Тема уроку : Числівник. Підсумковий урок
Мета уроку:
-
Систематизувати знання учнів про числівник як частину мови.
-
Закріпити вміння розпізнавати числівники в тексті, визначати їх розряди за значенням.
-
Розвивати логічне мислення, уяву, творчі здібності учнів.
-
Виховувати інтерес до української мови, вміння працювати в групі.
Очікувані результати:
-
Учні зможуть впевнено розпізнавати числівники в реченнях.
-
Визначати розряди числівників за значенням.
-
Уміти правильно вживати числівники в мовленні.
-
Продемонструють творчі здібності під час виконання завдань.
-
Працюватимуть у команді, дослухаючись до думки інших.
Обладнання:
-
Підручник з української мови
-
Зошити
-
Картки із завданнями
-
Маркери
-
Фліпчарт або дошка
-
Предмети для лічби (кубики, олівці тощо)
Хід уроку
I.Організація класу до роботи
Девіз уроку :
На уроці підсумковім
треба дружно працювати,
щоб змогли на всі питання
відповіді ми повні дати.
ІI. Актуалізація опорних знань
-
Фронтальне опитування:
-
Що таке числівник?
-
Які розряди за значенням мають числівники? Наведіть приклади.
-
Яку роль відіграють числівники в мові?
-
Гра «Хто швидше?»: Учні по черзі називають числівники, які зустрічаються в класі (кількість вікон, дверей, учнів тощо)
-Коли з’явився числівник як частина мови?
Числівник як частина мови з'явився дуже давно, ще в доісторичні часи. Люди використовували прості числа для рахунку предметів і позначення кількості. Згодом з'явилися складніші числівники, які дозволяли виражати більші числа і дробові значення.
Числівник як частина мови розвивався разом з мовою і культурою. У різних мовах числівники мають свої особливості та правила вживання.
(У середині XVIII ст. М. Ломоносов у своїй граматиці назвав числівник особливою частиною мови)
II. Мотивація та систематизація навчальної діяльності.
1. Вибірковий диктант
Випишіть з тексту числівники, які є результатом виконаної дії.
Годі вам вже дармувати
будем разом додавати,
добре слова вимовляти,
наголоси проставляти :
шість та шість-то дванадцять,
шість та сім – то тринадцять;
шість та п’ять – одинадцять,
сім та сім – чотирнадцять;
вісім й вісім- то шістнадцять.
-Які числівники ви записали ?
( Учні відповідають)
2. Гра «Запереч мені»
Є п’ятдесят горіхів. ( Нема п’ятдесяти горіхів ).
Є шістдесят зернят. (Нема шістдесяти зернят ).
Є сімдесят думок. ( Нема сімдесяти думок ).
Є вісімдесят намистинок. ( Нема вісімдесяти намистинок ).
III. Основна частина
-
Робота в групах:
-
Клас ділиться на кілька груп.
-
Кожна група отримує картку із завданням:
-
Скласти речення, використовуючи числівники різного розряду.
Картка 1
-
Слова: три, п'ятий, сорок два, тисяча, перший
-
Підказка: Склади речення про шкільний день.
Картка 2
-
Слова: дванадцять, третій, мільйон, половина, сто
-
Підказка: Уяви, що ти мільйонер. Склади речення про свої багатства.
Картка 3
-
Слова: сім, дев'ятий, триста, четвертий, мільярд
-
Підказка: Ти астронавт. Розкажи про свою космічну подорож.
Картка 4
-
Слова: п'ять, другий, двадцять п'ять, тисяча сімсот, третій
-
Підказка: Ти пишеш лист другу. Опиши, як ти провів вихідні.
Картка 5
-
Слова: десять, шостий, п'ятдесят, мільйон, перший
-
Підказка: Ти кухар. Приготуй улюблену страву і опиши рецепт.
Приклади відповідей (для вчителя):
-
Картка 1: Сьогодні в школі було три уроки математики, а п'ятий урок був найцікавішим.
-
Картка 2: У мене є мільйон доларів і сорок два золотих злитка.
-
Картка 3: Ми пролетіли тисячу кілометрів за першу годину польоту.
-
Картка 4: У суботу я прочитав сім книг, а в неділю подивився три фільми.
-
Картка 5: Для приготування торту нам знадобиться триста грамів борошна і два яйця.
Картка 6: Дробові числівники
-
Слова: половина, третина, чверть, півтора, два з половиною
-
Завдання:
-
Склади рецепт, використовуючи дробові числівники (наприклад, "Для приготування пирога потрібно півтора кілограми яблук і третина склянки цукру").
-
Опиши свій зріст, використовуючи дробові числівники (наприклад, "Мій зріст один метр сімдесят п'ять сантиметрів, або ж один метр і три чверті").
Картка 7: Порядкові числівники (дата)
-
Слова: перший, другий, третій, п'ятий, десятий
-
Завдання:
-
Опиши важливі дати в твоєму житті (день народження, початок навчального року тощо), використовуючи порядкові числівники.
-
Склади розповідь про історичну подію, використовуючи порядкові числівники для позначення дат.
Картка 8: Числівники у формі множини
-
Слова: двоє, троє, четверо, п'ятеро, десять
-
Завдання:
-
Опиши свою сім'ю або друзів, використовуючи збірні числівники.
-
Склади речення про тварин, використовуючи збірні числівники (наприклад, "У лісі жило троє ведмедів").
Приклади відповідей (для вчителя):
-
Картка 6: Для приготування компоту мені потрібно половина кілограма яблук, третина кілограма груш і чверть кілограма слив.
-
Картка 7: Мій день народження був десятого травня.
-
Картка 8: У нас вдома живе двоє кішок і троє рибок.
Творче завдання:
-
Учні малюють малюнок на тему «Мої цифри».
-
Потім складають розповідь про свій малюнок, використовуючи якомога більше числівників.
-
Гра «Живі числа»:
-
Учні отримують картки з числами.
-
За вказівкою вчителя вони шикуються в певному порядку (за зростанням, спаданням, парні-непарні числа тощо).
Чи знаєте ви, що :
Кенгуру може бігти зі швидкістю 65 км/год., а страус -70км/год.
Комар робить 500 помахів крилами за секунду, а оса- 250 помахів.
Бджола за день запилює 7000 квіток.
Протягом доби кит- малюк випиває 400 л молока
Фізкультхвилинка для очей.
4. Робота з підручником.
Вправа 204. Прочитай текст, добери заголовок. Спиши. Числівники записуй словами. (Діти виконують вправу).
5. Завдання для кмітливих.
Прочитай слова
Г1а ві3ло 3буна
100янка мі100 по3вожив
6. На місці крапок поставте , де треба ,знак м’якшення.
Сімдесят…, шістдесят…, міл…йон, міл…ярд, с…омий, чотирнадцят…
ІІІ. Підсумок уроку.
Бесіда за запитаннями:
-
Що нового дізналися на уроці?
-
Які завдання сподобалися найбільше?
-
Які труднощі виникли під час виконання завдань?
-
Оцінювання роботи учнів.
( Семеро одного не ждуть. Сім раз відмір, раз відріж. Сім п’ятниць на тиждень.)
Оцінювання. Домашнє завдання.
-
Придумати казку, в якій числівники грають головну роль.