Баскетбол 3х3: все, що тобі потрібно знати

Світ баскетболу 3х3 розвивається дуже стрімко. Презентація містить все, що тобі потрібно знати, від правил до витоків гри.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

БАСКЕТБОЛ Фзична культура 5-6 класи. Кошик Юрій, вчитель фізичної культури вищої категорії, старший вчитель ЗЗСО І-ІІІ ступенів “Пальміра” 2024все, що тобі потрібно знати

Номер слайду 2

Світ баскетболу 3х3 розвивається дуже стрімко. Ось, що тобі потрібно знати, від правил до витоків гри та її стрімкого злету. Колись баскетбол 3х3 вважався не більше ніж дворовою забавою, а тепер перетворився на професійний вид спорту з офіційними правилами, санкціонованими Міжнародною федерацією баскетболу (FIBA). Перш ніж дізнатися про різні ліги, турніри та гравців, які роблять цей вид спорту обов'язковим для перегляду, розберімося в його історії та правилах.

Номер слайду 3

Організований баскетбол 3х3 розвинувся з вуличної розваги, у яку грали по всій Америці. Він зʼявився у 1980-х роках і був популярним у міських районах, де часто був лише один кошик і маленький майданчик. Команди часто формувалися на місці, а судді не були потрібні взагалі.

Номер слайду 4

Коли гра стала популярнішою, FIBA вирішила випробувати організований баскетбол 3х3 на Азійських іграх у приміщенні 2007 року в Макао, Китай. Вони використовували лише один кошик та дві команди по три гравці на половині майданчика. Формат одразу ж був сприйнятий дуже добре і спонукав FIBA представити цей вид спорту на літніх Юнацьких іграх 2010 року в Сінгапурі.

Номер слайду 5

З 2012 року федерація продовжила організовувати чемпіонати світу 3х3. Пізніше до них приєднався Світовий тур, а в 2017 році американський репер Ice Cube заснував професійну лігу 3х3 — Big3 — в Америці. Того ж року Міжнародний олімпійський комітет оголосив, що баскетбол 3х3 дебютує на Іграх у Токіо. Тоді США здобули золото в жіночому турнірі, а Латвія тріумфувала в чоловічому. З 2021 року найкращих стрітболістів світу збирає турнір Red Bull Half Court. Він має зупинки у понад 20 країнах.

Номер слайду 6

Правила гри. У 3х3 грають дві команди по три гравці. Дійство відбувається на половині майданчика з використанням лише одного кошика. Метод підрахунку очок відрізняється від традиційного баскетболу. У грі 3х3 м'яч, забитий всередині атакуючого кола, зараховується як одне очко (замість двох очок у класичному баскетболі), тоді як м'яч, забитий з-за меж кола, зараховується як два очки (замість трьох очок, як у баскетболі 5х5).

Номер слайду 7

Strategy. Ще одна велика відмінність від традиційного баскетболу полягає в тому, що гра не зупиняється після забитого м'яча. У 3х3 м'яч одразу ж переходить до іншої команди і гра продовжується без перерви. Кожна гра 3х3 триває 10 хвилин або поки команда не набере 21 очко — залежно від того, що станеться раніше. Також є 12-секундний таймер часу на атаку, що вдвічі менше, ніж у традиційному баскетболі, де у вас є 24 секунди на завершення атаки. Це одна з причин, чому гравці іноді називають баскетбол 3х3 «10-хвилинним спринтом».

Номер слайду 8

Початок гри. Баскетбол 3х3 починається з кидка монети. Команда, яка виграє жеребкування, вирішує: хоче вона отримати м'яч на початку гри чи на початку можливого овертайму. Найважливіші правила та терміни

Номер слайду 9

Правила гри. Час гри та овертайм. Гра триває 10 хвилин, якщо тільки одній з команд не вдасться набрати 21 очко до закінчення цього часу. Якщо після 10 хвилин рахунок нічийний, гра переходить в овертайм. Під час овертайму перемагає команда, яка першою набере два очки. Чек (Check ball). Після кожного переривання гри (вихід м'яча за межі майданчика, фол, штрафні кидки) м'яч передається гравцю нападу на середині майданчика за межами кидкового кола. Відлік ігрового часу та часу кидків продовжується, щойно м'яч опиняється у гравця нападу.

Номер слайду 10

Правила гри. Продовження після успішного кидка. Після вдалого кидка м'яч переходить до іншого гравця. Однак, на відміну від класичного баскетболу, гра продовжується негайно, без вкидання м'яча або перевірки. Існує лише дві вимоги: по-перше, команда, яка пропустила м'яч, повинна один раз вивести м'яч (дриблінгом або передачею) за коло кидка. По-друге, команда, яка закинула м'яч і тепер захищається, не повинна заважати гравцеві нападу в півколі під кільцем. Вони повинні залишатися за межами малого півкола до тих пір, поки м'яч не буде переданий або винесений дриблінгом за межі півкола.

Номер слайду 11

Правила гри. Продовження після захисного відскоку, блоку або перехоплення. Якщо команда, що захищається, виграє м'яч після захисного відскоку, блоку або перехоплення, вона повинна спочатку вивести м'яч за межі кидкового кола, перш ніж атакувати. Заміна гравців. У баскетболі 3х3 ви можете змінювати гравців так часто, як вам заманеться. Єдина вимога — гра повинна бути перервана. Заміна повинна відбуватися на лінії за межами майданчика, подалі від кошика.

Номер слайду 12

Фоли та штрафні кидки. Якщо гравець команди захисту сфолив на гравця команди нападу під час кидка в межах кидкового кола, гравець команди нападу отримує один штрафний кидок. Якщо фол стався під час кидка за межами кидкового кола, призначається два штрафних кидки. Якщо фол не відбувається під час кидка, змінюється тільки володіння м'ячем. Якщо команда робить більше шести фолів під час гри, інша команда отримує два штрафних кидки кожного разу після сьомого фолу. Починаючи з десятого фолу, за кожний фол призначається два штрафних кидки плюс володіння м'ячем. Персональні фоли не враховуються у грі 3х3.

Номер слайду 13

Чемпіонат світу FIBA 3x3: Це, мабуть, найважливіший світовий турнір для національних збірних. Уперше він був проведений у 2012 році. Має чоловічий та жіночий дивізіони. Сербія вигравала чоловічий титул найбільше — п'ять разів, США є найуспішнішою жіночою командою з двома титулами. Найважливіші турніри 3х3 Світовий тур FIBA 3x3: З травня по грудень команди з міст по всьому світу збирають очки в турнірному форматі з зупинками від Японії до Франції. Жіноча серія FIBA 3x3: Подібно до попередньої, серія триває з травня по вересень і включає найкращі команди, які змагаються на турнірах по всьому світу.