Мета: уточнити і закріпити знання учнів про букву Щ її звукове значення; удосконалювати мислительні процеси аналізу; вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів
Урок української мови 2 клас
Вчитель: Гаспарян Л.В.
Тема: буква «ЩА»,позначення нею звукосполучення (ШЧ).
Мета: уточнити і закріпити знання учнів про букву Щ її звукове значення; удосконалювати мислительні процеси аналізу; вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; вміння ділити слова на склади; наголошувати слова; закріплювати вміння зв’язно висловлювати свої думки, розвивати фонематичний слух, пізнавальний інтерес; виховувати шанобливе та турботливе ставлення до природи ,охайність ,бажання працювати.
Тип уроку: осмислення знань і формування на їх основі умінь і навичок.
Хід уроку
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
І.Мотивація навчальної діяльності.
-Діти, сьогодні я йшла до класу і мені директор віддав листа,який надійшов саме нам учням 2-А класу ( відкриваю листа і зачитую)
Доброго ранку, любі діти!
Я квітка-семицвітка.
Запрошую вас зі мною навчатись і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці й виконувати мої завдання. А хором промовляти такі слова:
Пелюстку відірвемо,
Гуртом усе почнемо.
За гарні, чіткі й правильні відповіді я подарую вам маленькі квіточки.
(закріплюю квітку на дошці)
ІІ.Актуалізація знань.
1 пелюстка (червона) Зі мною будете грати, знання закріпляти.
-Які незвичайні букви є в нашому українському алфавіті?
( я, ю, є, ї, ь, щ) Наведіть приклади .
-Чим вони незвичайні?
-А які незвичайні є буквосполучення?
-А звукосполучення?
-А ось з якою буквою ми детальніше познайомимося сьогодні ви дізнаєтеся , виконавши вправу «Вилучи зайве»
Закресліть однакові букви(працюють парами).
ШШШШБШШУШШКШШШВШШШШШАШШШШШШЩШШШШШАШШШ
- Сьогодні на уроці ми більше дізнаємося про букву Щ та звуки, які вона позначає.
-А що ми знаємо про букву Щ?
Привітання букви Щ ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Хвилинка каліграфії
Щ щ ПРЕЗЕНТАЦІЯ
ІІІ.Тренувальні вправи на осмислення знань.
1).2 пелюстка (жовта) Ми зараз будемо удосконалювати побудову звукових моделей слів.
Відгадайте загадки і зробіть звуко-буквений аналіз слів-відгадок.
-Зуби гострі має,
Хвостом виляє,
Не ричить, завжди мовчить.
А в казці розмовляє,
Добрим людям допомагає. (Щука) [- - о - о] 4 б., 5зв..
-Довго мене немає - все помирає,
А як прийду - знов оживає. (Дощ) [- о- -] 3 б., 4 зв..
Підсумок: -Отже чому у цих словах різна кількість звуків і букв?
2).-Діти, а ви знаєте, що буква « ща » може утворювати нові слова?
-А давайте спробуємо.
ОДЕННО (кожного дня)
ОГОДИНИ (кожну годину)
Щ ОКА (бічна частина обличчя)
ИГОЛЬ (невеличка співоча пташка з яскравим строкатим
оперінням. Ласкаво щиглик.(Тем.сл.стр.187)
-Як ви розумієте слово «строкатий»? (різнобарвний, різнокольоровий).
Запишіть ці слова, поставте наголос, поділіть для переносу.
Підсумок.
-Діти, так що може утворювати буква «ща»? ( Утворює нові слова)
3)3 пелюстка (малинова).
Вправа 107.
Учні слухають текст і відповідають на запитання.
-Чому щиглика вважають однією з найкращих пташок?
-Де оселяються щиглики?
-Чому щиглики - корисні птахи?
-На що схоже гніздо щиглика?
-А зараз ми розберемо слово «щиголь» (самостійно).
Щиголь - [- - о – о =] 6 б., 6 зв..
-Я не зрозуміла, чому однакова кількість букв і звуків?
Фізхвилинка
Гра «Оживи предмет»
Білочка - стрибають.
Лисичка - крутять хвостиком.
Чапля - стоять на одній нозі.
Ведмідь - ходять вайлувато.
Гра «Роби як я»
Учні заплющують очі, а вчитель робить окремі шумові дії (оплески, тупотіння, стукіт по парті ручкою і т.д.). Діти на слух відтворюють те саме.
4)-А зараз ми познайомимося ще з одним із текстів про пташок і, я сподіваюся, запам’ ятаємо правила поведінки у природі.
Вправа 108.
-Вам всі слова зрозумілі?
-А що таке ліщина? (Рослина, горіховий кущ).
-Як ви думаєте, чи правильно вчинив Сашко?
-А які ви знаєте правила поведінки у природі?
Підсумок.
Презентація про поведінку в лісі.
-У нашому тексті дуже багато використали слово Сашко.
Якими словами ми можемо його замінити? (Він, хлопчик).
Презентація
Підсумок.
-Отже, які слова нам допомогли уникнути повторення слова «Сашко»?
(він, хлопчик)
5).4 пелюстка (синя)
Робота в групах.
Правила роботи в групі.
-Як потрібно працювати в групі, щоб всім було цікаво і приємно?
-Працювати так, щоб не заважати іншим.
-Вислуховувати думки кожного члена групи.
-Працювати дружно.
-І зараз ми з вами будемо вчитися вживати слова із буквою «ща» в своєму мовленні.
-Із поданих слів скласти речення.
1 група.
вікном, Під, щиглик, щодня, щебече.
2група.
ящірка, На, гріється, щебені.
3група.
щуку, Юрко, і , спіймав, ляща.
-Запишіть одне із речень.
Підсумок.
-Отже, яка наша мова?(Мелодійна , співуча)
-Знайдіть слово, в якому на 2 звуки більше, ніж букв. (Ящірка належить до плазунів. Із настанням холодів вони засинають. Щоб обдурити хижака і вижити, ящірки змушені залишати йому свій хвіст. Через певний час у неї відростає новий хвіст.)
-Як ви думаєте, це приємно ящірці?
-Хто таку тварину знає:
Губить хвіст, коли тікає.
Не шукає й не пита,
Хто знайшов її хвоста,
Бо секрет для себе має -
Хвіст швиденько відростає.(Ящірка) [= о - = о - - о] 6 б., 8 зв..
6).5 пелюстка. (зелена)
Бліц-турнір.
Відгадай слово за описом.
-Рослина, яку використовують для приготування борщу. (Щавель)
-Дитинча собаки, лисиці, вовка. (Щеня)
-Шкідливий гризун, значно більший за крису. (Щур, пацюк).
-Країна, також місцевість, де людина народилась; рідний край (Батьківщина).
-Як ви гадаєте, від якого якого слова походить слово Батьківщина?
(Батько)
-Як ми називаємо ці слова? (Родичі)
-А як називається наша Батьківщина? (Україна)
-Як ми будемо писати це слово? (З великої букви)
-Це слово словникове, правопис якого нам треба запам‘ятати.
(Записуємо і розбираємо)
Батьківщина- [-о= =о- - -о –о]-11 б.,11 зв..
7).Вибірковий диктант.
-Записати у два стовпчика слова: хто? який?
Щука, дощовий, ящірка, щиглик, щирий, кращий.
8).Робота в парах.
-Виправте помилки.
ШЧАВЕЛ, ЙАЩІРКА, ЩЕНЙА, ШЧУКА
Розташуйте слова в алфавітному порядку.(Щавель, щеня, щука, ящірка)
IV Вправи з розвитку мовлення.
6 пелюстка (сіра)
Робота над текстом О.Пчілки «По щирості».
-Про що говорили батько з сином?
-Чому хоче навчити батько сина?
-Яке слово на букву Щ ви зустріли у тексті? (Щирість)
-Як ви розумієте це слово? (Прямий, відвертий, безкорисливий, правдивий, від душі)
(Тем.словник Стр.310.)
-Знайдіть у тексті слова близькі за значенням до слова ГОВОРИТЬ (каже, мовить, відповідає).
-Знайдіть у тексті слово, протилежне за значенням до слова ПИТАЄ (відповідає).
V.Підбиття підсумків. Рефлексія.
7 пелюстка (фіолетова).
Продовж речення.
-Звуки ми …
-Букви ми …
-Буква Щ позначає …
Хибне чи істине моє твердження:
-Букви Я, Ю, Є завжди позначають два звуки (НІ)
-Буква Ї завжди позначає два звуки (ТАК)
-Сполучення ДЖ, ДЗ позначають один звук (ТАК)
-Звук Й завжди твердий (НІ)
-У слові стільки складів, скільки приголосних (НІ)
-А як називається почуття повного задоволення? (ЩАСТЯ)
-Давайте спробуємо підібрати слова, близькі за значенням до слова «щастя» (благодать, задоволення).
-Яку людину можна назвати щасливою?
-Чи вважаєте ви себе щасливими?
-А я щаслива працювати з вами.
VI.Оцінювання
-Давайте підрахуємо наші квіточки.
(Добре, молодці, чудово)
VII.Домашнє завдання.
Стор.40 , впр.109. Творче: підібрати прислів я, в якому є слова з буквою «ща»,
Пояснити, як ви його розумієте.
1.Показую слово, а діти говорять скільки в ньому звуків.
Я , ДЗЬОБ, ЯМА, ЩО, ЛІС, ДЖМІЛЬ, СОН
2.Творче завдання.
Прочитати віршик,вставляючи пропущені літери.
…иглик …иро …ебетав,
…игленяток научав:
-…об …асливими вам стати,
Треба вміти …ебетати!
-Яку букву вставили на місці пропусків? (Щ)
-Чому навчав тато-щиглик своїх діточок? (Щебетати)
-А для чого їм потрібно вміти щебетати? (Щоб бути щасливими)
3.Гра «Знайди предмет»
А) сполучення ДЖ
Б) сполучення ДЗ
В)сполучення ШЧ
-Чим відрізняються ці сполучення?
Доброго ранку, любі діти!
Я квітка-семицвітка.
Запрошую вас зі мною навчатись і грати.
Для цього ви повинні відривати по одній
пелюстці і виконувати мої завдання.
А хором промовляти такі слова
«Пелюстку відірвемо,
Гуртом усе почнемо».
За гарні чіткі й правильні відповіді я подарую
вам маленькі квіточки.
Я |
ДЗЬОБ |
ЯМА |
ЩО |
ЛІС |
ДЖМІЛЬ |
СОН |
…иглик …иро …ебетав, …игленяток научав: -…об …асливими вам стати, Треба вміти …ебетати!
|
…иглик …иро …ебетав, …игленяток научав: -…об …асливими вам стати, Треба вміти …ебетати!
|
…иглик …иро …ебетав, …игленяток научав: -…об …асливими вам стати, Треба вміти …ебетати! |
…иглик …иро …ебетав, …игленяток научав: -…об …асливими вам стати, Треба вміти …ебетати! |
1