Часові форми дієслів.Урок. Презентація

Про матеріал
Поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння та навички учнів розрізняти дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу; розвивати інтелектуальні здібності, уяву, мислення, вміння послідовно висловлювати свої думки; формувати навички співпраці; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Зміст архіву
Перегляд файлу

Тема: Часові форми дієслів.

Мета. поглибити  знання  про  дієслово  як  частину  мови, його  граматичні             ознаки; удосконалювати  вміння  та  навички  учнів  розрізняти  дієслова  теперішнього, минулого  і  майбутнього  часу; розвивати  інтелектуальні  здібності, уяву, мислення, вміння  послідовно  висловлювати  свої  думки;  формувати  навички  співпраці; виховувати  любов  та  дбайливе  ставлення до  природи. Формування ключових компетентностей:  уміння вчитися: розвивати вміння дотримувати правильної постави під час навчання, здатність організовувати  своє робоче місце; виконувати розумові операції й практичні дії; працювати самостійно, оцінювати свою роботу; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати монологічне мовлення, уміння говорити чітко, висловлювати власну думку;

соціальної: докладати зусиль до досягнення результату;

громадянської: виховувати  дбайливе ставлення до людей; бережно ставитися до оточуючих предметів; інформаційної: розширити знання про частини мови.

Тип уроку: урок з елементами STREAM

Міжпредметні зв’язки: українська мова, музичне мистецтво, «Я досліджую світ»

Форми роботи: в парах, групах, самостійно.

Обладнання: роздатковий матеріал, презентація.

 

Хід уроку

Організаційний момент

1.Перевірка готовності до уроку 2.Слово вчителя

Станьте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться враз гарненько.

Дзвоник дзвонить: «Дзень-дзелень»,

Привітайтесь: “Добрий день!”

Вушка – прислухайтесь,

Очки – придивляйтесь, Носик – глибше дихай, Ротик – посміхнись. Спинки – розправляйтесь, Ручки – піднімайтесь. Нумо до роботи

Дружно всі взялись!

 

Девіз нашого уроку. (хором) Не просто слухати, а чути  Не просто дивитись, а бачити

Запам'ятовувати. Відповідати

 

Вправа "Мій настрій"  

─ Щоб наша зустріч була приємною, спіймайте промінець сонечка і прикрасьте усмішкою своє обличчя. Подаруйте свій гарний настрій один одному, або відправте повітряний поцілунок найкращому другу/подрузі.

- Молодці! Зараз можете сідати.

 

Вправа « Очікування»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку української мови?  - Продовжіть речення.

 « Від уроку я очікую…»

 

Елемент кінезіології 

- Для настрою на уроці та підвищення розумової діяльності пропоную нам виконати  цікаву вправа «Мої пальчики»

image 

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

 

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм» ― Про що говорили на минулому уроці?

― Яку частину мову вивчили на попередніх уроках?

― Які частини мови ви взагалі знаєте?

― Що називається іменником?

― Наведіть приклади іменників.

― Що називається прикметником?

― Наведіть приклади прикметників.

― Що вам відомо про дієслово? Наведіть приклади.

— Скільки частин мови є в українській мові? 

 

Стратегія «Кубування»

Завітав  сьогодні  в клас

На  урок   знову  до  нас

Кубик, діти, не простий, Кубик, діти, чарівний. Він  доріжку  прокладає, Знання  ваші  перевіряє.

           

- Аналізуємо  завдання.  На  гранях  куба  написи:

1)                Частина  мови ( Дієслово)

2)                Що  означає ?  (Дію   предмета)

3)                Питання  4)          Член  речення

 5)      Змінюється …..  6)         У  реченні  зв'язане …..

 

Проблемне запитання

-         Діти, а як ви гадаєте, чи є якась відмінність в словосполученнях:

настала весна, настає весна? Аргументуйте свою думку.

 

Метод «Припущення»

-         Як ви гадаєте, про що ми сьогодні на уроці будемо говорити? 

 

Повідомлення теми уроку

-Діти, вірно ви здогадались, сьогодні на уроці ми познайомимось із часовими формами дієслів. Навчимось їх виокремлювати в тексті та доречно використовувати в своєму мовленні.

 

Робота за темою уроку Опрацювання матеріалу за підручником

image 

     Робота в зошиті

Каліграфічна хвилинка Урок продовжимо без зупинки  з каліграфічної хвилинки в, ве, вес, весн, весна, к, кр, кра, крас, краса. 

За вікном весна – красна.

- Діти, хочу звернути вашу увагу, на написання літери "к". Слідкуємо за моєю рукою: пряма похила лінія, ставимо крапочку, ведемо вверх, заокруглюємо униз і виводимо на середину лінії, не відриваючи руки ведемо вправо по написаному, вниз і заокруглюємо вверх.

