БЮДЖЕТНИЙ ДЕФІЦИТ І ЙОГО ВПЛИВ
НА РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ
Анотація. В статті розглянуто проблему бюджетного дефіциту в Україні. Оcновним джерелом покриття дефіциту є зовнішні позики, наслідком використання яких є зростання державного боргу. Значні обсяги боргу потребують великої кількості ресурсів на його обслуговування та погашення. Це збільшує витратну частину бюджету та провокує зростання бюджетного дефіциту.
Ключові слова: Бюджет, державні доходи та видатки, бюджетний дефіцит.
Виклад основного матеріалу:
Державний бюджет - головний фінансовий план держави, найбільший централізований грошовий фонд, що перебуває у розпорядженні уряду. Стан бюджетного фонду залежно від співвідношення дохідної і витратної частин бюджету може бути дефіцитним, профіцитним і збалансованим.
Коли видатки бюджету перевищують його доходи, виникає від'ємне бюджетне сальдо, або дефіцит бюджету [1]. Рівень бюджетного дефіциту належить до найважливіших індикаторів фінансової безпеки держави. Згідно з даними міжнародної статистики оптимальна величина бюджетного дефіциту в індустріально розвинутих країнах коливається у межах 3-4 % від розміру ВВП за середньосвітової його величини 4,5 %.
Таблиця 1
Механізм формування та використання бюджетного фонду
Державні доходи |
Державні видатки |
Податкові надходження |
Економічна діяльність держави |
Неподаткові надходження |
Соціальна сфера і захист населення |
Доходи від операцій з капіталом |
Державне управління, правоохоронна діяльність |
Бюджетні трансфери |
Національна оборона |
Цільові бюджетні фонди |
Зовнішньоекономічна діяльність |
|
Обслуговування державного боргу |
За напрямом дефіцитного фінансування розрізняють активний і пасивний бюджетні дефіцити. Активний дефіцит характеризується спрямуванням коштів на інвестування економіки, що сприяє зростанню ВВП. Пасивний дефіцит характеризується спрямуванням коштів на покриття поточних видатків (соціальні трансферти, виплата зарплати у бюджетній сфері та інші) [4, с.181].
Основною причиною виникнення бюджетного дефіциту є відставання темпів зростання бюджетних доходів порівняно зі зростанням бюджетних видатків. Конкретні причини такого відставання зумовлені:
- кризовими явищами в економіці, що супроводжуються спадом виробництва, зниженням ефективності окремих галузей, інфляцією;
- надмірними витратами на забезпечення державного управління;
- надзвичайними обставинами (війни, епідемії, масштабні стихійні лиха);
- надмірним зростанням соціальних видатків порівняно із темпами зростання ВВП;
- необхідністю здійснення значних державних вкладень у розвиток економіки з метою її структурної перебудови. Це явище відображає не кризу в економічному житті суспільства, а державне регулювання економіки, спрямоване на забезпечення прогресивних зрушень у суспільстві.
В Україні бюджетний дефіцит зумовлений низкою негативних явищ: зниженням ефективності виробництва; значним зростанням та нераціональною структурою бюджетних видатків; видатками на проведення антитерористичних дій на сході країни; наявністю значного тіньового сектора в економіці і низькою податковою дисципліною; недосконалістю і частими змінами законодавства. Ці та ряд інших причин призвели до дестабілізації економіки, зниженню доходів бюджету, нарощуванню інфляції, зростанню цін, що в свою чергу призвело до зниження добробуту населення. Фактори, що відображають політичну ситуацію в країні впливають на формування бюджету та використання бюджетних коштів.
Рис. 1. Дефіцит бюджету України
Україна увійшла в 2015 рік із безпрецедентним розміром державного боргу. Він склав 1,1 трлн. грн., що порівняно з початком 2008 року більше ніж у 12 разів. Дефіцит бюджету в 2014 році перевищив 200 млрд грн. [3]
Протягом останніх років склалася така ситуація: доходи бюджету зростають разом із дефіцитом бюджету, який зростає швидше, ніж доходи. Кредити міжнародних організацій лише збільшують дефіцит за рахунок нарощування зовнішнього державного боргу, що не є позитивною тенденцією дохідної частини бюджету.[2, с. 137]
Теоретично намагаючись збалансувати бюджет, уряд повинен або підвищити ставки податків, або скоротити державні витрати, або використовувати комбіновані заходи. Простота цих рекомендацій щодо подолання бюджетного дефіциту є досить ілюзорною. Як показує досвід багатьох країн, така політика потребує тонкого збалансованого поєднання заходів з підвищення дохідної бази і скорочення видатків. Адже державні видатки мають різний характер - споживчий та інвестиційний. Тому мова йде про скорочення непродуктивних витрат і зростання інвестицій у виробництво і в "людський капітал" - освіту, охорону здоров'я, соціальні компенсації.
Як стверджують сучасні фінансові теорії, дефіцит може бути корисним у випадку, коли при спаді виробництва держава витрачає більше грошей, ніж одержує: він забезпечує збільшення попиту, в тому числі купівельної спроможності населення. Споживачі більше купують, підприємці - більше продають. Внаслідок цього зростають обсяги виробництва і скорочується безробіття.
Розробка і послідовна реалізація заходів, спрямованих на збільшення доходів бюджету і скорочення його видатків, регулювання бюджетного дефіциту, керування його розміром у сукупності з іншими антикризовими заходами, будуть сприяти поверненню України на шлях соціально-економічного розвитку.
Висновки. Протягом останніх років державні видатки в Україні більші за бюджетні доходи, зростає бюджетний дефіцит. Одним з джерел його покриття є зовнішні позики. Державний борг має стійку тенденцію до зростання. Державна політика у бюджетній сфері потребує реформування. Слід звернути особливу увагу на інструменти та важелі (у податковій та інвестиційній сферах), які дозволять збалансувати державні доходи та видатки.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ: