«Чому кліматичні пояси розміщені симетрично щодо екватора»

Про матеріал

Межі кліматичних поясів на карті не проходять чітко по паралелях через вплив різних кліматотвірних чинників. Це включає рельєф, океанічні течії, льодовики та інші природні особливості, які можуть змінювати розташування поясів. Наприклад, гори можуть блокувати або змінювати напрямок повітряних мас, а океанічні течії можуть впливати на температуру та вологість повітря, що призводить до відхилення меж кліматичних поясів від паралелей.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Чому кліматичні пояси розміщені симетрично щодо екватора

Номер слайду 2

Які чинники впливають на формування клімату?На формування клімату впливають такі основні чинники: Географічна широта місцевостіРельєф територіїПовітряні течії та циркуляція атмосфери. Близькість до океанів та морів. Океанічні течіїХарактер підстильної поверхні (рослинність, сніговий покрив тощо)Знайдіть основні й перехідні кліматичні пояси на карті навчального атласу «Кліматичні пояси та області світу». Поясніть, чому межі кліматичних поясів проходять не чітко по паралелях. Межі кліматичних поясів на карті не проходять чітко по паралелях через вплив різних кліматотвірних чинників. Це включає рельєф, океанічні течії, льодовики та інші природні особливості, які можуть змінювати розташування поясів. Наприклад, гори можуть блокувати або змінювати напрямок повітряних мас, а океанічні течії можуть впливати на температуру та вологість повітря, що призводить до відхилення меж кліматичних поясів від паралелей. Основні кліматичні пояси включають екваторіальний, тропічний, помірний, арктичний ( антарктичний) пояси. Перехідні кліматичні пояси включають субекваторіальний, субтропічний, субарктичний ( субантарктичний) пояси.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Екваторіальний пояс. Цей кліматичний пояс характеризується низьким тиском, а також присутністю цілорічних повітряних мас. Усередині пояса немає окремих кліматичних областей. Що стосується температурного режиму, то тут жарко. За рік випадає багато опадів, зволоження в надлишку. Погода тут змінюється дуже різко протягом дня. Перша половина спекотна, а друга починається рясними дощами. Екваторіальний пояс розташований поблизу екватора, тому має таку назву. Субекваторіальний пояс характеризується зміною повітряних мас, яка відбувається сезонно. Влітку переважають екваторіальні повітряні маси, а взимку більше тропічних. Погодні умови влітку повністю відповідають екваторіального типу клімату, тоді як погода взимку нагадує умови тропічного поясу. Зима суха і трохи холодніше літа. Кожен пояс характерний для певної території. Природно-кліматичні пояси сформувалися на планеті вже давно, тому можна з упевненістю визначити певні області, в яких клімат поясу яскраво виражений. Екваторіальний клімат характерний для Океанії, країн Південної Америки і Африки. Субекваторіальний клімат характерний для Північної Австралії та Південно-Східної Азії.

Номер слайду 5

Тропічний пояс. Характерні тропічні повітряні маси весь рік. Повітря континентальне. Справжня погода тропічного поясу – це високі тиск і температура, велика різниця температур не тільки протягом року, але й протягом доби. Води в такому кліматі дуже не вистачає. Тут дуже жарко і сухо, часто трапляються пилові бурі і сухі вітри. Дощів майже немає. Погода зазвичай суха і сонячна. Однак тропічний пояс оманливий. Східні береги материків, які омиваються теплими течіями, теж знаходяться в цьому поясі, але мають інший клімат. Морське тропічне повітря, рясні опади, мусони. Кліматичні умови схожі з екваторіальним кліматом. Для субтропічних поясів характерна зміна повітряних мас. Влітку переважає тропічний клімат, взимку – помірний. Скачки тиску влітку і взимку досить високі. Взимку тиск низький, а влітку – високий. Незважаючи на сильне розходження температури і опадів протягом року, на градуснику весь рік вище нуля. Іноді температура може падати навіть до від'ємних значень. У такі періоди випадає сніг. На рівнинних місцевостях він тане швидко, а от в горах може лежати кілька місяців. Що стосується вітрів, то взимку панують західні вітри, а влітку – пасати.

Номер слайду 6

Субтропічні пояси мають три кліматичні області: Середземноморського клімату. Переважає в північній півкулі, на південних і західних берегах материків. Влітку спостерігається континентальний клімат, а взимку – континентальні і морські повітряні маси. Літо посушливе і тепле, а зима порівняно холодна, волога. Зволоження недостатнє. Мусонного клімату. Поширена на східних берегах материків. Літні мусони викликають сильну спеку і багато опадів, а зимові мусони – прохолоду і сухість. Зволоження в цій області помірна. Опади характерні для зимової пори року. Морського клімату. Поширена на материках південного півкулі. Характерні морські повітряні маси. Літо і зима теплі. Вологи достатньо, вона рівномірно розподіляється протягом року. Центральна частина Австралії і Північна Африка – це тропічний пояс. Субтропіки характерні для внутрішніх областей материків.

Номер слайду 7

Помірний пояс. Температура кліматичних поясів, багато в чому залежить від повітряних мас, які переважають над територією. У помірному поясі, як це зрозуміло з назви, помірний клімат. Але не завжди. Іноді вторгаються тропічні або арктичні повітряні маси. Помірний клімат характеризується великою різницею температур. Літо жарке, а зима морозна і довга. Порівняно низький тиск, циклональність, нестійкість погодних умов взимку. Протягом усього року дмуть західні вітри, влітку іноді бувають пасати, а взимку – північно-східні вітри. Кожну зиму масивний сніговий покрив. Помірний клімат панує в західній частині та східних околиць Євразії. Який кліматичний пояс займає найбільшу площу в Північній півкулі?Найбільшу площу в Північній півкулі займає помірний кліматичний пояс. Він простягається від північних кордонів тропічного поясу до південних кордонів полярного поясу, охоплюючи значну частину Європи, Азії та Північної Америки. Знайдіть перехідні кліматичні пояси на карті «Кліматичні пояси та області». Розгляньте їхні характеристики в таблиці «Перехідні кліматичні пояси». З’ясуйте, у яких перехідних кліматичних поясах виокремлюють кліматичні області. Назвіть їх. У субекваторіальних поясах виокремлюють області з кліматом саван, область мусонного клімату. У субтропічних поясах можна виділити середземноморські області, клімат степів та напівпустель, клімат вологих субтропіків. У субарктичних і субантарктичних поясах виокремлюють області з кліматом тундри та лісотундри.

Номер слайду 8

Помірний пояс складається з 5 кліматичних областей: Помірного морського клімату. Переважає на західних берегах материків. Погода формується під впливом теплих течій і західних вітрів. Зима досить м'яка, а літо тепле. За рік випадає багато опадів. Зима характерна рясними і частими снігопадами. Вологи більше ніж достатньо. Географія кліматичного поясу сприяє нестійкості погоди. Континентальний помірний клімат. Характеризується теплим літом і холодною зимою. Арктичні повітряні маси іноді провокують різке похолодання, а тропічні повітряні маси – потепління. Опадів небагато, вони рівномірні (циклональні і фронтальні). Континентальний клімат. Поширюється тільки на північну півкулю. Протягом всього року тут переважають помірні повітряні маси. Іноді з'являються арктичні повітряні маси (у цій області їх вторгнення можливо і влітку). У теплу пору року опадів більше, але в цілому вони незначні. Мала кількість снігу і переважання низьких температур сприяють існуванню вічної мерзлоти. Різко континентальний клімат. Характерний для внутрішніх областей Північної Америки і Євразії. Територія практично ізольована від впливу морів і океанів і знаходиться в центрі високого тиску. Іноді літо буває жарким, зима завжди морозна. Дуже багато вічної мерзлоти. Тип погоди – антициклональний. Опадів небагато, зволоження мале. Мусонний клімат. Поширений на східній стороні материків. Характеризується сезонністю повітряних мас. Літо вологе і тепле, а зима суха і прохолодна. Літні опади більш численні, надлишкове зволоження.

Номер слайду 9

Субарктичний і субантарктичний пояса Ці пояси відрізняються тим, що влітку тут панує помірний клімат. З-за цього виникає велика амплітуда коливань температур. В цих поясах дуже багато вічної мерзлоти. Взимку переважають північно-східні і південно-східні вітри, а влітку – західні. Пояси мають 2 кліматичні області:континентального клімату (сувора, але коротка зима, мало опадів, заболоченість території);океанічного клімату (тумани, багато опадів, м'яка зима і прохолодне літо). Арктичний і антарктичний пояс. Особливості цих поясів в низьких температурах весь рік, сильних вітрах і холодному літі. Опадів дуже мало. Виділяють такі кліматичні області:континентального арктичного клімату (мало опадів, весь рік температура нижче нуля);океанічного клімату (циклони, мало опадів, негативні температури). Температура в океанічному кліматі може підніматися до +5 під час полярного дня.  Субарктичний кліматичний пояс переважає в Північній Америці та північній частині Євразії. Арктичний і антарктичний поясу характерні для Австралії та акваторії Північного Льодовитого океану.

Номер слайду 10

ПРАКТИЧНА РОБОТА. Позначення на контурній карті кліматичних поясів Землі та опис клімату місцевості за кліматичною картою. Завдання.1. Проведіть приблизні межі кліматичних поясів Землі на контурній карті та підпишіть їх. Це завдання потребує виконання на контурній карті. Межі кліматичних поясів провести простим олівцем або ручкою. Переглянути межі кліматичних поясів, їх розташування, назви та прийняте кольорове забарвлення на карті кліматичних поясів у 10 слайді. Увага! Кольори поясів повинні бути подібними, як на карті. Назви міст не потрібно підписувати.2. Укажіть стрілками напрямок постійних вітрів у тропічному, помірному й полярному кліматичних поясах. У тропічному поясі переважають пасати, що дують від тропіків до екватора. У помірному поясі переважають західні вітри. У полярному поясі переважають східні вітри.

Номер слайду 11

https://salo.li/8761906https://salo.li/D49530 Fhttps://salo.li/4 B09d71