НАШ КРАЙ У ІІ-й ПОЛ. XIV - І-й ПОЛ. XVII ст.
Політико-територіальний устрій краю.
За літописними переказами, литовське панування над Києвом та підвладними йому містами (серед яких Канів і Черкаси) утвердилося близько 1323 р. Проте в Києві ще довго сидів баскак, а територія нашого краю залишалася під безпосереднім татарським правлінням.
Близько 1362 р. литовський князь Ольгерд розгромив на Синіх Водах (більшість вчених вважає, що це річка Синюха) татарських ханів, які панували над Поділлям. В той час територія Поділля розглядалася досить широко. Так, у складеному 1396 року "Спискові руських міст ближніх і дальніх" подільськими зазначено Звенигород (тепер Звенигородка) і Черкаси.
У1395 р. новий правитель Києва князь Скиргайло-Іван, скориставшись з розгрому Золотої Орди середньоазіатським завойовником Тамерланом, здійснив похід на Черкаси і Звенигород та приєднав територію нашого краю до удільного Київського князівства. В "Спискові руських міст ..." серед міст Київщини згадуються Корсунь та Канів.
Не бажаючи надмірного зміцнення місцевих-правителів, в 1396 р. великий литовський князь Вітовт позбувся Скиргайла при допомозі змовників та поставив у Києві свого намісника.
У 1440-1471 рр. на деякий час відродилося удільне Київське князівство, але литовський уряд остаточно ліквідував його, натомість утворивши воєводство. Черкаський повіт Київського воєводства обіймав великі простори на Лівобережжі, а на Правобережжі — територію від середньої течії Росі до гирла Тясмину.
Центральні та західні райони нашого краю відносилися до Звенигородського повіту Східного Поділля (з 1566 р. — Брацлавського воєводства).
Прикордонна лінія між Київським і Брацлавським воєводствами в 1570 р. проходила на схід від Млієва та Лебедина. Оскільки Звенигородщина була сильно спустошена внаслідок частих татарських нападів, в XVI ст. здійснювалася її колонізація вихідцями з Київщини.
Соціально-економічний розвиток.
Літописи XIV ст. називають на території нашого краю міста Черкаси, Канів, Корсунь, Звенигород. В XV ст. з'являються згадки про Жаботин, Мліїв, Мошни. З XV ст. походять перші звістки про окремі села краю. Так, в 40-х рр. XV ст. київський князь Олелько подарував село Таганчу Олехнові Юхновичу.
Канів, Черкаси, Звенигород були центрами староств (великокнязівських володінь). Для зміцнення кордонів в кінці XIV ст. Вітовт використовував васальних татар і вихідців з Кавказу, оселяючи їх поблизу Канева і Черкас.
Дуже часто населені пункти в XIV-XV ст. зазнавали спустошливих набігів татар. Територією краю проходив традиційний маршрут татарських набігів — сумнозвісний Чорний шлях (одне з розгалужень проходило по лівому берегу Гнилого Тікича, інше — через район Умані). В XVI ст. від Звенигорода, який лежав неподалік від одного з розгалужень Чорного шляху, залишилося лише городище. Біля іншого розгалуження утворилася "Уманська пустеля".
Черкащанам не раз доводилося вступати в двобій з татарськими ордами. В 1483 р. вони успішно відбили напад військ кримського хана Менглі Гірея. Коли в 1527 р. на р.Ольшаниці під Черкасами війська князя К.Острозького розгромили основні сили татар і звільнили 40 тисяч полонених, загін місцевого старости Остафія Дашковича наніс ряд поразок іншим татарським загонам. В 1532 р. татари взяли в облогу Черкаський замок, проте були відбиті загоном Дашковича. В 1545 р. кримські татари спустошили околиці Канева і Черкас.
В детальному описові Черкаського замку!552р. містяться відомості як щодо замку, так і стосовно населення міста, доходів зі староства, повинностей місцевих жителів. Так, купецьким караванам, які плили по Дніпру, заборонялося наймати в когось іншого човни ніж у черкащан (за це черкащани сплачували старості від кожного човна по злотому).
Небезпечні місця в той же час привертали увагу переселенців — селян, міщан, феодалів, адже це був край з величезними природними багатствами. Дикі коні, зубри, бобри були об'єктом полювання, в Дніпрі водилося чимало цінної риби. Одним із результатів господарського освоєння нашого краю було зростання економічних зв'язків між ним та центральними районами. Черкащани возили в Київ на продаж мед, віск, шкіри, сало, сіль, рибу.
Для кінця XVI ст. існують дані стосовно феодальних володінь в краї. Більша частина земель належала державі, ними розпоряджалися старости. Частина Лівобережжя входила до володінь князів Вишневецьких (землі вздовж Сули: Жовнин, Велика Бурімка). Місцеві князі Домонти-Мошенські володіли маєтками Мошни, Золотоноша, Лебедин. Князі Путивельські-Боровські володіли Жаботином. Землі Тясмина (тепер Сміла) належали шляхтичам Тимкевичам і т.д.
У 1584 р. першим в краї магдебурзьке право отримав Корсунь, в 1592 р — Чигирин, в 1600 р. — Канів.
Походження козацтва.
В 1489 р. в документах вперше згадуються козаки, які допомагали польському війську в боротьбі з татарськими напасниками на Поділлі. Пізніше козаки згадуються в Подніпров'ї. Про появу козаків на території сучасної Черкащини відомості припадають десь на 1492 р. В 1499 р. у грамоті великого князя литовського Олександра Ягеллона, де йдеться про стягнення мита київським воєводою, є згадка про козаків, які з верхів'їв Дніпра ходять водою на низ до Черкас і далі.
Черкаський староста Остафій Дашкович першим на початку XVI ст. створював козацькі загони для боротьби з татарами. Його справу продовжив Дмитро Вишневецький (Байда).
Дмитро Вишневецький походив з небагатої князівської родини на Волині, близько 1551 року став старостою черкаським і канівським. Він уславився хоробрістю в битвах з татарами. В 1558 р поступив на службу до Івана Грозного і брав участь у кримському поході російської армії. Оскільки царя мало цікавила боротьба з Кримом, тому в 1561 р. князь Дмитро йде з російської служби та оселяється в Черкасах. Він втрутився в молдавську міжусобицю, але був розбитий і схоплений татарами. Пізніше страчений за наказом султана.
Укріплення на острові Мала Хортиця, засноване князем Д.Вишневецьким, багато хто з вчених вважає першою Запорізькою Січчю.
Поступово збільшується чисельність козаків у Придніпров'ї. Черкаси були основним місцем зосередження козацтва. В Росії "черкасами" стали називати українських козаків.
В 1572 р. король прийняв на службу 700 козаків, занесених до спеціального реєстру. Вони отримували від уряду платню, звільнялися від усіх податків. За це повинні були виконувати службу по охороні кордонів.
Козацтво в кінці XVI-на початку XVII ст.
В грудні 1591 р. козацтво вперше голосно заявило про себе, піднявшись на боротьбу під проводом гетьмана реєстровців Криштофа Косинського. В лютому 1593 р. після бою під тістечком П'ятка на Волині було укладено угоду, за якою козаки мали переобрати Косинського, повернути захоплену артилерію та утримувати на Запоріжжі постійну залогу. Косинський повернувся на Січ, але влітку 1593 р. здійснив новий похід. В нічному бою під стінами черкаського замку Косинський загинув (за іншими даними, його вбили в корчмі слуги старости Олександра Вишневецького).
Найвизначнішим козацьким ватажком рубежу ХУІ-ХУІІ століть був Петро Кононович Сагайдачний (Конашевич-Сагайдачний), під керівництвом якого козаки здійснювали морські походи, билися з турками.
На початку XVII ст. в Подніпров'ї набирає розмаху покозачення. В І625 р. польський уряд вирішив силою розігнати козаків. 20 тис. козаків підняли повстання на чолі з гетьманом Марком Жмайлом. Після битви, яка не виявила переможця, було укладено т.з. Куркуківську угоду: козацький реєстр збільшився з 3 до 6 тис. (одна тисяча козаків мала постійно перебувати на Запоріжжі), всі, хто не увійшов до реєстру, мали покинути військо. Новим гетьманом став Михайло Дорошенко. За Дорошенка (1625-1628) реєстрове військо було поділено на 6 полків (серед них: Канівський, Чигиринський, Корсунський і Черкаський).
У 1630 р. нереєстрові козаки на чолі з Тарасом Федоровичем ( Трясилом) підняли повстання. За Переяславською угодою реєстр зріс до 8 тис. осіб.
