваджо стало звернення до реальної дійсності. Сміливі реалістичні спостереження характерні і для творчості Рубенса.
У мистецтві бароко важко розділити творіння архітектора, скульптора й живо-писця.
2. Віртуальна екскурсія «Шедеври живопису та скульптури бароко»
До художників-універсалів, який поєднував талант архітектора і скульптора, належав Джованні Лоренцо Берніні (1598-1680). Головне творіння Берніні – гран-діозна колонада собору Св. Петра. Колонада з чотирьох рядав колон (висотою
19 м.) нагадує, за словами автора, «розкриті обійми».
Скульптурна композиція Берніні «Екстаз Св. Терези» з церкви Санта Марія делла Вікторія виконана у пластичному мистецтві бароко. Ще одним прикладом барокового мистецтва є багатофігурна композиція фонтана Фіумі. Скульптури символізують чотири ріки з чотирьох частин світу: Дунай (Європа), Ганг (Азія), Ніл (Африка), Ла-Плату (Америка).
Живопис італійського бароко представлений Мікеланджело Мерізі (Карава-джо) (1573-1610). Одним з перших відкрив виразні можливості світла в малярстві. Картина «Хворий Вакх», є автопортретом, в той час художник, не маючи можли-вості оплачувати моделі, писав себе самого, дивлячись на відображення в дзерка-лі. Це перше у Караваджо зображення Вакха вражає глядача безпосередністю.

Перше велике замовлення Караваджо вдалося отримати з допомогою свого
покровителя кардинала дель Монте. Належало художникові виконати серію
картин з життя св. Матвія для капели Контареллі в церкві Сан-Луїджі деї Фран-чезі в Римі. До 1600 року він пише чотири полотна - «Св. Матвій» (два варіан-ти), «Покликання св. Матвія» і «Мука св. Матвія».
«Св. Матвій»
«Покликання св. Матвія»
«Мука св. Матвія»
«"Покликання Матвія" займає особ-ливе місце в спадщині Караваджо. З цим твором, більш ніж з яким-небудь іншим, пов'язана світова слава майстра, воно раніше всього прихо-дить на розум при звуках його імені. Тому є багато підстав. Враження, одкровення, викликане цим полотном при його появі, було пов'язано і з тим, що воно виявилося в числі перших робіт Караваджо публічного призна-чення, було створенням монумента-
льної форми, і з тим, що в ньому вперше зі зрілою повнотою виявилися основні завоювання нового мистецтва, його сміливість і художня міць» (М.І. Свідерська).
«Золотим віком» живопису Нідерландів стало XVII ст., адже в маленькій країні творили понад двісті художників. До «великих голандців» відносять художника Рембрандта ван Рейна (1606-1669). Він створював портрети, історичні ком-позиції за допомогою ефектів світлотіні не лише відображав зовнішність людей, а й глибоко проникав у їхній внутрішній світ.
«Повернення блудного сина» — відоме полотно Рембрандта за сюжетом притчі із Нового заповіту (Євангеліє від Луки 15, 20 — 24) про блудного сина, експонується в Ермітажі.
Це найбільше полотно Рембрандта на релігійну тему. Художник зосередився на самій суті притчі — зустрічі батька із сином і прощенні. Автор трактує сюжет з великим трагізмом, возвеличуючи його до символу загальнолюдського значення. Фігури головних героїв виражають складну гаму почуттів: розкаяння і милосердя, безмежну любов і гіркоту пізнього духовного прозріння. Ці образи одна із вершин психологічного таланту Рембрандта. Автор виділяє батька й сина яскравим світ-лом.
«Повернення блудного сина»
«Автопортрет»
Певною мірою, Рембрандт прославився саме своїми автопортретами, а не реш-тою творів", – каже Джеймс Голл, мис-тецтвознавець і автор книжки "Авто-портрет в історії культури". Один із відо-мих 1665-69 рр. На тлі картини – дві округлі лінії, частини загадкових кіл. Нікому достеменно не відомо, навіщо Рембрандт їх намалював, і з роками про це придумали багато різноманітних теорій. Можливо, це дві півкулі великої
карти світу. А може, символи кабали. Риси стилю бароко, зокрема особлива теат-ральна декоративність виявилася в картинах фламандця Пітера Пауля Рубенса. За талант і високий професіоналізм його називали «королем живопису і живописцем королів».
Одне з найкращих полотен Рубенса "Сад кохання". Картину заввишки майже
2 м і завширшки 3, Рубенс писав для себе, а не на замовлення. Будучи другом Папи Римського Павла V та французької королеви Марії Медичі, він міг собі це дозволити. Рубенс був найбагатшим художником свого часу.
"Сад кохання" художник повністю присвятив своїй дружині 18-річній Єлені Фоурман, з якою побрався два роки тому, після смерті першої — Ізабелли. На картині десяток чоловіків і жінок в оточенні янголів сидять біля підніжжя антич-ного храму. Усі жінки мають прямий ніс, світлі кучері й пишні форми — такою була Єлена Фоурман.
"Сад кохання"
«Воздвиження Хреста Господнього» або «Ставлення хреста» - триптих Рубенса створений в 1609-1610 роках. Картина була написана худож-
ником після його повернення у Фландрію з Італії. У роботі
присутні риси італійського ре-несансу і бароко, і таких ху-
дожників, як Караваджо, Мікеланджело, Тінторетто. Центральна панель ілюструє надзвичайну напругу між безліччю низькорослих атлетичних чоловіків, що нама-гаються щосили підняти хрест із, здавалося б, нестерпним тягарем тіла Христово-го.
Як і багато інших шедеврів Рубенса, сюжет Воздвиження Хреста Господнього сповнений дії. А ще на полотні простежується неповторна гра фарб, світла і тіні,
за що Рубенса і вважають генієм свого часу.
Блискучим прикладом німецького бароко, втіленням ідеї синтезу архітектури, скульптури, живопису й монументально-декоративного мистецтва є Цвінгер.
Назва походить від його розташування — у середні віки «цвінґером» називали частину фортеці між зовнішньою і внутрішньою фортечними стінами. Це ком-плекс із чотирьох споруд, який знаходиться у центрі Дрездена. Його архітектором був Маттеус Пеппельманн. Зараз тут розташовані різні за призначенням музеї, серед котрих і уславлена Дрезденська картинна галерея, Музей порцеляни та Фізико-математичний музей.
Видатний представник іспанського бароко – художник Дієго Веласкес (1599-1660). Створював складні багатофігурні композиції, правдиво зображуючи людей різного стану в камерних і парадних портретах, зокрема групових.
Картина «Меніни» або «Родина Філіпа IV» створена у 1656 році, вважається одним з найвідоміших у світі полотен, і в даний час радує око відвідувачів мад-ридського музею Прадо.
Полотно заввишки більше трьох метрів з фігурами у натуральну величину.
Художник показує свою майстерню, розташовану в палаці. У великому залі він
пише портрет королівської сім’ї, яка знаходиться за межами картини, віддзе- ркалення монархів видно в дзеркалі, що висить на протилежній стіні. Присут-ність короля і королеви визначає па-радний характер картини. Головною ге-роїнею є п'ятирічна інфанта Маргарита, застигла в манірній позі знатної пані. Художник передає її м'які, дитячі риси обличчя. Саме на неї дивиться королів-ська чета, що позує художнику. Поряд з
інфантою численні фрейліни. В «Менінах» Веласкес показує придворних в буде-нній обстановці, звеличуючи повсякденність, красу та поезію.
Перебуваючи в гостях у Папи Інокентія Х, Веласкес написав в подарунок йому портрет, який настільки здивував Папу і всю творчу богему Риму, що його обрали членом Римської академії мистецтв.
«Портрет папи Іннокентія X» (1650) – вершина майстерності портретного мистецтва художника. Тут він зміг правдиво і яскраво втілити характер, показати за зовнішньою грубістю папи – жорстокість, злобу, залізну волю і впертість. Портрет наповнений силою та енергетикою, показує могутнього та жорсткого во-лодаря. Це передається через асиметричність картини, чіткий погляд персонажа, розкрита і готова до дій кисть правої руки. Ще ніхто і ніколи з художників не нас-мілювався так правдиво показати характер голови католицької церкви.
Період, що був після ренесансу, названий бароко, довго сприймався як відхи-лення від канонізованих норм естетики попередньої епохи, чогось химерного, не-гармонійного. Але охопив всі сфери духовної культури - архітектуру, скульптуру, живопис, літературу, образотворче і прикладне мистецтво, музику, театр.
3. Порівняльна характеристика епох
|
Середньовіччя |
Відродження |
Бароко |
|
Бог- центр Всесвіту |
Людина – центр Всесвіту |
Людина у складних стосунках із Богом |
|
Поширення християнства |
Відродження античної культури |
Поєднання християнських і антич-них традицій |
|
Культ бога |
Культ сильної людини |
Віра в духовні можливості людини |
|
Опора на віру |
Опора на розум |
Спроба примирити віру і розум |
|
Справжнє життя не на землі, а на небі |
Єдність, гармонійність світу |
Протиставлення духовного буття земній марноті |
|
Релігійний характер культури |
Світський характер культури |
Поєднання релігійних і світських мотивів |
|
Ускладненість готики |
Простота, гармонійність форм |
Різноманітність форм, складна крива лінія |
IV. Підсумок уроку
Бесіда:
1. Як ви розумієте термін «бароко»?
2. Назвіть риси стилю бароко в архітектурі?
3. Охарактеризуйте особливості живопису бароко?
4. Яке місце в культурі бароко посідає людина?
5. Назвіть імена художників та їхні картини, які творили в період бароко?
- Скласти сенкан на тему «Бароко»
V. Домашнє завдання
Зарубіжна література. Вивчити визначення поняття «бароко». Повторити теоре-тичний матеріал уроку.
Мистецтво. Опрацювати з підручника тему 17-18.
1