Урок з української мови у 4 класі
Тема: Правопис прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-
Мета:
-
Ознайомити учнів з правилами правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
Навчити учнів правильно писати прикметники з цими суфіксами, розрізняти їх та обґрунтовувати свій вибір.
-
Розвивати мовленнєву компетентність, логічне мислення та увагу до деталей.
-
Виховувати повагу до української мови та культури.
Очікувані результати:
-
Учні знають правило правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
Учні вміють утворювати та правильно писати прикметники з цими суфіксами.
-
Учні можуть пояснити свій вибір написання прикметника, використовуючи правило.
-
Учні вміють працювати в групах, співпрацювати та знаходити спільне рішення.
Обладнання:
-
Підручник "Українська мова" для 4 класу (автори Інна Большакова, Ігор Хворостяний, с. 34-35).
-
Картки із завданнями для роботи в групах.
-
Презентація або інтерактивна дошка.
-
Кольорові олівці або маркери.
Хід уроку:
-
Організаційний момент.
Привітання.
Доброго ранку, юні дослідники! Сьогодні ми з вами вирушаємо у захоплюючу подорож країною знань. Нехай кожен з вас відчує себе справжнім відкривачем та здобуде нові корисні знання!
Перевірка готовності учнів до уроку.
Створення позитивної атмосфери.
1. "Злови помилку"
-
Мета: Активізувати увагу учнів та закріпити знання з правопису.
-
Хід гри:
-
Вчитель (або підготовлений учень) пише на дошці речення з помилками у правописі прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
Київськи вулиці завжди гарні. (Помилка: Київські)
Козацький чай був дуже смачний. (Помилка: козацький)
Французький бульвар вразив мене своєю красою. (Помилка: французький)
Дитячий сміх лунав у парку. (Помилка: дитячий)
Ми відвідали львівький оперний театр. (Помилка: львівський)
-
Учні повинні швидко знайти та виправити помилки.
-
Можна поділити клас на команди, щоб додати елемент змагання.
2. "Утвори прикметник"
Мета: Закріпити вміння утворювати прикметники за допомогою суфіксів -ськ-, -зьк-, -цьк-.
Хід гри: Вчитель називає іменник (наприклад, "Париж"). Учні повинні швидко утворити відповідний прикметник ("паризький").
Іменники для утворення прикметників із суфіксом -ськ-
-
Київ (київський)
-
Львів (львівський)
-
Харків (харківський)
-
Одеса (одеський)
-
Черкаси (черкаський)
-
Полтава (полтавський)
-
Ужгород (ужгородський)
-
Дніпро (дніпровський)
-
Запоріжжя (запорізький)
-
Тернопіль (тернопільський)
Іменники для утворення прикметників із суфіксом -зьк-
-
Париж (паризький)
-
Прага (празький)
-
Франція (французький)
-
Кавказ (кавказький)
-
Волга (волзький)
Іменники для утворення прикметників із суфіксом -цьк-
-
Козак (козацький)
-
Учень (учнівський)
-
Дит (дитячий)
-
Кінь (кінський)
-
Птах (пташиний)
Можна грати усно або письмово, з використанням карток або м'яча.
2.Актуалізація опорних знань.
а)Повторення відомостей про прикметник як частину мови (значення, роль у реченні).
б)Бесіда: Які суфікси можуть утворювати прикметники? Наведіть приклади.
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Проблемна ситуація: Чому в словах "київський", "козацький", "французький" різні суфікси?
Оголошення теми та мети уроку.
-
Вивчення нового матеріалу.
1)Пояснення вчителем правила правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк- з використанням наочності (презентація, таблиця).
2)Звернення уваги на чергування приголосних при утворенні прикметників із цими суфіксами.
3)Опрацювання правила за підручником (с. 34).
4.Первинне закріплення знань.
-
Виконання вправ з підручника (с. 35, вправи 1, 2 - усно, 3, 4 - письмово).
-
Коментоване письмо.
-
Робота в групах.
-
Клас об'єднується у кілька груп.
-
Кожна група отримує картку із завданням, що передбачає утворення та/або написання прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
|
Картка 1
-
Утворіть прикметники від поданих іменників, використовуючи суфікси -ськ-, -зьк-, -цьк-:
-
Київ
-
Париж
-
Козак
-
Одеса
-
Прага
-
Учень
-
Запишіть утворені прикметники, пояснюючи свій вибір суфікса.
|
|
Картка 2
-
Вставте пропущені літери в прикметниках:
-
Львів...кий
-
Францу...кий
-
Дитя...ий
-
Харків...кий
-
Вол...кий
-
Кін...кий
-
Поясніть, чому ви обрали саме таку літеру.
|
|
Картка 3
-
Відредагуйте текст, виправивши помилки у написанні прикметників:
Київськи вулиці завжди багатолюдні. Ми відвідали львівький оперний театр. Французький бульвар вразив нас своєю красою.
-
Поясніть, які помилки ви виправили та чому.
|
|
Картка 4
-
Складіть речення з поданими прикметниками:
-
Київський
-
Паризький
-
Козацький
-
Дитячий
-
Підкресліть у реченнях прикметники та поясніть їх правопис.
|
|
Картка 5
-
Замініть виділені слова на прикметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-:
Ми купили вишиванку, зроблену в Полтаві.
Козаки славилися своєю хоробрістю.
Діти гралися у дворі."
-
Запишіть утворені речення.
|
|
Картка 6
-
Розгадайте загадки, відгадки запишіть у вигляді прикметників:
Місто, де живуть леви. (Львівський)
Столиця Франції. (Паризький)
Одяг козаків. (Козацький).
|
Представлення результатів роботи груп.
Обговорення та аналіз виконаних завдань
Підсумок уроку.
-
Повернення до проблемної ситуації, поставленої на початку уроку.
-
Узагальнення вивченого матеріалу.
-
Оцінювання роботи учнів.
-
Домашнє завдання.
-
Вивчити правило правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
Виконати вправи з підручника.
Рефлексія:
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Які труднощі у вас виникли?
-
Як ви можете застосувати отримані знання на практиці?