Дата: 12.02.2021
Клас: 1
Хто проводить: Перекупка Вікторія
Предмет: читання
Тема. Буква Яя. Позначення буквою я звука [а]у сполученні з [й] та іншими м’якими приголосними.
Мета:ознайомити учнів з літерою Я, я, її звуковим значенням на початку слова або складу та після голосного, поглибити знання школярів про позначення буквою я звука [а] у сполученні з [й] та іншими м’якими приголосними. Виробляти навички читання слів та речень з буквою Я, я. Вдосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів. Розвивати логічне, творче мислення та комунікативні вміння й навички учнів. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: плакат «Країна Букварія», малюнок ялинки, променеподібні таблиці, плакат з буквою «Я», скоромовки.
Хід уроку
Учитель: Ранок! Сонце піднімається. Наш перший класс із гостями вітається.
Учні:Добрий день!
Учитель:Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.
Учні:Чому?
Учитель:Бо я люблю дітей і свій 1клас!
Учні:Чому?
Учитель:Бо чекаю любові і плідної праці.
Учні: Ми любимо працю і будем старатися!
Учитель: Тож нині завдання такі на уроці:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й творчо працювати.
2Актуалізація опорних знань
Діти, сьогодні ми з вами продовжимо подорож по країні Букварії і познайомимося з новою літерою. Але спочатку давайте згадаємо разом ті букви, які вже вивчили.
(На дошці малюнок країни Букварії, в якій живуть вивчені літери:АЕИІОУБВГ Ґ ДЗЙКЛМНПРСТХЧЬ)
- Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
- Назвіть букви, що позначають приголосні звуки.
- Знайдіть серед них ту букву, що вивчали на попередньому уроці (Х).
- Який звук вона позначає: голосний чи приголосний?
Мовна розминка
- А зараз ми з вами попрацюємо над скоромовкою (вивішується на дошці).
Їде лісом їжачок
Їжить голки до гілок:
- «Яблук мені не скидайте,
Мою їжу не чіпайте».
а)читання вчителем;
б) читання «відлунням»;
в) читання «пошепки»;
г) читання сильними учнями;
Гра „Розсипані слова” (робота в групах)
Завдання. Скласти речення зі слів-розсипанок:
лісом, Їжачок, ішов.
Ніс, голках, на своїх, яблуко.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Діти, принцеса Букварії передала вам частинки картинки деревця, яке росте у її володіннях. Допоможіть мені, будь ласка (скласти картинку деревця на дошці).
- Як називається це деревце? (Ялинка)
- Давайте вимовимо це слово.
- Які звуки ви чуєте на початку? ([йа])
- А зараз послухайте, яка дивна пригода трапилася у казковій країні
Букварії. Ясного сонячного дня вийшла на прогулянку буква А. На квітучій галявині вона побачила іншу букву. Сумно було гуляти одній букві А, й вона підбігла до незнайомки.
- Ти хто? – запитала буква А.
- Я буква Й. бачиш який капелюшок захищає мене від сонечка. А ти хто?
- Я буква А! – гордо відповіла та, - Давай з тобою дружити і разом грати на галявинці.
- Давай, - сказала Й.
Вони взялися за руки і, кружляючи у танку, вигукували звуки, які вони позначали. Скрізь лунало Й+А= ЙА!!!
Неподалік проходила принцеса Букварії. Вона почула, як красиво звучать два звуки разом і наказала надрукувати нову букву Я, я в Абетці.
(З`являється на дошці плакат з літерою Я, я)
[йа] я
[а]
Десь пропала буква О.
Ми шукаємо давно.
Де ж поділася вона? –
Не знайдемо дотемна.
А вона, от чудасія!
Всілась букві Л (ел) на шию
І від радості сія:
Ось де я! Ось де я!
- То на які букви схожі елементи букви Я, я?
Гордовито Я, я ступає,
Нашу азбуку кінчає.
- Що означають ці слова?
- Буква Я, я тридцять третя в алфавіті. Давайте вимовимо її разом.
Побудова звукової моделі до слова «Ялинка»
- Утворення й читання обернених складів за променеподібними таблицями
К Ч
Р Л
Я З В Я
М С
Н Т
- Який звук позначає буква Я, коли стоїть після приголосного?([а])
- Коли буква Ястоїть на початку складу, які звуки вона позначає? ([йа])
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім в гору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всівеселі
Кружимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїздсіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
Робота над загадкою
Подорожуючи по країні Букварії, ми натрапили ще на одне деревце.
- Що це за деревце ? Відгадайте.
На я починається.
На я закінчується,
У саду росте,
На ній плоди є. (яблуня)
(з`являється запис на дошці)
- Давайте прочитаємо це слово (ЯБЛУНЯ).
- Подивіться на нього. Що в ньому цікавого? ( в ньому 2 букви я)
Звуковий аналіз слова-відгадки „яблуня”
- Давайте зробимо звукову модель цього слова.
- Перша буква я стоїть на початку слова. Які звуки вона позначає? Вимовимо їх.
- Друга буква я стоїть в кінці третього складу. Який звук стоїть перед нею? (приголосний)
- Вона його пом’якшує . Яка цікава робота у букви я!
Гра „Впіймай звук”
Вчитель читаєвірш, а дітиповинніплескати в долоні, коли почують звук [йа].
Яна яблуко дістала
На ялиночку чіпляла.
Яринка, Ярослав і Ната,
Прийдуть на новорічне свято.
Робота у малих групах
- Ви прослухали вірш. На яке свято прийшли діти? Давайте зараз розділимося на чотири групи, і кожна отримає своє завдання:
-Давайте ще разом прочитаємо ці слова(Ярослав, Ярина, Яна, яблуко, лілія, конвалія, плаття, лисиця).
- Де знаходиться літера я в перших чотирьох словах?
- Скільки звуків вона позначає?
Буква я на початку слова позначає два звуки.
- Де знаходиться літера я у наступних двох словах? Після якого звука?
- Скільки звуків позначає?
Буква я після голосного позначає два звуки –[йа].
- Де знаходиться літера я в останніх двох словах? Після якого звука?
- Скільки звуків позначає?
Буква я після приголосного позначає один звук –[а] і пом’якшує попередній приголосний.
Робота над скоромовкою
Ярослав та Яна яблука збирали
І маленьку ящірку в траві налякали.
а) читання вчителем;
- В яких словах зустрічається буква я?
- В якій позиції вона знаходиться?
б) читання учнями.
Робота з Букварем (с. 144-145)
а) До поданих звукових моделей підібрати слова
б) Робота із поданими схемами (с. 144)
в) Читання слів за вчителем.
Самостійно ще раз прочитайте колонки слів.
г) Робота над текстом вірша (с. 145)
- Про яких тваринок іде мова у вірші?
Завдання для дівчаток:
- Скласти речення за малюнком про мишеня.
- Завдання для хлопців:
- Скласти речення за малюнком про кошеня.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Яринки, лялька, гарна. У.
ляльку, Ясею, Яринка, назвала.
бант, голові, яскравий, на, Ясі, У.
сестри, подарунок, То, Зорянки.
ходять, Яринка і Ясочка, разом , гуляти.
V. Підсумок уроку
- Яку букву ми вивчали сьогодні на уроці?
- Які звуки вона позначає, коли стоїть на початку слова або складу?
- А якщо стоїть після приголосного?
- А що відбувається з приголосним звуком, коли після нього стоїть буква я?
- Ми вивчили багато про букву Я, я. Нехай вона займе почесне місце у містечку Алфавітне.
Гра «Мікрофон»
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися на ньому?
- Принцесі Букварії дуже сподобалось як ви працювали на уроці, і вона
запрошує вас відвідувати частіше Букварію.
Конспект перевірили і до проведення уроку допустили:
Вчитель: Довгаль К.О.
Оцінка за урок: ___