Тема: Числівник як частина мови.
Мета: ознайомити учнів з частиною мови — числівником, дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки?, який?, котрий?, котра?, котре?, котрі?, правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати бажання краще знати українську мову.
Обладнання: картки з загадкою, картки з диференційованими завданнями, презентація «Числівник», . Частина мови – числівник», девіз уроку: “ Я буду…”, шкала оцінювання : смайлики, кольорові картки для груп, завдання уроку, ребуси, роздатковий матеріал, плакати.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інноваційних технологій
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Правила нашого уроку:
-Я буду на уроці АКТИВНИМ
- Я буду на уроці УВАЖНОЮ
- Я буду на уроці правильно ВІДПОВІДАТИ
-Я буду на уроці охайно писати
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас на гостину поспішає казка. Це казка не звична, а мовна. З ким саме ми поринемо в урок-казку, ви скажете, відгадавши загадку.
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку
Ми сьогодні відтворимо казку «Ріпка » на свій лад і водночас дізнаємось, про нову частину мови. Отже, казка починається!
Перш ніж посадити ріпку треба підготувати грунт. Тож допоможемо діду.
Запис числа
Хвилинка каліграфії (Слайд №1)
Два на дцять дванадцять (наголос)
Фронтальне опитування
Продовжіть правило Іменник –це……
Іменники змінюються за……..
Бувають істоти і неістоти, власні і загальні
Прикметник це-………
З якою частиною пов'язаний прикметник?
Молодці! Ви показали ґрунтовні знання і підготували грунт.
Прийшов дід на город, кинув зернятко у землю і посадив ріпку.
(ілюстрація діда і ріпки).
СЛАЙД №2
Росте і росте ріпка. А поки виросте ріпка ми відгадаємо РЕБУС про нову тему нашого уроку
ЧИСЛІВНИК (запис теми) Завдання уроку СЛАЙДИ № 3,4
Виросла ріпка велика-превелика.
Тячгне-потягне, а витягнути не може. І заговорила до нього ріпка людським голосом. Дідуню, дідуню, ти прожив довге життя; багато на своєму віку бачив, а я хоч і виросла велика, але не обізнана у світі про цю частину мови. Тож розкажи мені і учням 4 класу що таке числівник. Ви бачите, що дідусь вже старенький, тож я йому допоможу і розкажу вам про числівник. Тож тема нашого уроку « Числівник».
Момент передбачення
- Яке ключове слово у слові числівник?
-На якому уроці ми найбільше працюємо з числами?
Де у класі є числа?
Спить у ліжку біла сплюшка, в неї аж чотири вушка ( Подушка)
Два брати у воду дивляться, а довіку не зійдуться ( Береги)
Сім братів віком рівні, але іменем різні ( Дні тижня )
Сімсот невісток на одній подушці сплять ( Соняшник )ЗАПИС
Числівники, які вказують на кількість предметів і відповідають на питання скільки?називають кількісними.
(плакат)
КІЛЬКІСНІ
СКІЛЬКИ?
ОДИН
ПЯТЬ
СТО
ВІСІМСОТ
Тягне-потягне дід ріпку, а вирвати не може. Покликав бабу.
Пішов дід кликати бабусю на допомогу.
СЛАЙД №5
Тягнуть – потягнуть витягти на можуть. Говорить ріпка «Цікаво!. А що ж буде далі?»
Годі вже вам дармувати -
Будем разом додавати
Добре слово вимовляти,
Наголосом проставляти:
Шість та шість то є....,
Шість та сім то є...,
Шість та п 'ять - то є...,
Сім та сім - є...,
Вісім й вісім - є.... (Запис шістнадцять)
Дідусь і бабуся старенькі, тож вони втомилися. А ви втомилися?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли!
Пішла бабка звати на допомогу внучку.
СЛАЙД №6
Внучка дівчинка непосидюча тому прийнялася зразу рахувати.
Числівники, які вказують на порядковий номер предмета і відповідають на питання який? котрий? називають порядковими
Порядкові числівники можна утворити від кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один - перший, два - другий.
Таблиця (ПОРЯДКОВІ)
ПОРЯДКОВІ
ЯКИЙ?
КОТРИЙ?
ДРУГИЙ
ДЕСЯТИЙ
СОТИЙ
Тягнуть-потягнуть, а витягти не можуть. Покликала внучка собачку Жучку.
СЛАЙД №7
Слухайте яке завдання пропонує Жучка
Непосида Вася
Непосида Вася на стільці гойдався
Перший раз гойднувся і перевернувся,
Другий раз гойднувся, - знов перевернувся,
Третій раз гойднувся - теж перевернувся.
З того часу Вася більше не гойдався.
Запис слів (Перший, другий, третій—письмо по памяті)
Тягнуть-потягнуть, а витягти не можуть. Покликала Жучка кицю Варварку. Йде киця муркоче, ріпку вирвати хоче. Киця Варварка мудра кішка, вона пропонує погратися трішки.
ГРА «Упорядник» за групами (Розподіл числівників на порядкові і кількісні
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ (ПРАВИЛО, вправа №111)
Всі втомилися рвати Ріпку. Покликала кішка мишку. Прибігла мишка на допомогу.
Вона не спішить хапатися за Варварку. Зараз мишка всім підніме настрій і прогонить геть втому.
СЛАЙД №8
ПИСЬМО З КОМЕНТУВАННЯМ
РЕБУСИ (Запис під диктовку) Пі2л, 40а, мі100, 7΄я, смор1а, і100рія)
Взялися одне за одного. В якому порядку? Хто мені нагадає?......Потягли і витягли ріпку. (Показ Ріпки)
-Діти, чому герої казки «Ріпка» змогли витягнути ріпку?
-Але, діти, без вашої допомоги вони б цього зробити не змогли.
Хто з вас працював на уроці плідно? (діти піднімають смайлики)
- Кому ще треба попрацювати більше над собою?
Д\З правило, придумати по 5 числівників кількісних і порядкових і записати у зошити. (Орех С. по 3 числівники)
ДОДАТОК
Сіра мухоловка прилітає з кормом до гнізда 300-400 разів на день.
Морські птахи щодня з'їдають корму в 10 разів більше за власну вагу
Бджола за день запилює 7000 квіток.