РОЗРОБКА УРОКУ НА ТЕМУ:
«Байки, які вчать жити»
Тема. Байки, які вчать жити.
Мета: перевірити знання учнями теми «Байки у зарубіжній літературі»; вчити застосовувати теорію на практиці, співставляти, аналізувати байки, вдосконалювати навички виразного читання; розвивати творче мислення, на прикладі байок вчити життєвої мудрості.
Наочність: портрети байкарів, ілюстрації до байок.
Хід уроку.
Епіграф до уроку. Єдина в байках є мета і призначення –
Погані смертних виправляти звичаї
І закликати люд до справедливості
Федр.
І. Організація класу.
ІІ. Слово вчителя.
Прадавня людина, щоб пояснити дивний світ, створила міф, казку. В них описували добрих і злих героїв, боротьбу правди і кривди. Люди не знали, як захиститися від лиха, як навчитися жити, тому і була створена байка.
М.В.Гоголь назвав байку «КНИГОЮ МУДРОСТІ». Чи, дійсно, це так?
І КОНКУРС. ЗАПИТАННЯ ЗА ТЕОРІЄЮ ЛІТЕРАТУРИ.
- Невелике алегоричне оповідання з повчальним змістом. (Байка)
- Основні елементи байки – це алегорія, розповідь про події… (Мораль)
- Вислів з переносним значенням. (Алегорія)
- Вимушене іносказання, насичене недомовками та іронічними натяками. («Езопова мова»)
- Надання тваринам і предметам, явищам природи людських рис і властивостей. (Уособлення).
- Де в текстах Езопа і Федра знаходиться мораль? (Кінець байки)
(Учні обмінюються зошитами, на полях виставляють оцінку)
ІІ КОНКУРС. ВІДОМОСТІ ПРО БАЙКАРЯ.
Робота учнів у групах. 1 група. ЕЗОП
2 група ФЕДР
3 група КРИЛОВ
По одному учневі від групи працюють за комп’ютером з тестовими завданнями.
Творча група складає власну байку за поданим початком.
ІІІ КОНКУРС. ЗАВДАННЯ І ЗАПИТАННЯ.
(Це мораль байки «ВОВК І ЯГНЯ»; різні автори: Езоп, Федр, Крилов; дві перші про людей, які чинять несправедливо, третій вислів – натяк на соціальний стан людини: сильний і слабкий)
(Байка Крилова «БАБКА ТА МУРАШКА»)
Втяглися Лебідь, Рак і Щука
Тай тягнуть воза хто куди.
А віз – ні з місця, звісна штука,
Даремні їхні всі труди
А це недавно Рака й Щуку
Послали, кажуть, «у науку»
Сам Лебідь крилами змахнув,
І…легко воза потягнув,
Умить на лад пішли діла.
Хвала науці – помогла.
ІV КОНКУРС. ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ БАЙОК НАПАМ’ЯТЬ.
V КОНКУРС. ІНСЦЕНУВАННЯ БАЙОК.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
1. СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.
Ми завершили тему «Байки в зарубіжній літературі». Чому ж нас навчили байки? Чи, дійсно, байка – це народна мудрість?
Повернемося знову до твору Федра. На запитання «Що в житті для смертних найкорисніше?» - бог Аполлон відповідає:
Шануйте святощі і небожителів;
Вітчизну бороніть оружно і своїх
Батьків, дружин, дітей; громіте недругів;
Допомагайте друзям; бідаків щедіть:
Сприяйте добрим; викривайте крутіїв;
Карайте за провини; не терпіть ганьби;
Помщайтесь тим, хто осквернить безчестям дім;
Лихих цурайтесь; віру йміть не кожному.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготуватися до тестових завдань за темою.
Закінчити роботу в індивідуальних картках.