Тема: Червона калина – символ України
(бесіда з позакласного читання)
Мета: вирушивши калиновими шляхами, довести, що калина
є вірною супутницею людини від її народження і до
останніх днів;
розглянути вірші, пісні, легенди про калину, прочитати
казку «Калина»;
формувати вміння учнів виразно читати текст, переказува-
ти, давати ґрунтовні відповіді на питання;
прищеплювати любов до усної народної творчості
Тип уроку: інтегрований урок (українська література та англійська
мова )
Обладнання: на дошці українські рушники, кетяги калини, малюнки із
зображенням калини, прислів’я про калину, грамзапис.
Стіл застелений вишитою скатертиною, на ньому стоїть
ваза із пшеничними колосками і калиною, віночок з калини.
Епіграф (українською та англійською мовами):
«Без верби і калини - нема України»
Хід уроку
І.Мотивація
Звучить українська пісня про калину «Калино, калино»
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Учитель англійської мови оголошує
( вступне слово).
ІІІ. Сприйняття й засвоєння матеріалу
Учитель української мови:
Сьогодні калина – наш почесний гість. Отож вшануємо дещо більше про її
величність.
Учитель: Важко уявити сільське подвір’я на Україні, де б не ріс цей
чудовий кущ. Майже в усіх народів є улюблені дерева –
символи. У канадців клен, у росіян –берізка і горобина,
а у нас – верба і калина. «Без верби і калини –нема
України», - говориться в народному прислів’ї .
Ми вирушимо з вами калиновими шляхами і побачимо, що
калина є вірною супутницею людини від народження і до
останніх днів.
а) Бесіда з учнями:
Образ калини входить у нашу свідомість ще з раннього дитинства з маминою
колисковою (учні співають колискову пісню).
Люлі, дитя, спати, бо пішла десь мати.
Пішла на долину ламати калину.
Калину ламати, дитя напувати,
Щоб росло здорове, мало чорні брови,
Ще й рум’яні щічки, ой поспи ще трішки.
1.Учитель: - Які лікувальні властивості має калина?
- Здавна дівчина і калина порівнювались і поєднувались в піснях,
легендах і переказах.
2.Учитель англійської мови:
( діти розказують легенду, відповідають на поставлені запитання,
виконують письмові завдання)
3.Учитель української мови:
Калина описана не тільки в піснях, легендах, переказах, а також в казках.
Дитина підростала. Мама і бабуся чи ще хтось розповідав їй казку про калинову
сопілку.
- А цікаво – звідки походить назва Калина?
( на партах лежить текст казки «Калина»)
а) Учні читають казку.
б) Бесіда за казкою:
- За що любили люди дівчину – Килину?
- Куди пішла Килина навесні, зачитайте.
- Що виросло із тоненького стебельця?
- Чому здивувався перехожий?
- Що побачила Килинка?
- Що відповів кущ?
4. Учитель англійської мови:
( учні читають вірші про калину, розгляд портретів письменників, які
написали вірші про калину)
5. Учитель української мови:
а) Так дійсно багато письменників зверталися до образу калини. Але чомусь її
мало росте в наших краях. І згадується пісня:
«Чи я в лузі не калина була?
Чи я в лузі не червона була?»
( учні співають пісню про калину «Ой у лузі калина» – українською і
англійською мовами)
б) Калина – це і пам'ять про матір, найдорожчу в світі людину.
«Мамина калина росте біля хати, сюди прилітаю зозуля кувати»
( звучить пісня «Летіла зозуля»)
в) Живе образ калини не тільки в піснях, казках, легендах, а також в піснях,
приказках.
6. Учитель англійської мови:
а) учням роздаються картки з частинами прислів’їв англійською та українською
мовами. Скласти і прочитати прислів’я.
б) розгадування кросвордів.
IV. Підсумок
(підводить учитель англійської мови)
Учитель української мови:
Ми забули давній звичай – садити калину біля кожної хати. І тому. Хто не має
її на своєму обійсті. Кому вона всохла від байдужості, або ним викорчувана –
не почути пісні солов’я, не помилуватися плодом її. То нехай приносить вона у
ваш дім щастя.
V. Домашнє завдання: написати відгук про урок