В серпні 1637 р. козаки знову підняли повстання під керівництвом Павла Бута. В грудні під Кумейками і Боровицею повсталі зазнали поразок.
НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНА ВІЙНА
1648-1657 років
Початок війни.
Після перемоги козаків під Жовтими Водами Черкащина опинилася в центрі повстання.
Війська Хмельницького після Жовтих Вод через Чигирин, Олек-сандріївку, Тясмин (тепер Сміла), Городище рушили до Корсуня, де зосереджувалися польсько-шляхетські війська під командуванням М.Потоцького та М.Калиновського. Богдан Хмельницький поспішав виграти час і не дати М.Потоцькому поповнити своє військо, а головне - не дозволити йому втекти, ухилившись від битви.
Зранку 24 травня передовий загін татарської кінноти Тугай-бея переправився через річку в районі містечка Тясмина і зі сходом сонця 25 травня підійшов до Корсуня, з ходу форсував р. Рось, розпочавши бойову розвідку. Тугай-бей мав завдання від Б. Хмельницького - забезпечити вихід головних сил повстанців, затримавши М.Потоцького у Корсуні. Увесь день пройшов в дрібних сутичках невеликих загонів, розвідці та перестрілці.
Затримка М.Потоцького в таборі на 3-4 дні привела б його до оточення козацько-татарською армією. Тому М.Потоцький вирішив відступити від Корсуня під захистом табору з возі.
Головні сили повстанських військ рухалися до району Корсуня окремими колонами (партіями) по 5-6 тисяч кожна. На чолі партій стояли М.Кривоніс, М.Пушкар, І.Богун, М.Борохович (припускається, що це був М.Гладкий).
Партію, до якої входив Корсунський полк, Хмельницький підсилив кіннотою та артилерією і доручив М.Кривоносу зранку 25 травня здійснити табором марш за маршрутом Городище - Квітки - Стеблів, переправитись через р.Рось і в кінці дня вийти в район Горохової Діброви (тепер с.Виграїв Корсунь-Шевченківського району). Там організувати засідку на шляху можливого відступу противника від Корсуня на Білу Церкву через Богуслав.
М.Пушкарю та І.Богуну було доручено зранку 25 травня здійснити рейди за маршрутами: Городище - Переможенці - Дацьки і Городище - Петрушки -Яблунівка, переправитись через р.Рось і в кінці дня вийти північно-західніше Корсуня. М.Борохович повинен був здійснити марш по лінії Городище - Кошмак — Корсунь і зайняти район на правому березі Росі навпроти польського табору.
26 травня, як тільки почало світати, поляки стали готувати табір, з яким десь біля полудня милі за півтори підійшли до Горохової Діброви. Табір увійшов в це урочище як у пастку. Далі йти не міг, бо шляхи були розкопані і загороджені. Ззаду на табір тисли всім тягарем татари, спереду і з боків козаки завдавали великої шкоди, користуючись виготовленими шанцями.
Польські воїни кинулись засипати рови та розтягувати завали. Але, коли козаки відкрили артилерійський та мушкетний вогонь, Потоцький зробив спробу повернути табір назад. Це порушило бойовий порядок табору, внесло безладдя організацію його оборони.
Козаки розділили польський табір на 3 частини і почали його громити. Почалась панічна втеча польського війська, яке переслідували татари. На чолі втікачів був М.Потоцький, якого полонили татари. М.Калиновський був поранений і теж потрапив у полон. Більше 30 км переслідувала поляків татарська кіннота. З усього війська від полону і загибелі врятувалося не більше 1,5 тис. чоловік, та й ті переважно обозні та слуги.
Після перемоги під Корсунем, Б.Хмельницький прибув до Білої Церкви, а звідти до Черкас. Гетьман створює потужну козацько-селянську армію, розгортає дипломатичну діяльність, формує адміністрацію, органи управління.
Повстання перекинулось на Лівобережжя. Так, загін Лисенка-Вовгури, пройшовши Черкащиною, захопив Переяслав. Повстанці взяли замки в Золотоноші, Домонтові, Бубнові, Кропивні, Бурімці, Жовнині, Гельмязеві, Ірклієві. Для того, щоб надати повстанню організованого характеру, Хмельницький надіслав на Лівобережжя 10-тис. військо на чолі з М.Кривоносом.
У червні 1648 року селянське повстання спалахнуло на Уманщині. Козаки й селяни під проводом І.Ганжі штурмом здобули Умань. ГД Формування козацької держави. Прибувши до Черкас гетьман Б.Хмельницький відправив 18 червня 1648 р. листа до російського царя, сповіщаючи про свої перемоги. В листі містилося прохання про допомогу на випадок наступу польських військ.
У 20-х числах червня Хмельницький прибув до Чигирина, який став центром всенародного повстання та гетьманською столицею. Саме тут протягом наступних років Б.Хмельницький формував уряд, армію, запроваджував власну фінансову систему, козацькі судові органи, козацьке самоврядування.
З 1649 року посилюється зовнішньополітична активність гетьманської адміністрації, зокрема, по налагодженню стосунків з Російською державою. Царські посли, прямуючи до Чигирина, проїздили через Черкаси і нерідко вели там переговори. Так, 25 квітня та 3 травня 1649 року в Черкасах перебував російський посол Унковський, в листопаді - Неронов та ін.
На землях сучасної Черкащини знаходилася основна територія Чигиринського, Черкаського, Канівського, Корсунського, Уманського полків, окремі сотні Білоцерківського, Кальницького, Переяславського та Кропивнянського полків.
Однією з умов Зборівського миру стало складання козацького реєстру, куди було записано 40 тисяч козаків. Опрацювавши цей реєстр, вчені змогли багато розповісти про козацьке військо та устрій козацької держави.
Найважливішим полком, куди була записана більша частина керівників повстанців, був Чигиринський. Він складався з 19 сотень та осавульського куреня, налічував 3222 козаків. Чигиринським полковником на той час був Федір Якубович. Серед сотенних містечок згадуються Боровиця, Медведівка, Сміла, Жовнин, Вереміївка та ін.
Черкаський полк - 18 сотень, 2996 козаків, полковник Ясько Воронченко. Сотні цього полку описувалися за іменами сотників. Вчені вважають, що сотенними центрами були: Золотоноша, Домонтів, Піщане, Мошни та ін.
Канівський полк - 16 сотень, 3167 козаків, полковник Семен Савич. Серед сотенних центрів: Терех-темирів, Межиріч.
Корсунський полк - 19 сотень, 3472 козаки, полковник Лук'ян Мозиря. Сотенними містечками були: Лисянка, Звенигородка, Кальниболото (тепер Катеринопіль) тощо.
Уманський полк— 14 сотень, 2976 козаків, полковник Йосип Глух. На території нашого краю розташовувалися такі сотні: Бабанська, Маньківська, Буківська, Вузівська.
Вузькою полосою між Уманським і Корсунським полками вдавалася територія Білоцерківського полку (сотні: Кам'янобрідська, Чорнокам'янська, Ольховецька, Шавулиха).
На Лівобережжі знаходився центр Кропивнянського полку (тепер село Золотоніського району), до якого входили і деякі сотні на території краю, в т.ч. Ірклїївська.
Незалежність створювала сприятливі умови для розвитку осад, села перетворювались на містечка. У 1654 р. в Корсунському полку було 18, а в Канівському - 8 міст і містечок.
Продовження війни.
У І649-І650 рр. помітно загострюються відносини між різними течіями всередині повстанців. Після смерті М.Кривоноса, який виступав за інтереси козацьких низів, селянської та міської бідноти, до радикального крила повстанців можна віднести Д.Нечая, М.Небабу, Л.Мозирю, Кривоносенка та інших. Польський шляхтич Сецинський у своєму листі (січень 1650 р.) зазначав: "Кривоносенко у Черкасах влаштував свій опорний пункт, починає нові бунти, реєструє собі козаків. Небаба робить те саме за Дніпром...."
У березні 1650 р. на Січі вибухнуло повстання, на чолі якого стояв Яцько Худолій — козак Домонтовської сотні Черкаського полку.
Виступи проти Зборівського миру змусили Б.Хмельницького переглянути свою політику. У серпні 1650 р. у Черкасах відбулася важлива рада.
Після укладання білоцерківської угоди в 1651 р. виникло ще більше незадоволення серед народу. Його виявом було повстання у Білоцерківському та Корсунському полках. Опозиція була приборкана. За рішенням ради у Корсуні полковники М.Гладкий і Л.Мозиря були страчені.
В березні 1б53р.15 -тис. польське військо на чолі з С.Чарнецьким вчинило раптовий напад на Поділля, де оборону західних кордонів здійснював І.Богун. Базою козацьких військ стало м.Монастирище. Зустрівши організований спротив, польське військо змушене будо відступити.
У січні 1655 р. польські війська С.Конецпольського та 30-тис. татарська орда наштовхнулися під Уманню на нездоланний опір місцевого гарнізону на чолі з І.Богуном. На допомогу обложеній Умані з Білої Церкви вирушили українські та російські полки на чолі з Б.Хмельницьким та В.Шереметьєвим. Поляки зняли облогу Умані і підступили до Охматова, де вони зустрілися з українсько-російськими військами. Три доби тривали тяжкі бої. Стояли сильні морози, тому пізніше цю битву народ назвав Дрижипольською. Польсько-шляхетські війська, зазнавши великих втрат, змушені були відступити.
В І656 р. Б.Хмельницький шукає нових союзників, оскільки Росія почала війну з Швецією і тому уклала з Польщею угоду про перемир'я. Налагоджуються контакти з Швецією та угорським Семигородським князівством. Дипломати з цих країн стають гостями в Чигирині.
27 липня 1657 р. Б.Хмельницький помер.
ЧЕРКАЩИНА В 2-й пол. XVII - XVIII ст.
Наш край в І657-І667 рр. Ще за життя Б.Хмельницького його син Юрій був визнаний спадкоємцем гетьманської булави. Але після смерті Б.Хмельницького відбулася старшинська рада, яка обрала гетьманом до повноліття Ю.Хмельницького генерального писаря Івана Виговського.
Спираючись на ту частину старшини, яка з острахом дивилася на російський царизм і прагнула тієї ж моделі соціально-економічних відносин, що панували в Польщі, Виговський розпочав переговори з Річчю Посполитою. У козацькій старшині стався розкол — проти гетьмана виступили полтавський полковник Мартин Пушкар та кошовий отаман запорозьких козаків Яків Барабаш. Виговський при допомозі татар розбив загони повсталих, Барабаш і Пушкар загинули. Під час придушення повстання загинуло близько 50 тисяч мирних жителів (серед них і мешканці Лівобережжя Черкащини).
У вересні 1658 р. в Гадячі укладено договір, за яким Україна (в складі Брацлавського, Київського і Чернігівського воєводств) переходила під протекторат Речі Посполитої під назвою Великого князівства Руського. Але народні маси були незадоволені свавіллям польських військ та не бажали повернення старих порядків. Виговському не довелося скористатися зі своєї перемоги над російськими військами під Конотопом. У вересні 1659 р. проти нього спалахнуло повстання. Виговський зрікся гетьманства.
Козацька рада обрала гетьманом Ю.Хмельницького. Війна продовжувалася. В 1663 р. Ю.Хмельницький відмовився від влади і постригся в монахи. Територія козацької держави виявилася розірваною на дві частини. Кордон між ними пройшов по Дніпру.
Гетьманом на Правобережжі став Павло Тетеря. В 1663-1665 рр. проти Тетері та повернення польської влади не раз вибухали селянсько-козацькі повстання. Нарешті й він зрікся булави. Гетьманом став Петро Дорошенко (1665-1676), який походив з давнього козацького роду.
Черкащина в останній третині XVII ст.
В 1667 р. згідно Андрусівської угоди Правобережна Україна залишалася за Польщею. Польський уряд підтримував уманського полковника Ханенка, якого було проголошено наказним гетьманом українських козаків. Територія Черкащини стала місцем міжусобної боротьби між козацькими арміями Ханенка і Дорошенка.
Дорошенко спробував ліквідувати загрозу незалежності України за допомогою союзу з Туреччиною. В 1672 р. Туреччина відвоювала в Польщі Поділля, а згідно умов польсько-турецького договору під владу Дорошенка передавалася вся Правобережна Україна.
Через деякий час польські війська порушили мир та при допомозі союзних козаків рушили на Правобережжя. Територія, контрольована Дорошенком, звузилася до околиць Чигирина.
В 1674-1675 рр. турецько-татарські загони напали та спустошили Правобережжя. Було знищено місто Умань. Переконавшись у марності своїх спроб, в 1676 р. Дорошенко віддав у Чигирині свою булаву запорізькому кошовому отаманові І.Сіркові та виїхав на Лівобережжя, а потім до Москви.
У 1677 р. турки призначають Ю.Хмельницького, який перед цим провів у Константинополі шість років за ґратами, гетьманом Правобережжя. В 1677-1678 рр. разом із турками Юрій брав участь у кількох невдалих походах на Чигирин. Сили султана налічували близько 200 тисяч, тоді як їм протистояло 50 тис. козаків і 70 тис. російських солдат.
В 1686 р. під час переговорів з Польщею російські представники вимагали приєднання до Росії міст по Дніпру (серед них: Трахтемирів, Канів, Черкаси, Чигирин). Врешті-решт було вирішено, що ці міста залишаються назавжди незаселеними.
Але згодом розпочинається відродження козацтва на Правобережжі. Відновлюється Корсунський полк. Деякі території нашого краю входили також до складу Фастівського, Богуславського та Брацлавського полків.
Наш край у XVIII ст.
Польська шляхта та католицьке духовенство в XVIII ст. розгорнули наступ проти українців (як православних, так і уніатів). На території Правобережжя Черкащини православним монастирям довгий час вдавалося відстоювати своє право на існування (зокрема, цьому сприяла, близькість Запорожжя, яке їх традиційно підтримувало).
В 1717 р. чигиринський староста князь Яблоновський дозволив відновити зруйнований православний Мотронинський монастир. Визначним захисником православ'я на Правобережжі став ігумен Мотронинського монастиря Матвій Карпович Значко-Яворський (у чернецтві Мельхіседек). Він добився від російської імператриці Катерини II обіцянки підтримувати православну віру на території Речі Посполитої.
Територія Лівобережжя входила до складу кількох козацьких полків. Сотенними містечками Переяславського полку були: Гельмязів, Золотоноша, Кропивна, Іркліїв, Канів (тепер с.Великі Канівці Чорнобаївського району), Піщане, Домонтів, Бубнів, Ліпляве, Биків. Містечко Жовнин було сотенним центром Лубенського полку.
В 1767 р. у відповідь на закріпачення козаків і селян піднялися на боротьбу жителі с.Кліщенці (тепер в Чорнобаївському районі). В 1767-17б8 рр. повсталі відбили 6 нападів каральних загонів. Лише у 1769 р. повстання придушили. Але коли в 1770 р. до села прибули карателі, щоб виконати вирок суду, селяни зустріли його зі зброєю в руках.
В 1782 р. населення Золотоноші складало 3854 особи, а в 1787 р. — 4353.
Гайдамацький рух.
Після ліквідації козацьких полків на Правобережжі захисниками українських селян, міщан та православної віри стали гайдамаки. Територія Черкащини була місцем дії багатьох відомих гайдамацьких ватажків. У 1734 р. загін Сави Чалого (пізніше перейшов на польський бік) захопив Жаботинський замок. У 1736-1738 рр. навколо Умані, Лисянки, Сміли, Лебедина, Медведівки діяли гайдамацькі загони Медвідя, Жили, Харка, Рудя. В 1737-1738 рр. загін Гната Голого двічі брав Звенигородку. В 1750 р. загін Майстренка захопив Лебедин, загін Ляха розгромив в Таганчі панський маєток. Тоді ж гайдамаки спалили Умань.
Частина шляхти в 1768 р. створила в місті Бар конфедерацію (антиурядову спілку). На прохання польського уряду на Правобережну Україну прибули російські війська, які розігнали конфедератів.
Реакцією на дії конфедератів стало велике повстання, яке дістало назву Коліївщина.
Повстання очолив запорізький козак Максим Залізняк, який, зібравши кількатисячне військо в урочищі Холодний Яр, в травні 1768 р. розпочав боротьбу. Гайдамацькі загони Залізняка, Неживого, Журби, Швачки здобули міста Смілу, Корсунь, Канів. Головний удар вони спрямували на Умань, яка належала магнатам Потоцьким.
В червні Умань взято в облогу. На бік повстанців перейшов Іван Гонта, що раніше служив сотником в Потоцьких. Місто було взято гайдамаками, які влаштували жорстоку розправу над поляками та євреями (уманська різанина була викликана не національними, а соціальними мотивами, адже поляк на Правобережжі — передусім, пан, єврей — орендар або шинкар).
Контрольована повстанцями територія була розподілена на полки і сотні. М.Залізняка проголошено гетьманом. Наляканий цими подіями царський уряд наказав російському генералу Кречетникову розправитися з повстанцями.
Залізняка і Ґонту, а з ними близько 800 гайдамаків було схоплено під час зустрічі з російськими військами. Залізняка, як російського підданого, було покарано батогами й заслано до Сибіру. Ґонту та багатьох інших повстанців, яких передали польським властям, катували і стратили.
Проте і після придушення Коліївщини гайдамаки не складають зброї. Гайдамацький рух перекинувся на Лівобережжя. В 1772-1784 рр. там діяв загін Семена Гаркуші. Один з учасників Коліївщини, уродженець Черкащини Дем'ян Чернявщенко брав участь у селянській війні в Росії під проводом О.Пугачова.
ЧЕРКАЩИНА В І-й ПОЛОВИНІ XIX ст.
Політико-адміністративний устрій та суспільне життя.
Майже вся територія Лівобережжя сучасної Черкащини на початку XIX ст. входила до складу Золотоніського повіту Полтавської губернії (лише північ сучасного Драбівського району відносилася до Пирятинського повіту тієї ж губернії). На Правобережжі були розташовані Уманьський, Звенигородський, Чигиринський, Черкаський та Канівський повіти Київської губернії.
Населення краю поділялося на кілька станів: дворян, міщан, козаків, кріпаків, державних селян.
Кращі землі належали царським сановникам, польським і російським поміщикам. Так, графи Воронцови і Бобринські мали землі в Черкаському та Чигиринському повітах, князі Кантакузени - в Золотоніському, князі Лопухіни-Демидови — у Канівському та Золотоніському повітах тощо. За участь в польському повстанні 1830-1831 рр. багато маєтків, зокрема, міста Умань і Тальне, були відібрані у польських магнатів Потоцьких, а багато польської шляхти було виписано із дворянського стану. В 1838-1860 рр. м. Умань було центром військових поселень. В ньому знаходилася військова адміністрації, мешкали чиновники, купці, священики.
Населення Черкащини взяло активну участь у війні 1812 року. Тут було сформовано 2 козацьких і 2 ополченських полки. Уродженець с. Прохорівка Золотоніського повіту генерал Д.Невіровський став одним з героїв цієї війни. Його дивізія відзначилась в боях під Красним та в Бородинській битві.
Місто Кам'янка було одним із центрів декабристського руху в Україні. Тут, в маєтку В.Давидова збирались члени Південного товариства С.Волконський, В.Давидов, Поджіо та ін., бував О.С.Пушкін.
Повстання декабристів знайшло відгомін серед народних мас. В 1826 року відбулися заворушення селян в районі Умані (с. Іваньки, Мошурів та ін.), в Корсуні тощо. В 30-х рр. відбулися виступи селян в Чигиринському повіті.
Селянський рух активізувався в 40-х рр. Найбільші заворушення сталися в 1848 р. в с. Ребедайлівка та Жаботин, які були придушені військами.
Соціально-економічний розвиток.
Селяни й козаки займалися рільництвом і скотарством, різноманітними промислами. Великого розмаху набуло чумацтво, особливо в околицях Золотоноші та Чигирина. Серед ремесел розвинутими були: шевство, кравецтво, ковальство, столярство та ін.
Поряд з кустарним виробництвом розвиваються поміщицька й купецька мануфактури. Так, значного розвитку набуває суконна промисловість.
У 1808 р. розпочала роботу Таганчанська (нині Канівського району), 1815 р. - Корсунська, 1818р. — Стеблівська (Корсунь-Шевченківський район) сукнярні. На середину XIX ст. це були вже великі підприємства.
Перше місце за кількістю підприємств і обсягом продукції належало харчовій промисловості. Найбільш поширеним було борошномельне виробництво. На середину XIX ст. на Правобережжі налічувалося І608 вітряків.
Черкащина стала центром цукроваріння. В 1838 році граф Бобринський збудував завод на вогневій системі в м.Смілі. Пізніше заводи були збудовані в Балаклії, Яблунівці, Капітанівці, Грушівці, Мартинівці, Селищі, Мокрій Калигірці та інших місцях. На середину XIX ст. на Правобережжі налічувалося 39 цукроварень. Найбільше цукроварень було в Чигиринському (12), Черкаському (11) і Канівському (10) повітах.
На початку 40-х рр. була заснована фірма "Рафінадний цукор братів Яхненків та Симиренка". Цій фірмі належали три великі цукрові заводи в селах Ташлик, Руська Поляна, Городище Черкаського повіту. Виробничі процеси в них велися на базі паровиків. Городищенський пісково-рафінадний завод, на якому застосовувалося обладнання з Франції, у середині XIX ст. був найпотужнішим у Російській імперії. Промисловці Яхненки-Симиренки виплачували робітникам найвищу в регіоні зарплату. Комерційні контори, склади і крамниці фірми розташовувалися у найбільших містах, таких як Москва, Харків, Одеса. Торгували не лише цукром, але й борошном, худобою. Млинів та ґуралень найбільше зосереджувалось на Уманьщині.
У формуванні та розвитку національного ринку велику роль відігравав водний транспорт. Перше парове судно для буксирування вантажних барок було збудоване в 182 3 р. у маєтку М.Воронцова в с.Мошни Черкаського повіту. Через 12 років на Дніпрі почали ходити 2 пароплави купця Б.Розінга.
Поступово зростало значення міст. В 1838 р. Сміла з навколишніми селами переходить до С.О.Бобринської, що позитивно вплинуло на розвиток не тільки Сміли, а й всього Черкаського повіту. В маєтку Бобринських були поштова станція, лікарня, цукровий та рафінадний заводи, дві винокурні, три цегельні, два шкіряних заводи тощо. В Смілі в 1845 р. було 755 будинків, мешкало близько 8 тисяч жителів.
У1845 р. в Черкасах було 1200 будинків, проживало 9400 осіб. З промислових підприємств у місті діяли 4 салотопних заводи, два цегельних, одна тютюнова фабрика.
В Корсуні у 1845 р. жило 5078 мешканців, в Стеблеві — 2553, у Звенигородці — 7501.
Великим містом була Умань. Населення міста нараховувало 8 тисяч 267 осіб. Тут був ряд навчальних закладів: духовне училище, училище землеробства та садівництва, чоловіча гімназія та 2 жіночі, 2 комерційних училища. З 1822 р. існувало єврейське училище та інші єврейські школи. В місті було багато різних храмів: православні Успенський та Михайлівський собор, костьол, кірха, 2 синагоги, 13 молитовних будинків.
В Умані діяло кілька промислових закладів: один шкіряний та два свічкових заводи, миловарня, тютюнова фабрика. Потреби жителів та гостей міста обслуговували два готелі, одна харчевня, 15 шинків.
В Канівському та Черкаському повітах щороку відбувалося 25 ярмарків.
М. О. Максимович. Малюнок Т. Шевченка (1859р.)
Розвиток культури.
Помітними були досягнення в сфері культури. На початку століття були створені державні початкові й середні школи в селах Богодухівка, Кропивна, Жовнино, Гельмязів. У 1819 р. відкрито духовну школу в Черкасах.
На території краю деякий час жили і працювали визначні українські та російські письменники і поети: Іван Котляревський (вчителював на Золотоні-щині в 1793-1796 рр., проходив військову службу в Умані в 1805 році), Євген Гребінка, Микола Гоголь, Олександр Пушкін, Денис Давидов, польський поет Адам Міцкевич та ін.
Уродженці Черкащини внесли помітний внесок в розвиток української культури, науки, освіти. В рідному краї вперше проявився геній Тараса Шевченка. Не один раз, вже будучи широко відомим, він приїжджав на Черкащину.
Михайло Олександрович Максимович (1804-1873) народився в бідній дворянській родині на хуторі Тимківщина під Каневом. Закінчив Московський університет. Був видатним природознавцем, істориком, фольклористом, етнографом, філологом. М.О.Максимович був першим ректором і професором російської словесності Київського університету. З 1845 р., вийшовши за станом здоров'я у відставку, проживав на своєму хуторі Михайлова Гора поблизу села Прохорівка (тепер у Канівському районі). Продовжував займатися науковою роботою, підтримував творчі й дружні зв'язки з Т.Шевченком, Є.Гребінкою, іншими видними українськими діячами.
В Золотоноші народився український поет Костянтин Думитрашко (1814-1886), який викладав у Київській духовній академії, писав ліричні пісні, поеми, гумористичні вірші.
Гордістю Умані є дендропарк "Софіївка", який будувався на рубежі ХУШ-ХІХ ст. архітектором Метцелем для Потоцьких.
1