Бібліотечний урок "Літературна та народна казка"

Про матеріал

Мета бібліотечного урок узагальнити та систематизувати знання учнів про казку народну та літературну, їх особливості; формувати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв; розвивати читацький інтерес до казок; виховати найкращі людські якості, інтерес до казок, доброту прагнення допомагати людям, любов до краси слова, доброзичливість, чуйність.

Перегляд файлу

Бібліотечний урок «Літературна та народна казка».

(2 клас) (Слайд 1)

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про казку народну та літературну, їх особливості; формувати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв; розвивати читацький інтерес до казок; виховати найкращі людські якості, інтерес до казок, доброту  прагнення допомагати людям,  любов до краси слова, доброзичливість, чуйність.

Обладнання:  презентація (Додаток 4), мультимедійний комплекс, книжкова виставка «У світі казки», малюнки учнів до казок. (Слайд 2)

Хід уроку.

Вступне слово бібліотекаря:

Їх читають залюбки

І дорослі й малюки.

Ви, напевно, здогадались?

Ну, звичайно ж, це… (казки)(Слайд 2)

 

В казках наших українських

Безліч різних є пригод,

А складав їх  рік за роком

Добрий, мудрий наш … (народ)(Слайд 3)

 

Сьогодні ми вирушимо у подорож до прекрасної країни – країни казок. А чи замислювалися ви над тим, де беруться казки? Сьогодні під час нашої подорожі ми не тільки поговоримо про казки, а проведемо літературну вікторину «У світі казок».

Народні казки народились в сиву давнину, їх передавали з вуст у вуста, від покоління до покоління. Вам розповідала казки ваша бабуся, а їй – її бабуся. Казки живуть разом з нами з дитинства, зачаровують красою рідного слова.  Саме у казках поєднується реальність і вигадка, життя і чудеса.

Казки бувають не лише народні , а й літературні. Запитання до уроку.

  1. Що таке казка? (Розповідний твір про вигадані, здебільшого фантастичні події)(Слайд 4)
  2. Яким є основний конфлікт казок? (Протистояння добра і зла, у якому завжди перемагає добро).
  3. Які ви знаєте види казок? (Народні та літературні). (Слайд 5)
  4. Що таке народна казка? (Народна казка – це казка придумана багатьма людьми)(Слайд 6)
  5. Що таке літературна казка? (Казка, складена однією людиною – письменником, називається літературною казкою).(Слайд 7)
  6. Які народні казки ви знаєте? («Мудра дівчина» «Кривенька качечка», «Коза - дереза», «Кирило Кожум’яка», «Рукавичка»).
  7. Назвіть письменників, які складають літературні казки? (І.Франко «Коли ще звірі говорили», В. Королів-Старий «Потерчата», В. Сухомлинський, О. Пчілка «Сосонка», Ю. Федькович «Від чого море солоне», та ін.)
  8. На які групи народні казки поділяються за змістом? (Про тварин, чарівні, побутові). (Слайд 8)

Я знаю, що ви дуже любите казки. Сьогодні ми проведемо літературну гру, яка виявить найкращих знавців казок.  Для цього вам треба розділитись  на 2 команди.  Право відповідати має та команда, яка першою підніме руку. За правильну відповідь – команда отримує жетон.  Перемагає та команда, яка отримає більше жетонів. (Слайд 9)

ІІ Проведення гри

Сьогодні ми не будемо навчатись,

А будемо лише змагатись.

Ми цей урок перетворимо на свято,

І, мабуть, слід вже починати. (Слайд 10)

 

І конкурс «З якої казки?»(Слайд 11)

  1. «Був собі в одного чоловіка собака – дуже старий. Узяв господар та й прогнав його від себе.» («Сірко»)
  2. «Журавель до каші – стукав,  стукав дзьобом  по тарілці – нічого не виходить.» («Лисичка і Журавель»)
  3. «Що мали казати мишенята? Нічого. Почали вони тут вилазити з-за столу…» («Півник і двоє мишенят»)
  4. «Ні, дідусю, я не пила, я не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок…» («Коза-дереза»)
  5. «Котику-братику, несе мене лиска по кам’яному мосту. Порятуй мене!» («Котик та півник»)
  6. «Лисичка каже: «Будь мені за чоловіка, а я тобі за жінку буду.» Він і згодився» («Пан Коцький»)
  7. «Ідуть та й ідуть.  А посеред поля лежить вовча голова. От баран дужий та не сміливий, а цап сміливий, та не дужий.»(«Цап та баран»)
  8. «Мерзни, мерзни, вовчий хвіст!» («Лисичка-сестричка та вовк-панібрат»)

 

ІІ конкурс «Відгадай загадку»(Слайд 12)

Якось йшла я гаєм,

Аж зайчик вибігає

З лукавими очима,

З мішечком за плечима,

Прудкий, мов Колобок,-

По стежці скок та скок.

Побачив він мене,

Та в ліс як дремене!

Як зайчик налякався, -

Мішечок розв’язався.

І загадки в травиці

Розсипав між ялиці.

А я їх позбирала

І діткам загадала.

Команди по черзі дають відповіді.

 

  1. На городі що за черга?

Дід і баба тут стоять

Тягнуть щось поперед себе

І не витягнуть ніяк. («Ріпка»)

 

  1. Світить сонечко весняне –

Скоро дівчинка розтане.

І тому вона сумна,

Бо на двір прийшла весна. («Снігуронька»)

 

  1. Це який такий бичок,

Не простий , а третячок –

Дуже, дуже він був ловкий,

Упіймав ведмедя, вовка,

Зайчика, а ще лисичку,

Хоч і сам він невеличкий. («Солом’яний бичок»)

 

  1. Хто півника пильнував,

Годував і рятував?

Тричі віднімав в лисиці,

Був хоробрим, як годиться. («Казка про котика та півника»)

 

  1. Маленьке, сіреньке,

Біди наробило

Щось біле, кругленьке

Хвостиком розбило. («Курочка ряба»)

 

  1. Ця маленька горошина

Принесла в родину сина.

Мав таку цей хлопець силу,

Що зміюку підкорив,

Визволив сестру, братів

Відгадайте без підказки,

Із якої герой казки? («Котигорошко»)

 

  1. Дівчинка, хоч і кривенька,

Роботяща, моторненька,

Як гніздо її спалили,

То з качками полетіла.

Всі ви знаєте цю казку,

То ж назвіть її, будь-ласка! («Кривенька качечка»)

 

Бібліотекар знайомить учасників з виставкою книг «У світі казки» та презентує збірки українських  казок серії «Українські народні казки з вузликами».

                ІІІ конкурс «Назви автора»(Слайд 13)

 

«Попелюшка» - Ш. Перро

«Мойдодир» - К. Чуковський

«Русалонька» - Андерсен

«Золотий ключик» - О. Толстой

«Червона Шапочка» - Ш. Перро

«Пригоди Буратіно» - О. Толстой

«Мауглі» - Р. Кіплінг

 «Гидке каченя» - Г. Х. Андерсен

«Фарбований лис»  - І. Франко

 

ІV конкурс «З якої казки?»(Слайд 14)

 

Горох – «Принцеса на горошині», «Котигорошко»

Рукавичка – «Рукавичка»;

Туфелька – «Попелюшка»;

Сіно – «Солом’яний бичок»;

Яйце – «Курочка ряба»;

Глечик – «Лисичка і журавель»;

Фарба – «Фарбований лис»;

Ключ – «Пригоди Буратіно»;

Бичок – «Солом’яний бичок»;

Колосок – «Півник та двоє мишенят»;

Рибка – «Казка про золоту рибку»;

Кіт – «Кіт у чоботях», «Пан Коцький», «Котик і півник»;

Троянди – «Снігова королева».

 

 

V конкурс «Телеграма» (Слайд 15)

 

Капітани команд отримують телеграми, розшифровують їх і по черзі і дають відповіді . З якої казки і від кого телеграма.

  1. «Моє гусятко десь забарилося, тому прилетіти не зможе.» («Івасик - Телесик», від Івасика - Телесика ).
  2. «Ніяк не витягнемо ріпку, тому прибути не зможемо.» («Ріпка», від діда та баби).
  3. «Я просто яйце знесла, знесу золоте і прилечу до вас у гості.» («Курочка Ряба», від Курочки Ряби).
  4. «З’їв семеро козенят, болить живіт.» («Вовк та семеро козенят», від вовка).
  5. «Печу смачні пироги. Якщо ви працьовиті – чекаю у гості.» («Півник та двоє мишенят», від півника).
  6. «Почастую лисичку з глечика і прилечу до вас.» («Лисичка та Журавель», від журавля).

 

VI конкурс «В яких казках живуть ці тварини(Слайд 16)

  1. Годинника не має,

А час знає. (Півень – «Півник та двоє мишенят»,  «Котик ти Півник»).

  1. Я руда, низького росту,

Хитра й довгохвоста. (Лисиця – «Лисичка-сестричка та вовк -панібрат», «Солом’яний бичок», «Рукавичка», «Лисичка-сестричка», «Лисичка-суддя»).

  1. Довгі ноги, сіра шубка,

Ще й клюкасті зуби,

По лісу ганяє,

Зайчат лякає. (Вовк - «Бідний вовк», «Сірко», «Цап та баран», «Пан Коцький»).

  1. Він із казки, він із пісні,

В нього зубки, як залізні.

Капустину він гризе,

Зветься звір на букву З. (Заєць – «Коза - дереза», «Їжак та заєць», «Як заєць ошукав ведмедя»).

  1. З рогами, а не бик,

Молоко дає, а не корова,

Кору обгризає,

Але кошиків не плете. (Коза – «Коза-дереза», «Рукавичка»).

  1. Плавала, купалася,

Сухенькою зосталася. (Качка – «Кривенька качечка», «Зимівля звірів», «Лисиця і качур»)

 

Підводимо підсумки гри (Слайд 17)

  1. Підраховуємо бали, отримані за конкурси
  2. Нагороджуємо команду переможців.

 

Бібліотекар:

Закінчилася наша гра-мандрівка. Кому не хочеться прощатися із казкою, приходьте до бібліотеки, читайте, складайте свої казки. До зустрічі.

 

 

 

docx
Додано
20 листопада 2018
Переглядів
1456
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку