Будова та властивості серця

Про матеріал
Мета уроку: навчальна: сформувати в учнів поняття кровообіг; допомогти з'ясувати значення кровообігу в життєдіяльності організму людини; вивчити особливості будови серця у зв'язку з виконуваними функціями; ознайомити учнів з механізмом нейрогуморальної регуляції роботи серця та з'ясувати його пристосувальний характер КОНЦЕПЦІЯ УРОКУ: Розповісти про функції та значення кровообігу; показати , що система кровообігу пройшла складний еволюційний розвиток; описати будову серця, указати на наявність двох передсердь і шлуночків, звернути увагу на роз’єднання правої та лівої половини серця і повне розділення венозної та артеріальної крові, А також на наявність системи клапанів, які забезпечують тік крові в одному напрямі; перелічити оболонки , що входять до складу серця. Обладнання та матеріали: таблиця « Кровообіг. Будова серця»; розбірна модель серця малюнки в підручнику, ПК, мультимедійна презентація. Базові поняття та терміни:кровообіг, серце, ендокард, міокард, епікард, перикард, передсердя, шлуночки, клапани (стулкові, півмісяцеві) коронарні судини, провідність,
Перегляд файлу

 

Вишнівська ЗОШ І-ІІІ ст.

Картинки по запросу картинки про фізіологію серця

 

Картинки по запросу картинки про фізіологію серця

 

Вчитель : Голенко Т.Г.

 

 

 

Будова та властивості серця

 

 Мета уроку: навчальна: сформувати в учнів поняття кровообіг; допомогти з'ясувати значення кровообігу в життєдіяльності організму людини; вивчити особливості будови серця у зв'язку з виконуваними функціями; ознайомити учнів з механізмом нейрогуморальної регуляції роботи серця та з'ясувати його пристосувальний характер

розвивальна: розвивати в учнів уміння активного мислення, робити порівняння, аналізувати та систематизувати матеріал, робити висновки, працювати з науковою літературою.

виховна: продовжувати виховувати в учнів ставлення до свого здоров'я і здоров'я оточуючих членів сім’ї

КОНЦЕПЦІЯ УРОКУ:

Розповісти про функції та значення кровообігу; показати , що система кровообігу пройшла складний еволюційний розвиток; описати будову серця, указати на наявність двох передсердь і шлуночків, звернути увагу на роз’єднання правої та лівої половини серця і повне розділення венозної та артеріальної крові, А також на наявність системи клапанів, які забезпечують тік крові в одному напрямі; перелічити оболонки , що входять до складу  серця.

Обладнання та матеріали: таблиця « Кровообіг. Будова серця»; розбірна модель серця  малюнки в підручнику, ПК, мультимедійна презентація.

Базові поняття та терміни:кровообіг, серце, ендокард, міокард, епікард, перикард, передсердя, шлуночки, клапани (стулкові, півмісяцеві) коронарні судини, провідність,

 

 

Хід уроку

Організаційний момент: Шановні учні. Дозвольте привітати вас у стінах нашого кабінету біології.

Подивіться на таблицю «Організм людини» Чи можуть органи існувати  окремо один від одного?

Звичайно ні. Тож і вчитель без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об'єднаємо свої зусилля  для кращого опанування нового матеріалу. Я сподіваюсь , що ми сьогодні будемо працювати активно, успішно, а головне разом , а  дух партнерства допоможе нам у цьому

Слайд  1

 Девіз уроку:

  Зібратись разом – це початок

  Триматись разом – це прогрес

   Працювати разом – це успіх.  

                                                                     Генрі Форд

 

 

 Оцінювати свою роботу на уроці будете ви самі для цього у вас є залікові листи

 Актуалізація опорних знань

Ми  вивчаємо тему «Транспорт речовин»   Яка ж система виконує цю функцію?  ( Кровоносна )

     Давайте  пригадаємо що ми вже вивчили  для цього    зараз проведемо  біологічну розминку. Відповіді короткі піднімаємо руку  і  відповідаємо

Бліц - опитування

Біологічна розминка   слайд 

1.Червоні кров'яні клітини.(еритроцити)

2.Безбарвні  клітини крові.(лейкоцити)

3.Клітини які беруть участь у зсіданні крові  (тромбоцити)

4.Кров, насичена вуглекислим га­зом.(Венозна)

5.Кров, багата на кисень.(артеріальна)

6.Скільки груп крові у людини? (4)

7. Який фактор ураховується під час переливання крові. (резус фактор, група крові)

8..Розчинений  білок  крові. (фібриноген)

9.Спадкове захворювання з пору­шенням зсідання крові.(гемофілія)

  1.               Функції еритроцитів (Транспорт кисню та вуглекислого газу )  
  2.               Функція лейкоцитів  (захисна)
  3.               Згусток крові, що закупорює просвіт ушкодженої судини (тромб)

13. Людина, яка дає свою кров хво­рим людям.(донор)

 14 Внутрішнє середовище організму утворюють.(Кров, лімфа, тканинна рідина  ) 

Мотивація навчальної діяльності

Що ми   зараз відчуваємо хвилювання і це нам видає наше серце, воно частіше б'ється. Так давайте  спробуємо сьогодні на уроці прожити життям серця.

Вправа чи знаєте ви,   що………………….      продовжують учні

Щодня серце виробляє достатню кількість енергії для того, щоб проїхати на авто 32 км. За все життя енергії вистачило б для здійснення подорожі на Місяць і назад.

  1.                   Людське серце починає битися і виконувати свої функції на 21 день після зачаття і повністю зупиняється тільки після смерті.
  2.                   Сміх є не тільки хорошим засобом проти стресу, але і чудовим ліками для серця. Під час сміху об'єм крові, який перекачує серце, збільшується на 20%.
  3.                   За 70 років життя серце людини  скорочується від 2 до 3 млрд. разів без єдиної зупинки і  перекачує 5,7 млн. л крові

      4. Жіноче серце б’ється швидше чоловічого. Серце жінки в середньому робить 78 ударів на хвилину, в середньостатистичне серце чоловіка – 70 ударів.

     5.Кровопостачання відсутнє тільки у рогівці ока.

    6  Серце перекачує за добу 7000л крові

    7.Як не дивно, вальс найбільш схожий на ритм людського серця.

    8. Стукає серце в момент закриття серцевих клапанів.

    9. За добу серце робить 100 тисяч ударів   за рік 40 мільйонів .

   10. Такий орган, як серце, має власний електричний імпульс. Це означає, що навіть якщо його витягти з тіла людини, воно все одно буде продовжувати битися, але тільки в тому випадку, якщо цей орган забезпечується киснем.

Колись легенду склали люди

Що повний праведних ідей,

Розрізав Данко власні груди

І вийняв серце для людей.

Та навіть вийняте із тіла

Це серце певний час жило

Воно горіло і світило

Пітьмі та мороку назло…

 

Як ми бачимо серце є   цікавим, важливим і складним органом нашого організму.  У всі часи серце було у пошані у поетів, мислителів, лікарів. Скільки віршів,пісень,поем написано про нього. Поети красиво розкривають дивні властивості серця: неспокійне,терпляче, благородне, хоробре,  ніжне, добре, зле,безстрашне ,чисте, тверде, щедре, золоте.

А на самому  ділі  ? Що ж для людини робить серце

Учень: штовхає кров по судинах, таким чином з кров'ю транспортується кисень і поживні речовини до всіх органів 

А чому наше серце  від хвилювання швидше  б'ється?

Учень: Серце частіше б'ється тому що  кров виконує   гуморальну функцію  в кров потрапляє  гормон - адреналін який і прискорює роботу серця.

 Вивчення нового матеріалу

Знання про серце накопичувались поступово. Історія науки про «живий насос» пройшла довгий і тернистий шлях. 1628 рік Вільям Гарвей створив вчення про серце і органи кровообігу – це стало початком наукової кардіології

А зараз згадайте еволюційний шлях серця, яке воно пройшло в процесі історичного розвитку тваринного світу? 

« Знайди пару » (скласти   пазли: тварина – тип кровоносної системи)

риба   - двокамерне,

     амфібії -трикамерне

ссавець - чотирикамерне

Вчитель: найбільшого розвитку досягло серце людини

  • Яке ж воно серце?
  •  В чому секрети його невтомності?
  • Де і як розміщене серце?
  • Основні властивості серця

Про все це і багато іншого ми дізнаємося  на сьогоднішньому уроці

Вивчення цієї теми є важливим для кожного із нас    серце – це наш мотор   і як він буде працювати від цього  залежить наше здоров'я і життя в цілому .

 

 

 

слайд

      Серце джерело життя, початок всього
Ніщо не може замінити серця
І взяти на себе його функції…
                                           Вільям Гарвей

 

Тема уроку  . Будова та властивості серця .

В цьому нам допоможуть  такі науки як анатомія , фізіологія, розділ медицини – кардіологія. У нас на уроці буде працювати дві кафедри 

Кафедра анатомії     яка нам  допоможе вивчити зовнішню та внутрішню будову серця

Кафедра Фізіології яка буде працювати над питаннями  

Властивості серця

Живлення серця

Презентація результатів роботи   груп   (  Скласти таблицю  )

Демонстрація розбірного муляжу серця людини.  Зверніть увагу на муляж серця та визначте, у якій частині найкраще розвинутий міокард. З чим це пов’язано?

Стінка лівого шлуночка товща від стінок правого Чому?

З лівого шлуночка серце виштовхує кров у велике коло кровообігу до всіх органів і тканин тіла людини. Виконує більшу роботу з перекачування крові, тому і має товщі стінки.

 Які ж судини виносять кров із серця  а якими кров повертається до серця?

По аорті і легеневій артерії артеріальна  кров виноситься із серця , а повертається до  серця венозна по верхніх і нижніх порожнистих венах та легеневих венах

Серце насос, який забезпечує роботу всіх органів, джерело всіх імпульсів, які тонізують мозок . Воно турбується про весь організм,   а хто ж потурбується про саме  серце?

Слайд

Корональні судини дбають про серце. Живлять його.

Але і ми повинні дбати про своє серце самі.  Є така  народна приказка : «Бережи  плаття знову, а здоров'я змолоду»

Декілька порад  для здорового серця

Презентація: « 8 фактів  здорового серця»

      Що робити, щоб не просити у серця пробачення?

(Учні роблять висновок) Необхідно вести здоровий, активний спосіб життя, займатися спортом, уникати стресових ситуацій, шкідливих звичок, дотримуватись режиму харчування тощо

  Закріплення нового матеріалу

Давайте переглянемо фрагмент відеоматеріалу  і попрацюємо з термінами

Робота з термінами  (на магнітній дошці розміщені основні терміни опрацьовані на уроці  потрібно  знайти  відповідне визначення)

 

 

Основні терміни опрацьовані на уроці

        Ендокард -  внутрішня оболонка серця                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Міокард - середня   оболонка серця

Перикард - навколосерцева сумка

 Передсердя - верхні камери серця

Шлуночки – нижні камери серця

 Стулкові клапани – розташовані між  передсердями та шлуночками                                                                                                                                                                              

Півмісяцеві(кишенькові)-  розташовані на виході з шлуночків у  судини кров’яного русла

 Збудливість - здатність серцевого м'яза сприймати зміни навколишнього середовища і  і відповідати на них  збудженням                                     

Провідність-здатність поширювати по всьому  серцю збудження, яке виникло в певній ділянці  серця

Автоматизм – здатність серця скорочуватись під впливом   імпульсів, які виникають у самому серці.

 Коронарні судини - система судин, які живлять серце

Серце - м'язовий орган кровоносної системи  людини, який нагнітає кров у артеріальну систему

Валентинки    Закінчити речення -

1.Серце людини знаходиться в ---лівій--частині ---------грудної----------- порожнини.

2.Серце є порожнистим м'язовим органом Верхівка його спрямована----вниз--------- і ліворуч.

3.Стінки серця  утворені ---3---  оболонками: внутрішньою сполучнотканинною---ендокард---------------------, середньою м’язовою---міокард-------------, і зовнішньою сполучнотканинною---епікард----------.

4.Зовні серце оточене еластичною навколосерцевою  сумкою-----перикард-- -----------------,що оберігає серце від перерозтягування.. Між навколосерцевою сумкою і серцем  міститься рідина, що зволожує серце та зменшує його тертя під час скорочень.

5.Маса серця людини  коливається  в межах---250-360---------------грамів.

6. Серце людини складається з  двох--пердсерд--------(врхня частина серця) і двох---шлуночків--------------------------------( нижня частина  серця)

7Ліва та права його частини  розділені суцільною ----перегородкою-----------.

8. Між передсердями і шлуночками є отвори закриті сполучнотканинними----клапанами-------------, що допомогою ниток прикріпляються до внутрішньої оболонки серця.

9.Під час скорочення передсердь клапани-----відкриваються----------- і пропускають кров до ----шлуночків------------.

10.Під час скорочення шлуночків клапани---закриваються------- не пропускаючи кров назад до---передсердь-------------.

11. Таким чином кров рухається тільки в одному напрямку – від-----передсердь до -шлуночків-----------

12. Клапани мають форму----стулок-----------------, тому їх називають ------стулковими--------------------.

13.Улівій частині клапан має------дві-------(двостулковий) ,а у правій------три-------(тристулковий)

14 На виході аорти з лівого шлуночка й легеневої артерії з правого шлуночка розташовані-------півмісяцеві -------------(кишенькові клапани, що після скорочення шлуночків не пропускають кров назад із судин до----шлуночків—

15. Серцевий м'яз має такі фізіологічні властивості:-------збудливість--------------------,----провідність--------------------,------скоротливість------------------,---------автоматизм---------------------------------.

 

Рефлексія

Учитель пропонує учням зробити умовиводи:—
         На уроці я дізнався….

Зрозумів….

Навчився…

Найбільший мій успіх – це…..

Найбільші труднощі я відчув…..

Я не вмів, а тепер вмію….

Я змінив своє ставлення до….

На наступному уроці я хочу….

Як ви гадаєте, чи виконали ми завдання поставлені на початку уроку?

 Де ми ці знання можемо використати

Оцінювання(коментар вчителя)

 Домашнє завдання   з коментарем

Опрацювати параграф  34

 Цікава  інформація «Що таке «наполеонівський пульс?»

Лист барона Мюнхгаузена (Знайти допущені помилки )

 

Буде дуже приємно, якщо сьогоднішній урок допоможе комусь із вас у майбутньому правильно вибрати собі професію,   використати сьогоднішні знання у повсякденному житті, дбати і зберегти своє серце  А  всім вам я бажаю здорових, гарячих і люблячих сердець.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        Використана література

 

1.Біологічний словник/ Редколегія. 2-е вид. К.Головна редакція УРЕ,1986.–680с.

2.Біологія: підручн. для 9 кл загальноосвіт. навч.закл. /Степанюк А.Міщук Н., Гладюк Т., Жирська Г., Барна Л. –Тернопіль: Підручники і посібники, 2009

3.ЗверевИ.Д.. Книга для чтения по анатомии, физиологии и гигиене человека: пособие для учащихся 9 классов. –М.: Просвещение, 1989.–240с.

4.Науково - методичний журнал  Біологія  №28 2012 р. вид. «Основа»

5.Тагліна О.В. Біологія. 9 клас: Розробки уроків.–Х.:Вид-во «Ранок», 2009. –304 с.

6.Шабатура М.Н. Біологія людини: підручник для учнів 8 класів. –К.:Генеза, 2004.–192 с.

7. Бібліотека вчителя біології  «Педагогічна майстерня вчителя біології « , видав. Основа

8.http://veterinarua.ru/anatomiji-svijskikh-tvarin/2251-budova-sertsya.html

9. youtube.com/watch?v=E6M1riDb

10.Презентація для використання на уроках біології https://docs.google.com/presentation/d/1XdRgqmBku69ejXEfI5uyLi2N-ma_qRHa07In_c1Edd0/edit?usp=sharing

 

 

 

docx
Додано
1 квітня 2019
Переглядів
1609
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку