Життєвий шлях 1812р. – народився у Портсмуті в родині дрібного службовця. Мав дві сестри і трьох братів. 1820-22рр. - навчався у початковій школі. 1822р. – родина переїздить до Лондону. Батько збанкрутував і родина опинилася у борговій в’язниці. Чарлз дбає про себе сам. Працює на фабриці вакси. Невелика спадщина померлої родички визволяє сім’ю з ув’язнення. Чарлз продовжує навчання у приватній школі “Веллінгтонська домашня академія”. 1827р. – залишає навчання, працює клерком у судовій конторі. 1832р. - стає парламентським репортером, входить до кола лондонських журналістів.
Творчий шлях 2-й період творчості пов’язаний із закордонними подорожами до Італії, Швейцарії, Франції, Америки. “Американські нотатки”, “Картини Італії”. 1843 – 1848рр. Створює цикл “Різдвяні повісті”. В основі ідеї милосердя і взаємодопомоги. 1848р. – роман “Домбі і син”. В.Басс “Мрії Діккенса”
Особиста сторінка У 17 років Діккенс пережив перше кохання — до Марії Біднелл, дочки директора банку. Марія залюбки приймала залицяння, але стати дружиною звичайного стенографіста аж ніяк не збиралась. Чарлз важко пережив біль і гіркоту нерозділеного почуття. У 24 роки (1836) одружився з донькою колеги журналіста Кетрін Хогарт, мав велику родину (дев’ять дітей). Кетрін Хогарт
У 50-х pp. Діккенс заснував й очолив журнал «Домашнє читання», залучаючи до співпраці багатьох відомих і маловідомих письменників.Журнал мав свою програму: знайти доступ до родинного вогнища наших читачів, прилучитися до їхнього домашнього кола, розповідати «про сподівання, надії, перемоги, радощі та печалі не лише нашої країни, а й, наскільки це можливо, всіх інших країн світу...». Діккенс багато мандрував Італією, Швейцарією, часто бував у Франції, досить довго мешкав у Парижі. Він листувався з багатьма письменниками, акторами, критиками.
Був багатим, успішним, купив у Кенте старовинний замок. Значне місце в житті Діккенса займали його виступи перед публікою з читанням своїх творів. Про нього писали як про найвидатнішого читця століття. Артистичні дані, сила темпераменту, привабливість створювали незабутнє враження у слухачів. Помер письменник від інсульту 1870 року. Діккенс з доньками
«Атож, він був холодний і твердий, мов кремінь, і ще нікому жодного разу в житті не пощастило викресати з його серця бодай іскру жалю та співчуття. Зачаєний, затаєний, сам у собі й сам для себе — чистий тобі молюск! Холод, страхітливий мороз, що лютував у його душі, геть заморозив ізсередини його старечі риси, загострив йому гачкуватого носа, поморщив, поорав шкіру на щоках, скував його ходу, змусив очі почервоніти, а тонкі губи — посиніти, зробив крижаним його рипучий, скрипучий голос. Повсюди носив він при собі оту крижану атмосферу.»
Ніч напередодні Різдва… Різдво — особливе свято. Ми чекаємо на нього щороку з надією на радість. Цієї пори на вулиці горять святкові вогні, у крамницях продаються блискучі іграшки, а в наших домівках готується святкова вечеря. І коли над землею сходить різдвяна зірка, а на ялинці запалюються запашні свічки, всім – і дорослим, і дітям - здається, що зараз трапиться диво…
Скринька людських … Людина живе справжнім життям, якщо щаслива чужим щастям. Й.Гете Зосередженість на матеріальних цінностях та інтересах Байдужість Жорстокість Чуйність Доброзичливість Ввічливість Довірливість Щирість Любов Співчуття до людини Гуманізм Милосердя Скринька людських вад Скринька людських чеснот