Байки - зерна людської мудрості (підсумковий урок-конкурс за темою "Байка в світовій літературі").

Про матеріал

Здається, байка просто бреше,

А справді - мудру правду чеше.

Л. Глібов

Байки - зерна людської мудрості (підсумковий урок-конкурс за

темою "Байка в світовій літературі").

Перегляд файлу

Тема уроку. Байки  - зерна людської мудрості (підсумковий урок-конкурс за

                     темою "Байка в світовій літературі").

 

Мета уроку: перевірити знання учнів з вивченої теми, вчити застосовувати теорію на практиці, співставляти, аналізувати байки Езопа, Федра, Крилова;

                      вдосконалювати навички виразного читання байок; 

                      розвивати логічне мислення,пам'ять,творчі здібності , вміння

                      висловлювати власну думку;

                      на прикладі байок вчити життєвої мудрості. Виховувати почуття

                      справедливості у ставленні до інших, правдивість, доброту, щирість.

 

 

Тип уроку: Урок-конкурс

 

Обладнання: портрети байкарів Езопа, Федра, Крилова, ілюстрації до їхніх творів, репродукції картин Леонардо да Вінчі.

 

 

Епіграфи:      Єдина в байках є мета й призначення -

                     Погані смертних виправляти звичаї

                     І закликати люд до справедливості.

                                                                 Федр

                      Здається, байка просто бреше,

                     А справді - мудру правду чеше.

                                                                  Л. Глібов

 

                                                                 Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя

Діти, чи замислювалися ви коли - небудь над тим, як багато значить слово в житті людини? Слово може приголубити, підняти настрій, розрадити, а може приголомшити і навіть убити. Може воно і прославити, і засудити, і висміяти. Все може слово... Тож треба вміло ним користуватися.

- Прослуховування уривку із байки Л. Глібова "Лисиця-жалібниця"

      Лукавий чоловік словами нас голубить,

      Неначе всіх і жалує, і любить,

      Для правди, для добра живе

      Як по воді пливе.

      А ближче придивись ти -

      І видно, що виля хвостом:

      Помажу, мов медком, -

      Солодше буде з’їсти.

Запитання: Від чого застерігає нас автор?

ІІІ.  Основна частина уроку.

1 конкурс. «Презентація команд».

2 конкурс.

Бліц - опитування

    а) Теорія літератури

- Який твір називається байкою?

- Назвати основні елементи байки.

- До яких жанрів подібна байка?

- Що таке "мандрівний сюжет"?

- Що таке алегорія? мораль байки?

 

     б) Що ми знаємо про байкарів (команди готували розповіді про одного з байкарів   та його творчість, вивчали байки напам’ять, готували інсценізацію байок)

 

Команда "Байкарі" розповідає про давньогрецького байкаря Езопа, який жив у VIст. до н. е. Поет був рабом-невільником, дуже негарним на вигляд, але відзначався неабияким розумом. Про його мудрість складалися легенди, які свідчили, що він був розумніший за своїх сучасників і повчав їх своїми байками. А написав Езоп більше 400 байок, їх переклали Ю. Мушак, Н. Сахарний та ін.

 

- Виразне читання учнями байок Езопа "Вовк і Ягня", "Мурашка й Цикада", "Ворон і Лисиця"

- Запитання до учнів:

З якими героями ми зустрілися у цих байках? Про що в них розповідається?

Яка мораль байки? У яких словах виражається?

Що засуджує автор?

Чи можна говорити, що ці твори лише про тварин? Чому?

 

Команда "Знавці" розповідає про Федра. За походженням - грек з Македонії, змалку потрапив у рабство. Виріс і здобув освіту у Римі. Був відпущений на волю імператорои Августом. Слава до байкаря Федра прийшла лише в кінці XVIст.

- Виразне читання байок "Вовк та Ягня", "Вівця, Пес і Вовк", "Кібець і Голуби".

- Запитання вчителя:

  Дайте характеристику персонажам цих байок. Які з них вам  

  уже зустрічалися раніше?

  Що засуджує автор у творах? (Свавілля, насильство, брехливість, нерозважливість, 

  безпідставну довірливість)

  Що нового вніс римський поет Федр у розвиток жанру байки? (Прагнув надати      

  своїм творам виховного значення, посилив їх повчальний зміст)

 

Команда "Мудреці" розповідає про рос. байкаря І. Крилова. Син бідного армійського офіцера і простої неписьменної жінки, Крилов навчався різних наук разом із дітьми губернатора Твері, який пускав його в дім із жалю. З 9-ти років працював переписувачем паперів у канцелярії, після смерті батька допомагав матері утримувати сім’ю. Від природи був обдарованим: чудово грав на скрипці, малював, видавав гумористичні журнали, писав комедії, комічні опери. Але справжню славу йому принесли байки.

 

- Виразне читання учнями байок "Ворона та Лисиця", "Лебідь, Щука й Рак" у перекладах В. Терещенка, М. Рильського, Ф. Скляра.

- Запитання вчителя:

   Про що розповідають байки? Якими є герої? Які їхні вчинки автор засуджує?

 

    в) Інсценізація учнями однієї з байок

 

    г) Конкурс на краще виразне читання байок напам’ять.

    д)Конкурс « Мудрі вислови»

   ( Кожна команда отримує по 1 вислову. Необхідно їх виразно прочитати і пояснити.

  1. Здається байка просто бреше,

А справді – мудру правду чеше.

      Л. Глібов

2. Він – раб, але мудріший за вільних,

Він некрасивий, але вищий за красенів.

      Бабрій

  1. Сміючись, говорити правду.

Античний афоризм

е)Конкурс «Сенкан »

 (Учасники складають сенкан зі словами «Езоп», «байка», « Крилов».

 

є)Конкурс « Символ байки».

 (За назвою предмету визначити назву байки та її автора)

1.Шматок сиру.

2.Гроно винограду.

3.Окуляри.

4.Дві скрипки.

5.Струмок.

6.Жмутик сіна

є)Конкурс « Складіть квітку»

( Кожна команда отримує намальовану серединку квітки, на якій написано:

«байка засуджує», « байка прославляє», « байка вчить». Необхідно домалювати пелюстки з відповідними словами).

 

IV. Підведення підсумків уроку

Проведення вікторини "Чи знаєте ви..."

1. Які риси людської вдачі символізують образи Вовка, Ягняти?

2. Чого навчають нас байки Езопа, Федра, Крилова, Лафонтена?

3. Чим відрізняється поведінка Ягняти у Езопа і Ягняти у Л. да Вінчі?

4. Як ви думаєте, що б зробив Вовк Езопа з Ягням Л. да Вінчі, якби він опинився на місці Лева?

5. Кому належать вислови:

"У сильного всегда бессильный виноват"

"Ты всё пела? Это дело:

Так поди же, попляши!"

"А Васька слушает да ест".

"Когда в товарищах согласья нет,

На лад их дело не пойдёт,

И выйдет из него не дело, только мука."

 

- Слово вчителя: назви яких байок, що прозвучали на уроці, ви записали? Чому вчать нас байки?

- Виразне читання уривку з твору Федра:

Святуйте святощі ів небожителів:

Вітчизну бороніть оружно і своїх

Батьків, дружин, дітей; громіте недругів;

Допомагайте друзям; бідаків щадіть;

Сприяйте добрим; викривайте крутіїв;

Карайте за провини; не терпіть ганьби;

Помщайтесь ти, хто осквернить безчестям дім;

Лихих цурайтесь; віру йміть не кожному.

 

- Що у житті людей найкорисніше?

- Як епіграфи пов’язані з нашим уроком?

« Мікрофон»

  • Чи здійснилися ваші очікування?
  • Чи сподобався вам урок?
  • Чи добре попрацювали?
  • З яким настроєм ви ідете з уроку?

 

V. Домашнє завдання.

 Написати власну байку .

 

1

 

docx
Додано
3 квітня 2018
Переглядів
3347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку