Число іменників 6 клас

Про матеріал
Конспект розроблений відповідно чинним підручникам і програмам з української мови
Перегляд файлу

                                  Українська мова   6 клас             

 

Тема уроку :           Число іменників (повторення).

                             Іменники, що мають форму  

                             тільки  однини  або тільки множини

 

Мета уроку:   закріпити відоме учням про число іменників,

 поглибити й розширити знання про цю граматичну категорію;

 розвивати й удосконалювати навички й уміння правильно                                                                                                                                                                                                                                                                                                 визначати число іменників; виховувати граматичну увагу й пильність, любов до рідної землі.

 

Тип уроку: урок поглиблення вивченого

 

Обладнання: Олександр Авраменко, Зара Тищенко. «Українська мова. Підручник для 6 класу» (Київ, «Грамота», 2023), мультимедійна дошка,

довідка-підказка (до розподільного диктанту); слайди про Жуків острів;

міні-проєкти учнів (малюнки) 

 

Міжпредметні зв’язки:  українська література (повторення понять про  загадки, прислів’я, приказки, акровірш), краєзнавство (Жуків острів), природознавство (поняття про омелу, її лікувальні властивості; історія (історичні відомості про омелу); етика (виховні моменти), математика (міні-проєкти учнів – домашнє завдання, загадки з математики), географія (географічні назви: назви міст, гір, станцій метрополітену)

 

Українська мова: повторення про звертання, зменшено-пестливі слова,  назви істот і неістот, загальні та власні назви, рід іменників

 

                                           Хід уроку

 

І. Організаційний момент (слайди 1-3)

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

     Захист  учнями  міні-проєктів (малюнки, пояснення)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань ( слайд 4)

 

         Ланцюжкова гра «Що я вже знаю про іменник»

 

  • На основі вивченого про іменник заповнити таблицю

 

 

 

   Іменник

Відповідає на  питання

  Означає

  предмет

  (істота,

 неістота)

 Загальна

чи власна

   назва

  Має

    рід

Змінюється 

       за…

Київ

що?

неістота

власна

чол.

числами (одн.), відмінками

Річка

що?

неістота

загальна

жін.

числами (одн., мн.), відмінками

Добро

що?

неістота

загальна

сер.

числами (одн.), відмінками

Гордощі

що?

неістота

загальна

   -

числами (мн.), відмінками

        

                    Бесіда за питаннями (слайд 5)

 

  1. То як же змінюється іменник? (За числами й відмінками.)
  2. Як ви думаєте, для чого служить однина, множина?
  3. Чи всі іменники мають форму однини й множини?

(Більшість іменників мають форму однини й множини, проте

 не всі.)

 

  

ІІІ. Повідомлення теми,  мотивація навчальної діяльності

(слайди 6-7)

 

        «Мікрофон» (слайд 8)

 

  • Про що ви хочете почути на уроці, опрацьовуючи тему «Число іменників»?
  • У який спосіб можна повторити відоме й опрацювати нове про число іменників?

 

 

ІV. Поглиблення вивченого

 

      Лінгвістичне спостереження (слайд 9)

  • Поставити подані іменники у формі множини (якщо це можливо) і зробити висновок про те, чи всі з них мають форми однини й множини.

         Стіл, вікно, цукор, небо, яблуко, тепло.

 

            Робота з підручником  (с.88) (слайд 10)

  • Опрацювати теоретичний матеріал підручника про іменники, що вживаються і в однині, і в множині;                                            вживаються лише в однині; вживаються лише в множині        

 

            Творче завдання (усно)  (слайд 11)

 

  • Дібрати якомога більше іменників , що мають тільки форму

однини (І в.) множини (ІІ в.), а саме: назви речовин, маси матеріалу; назви ігор; географічні назви; назви почуттів, станів .

 

           Робота з підручником (слайд 12)

     Поняття про збірні іменники (ст.88) 

       

      Вправи  №3- 4 (усно)

     

       Інтелектуальна розминка (слайд 13)

Відгадай! (слайди 14-17)

Відгадай загадки. Запиши відгадки. Які із записаних відгадок – іменники, що вживаються лише в множині?

  

     1.  Не ступивши від порога,              2.   Два кільці, два кінці,

    вже знайшов аж дві дороги!           а посередині – цвях

    Подивись – обидві рівні

   По одній на кожну ногу.  

 

3.  Що це друже?                    4. Бігло два пси,

        От послухай:                          позадирали носи.

        Дві голоблі поза вуха.

        А на очі коліщата,

        а на ніс – сідло горбате.

 

 

    

5. Дві в руках, дві в ногах,     6. Хто трьома зубами  

   не провалишся в снігах,        сіно їсть?

   а поїдеш легко ти,

   тільки ляжуть два сліди.

 

7. Ходить, ходить,                   8. Своїх очей не має,

   а  в хату не заходить.              а бачить допомагає.

 

     Вибірковий диктант (текст на мультимедійній дошці)

(слайд 18)

 

  • Виписати іменники, вказати граматичне число кожного з них

 

           Мов ясочка, схилилася над вербовою колискою молода мати. Обережно колише свого первістка, наспівуючи колискову: «Ходить сон коло вікон. Заплющ оченята, стули губенята, моє голуб’ятко,  пора тобі спати».

          Назвати звертання в тексті та зменшено-пестливі слова

             

  Розподільний диктант

  • Записати подані слова в дві колонки відповідно до їхнього граматичного числа ( тільки однина; тільки множина)

 

 

Житомир, окуляри, сани, труднощі, Умань, радощі,

    іменини, ворота,  Корчувате, Ірпінь, Вінниця.

 

   Довідка-підказка (слайд 19)

 

                               Запис у зошиті

 

Тільки однина                              Тільки однина

Житомир                                                окуляри

Умань                                                     сани

Корчувате                                               труднощі

Ірпінь                                                      радощі

Вінниця                                                   іменини

                                                                 ворота

 

   Підкресліть по вертикалі першу літеру в кожному слові в обох колонках. Прочитайте утворене словосполучення ( Жуків острів).

Згадайте, який  називається  цей термін  в літературі ? Можливо, згадаєте прізвище письменника?

  

   Зверніть увагу на мультимедійну дошку. Перед вами  окраса

Голосієва – Жуків острів. (Перегляд слайдів  № 20-25)

 

              Словникова робота (слайди 26-28)

 

О м е л а , ж. р.  – вічнозелена багаторічна рослина, що паразитує на багатьох різних породах дерев.

 Учитель читає про лікувальні властивості омели, історичні відомості про рослину (поки учні записують значення слова)

 

            Творче завдання ( письмово) (слайд 29)

 

Скласти декілька речень про наш чарівний  мальовничий куточок.

   

 

V. Підсумок уроку

 

    Рефлексія.   «Незакінчені речення» (слайд 30)

 

  • Закінчити речення: «Сьогодні на уроці… :

           а) …я дізнався … Отже, я знаю …»;

           б) …я зрозумів … Отже, я вмію …»;

           в) …я переконався … Отже, я впевнений …»;

           г) …я замислився … Тому я хотів би …»

 

       Оцінювання й мотивація навчальних досягнень

 

VІ. Пояснення домашнього завдання (слайд 31)

 

  1. Опрацювати §45, повторити §42-43.
  2. Виконати вправу №7 (письмово), с.89.
  3. Скласти твір-мініатюру на тему «Люби і знай свій рідний край!», вказуючи число використаних іменників.

                                                      

doc
Додано
7 червня
Переглядів
271
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку