Презентація для уроку біології в 8 класі до теми "Процеси травлення в ротовій порожнині та шлунку" створена за підручником авторів Н.Ю. Матяш, Л.І. Остапченко, О.М. Пасічніченко, П.Г. Балан
Процеси травлення у ротовій порожнині та шлунку. Урок 11
Номер слайду 2
Ротова порожнинав ній оцінюється смак їжі, визначається її придатніть;пережовування (механічна обробка);розщеплення за участі ферментів (хімічна обробка).зубизубияснаяснапіднебінняязик
Функції язика. Визначення смаку. Перемішування їжі. Ковтання. Формування членороздільних звуків мови.
Номер слайду 5
Зуби та механічна обробка їжіЗуби служать для захоплення, відкушування та пережовування їжі.
Номер слайду 6
Будова зуба
Номер слайду 7
Карієс – руйнування твердих тканин зуба
Номер слайду 8
Хімічна обробка їжі в ротовій порожниніСлина бере участь в ферментативному перетравлюванні їжі.Її виробляють привушні (1), підщелепні (2) та під’язикова (3) залози.
Номер слайду 9
Слина{5 DA37 D80-6434-44 D0-A028-1 B22 A696006 F}Вода (близько 98,5%)Ферменти. Муцин. Лізоцим знезаражує мікроорганізми, сприяє загоєнню ран слизової оболонки рота. Травні ферменти амілаза і мальтаза частково розщеплюють складні вуглеводи до більш простих. Муцин зволожує та обволікає їжу, забезпечує краще проковтування харчової грудки.
Склад шлункового соку. Пепсин – фермент, забезпечує початкове розщеплення білків. Ліпаза – фермент, що розщеплює дрібні часточки жирів. Хлоридна кислота – створює оптимальні умови для дії пепсину, знешкоджує хвороботворні та гнильні бактерії, сприяє набряканню білків. Слиз шлункового соку вкриває стінки шлунка і захищає їх від перетравлювання пепсином. У слизовій оболонці шлунка утворюється гормон гастрин, що бере участь у регуляції шлункової секреції, та особливий білок, що забезпечує всмоктування вітаміну В12.
Номер слайду 13
Функції шлунка:накопичення (депонування) їжі;початкове перетравлювання білків;знешкодження бактерій;пересування харчової кашкоподібної маси до тонкого кишечнику.
Номер слайду 14
Висновки: Травний канал починається з ротової порожнини, де відбувається механічна та хімічна обробка їжі. Під час травлення в шлунку білки розщеплюються на простіші сполуки. Цьому сприяють хлоридна кислота і фермент пепсин.