Білки як високомолекулярні сполуки

Про матеріал
Дана презентація ознайомити учнів із будовою, складом і функціями білків. В ній розкриті питання про фізико-хімічні властивості та біологічне значення.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Білки як високомолекулярні сполуки.

Номер слайду 2

Ознайомити учнів із будовою, складом і функціями білків. Розглянути їхні фізико-хімічні властивості та біологічне значення. Формувати навички складання рівнянь реакцій, що характеризують білки. Мета:

Номер слайду 3

Обладнання Презентація до уроку ,Обладнання :нагрівальний прилад ,затискач, хімічний посуд.розчин курячого білку . Реактиви :розчин курячого білку, Cu. SO4 ,Na. OH, HNO3(кон).

Номер слайду 4

Хід уроку: Організаційний момент. Актуалізація знань: повторення понять «амінокислоти», «полімери». Вивчення нового матеріалу: пояснення основних понять, демонстрація моделей білкових структур. Практична частина (досліди): Виявлення білків у продуктах харчування (біуретова реакція, ксантопротеїнова реакція). Закріплення матеріалу: розв’язання тестових завдань і обговорення. Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання: опрацювати конспект, виконати проєкти .

Номер слайду 5

1. Організаційний момент. Привітання учнів, перевірка присутності.

Номер слайду 6

Використовуючи ілюстрації розкажіть,яка роль білків у нашому організмі

Номер слайду 7

Мотивація навчальної діяльності: значення білків у житті людини Білкові речовини були відомі людині з давніх - давен. Вперше почав вивчати хімію білкових речо­вин Я. Бекаррі. У 1728 р. він виділив із пшеничного борошна білок — клейко­вину і дослідив деякі його властивості. У той же час білки вивчав і француз А. Фуркруа. Він грунтовно дослідив білки сироватки крові і назвав її три компо­ненти — желатин, абульмін, фібрин. Вміст білків в організмі людини: у м'язах — 80%, в шкірі — 63%, в-печінці — 57%, в кістках — 28%. До складу живих організмів входить 2*10 видів білків, із них 5 млн. — до складу людини і тварин.

Номер слайду 8

Актуалізація знань. Що таке амінокислоти?Як вони взаємодіють між собою?Які органічні речовини належать до класу біополімерів?

Номер слайду 9

Яка молекула зоображена на відео ?

Номер слайду 10

3. Вивчення нового матеріалу. Білки – це високомолекулярні органічні сполуки, що складаються з амінокислотних залишків, з’єднаних пептидними зв’язками. Загальна формула поліпептиду: Аммінокислота Дипептид Поліпептид

Номер слайду 11

3.2. Рівні організації білків3. Вивчення нового матеріалу

Номер слайду 12

Структура білків3. Вивчення нового матеріалу. Кількість і послідовність амінокислот, сполучених пептидними зв'язками в ланцюг(поліпептид). Поліпептидний ланцюг скручується в спіраль, який стабілізується водним зв'язками. Поліпептидні спіралі орієнтуються в просторі у вигляді клубка(глобули), утримуються дисульфідними і гідрофобними зв'язками. Декілька поліпептидних ланцюгів утворюють комплекс за допомогою водневих і інших зв'язків (гемоглобін – чотири поліпептидні ланцюги).

Номер слайду 13

Денатурація - це порушення природної структури білка. Якщо порушуються всі структури білка, включаючи первинну, така денатурація називається необоротною. Ренатурація - це відновлення структури білка на початковій стадії руйнування. Деструкція-Розклад білків до СО2, Н2 О,NH3.3. Вивчення нового матеріалу. Властивості білків. Які процеси переважають у нашому організмі хвороби. Чому лікарі не радять знижувати температуру медикаментами ?

Номер слайду 14

Денатурація і ренатурація білків3. Вивчення нового матеріалу

Номер слайду 15

Спричинити денатурацію можуть такі фактори1. Нагрівання або дія інфрачервоного або ультрафіолетових променів.(Кінетична енергія викликає сильну вібрацію атомів білка, внаслідок чого слабкі водневі і іонні зв’язки розриваються. Білок згортається (коагулює).)2. Сильні кислоти, сильні луги і концентровані розчини солей.(Іонні зв’язки розриваються і білок коагулює. Довготривала дія реагенту може викликати розрив і пептидних зв’язків.)Важкі метали. Катіони утворюють міцні зв’язки з карбоксил-аніонами і часто викликають розриви іонних зв’язків. Внаслідок цього білок, який містився в розчині, випадає в осад.)4. Органічні розчинники.(Дані реагенти розривають внутрішньомолекулярні водневі зв’язки. Спирт як дезинфікуюй засіб викликає денатурацію білка тих чи інших бактерій

Номер слайду 16

Фізичні властивості білків3. Вивчення нового матеріалу. Аморфні речовини, добре розчинні у воді (гідрофільні білки). М’які, добре розчинні (альбумін);Тверді, не змішуються з водою (кератин - роги, копита,нігті, пір’я; хітін – панцирі крабів,павуків;Не мають температури плавлення;При нагріванні можуть втрачати структуру (денатурація).

Номер слайду 17

Номер слайду 18

3. Вивчення нового матеріалу3.4. Хімічні властивостіГідроліз білків (під дією кислот, лугів або ферментів розщеплюються на амінокислоти): Яка система нашого організму розчеплює білки ?

Номер слайду 19

3.4. Хімічні властивостіЛабораторні дослід №3. Біуретова реакція, №4. Ксантопротеїнова реакція.

Номер слайду 20

3. Вивчення нового матеріалу1. Біуретова – взаємодія слаболужних розчинів білків с розчином сульфату міді (II), в результаті якої зявляється фиолетово-синє забарвлення.3.4. Хімічні властивості2. Денатурація білків – руйнування третинної та четвертинної структури під дією температури, кислот, спиртів. Лабораторний дослід №3. Біуретова реакція. Лабораторний дослід №4. Ксантопротеїнова реакція. Результати спостережень запишіть у зошит

Номер слайду 21

3.5. Біологічна роль білків. Структурна (колаген, кератин). Ферментативна (каталізація реакцій). Захисна (антитіла). Транспортна (гемоглобін переносить кисень). Рухова (міозин у м’язах). Енергетична (1 г білка = 17,6 к. Дж енергії).3. Вивчення нового матеріалу

Номер слайду 22

3. Вивчення нового матеріалу. Структурна (Входять до складу клітинних мембран, мембран органоїдів) Еластин Колаген (хрящі, сухожилки) Осеїн(кістки) Кератин (нігті, пір’я)Скорочувальна (Скоротливібілки, забезпечують рух) Актин і міозин (м’язи) Тубулін (війки, джгутики, мікротрубочки)Важлива частина імунноїсистеми – антитіла, зсідання крові) Імуноглобуліни (антитіла) Фібриноген, тромбопластин, тромбін (зсіданнякрові)

Номер слайду 23

Транспорт речовин в клітиніБілки, що транспортуються. (7) Транспортні везикули. (8) Комплекс Гольджі. Як називаєть процес ,який зоображений на малюнку?Який процес відбувся з біком курячого яйця?

Номер слайду 24

Гормони (інсулін, гормон росту)3. Вивчення нового матеріалу Енергетична (Розпадаються з виділенням енергії) 1 г білка утворює 17,2 к. Дж. Яка важлива функція пропущена ?

Номер слайду 25

У харчовій промисловості (желатин, білкові добавки). У медицині (ферменти, вакцини). У біотехнологіях (виробництво білкових препаратів).3. Вивчення нового матеріалу3.6. Застосування білків

Номер слайду 26

Закріплення Установіть відповідність між типом структури білка та її характеристикою: Структура1- первинна 2- вторинна 3- третинна 4- четвертинна Характеристика. А- утворення глобул. Б – послідовність амінокислот. В – утворення водневих зв'язків між радикалами амінокислот. Г – універсальна взаємодія між елементами поліпептидного ланцюга. Д – утворення біполярного іона. Розв'язуємо тести з теми за посиланням https://zno.osvita.ua/chemistry/tag-aminokisloti/

Номер слайду 27

Рефлексія 1. Що подобається на уроках?2. Що не подобається на уроках?3. Чи можеш вчитися краще на уроках?4. Що заважає вчитися краще?5. Постав собі оцінку за урок за 12-ти бальною системою та аргументуй її.

Номер слайду 28

Домашнє завдання Навчальні проекти19. Натуральні волокна тваринного походження: їхні властивості, дія на організм людини, застосування.20. Анілін – основа для виробництва барвників.21. Синтез білків.22. Збалансоване харчування – запорука здорового життя.23. Виведення плям органічного походження

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Презентації
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
28 березня 2025
Переглядів
601
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку