Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тексті

Про матеріал
дати учням уявлення про будову тексту, його частини, розвивати вміння виділяти в тексті зачин, основну частину, кінцівку, абзаци; розвивати мовлення учнів; поповнювати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Урок. Українська мова 2 клас

Тема уроку: Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тексті

Мета уроку: дати учням уявлення про будову тексту, його частини, розвивати вміння виділяти в тексті зачин, основну частину, кінцівку, абзаци; розвивати мовлення учнів; поповнювати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

І Організаційний момент

Знову день почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам починати

Кличе в подорож дзвінок.

http://dpal.esy.es/wp-content/uploads/2016/10/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BC%D1%8B%D1%88%D0%BA%D0%B0.jpg

  1. Вправа « Посмішка»

Вправо, вліво поверніться,

Один одному всміхніться.

Привітайтесь з нашими гостями.

http://svitppt.com.ua/images/18/17078/960/img1.jpg

Девіз нашого уроку – « Міркуй точно, відповідай чітко, записуй правильно і швидко!»

http://20250.ck.ua/upload/000/u1/008/8cc69722.jpg

  • Сьогодні за календарем 1 грудня « Хвилинка новин»

  • Відкриємо зошити і запишемо цю дату. . А чим цей день відрізняється від інших?
  • Перший день зими. До нового року залишилось 30 днів

  • Міжнародний день солідарності з інфікованими СНІДом.

  • На сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля вперше з'явився популярний літературний персонаж — приватний детектив Шерлок Холмс.

  • Перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем

  • А також сьогодні до нас на урок завітала …
  • Розгадайте назву нашої гості за першими літерами слів . Гра « Слово загубилося»

Барабан, індик,  лисиця, кошеня, ананас.

  • До нас у гості завітала лісова жителька – красуня білочка.

На гіллячках, на тоненьких

Поки день ще не погас

Сироїжки та опеньки

Білка сушить про запас

Буде холодно на дворі

Сніг посиплеться з дубів

Буде в мене у коморі

Ціла в’язочка грибів

  • Яку букву  чуєте в цьому віршику найчастіше?(б)

Напишемо у зошитах гарненько букву Б.

Каліграфічна хвилинка

Робота в малих групах

Робота з деформованим текстом

  • Перед вами є аркуші паперу.

Розділи речення на окремі слова

Білка – справжнійповітрянийакробат. Завдякикігтикамвоналегколазитьподеревах. Спритноперестрибуватидопомагає довгийпухнастийхвіст . Вінслужитькермоміпарашутом.

 

Білка – справжній повітряний акробат. Завдяки кігтикам вона легко лазить по деревах. Спритно перестрибувати допомагає довгий пухнастий хвіст . Він служить кермом і парашутом.

  • Прочитаємо утворені речення.
  • Чи можна назвати ці речення текстом?
  • Що нового ви дізналися про лісову жительку – білочку?
  • Що таке « Текст»?

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити,

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки

Плесніть , діти, кілька раз,

За роботу! Все! Гаразд!

 

Тема уроку:

Прийшов час тему уроку вам назва­ти ...

Тепер перевірю: уважні чи ні,

Хто тему уроку повторить мені?

  • А для того, щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, треба скласти «розсипані слова»

Будова тексту

 Розповідь вчителя

 http://spicekraftjlt.com/photo/56b73c0404c6e.jpg

  • Текст – немов будиночок. Він має свій початок. Будинок починають будувати з фундаменту. Текст починають будувати з одного чи кількох речень, що становлять його початок, або зачин. У зачині коротко повідомляється те, про що йтиметься в тексті. Далі у будинку зводять стіни, у тексті – складають основну частину. З неї ми дізнаємося про основне, головне, про що хотів  повідомити автор у тексті. Будинок завершується дахом. І  в текстах має бути висновок. Це – кінцівка тексту.

Робота з підручником

Слухання тексту учнями. Складання відповідей за текстом.

 

Гра « Мікрофон»

  • Де діти знайшли білочку?
  • Яка лапка була у білочки?
  • Де діти поселили звірка?
  • Що сталося з лапкою згодом?
  • Куди діти віднесли білочку?
  • Прочитайте перше речення тексту. Як ви вважаєте, яка це частина? (зачин)
  • Чи можна зрозуміти, про що йтиметься далі в тексті?
  • Про що? ( про білочку)
  • Про що розповідає друге та третє речення? Це – основна частина.
  • Прочитайте кінцівку. Ці речення завершують текст, підводять до висновку.
  • Отже, з яких частин складається текст?
  • Доберіть заголовок до тексту.

Ознайомлення з поняттям « Абзац»

  • Зверніть увагу на те, що кожна частина тексту пишеться з нового рядка. Це – абзац.
  • Скільки частин в тексті?(3) Скільки буде абзаців? (теж 3)
  • Прослухайте ще раз текст.
  • Запишіть по пам’яті зачин тексту в зошит.

Пальчикова гімнастика

Пальці – голівка,

Долоні – це крила

Ось моя пташка уже полетіла

  • Запишіть утворені речення.

 

   

На землю падає легкий сніжок

Хуртовина намела кучугури у шкільному дворі

Школярі прийшли до школи з лопатами

Вони весело працювали на свіжому повітрі.

 

Підбиття підсумків

  • Уявіть, що ви телефонуєте свойому другові, який зараз хворіє, для того, щоб розповісти, про сьогоднішній урок.
  • На допомогу вам
  • Я запам’ятав…
  • Мене вразило…

 

Наближається Новий рік. І тому пропоную вам прикрасити ялинку сніжинками. Оберіть сніжинку, яка вам більше подобається і відповідає вашому настрою . Прикріпіть її до ялиночки

 

Домашнє завдання

 С. 83, вправа 215. Вивчити правило с. 82

 

Ось і пролунав дзвінок — закінчився наш урок.

За роботу — по заслузі! Щиро дякую вам, друзі!

 

docx
Додано
22 лютого 2021
Переглядів
935
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку