Тема уроку: Бойові дії у Західній Європі, Південно-Східній Азії та Тихому океані, Північній Африці.
Мета:
Тип уроку: комбінований урок.
Дати:
22.06.1940- капітуляція Франції.
Серпень – грудень 1940 – «Битва за Англію».
07.12.1941 – напад японців на Перл – Харбор.
08.12.1941 – вступ у Другу світову війну США.
Червень 1942 - морська битва біля о. Мідуей
23.10.1942 – початок розгрому італійсько–німецьких військ біля Ель – Аламейна.
Особи: У. Черчілль, Б. Монтгомері, Д. Ейзенхауер, Ямамото, Е. Роммель.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Класу пропонується два блоки завдань творчо – пошукового напряму.
1.Блок.
Договір про ненапад між СРСР і Німеччиною та секретний додатковий протокол до нього були підписані 23 серпня 1939 року.
1. Поміркуйте, для якої країни умови цього нормативного документа були більш вигідними, і поясніть чому.
2. Визначте, хто виявив себе більш далекоглядним політиком – Й. Сталін чи А. Гітлер.
2. Блок.
Гітлерівська Німеччина почала війну проти Польщі 1 вересня 1939 року. А. Гітлер розраховував, що Англія і Франція дотримуватимуться нейтралітету. Проте Англія і Франція були пов’язані договірними зобов’язаннями з Польщею. Вони оголосили війну Німеччині 3 вересня 1939 року, однак ніяких військових дій на Західному фронті не вели. 90 французьких дивізій протистояли 33 німецьким дивізіям на заході, водночас Німеччина відправила проти слабкої Польщі понад 50 сухопутних дивізій. Війна Англії та Франції проти Німеччини дістала назву «дивної».
Висновок: Німеччина дістала повну свободу дій у Європі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План.
Під час вивчення бойових дій учні користуються атласом.
1. Західноєвропейський театр бойових дій.
Учитель:
Військові дії на західноєвропейському фронт поділяються на два періоди.
І період – 1939 – 1941рр. він характеризується перемогою країн Осі. Окупація більшої частини Західної та Північної Європи військами Вермахту; кінець Третьої Французької республіки та створення режиму Віші; продовження битви на морських та повітряних просторах Атлантики, Середземного моря та за Британію.
ІІ період – 1944 – 1945 рр. рішуча перемога союзників в Західній Європі: падіння Третього Рейху; крах фашистської Італії; звільнення окупованих країн Західної та Північної Європи.
І період – 1939 – 1941рр.
Проблемне питання:
Чому за такий короткий строк військам Вермахту вдалося окупувати більшу частину Західної та Північної Європи?
Учнів ділять на групи і отримують інформацією, аналізуючи її, учні разом з вчителем складають таблицю і роблять висновок. Потім отриману і оброблену інформацію записуємо у зошит.
Група № 1 Операція «Вюзенбург».
Група № 2 Операція «Грюн».
Група № 4 Операція «Морський лев».
Група № 1 Операція «Вюзенбург».
Напередодні активних дій проти англо – французьких військ німецьке командування вирішило захватити стратегічно важливі для військових операцій в Північній Атлантиці Данію і Норвегію, при цьому зовсім незважаючи на їх нейтралітет.
1 квітня Гітлер після уточнення, затвердив кінцевий план операції «Вюзенбург» і назначили час вторгнення 9 квітня 1940 року. Першою жертвою Гітлера стала Данія.
Бойових дій у Данії практично не було. Через годину після вторгнення керівництво цієї держави і король прийняли рішення не протистояти Гітлеру і капітулювати. Окремі сутички носили, скоріше випадковий характер. Жителі Копенгагена, коли побачили німецькі полки, що марширують по місту, вирішили , що це зйомки фільму. При захваті Данії гітлерівці втратили 2 людей убитими і 10 пораненими.
9 квітня – 10 червня 1940 року. Бої за Норвегію. Норвезька армія чинила опір, але сили були нерівними. Короля та уряд з залишками норвезької армії було вивезено до Великої Британії. Влада передана голові норвезьких фашистів Відкуну Квіслінгу. Німецькі війська окупували Норвегію.
Група № 2 Операція «Грюн».
О 5 годині 35 хвилин 10 травня 1940 р. сухопутні війська вермахта почали вторгнення до Голландії, Бельгії, Люксембургу. Початок реалізації плану «Грюн». 13 травня німецько-фашистські війська прорвали фронт союзників на річці Маас. 15 травня 1940 року голландська армія капітулювала.
17 травня 1940 року гітлерівські війська вступили до столиці Бельгії Брюсселя, наступного дня фюрер видав декрет про приєднання до Німеччини трьох бельгійських округів.
Учні записують у зошит.
Загарбання Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії.
Дата |
Події |
9 квітня 1940 року. |
Напад Німеччини на Данію та Норвегію, операції «Вюзенбург». |
10 травня 1940 року |
Німецькі війська почали вторгнення до Голландії, Бельгії, Люксембург, операція «Грюн». |
15 травня 1940 року |
Капітуляція Голландії. |
17 травня 1940 року |
гітлерівські війська вступили до столиці Бельгії Брюсселя. |
Висновки :
1.Німецькі війська без особливих зусиль захопили Данію, Норвегію, Бельгію, Голландію, Люксембург.
2.Німецьке командування отримало можливість сконцентрувати свої збройні сили в боротьбі проти Франції.
Група № 3 Операція «Гельб».
10 травня 1940 року початок наступу Німеччини на Францію через Голландію та Бельгію (операція «Гельб»). До 20 травня війська вермахта вийшли до Кале, де оточили і прижали до моря 340-тисяч англійських і французьких військ. Танковий корпус генерала Г. Гудеріана вийшов до французького порту Дюнкерк й оточив англо-франко-бельгійські війська, які були прикуті до моря (операція «Динамо»). Однак несподівано німецька армія припинила наступ і це дало змогу забезпечити евакуацію союзних військ в Англію. На узбережжі залишилось багато зброї.
5 червня 1940 року гітлерівські війська розгорнули наступ на Париж, а через 9 днів без бою вийшли до столиці Франції.
22 червня 1940 року новий голова французького уряду маршал Петен підписав у Комп’єнському лісі франко – німецьку угоду про перемир’я.
Умови перемир’я.
Учні записують у зошит.
Розгром Франції
Дата |
Події |
10.05.1940 року |
наступу Німеччини на Францію, операція «Гельб» |
23.05. 1940 року |
танковий корпус генерала Г. Гудеріана вийшов до французького порту Дюнкерк й оточив англо-франко-бельгійські війська, операція «Динамо». Евакуацію союзних військ в Англію |
22.06. 1940 року |
маршал Петен підписав у Комп’єнському лісі франко – німецьку угоду про перемир’я. Умови перемир’я: 1.Французькі війська – скласти зброю, передати Німеччині. 2. 2/3 частини Франції – контроль окупаційних властей. 3. Місто Віші – про німецький уряд Петена. 4. Виплата контрибуції. 5. Економіка – німецький уряд.
|
Висновки:
Франція зазнала поразки.
Група № 4 Операція «Морський лев».
10 травня 1940 року король Георг VІ доручив Черчиллю сформувати уряд національного єднання. В інаугураційній промові Черчилль сказав: «Головна ціль моєї політики – вести війну на морі, землі і повітрі, війну проти потворної тиранії, заплямованої масою небачених тяжких злочинів. Кров, праця, піт і сльози – ось все, що я в змозі запропонувати».
16 липня 1940 року Гітлер підписав план захоплення Великої Британії під назвою «Морський лев».
Після розгрому Франції Англія протистояла Німеччині одна. Починаючи з 8 серпня 1940 року порти і великі міста країни підвергались масованим бомбардуванням.
Осінь 1940 року Гітлер почав масові бомбардування Великої Британії й активну «підводну війну» проти її флоту. Однак операцію «Морський лев»не було здійснено.
Причини:
Учні записують у зошит.
Битва за Англію
Дата |
Подія |
16 липня 1940 року |
план захоплення Великої Британії під назвою «Морський лев». |
Осінь 1940 року |
масові бомбардування Великої Британії й активну «підводну війну» проти її флоту. |
Операцію «Морський лев»не було здійснено. Причини: 1. Нестача морських транспортних засобів. 2. Сильна англійська авіація. 3. Труднощі зосередження великої морської армади у вузькому Ла-Манші. |
Висновки:
Недалекоглядна політика Великої Британії і Франції в перші місяці війни призвела до окупації майже всієї Європи.
2.Бойові дії Південно – Східній Азії та Тихому океані.
Розповідь вчителя.
27 вересня 1940 року Японія підписала Троїстий пакт (Німеччина, Японія, Італія), що дав їй змогу реалізувати свої інтереси в Східно – Азійському регіоні та на Тихому океані. Японія спочатку планувала загарбати економічні ресурси британських, американських і голландських володінь у Південно – Східній Азії й на Тихому океані.
У квітні 1941 року у Москві між Японією і СРСР було підписано договір про нейтралітет. Літо 1941 року Японія окупувала Індокитай (французьку колонію), розгорнула підготовку до загарбання Індонезії (голландської колонії).
Робота з історичним джерелом.
З наказу №1 для старшого офіцерського складу Об’єднаного флоту Японії від 5 листопада 1941 року.
«На Сході Американський флот має бути знищений. Американські лінії операцій та постачання мають бути зламані. Війська противника треба роз’єднати і знищити. Перемога має деморалізувати ворога, унеможливити подальшу боротьбу. Від результатів цієї битви залежить зліт або падіння імперії. Кожен повинен виконувати свій обов’язок до кінця.»
Завдання.
Висновки:
Учні разом з вчителем визначають причини успіху Японії на першому етапі війни.
Причини успіху Японії на першому етапі війни:
Користуючись підручником, учні аналізують бойові дії на Тихому океані і в Африці та їх вплив на хід Другої світової війни.
На Тихому океані:
Висновок:
4. Бойові дії в Північній Африці.
Плани Німеччини – Південно –Африканський союз – колоніальна імперія, профашистська залежна держава (Бельгійське Конго,Французька Екваторіальна Африка, Нігерія, Кенія).
Плани Італії - «Велика Римська імперія» (Єгипет, Судан, Французьке й Британське Сомалі, Лівія, Ефіопія).
Вересень 1940 – січень 1941 року – зірвався італійський наступ, розпочатий з метою захоплення порту Олександрія в Єгипті та Суецького каналу.
23 жовтня 1942 р. – 8-ма армія під командуванням генерала Б. Монтгомері перейшла в наступ під Ель-Аламейном та розгромила угрупування Роммеля.
8 листопада 1942 союзний флот висадив у портах Марокко і Алжиру десант під командуванням американського генерала Д. Ейзенхауера.
13 травня 1943 – італійсько-німецькі частини капітулювали. Північна Африка була відвойована союзниками.
Висновки:
ІV. Закріплення нового матеріалу.
Учні складають таблицю.
Втрати і здобутки
Період |
Західний театр |
Тихоокеанський |
Африканський |
1940 – 1941 |
|
|
|
1942 - 1943 |
|
|
|
V. Домашнє завдання.
Деякі американські історики стверджують, що основним фронтом Другої світової війни був азійсько-тихоокеанський, англійські ж історики вважають, що такий фронт був африканський.