Тема уроку: Числові послідовності. Розв’язування задач.
Мета уроку:
-навчальна: повторити, узагальнити та систематизувати теоретичні знання учнів за темою «Арифметична та геометрична прогресії»; перевірити вміння використовувати отримані знання під час розв’язування задач;
-розвивальна: розвивати логіку, пам’ять, нестандартність мислення, вміння узагальнювати та порівнювати;
-виховна: виховувати інтерес, навички колективної роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку :
■ I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка присутності учнів: кількість за списком ______, кількість присутніх на уроці ________, відсутніх _______
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку
Відкрили зошити, записали число, класна робота. Назвіть протилежне число. Сусідів числа.
■ II. Перевірка домашнього завдання
Перевіряю наявність Д/з
■ III. Формулювання мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності: Сьогоднішній урок є підсумковим з теми «Числові послідовності», у п’ятницю на нас чекає контрольна робота. А не загорами у нас ДПА та ЗНО, на яких також будуть присутні задачі подібні до тих, що ми розвяжемо сьогодні.
■ IV. Актуалізація опорних знань
“ Мозковий штурм.” Запитання до класу:
1.Що утворюють об’єкти ,які пронумеровано натуральними числами? (послідовність)
2.Як називають об’єкти ,які утворюють послідовність? (члени послідовності)
3.Яку послідовність називають числовою? (якщо членами послідовності є числа)
4.Сформулюйте означення арифметичної прогресії. (кожен член якої, починаючи з другого, дорівнює попередньому, до якого додано одне й те саме число)
6.Сформулюйте означення геометричної прогресії. (кожен член якої, починаючи з другого, дорівнює попередньому, помноженому на одне й те саме число)
7.Який вигляд має формула n-го члена арифметичної (геометричної) прогресії?
8.Як пов’язані між собою будь-який член арифметичної (геометричної) прогресії та сусідні з ним члени?
9.Як знайти суму n перших членів арифметичної (геометричної) прогресії ?
■ V. Повторення й аналіз фактів
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Отже дана послідовність є арифметичною прогресією.
Відповідь: .
Розв’язання:
Отже дана послідовність є геометричною прогресією.
Відповідь: .
Розв’язання:
Отже це є арифметична прогресія, різниця якої d=1,2.
Відповідь: Дане число є дев’ятим членом арифметичної прогресії.
Розв’язання:
Отже ми маємо геометричну прогресію, знаменник якої q=1,5.
Відповідь: задане число є четвертим членом геометричної прогресії.
Розв’язання:
Складемо систему рівнянь і розв’яжемо її.
.
Відповідь: .
Розв’язання:
Складемо систему рівнянь і розв’яжемо її.
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Маємо арифметичну прогресію .
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
У арифметичній прогресії суми рівновіддалених членів рівні.
Відповідь: .
Розв’язання:
У геометричній прогресії добутки рівновіддалених членів рівні.
Відповідь: .
Розв’язання:
Знайдемо і .
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
Відповідь: .
Розв’язання:
.
Відповідь: .
■ VII. Підбиття підсумків уроку
1.Самостійна робота
2. Бесіда
1. Що ми робили сьогодні на уроці? На які правила виконували завдання?
2. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
3. Які завдання виявилися найскладнішими? Чому?
4. Що вам необхідно повторити до контрольної роботи.
■ VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Домашня контрольна робота.
І варіант
ІІ варіант