У людини розрізняють сенсорні системи нюху, дотику, температури, болю, рівноваги та руху.2. Зовнішні рецептори сприймають сигнали із зовнішнього середовища.3. Рецептори – чутливі нервові закінчення або клітини, що сприймають енергію подразнення й перетворюють її на нервові імпульси.4. Складна рефлекторна дуга складається з чуттєвого та рухливого нейрона.5. Сенсорні системи - сукупність структур, які отримують та аналізують інформацію із зовнішнього та внутрішнього середовищ. Вправа «Так чи Ні»
Номер слайду 3
Будова сенсорних систем_________ відділ________ відділ_________ відділ
Номер слайду 4
Асоціативний кущ
Номер слайду 5
Мета уроку: сформувати уявлення про анатомічну будову ока, механізм сприйняття світла, кольору, простору, механізм роботи оптичної системи ока; формувати поняття про природу зору; розвивати вміння доводити відповідність будови та функції, розвивати навички роботи із підручником, малюнками; виховувати бережли ставлення до свого організму.
Номер слайду 6
S. G . Цікава інформіція-Жінки моргають приблизно в 2 рази частіше, ніж чоловіки -Ні чоловік, ні жінка не може чхнути з розплющеними очима -Якщо прийняти гостроту зору орла за 100 відсотків, то зір людини складає всього 52 відсотки від орлиного зору. -Уважно придивіться до Великої Ведмедиці. Якщо біля середньої зірки, в ручці ковша ви виразно побачите маленьку зірочку, значить, ваше око володіє нормальною гостротою
Номер слайду 7
Орган зору людини - око - це унікальний і дуже складний витвір природи. У людини два ока, і тому зір бінокулярний, або стереоскопічний. Кожне око розташоване в очній ямці черепа (орбіті), має кулясту форму з опуклішою передньою частиною і тому ще називається очним яблуком. Така форма ока дає змогу йому рухатися в певних межах очної ямки. Око має три оболонки: зовнішню (білкову), середню (судинну) і внутрішню (сітківку).
Номер слайду 8
Будова ока
Номер слайду 9
Око міститься в орбіті- очній ямці черепа.
Номер слайду 10
Око має три оболонки: зовнішню – білкову,середню – судинну, внутрішню – сітківку. білковасудиннасітківка
Номер слайду 11
Оболонки ока. Білкова – зовнішня щільна оболонка, що складається зі сполучної тканини. Захист очей від хімічних та механічних ушкоджень.-Судинна – середня оболонка, має кровоносні судини (живлення ока) і поглинає сонячні промені.- Сітківка – внутрішня оболонка ока, що складається з паличок (130 млн.) і колбочок (75 млн) (сприймає світло та перетворює на нервові імпульси)
Номер слайду 12
Оптична система ока
Номер слайду 13
Оптична система ока- рогівка – прозора передня частина білкової оболонки (заломлення світла)- водяниста оболонка – прозора рідина (пропускає промені світла)- райдужна оболонка- зіниця – отвір у райдужній оболонці (регулює кількість світла)- кришталик – лінза (фокусує, заломлює світло)- склоподібне тіло.
Номер слайду 14
Сприйняиия світла і кольору
Номер слайду 15
Сприйняття світла і кольору. Палички (родопсин – пігмент пурпурового кольору, розпадається на світлі, відновлюється в темряві)Колбочки (йодопсин – пігмент фіолетового кольору, розпадається в темряві, відновлюється на світлі)
Номер слайду 16
Допоміжний захисний апарат ока
Номер слайду 17
Функції допоміжного апарата ока. Брови – захищають від поту. Слізні залози – зволожують, очищають, дезінфікують око. Носослізний канал – виділяє сльози до носової порожнини. М'язи ока рухають очі в очній ямціПовіки з віями – захищають від вітру, пилу, яскравих променів.
Номер слайду 18
Зорова сенсорна система Інформація зоровими нервами через середній і проміжний мозок передається до зорових зон кори великого мозку. Зорові нерви перехрещуються, тому частина інформації від правого ока надходить у ліву півкулю і навпаки.
Номер слайду 19
Зоровий аналізатор Центральна частина – центри середнього мозку, таламуса і потиличної ділянки кори
Номер слайду 20
S. G .
Номер слайду 21
Функції органу зору орієнтування у просторі; визначення небезпеки; сприйняття інформації 90 %; читання; розглядання предметів; перегляд телепередач; трудова діяльність.