 

Вправа «Додай словечко»

-Так, як ми вже з вами встановили в попередньому завданні, що весна все ж таки настала і вона радує нас своїм теплом та сонячним сяйвом, спробуйте трішки розважитись і, відгадуючи загадки, добирати дієслова у різних часових формах. Летіла птиця по синьому небу, розпустила крила і сонце закрила. (Хмара) (Хмара — пливе, насувається, закриє.)

Летить, а не горобець, виє, а не звір. (Вітер)

(Вітер — свище, дув, залетів.)

Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ)

(Дощ — періщить, лив, накрапає, починається, йтиме.)

 

Фізкультхвилинка «Подивись на небо» https://www.youtube.com/watch?v=jqy7Rm8n4Fk

 

Робота в зошиті та біля дошки за завданнями в підручнику

image 

 

Робота в парах

- За таким же принципом спробуйте попрацювати в парах на картках.

 

Запишіть подані дієслова у три колонки

Малюю, спатиму, сміюсь, стояло, світить, писав, виблискую, блищить, говорила, лежало, мирилось, читаю, сяє, співають, подорожуватиму, пригріває, танцюватиму, буду прибирати, ховаюсь, тане, дзюркотів, розповідатиму, буду дружити.

Теперішній час

Минулий час

Майбутній час

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Випишіть слова які належать до теми «весна»:

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

 

 

Виступ завчасно підготовленого учня (+ читання)

Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом, Барвінком укрила:

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї 

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічають…

 

-          Хто являється автором цих рядків?

-          В якому часі вжиті  дієслова ?

-          Які дієслова вжиті в переносному значенні?

-          Зараз наш автор знов продекламує вірш, а ви спробуйте записати дієслова минулого часу.

 

Повторення вивченого в 2 класі вірша з використанням прийому мнемотехніки «Піктограми»

 

Продовження роботи з підручником

image 

Гра "Минуле-теперішнє-майбутнє" (зв’язок із життям)

(Вивішується на дошку плакат із надписами часу і запитаннями до них) -Діти, зараз весна, а до цього яка була пора року?

-         А після весни яка буде?

-         Чи змінюється ваш ритм життя в різні пори року?

-         Чи стають різними захоплення? Відпочинок?

-         Зараз пропоную позмагатись командами. (кожен ряд – команда). В кожного буду своя пора року і запитання. Хто швидше і більше напише дієслів, ті і перемогли

Минулий час

Теперішній час

Майбутній час

Що робив?

 

 

(взимку)

Що роблю?

 

 

                (весною)

Що робитиму?

Що буду робити?

 

(влітку)

Хвилинка релаксації (музичне мистецтво)

-         Пропоную насолодитись класичною музикою відомого італійського композитора Антоніо Вівальді в далекому 17 столітті.

-         Слухаючи музику спробуйте намалювати в своїй уяві весняну картину.

 

https://www.youtube.com/watch?v=TiD_Fv0oLls

 

Фронтальне обговорення

-         Яку картину уявили?

-         Чи уявляли птахів, тварин. В якому образі?

 

Творча робота в групах 

Складіть і запишіть письмове висловлювання за картиною  художника Кари Віталія Дмитровича « Рання весна» з використанням різних часових форм дієслів.

 

image 

 

Фронтальне опитування

 

Закріплення та осмислення нових знань Вправа «Гронування»           СТРУМКИ                                  ПТАШКИ                           СОНЦЕ         (минулий час)                         (теперішній час)                (майбутній час)

image

Самостійна робота

-Прочитайте. Доберіть з довідки і запишіть дієслова в потрібній часовій формі.

... На різні голоси ________ весну дрозди, коноплянки, вівчарики, щиглики та інше голосисте птаство. А он здалеку _________ іволга. Десь гучно ________ зозуля. Та найгучніше ________ соловейко...

Навіть в озері завзято ________в своїх співах жаби.

                                                                                                 (За О. Копиленком)

Слова для довідки: славити, озватися, закувати, співати, змагатися.

 

Перевірка та закріплення нових знань (медіаграмотність)

- Молодці, діти. Ви дуже гарно працювали. Виконували завдання. За це отримаєте сучасне цікаве завдання, яке заховалось на кюар-кодах.

image 

image 

image 

image 

 

image 

 

Створення асоціативного куща до слова «Дієслово» з використанням набутих на уроці знань

 

ДІЄСЛОВО

 

                                               image

 

 

Рефлексія з цеглинками лего

image 

Домашнє  завдання.

-Написати  твір  на  тему «Весняна  квітка». Підкреслити   дієслова, визначити  час. 

 

zip
Додано
9 березня 2021
Переглядів
3027
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку