Тема: Будова і функції органів дихання
Мета: Освітня. Почати формувати знання учнів про дихальну систему людини; ознайомити із диханням як процесом, необхідним для життя; розглянути складові частини системи; повітроносні шляхи та легені - органи повітряного дихання; особливу увагу звернути на значення дихання для підтримання життєдіяльності.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати основні процеси життєдіяльності організму та їхнє значення; уміння виділяти головне та робити відповідні висновки; розвивати пам'ять, увагу, мислення.
Виховна. Виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я та здоров'я оточуючих людей.
Базові поняття й терміни: дихання, зовнішнє й внутрішнє дихання, носова порожнина, носоглотка, глотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, бронхіоли, альвеоли,
Обладнання: таблиця із зображенням органів дихання, мультимедійна дошка, зошити, підручники.
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І Організаційний момент
Перевірка готовності до уроку
Перевірка психологічного настою учнів
Добрий день, діти. Незважаючи на те, що на вулиці похмуро й сіро, у мене на душі спокійно й радісно, тому що я бачу перед собою розумні, добрі обличчя й очі. Щоб нам плідно попрацювати мені потрібно дізнатися який у вас настрій. Для цього вам потрібно передати його оплесками. Почну я, а ви продовжите.
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
Давайте звернемось до епіграфу уроку, написаного на дошці:
Люди погано дихають, говрять, кричать і співають не тому, що хворіють, а хворіють тому, що не вміють правильно дихати, говорити, кричати й співати
Олександра Стрельникова
Діти, а чи знаєте , ви хто така Олександра Стрельникова. На минулому уроці одна з учениць отримала завдання дізнатися про неї. Давайте послухаємо її.
Без їжі людина може прожити кілька тижнів, без води — кілька днів, але без повітря вона може витримати лише кілька хвилин. Чому?
Як пояснити вислів «Це нам потрібно як повітря»? (Учні висловлюються.)
Цей вислів виражає особливу потребу організму в повітрі.
Ще давньогрецький філософ Анаксимен, спостерігаючи за диханням тварин і людей, вважав повітря умовою і першопричиною життя.
Гіппократ називав повітря «пасовиськом життя»,а дихання – це початок спілкування мови й мелодії
Без повітря людина гине через декілька хвилин.
Пригадайте з курсу фізики, що таке енергія (енергія – фізична величина, що показує ,яку роботу може виконати тіло або кілька тіл)
Будь –яка діяльність клітини, тканини, органа людини потребує перетворення енергії, де обов’язково бере участь кисень. Без кисню процес перетворення енергії зупиняється і життя припиняється.
Повідомлення теми уроку
•Діти, а чи зможемо ми отримані на уроці знання застосувати на практиці?
Де саме?
•Чи маємо ми право називати себе людиною розумною, якщо не будемо знати будову систем організму, функції, які вони виконують?
ІІІ Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Пригадайте, чи у всіх живих організмів органи дихання однакові?
Для цього вам потрібно заповнити схему
Органи дихання
|
Рослини - ……………….. Риби - …………………… Земноводні - ……………. Плазуни - ……………….. Птахи - ………………….. Ссавці -…………………. |
Випереджальне завдання. Доповідь
(під час доповіді учні перевіряють свої таблиці)
ІV Вивчення нового матеріалу
Пропоную вам таке слово: «дихання».
Ваше завдання — підібрати все, що асоціативно з ним пов'язане.
Будь-яке твердження, будь-яка ідея для нас цінна...
Добре, діти, дуже багато асоціацій у вас зі словом «дихання».
У побуті поняття «дихання» розуміють як акт вдиху і видиху. Насправді це більш складне явище.
Робота з термінами за допомогою підручника виписати поняття (п. 29, ст. 88)
Дихання — це сукупність процесів, унаслідок яких відбувається використання організмом кисню і виділення вуглекислого газу.
Носова порожнина поділяється на дві порожнини (ліву і праву) кістково – хрящовою перегородкою. Стінки порожнини носа вкриті війчастим епітелієм. Отже, відповідно назва груп
Робота в групах
1 група _ Порожнина
Заповнити схему
Етапи процесу дихання |
Зовнішнє |
|
Внутрішнє |
|
|
2 група Перегородка
Заповнити схему
Дихальна система |
Повітроносні шляхи |
|
Легені |
|
|
|
3 група Епітелій
Склад атмосферного повітря
Аналіз таблиці
Склад атмосферного повітря
Елемент |
За об’ємом, % |
За масою % |
Нітроген |
78,084 |
75.50 |
Оксиген |
20,9476 |
23.15 |
Аргон |
0,934 |
1,292 |
Вуглекислий газ |
0,0314 |
0.046 |
Неон |
0,001818 |
0,0014 |
Метан |
0,0002 |
0,000084 |
Гелій |
0,000524 |
0,000064 |
Криптон |
0,000114 |
0,03 |
Гідроген |
0,00005 |
0,00008 |
Ксенон |
0,0000087 |
0,00004 |
Інтерактивна вправа «Хто я?»
Учні одержують картку. Завдання: знайти в підручнику і вписати назву органа
Орган дихання |
Особливості будови |
Носова порожнина |
Простір складної форми, покритий слизовою оболонкою, що містить нюхові рецептори |
Гортань |
Початковий відділ дихального горла, утворений рухомо сполученими хрящами і прикріпленими до них м'язами і зв'язками |
Трахея |
Трубчаста частина дихальних шляхів, розташована між гортанню і бронхами. Складається з хрящових напівкілець, сполучених зв'язками |
Бронхи |
Повітропровідні шляхи, що відходять від трахеї. Складаються з хрящових напівкілець. Сукупність бронхів, що багато разів діляться, утворює бронхіальне дерево. Бронхи закінчуються альвеолярними ходами, на стінках яких розташовані альвеоли (легеневі пухирці) |
Легені |
Парні органи дихання. Права легеня складається з трьох часток, а ліва — з двох. На внутрішній поверхні легень розташовані ворота легень, якими проходять бронхи, судини й нерви. Легені вкриті плеврою, що складається з двох листків — зовнішнього і внутрішнього. Між ними розташована |
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться
Землі нашій уклоніться за щасливий день
Всі до сонця потягніться
Вліво, вправо нахиліться
Веретенцем покрутіться
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте
Дослід 1
Зробіть глибокий вдих та затримайте дихання якомога довше. Поясність свої відчуття. (Після видиху дихання стало глибоким та прискореним. Дихальний центр реагує на концентрацію вуглекислого газу в крові).
Дослід 2
Доведіть, що легені є органами виділення води. Для цього потрібно подихати в холодну пробірку. Спостерігаємо краплини води на стінках пробірки після охолодження пари.
Дослід 3
Перевірка прохідності повітря крізь носові ходи. Учні підносять маленький шматочок вати або пір’їнку до носової порожнини . якщо прохідність носової порожнини добра, пір’їнка буде коливатися під час вдиху - видиху
Яке значення для організму людини має дихання?
У романі Бєляєва «Людина-амфібія» описано юнака, якому пересадили зябра акули і він міг жити під водою. Чи можна насправді створити такого Іхтіандра?
Добре, що ви висловлюєте свої думки, але від домашнього завдання ніхто не звільняється.
V Закріплення нового матеріалу
Тести (взаємоперевірка)
1.Людина без повітря може прожити:
а)кілька хвилин;
б)кілька годин;
в)кілька секунд.
2.Вдих і видих належить до дихання:
а)зовнішнього;
б)внутрішнього
в) гомеостазу
3 З організму видаляється:
а)кисень;
б)вуглекислий газ
в)азот
4.Необхідна умова обміну речовин:
а)надходження кисню;
б)надходження вуглекислого газу
в)виділення кисню
5.Клітини потребують безперервного надходження до них:
а) кисню;
б) вуглекислого газу
в) водню
6.Війки епітелію носової порожнини виконують функцію:
а) провідну
б) захисну
в) транспортну
7.Повітря у носовій порожнинні:
а)охолоджується;
б) зігрівається
в) зволожується
8.Легеневі міхурці розташовані на:
а) бронхіолах
б) гортані
в) легенях
9.Тварина без повітря може прожити:
а) кілька хвилин;
б) кілька годин;
в) кілька секунд.
10.Газообмін у легенях належить до дихання:
а) зовнішнього
б) внутрішнього
в) тканинного
11.Лійкоподібну форму має:
а) гортань
б) трахея
в) легеня
12. Великі парні органи:
а) альвеоли
б) бронхи
в) легені
Інтерактивна вправа «Вгадай орган».
На мультимедійній дошці вчитель показує малюнок дихальної системи учні повинні назвати органи
Інтерактивна вправа «Що зображено».
На мультимедійній дошці вчитель показує зображені картинки органів дихальної системи учні повинні назвати ці органи .
Задачі:
Над якою темою працювали на уроці?
Що таке дихання?
VІ Підсумок уроку
Оцінювання . учні виставляють оцінки в свої картки.
Перевірка психологічного настрою
VІІ Домашнє завдання
Опрацювати 29 параграф підручника, дати відповіді на запитання на сторінці 91.
+ (на вибір) скласти кросворд на тему «Дихання»
Доповідь тему : «Методика дихальних вправ за О. Стрельниковою»