Чому квіти верби називають котиками? Н. Кир’ян «Котики».

Про матеріал
Урок літературного читання в 3 класі на тему: "Чому квіти верби називають котиками? Н. Кир’ян «Котики»" за підручником Оксани Вашуленко "Літературне читання"..
Перегляд файлу

1

 

Урок. Чому квіти верби називають котиками? Н. Кир’ян «Ко­тики».

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; ознайомити учнів з новим автором Н. Кир’ян; вчити інтонувати речення, аналізувати прочитане вчити, розвивати пам'ять, естетичний смак; формувати пізнавальні інтереси учнів; виховувати любов до природи, художнього слова.

 Обладнання:  презентація; таблиці скорочитання, малюнки до казки, весняні квіти, вербові гілочки, портрет письменниці, картки зі словами.

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності учнів.

1.Привітання.

Учитель:                Любі діти, підніміться,  

                              у віконце подивіться.

                              Сьогодні сонечко сіяє                       (вгорі сонечко хоч і не сіяє

                              Вам усмішку посилає.                      Але усмішку вам посилає)

                              Ви усмішку цю запам'ятайте

                              Та своєму другові передайте. 

2. Гра «Запах весни».

— Зараз у нас урок читання. Ми нещодавно почали розділ «Зустрічаймо весноньку».

А отже, перенесіться подумки на весняну галявину, вдихніть запах квітів, відчуйте їхній аромат та  дотик свіжого вітерцю.

— Які перші весняні квіти ми  побачимо  на галявині? Подивіться на екран.

- Сьогодні ми будемо працювати за групами, які будуть мати назву перших весняних квітів.

(І група – Пролісок, ІІ група – Підсніжник, ІІІ група – Фіалка.)

3. Вправа «Очікування».

- Давайте проведемо гру «Мікрофон».

- Я буду на цьому уроці….

- Яким я буду на цьому уроці?

А я очікую, що ви будете

У — уважними

Р — розумними

О — організованими

К — кмітливими, а ще активними, дисциплінованими.

  • будете дружно працювати, підтримувати один одного, радіти своїм успіхам і досягненням однокласників.

— Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок, на якому зуміємо створити ситуацію успіху.

5. Повторення правил уроку

Щоб наша праця була успішною, слід дотримуватися  правил.

Давайте пригадаємо, яких саме правил ми повинні дотримуватися на уроці:

— правило «піднятої руки»;

— слухати і чути;

  говорити по черзі.

II.     Мовленнєва розминка.

1.  Розвиток артикуляційного апарату.

Урок продовжимо без зупинки  з мовленнєвої  розминки.

1) Робота  над скоромовкою.

А зараз дружно починаймо,

Скоромовку повторяймо.

Котик, кіт-коточок,

Котився, як клубочок,

Закотився у куточок

Котик, кіт – коточок.

1. Гра «Дощик»

- «Накрапає дощик» (тихо).

- «Дощ пускається сильніше» (голосніше).

- «Злива» (голосно).

2. «Гра з долоньками». ( Повільно, швидше, швидко)

3. Гра «Хто швидше промовить скоромовку»  Робота в  парах, четвірках.

2).  «Розчитування».

1. Робота за індивідуальними таблицями складів.

Гра «Доріжка складів» ( швиденько прочитати зліва направо).

Читаємо «Равликом», читаємо «Ракетою».

3) . Робота над чистомовкою.

Ла-ла-ла - вже весна до нас прийшла.

Ли-ли-ли - первоцвіти розцвіли.

 Іть-іть-іть - ви їх, люди,бережіть.

 Іть-іть-іть - і усім про це скажіть.

ІІІ. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Вправа «Кубування»

- А тепер давайте пограємо з кубом.

Кубик, діти, не простий,

Незвичайний – чарівний.

Він знання перевіряє,

Працювать допомагає.

1. Хто така Леся Українка? (українська поетеса, письменниця, перекладач)

2. Леся Українка. Чи справжнє це її ім’я (Лариса Петрівна Косач)

3. В якому віці почала писати свої вірші Леся Українка? (з 9 років)

4. Що писала Леся Українка? (вірші, пісні і казки)

5. Який вірш Лесі Українки ми читали на попередньому уроці? («Пісенька весняної води»)

2) «Крісло автора»

До крісла автора запрошуються діти, які хочуть прочитати виразно вірш Лесі Українки «Пісенька весняної води».

- А які ще ви підготували вірші Лесі Українки? Хто бажає? (Ви сьогодні гарно і виразно читали вірші Лесі Українки. В багатьох віршах Леся Українка описує природу навесні.)

  • 2. Мотивація до навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

3. Актуалізація опорних знань.

1)Вправа «Книжковий хробачок»

На весняній галявині хробачок з’їв деякі букви теми нашого уроку. Давайте відновимо тему уроку.

  • Ч_му    кв_ти    ве_би   наз_ваю_ь   к_тик_ми?

Прочитайте тему уроку.

На це запитання ми дамо відповідь, коли прочитаємо казку Надії Кир'ян «Котики».

2) Вправа «Дослідники»

А потримати  котики ми зможемо, коли верба зацвіте у нас в класі.

- Ми  вже з вами  спостерігаємо за розвитком рослин, а саме гілочок верби, які у нас на підвіконні.

- У якої гілочки найшвидше набубнявіли бруньки?

- Як ви гадаєте, діти, у гілочки швидше з’являться листочки: у тієї, що в природі чи на підвіконні? Чому?

3) Квест – цікавинка. А що ми знаємо про вербу?

Діти підготували цікаві факти про вербу. Проведемо вправу «Квест-цікавинка».

1. Слово «верба» дуже давнє. Воно означає «те, що крутиться, гнеться, звивається».

2. Верба – найулюбленіше дерево в Україні. Її насаджували на берегах ставків, річок, поблизу доріг. Верба укріплює береги водойми.

3.Народ зауважував: там, де росте верба, є чиста джерельна вода.

4. Верба — один із народних символів України. Наш народ вірив, що сонце п'є воду з вербових листочків, і саме тому вони такі схожі на сонячні промінці.

5.З вербових прутиків виплітали кошики, хлібниці, іграшки, рибальські знаряддя.

4.Фізкультхвилинка.

Діти лісом гуляли, (Діти ходять кімнатою.) 

За природою спостерігали.

Вгору — на сонце — (Дивляться на сонце, рух «ліхтарики».) 

подивились, промінчиками зігрілись.

Метелики літали, (Імітують метелика.) 

Крильцями махали.  

Дружно плещемо в долоні

раз, два, три, чотири, п'ять.    (Плещуть у долоні.)

Треба нам букет зібрать. (Присідають, імітують букет у руках.)

Раз присіли, два присіли, 

В руках дзвоники задзвонили. 

 

4. Вивчення нового матеріалу.

4а. Словникова робота

 - Перш ніж читати казку, ми попрацюємо зі словами, які зустрічатимуться  у казці.

- Давайте прочитаємо слова.

а) Гра «Відлуння» (вчитель читає, потім діти повторюють)

Струнка, плямочками, справжня, позаздрила, наспівуючи, пухнастеньке, симпатичне.

б) «Довідкове  бюро» працює

-  пояснити значення слів:

Позаздрила – роздратування, викликане якоюсь перевагою іншої людини.

г) Читання «равликом», «ракетою» разом.

 

4 б. Слухання казки. Виразне читання вчителем.

- Відкриваємо підручник на сторінці 99.

 

4д. Перевірка первинного сприймання змісту.

    - Хто автор казки? Отже, скажіть, це казка народна чи авторська? Яка тема казки? Яка мета?

Час настав

всім відпочити

І музичну фізкультхвилинку

в гості запросити.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5. Робота над змістом казки.

1). Гра «Буксир».

2). Гра «Ланцюжок»

4). Проведімо вправу зі «Щоденних 5» — читання з другом.

5). Використання стратегії  «Ромашка  Блума».  Робота в групах.

- Діти нам потрібно утворити з вами квітку, а саме ромашку. На дошці є тільки серцевина. У кожної групи на парті є пелюстка з питаннями до казки «Котики».

(Спікер кожної групи вішає пелюстку на дошку і задає запитання всьому класу.)

Просте. Про кого або про що йдеться у тексті?

Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, Котик шукав весняну квітку?

Пояснювальне (інтерпретаційне) Чому текст має таку назву «Котики»?

Творче. Чому котикові тільки верба подарувала квіти?

Оцінювальне. Чи сподобалися квіти киці?

Практичне. Кому ви подарували би букет квітів?

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з ілюстрацією.

— Що зображено на ілюстрації?

— Відшукайте у тексті слова, що відповідають малюнку.

- Про яких котиків йдеться в казці?

2. Діаграма Ейлера - Вена

За діаграмою Венна порівняй котика з вербовими котиками. Визнач за якою ознакою вони однаково називаються.

 

https://nuschool.com.ua/lessons/mova/2klas/2klas.files/image126.jpg

Слова для довідок:тварина, рослина, мурличе, сіреньке, м’якеньке, розпускається...

3. Робота в групах. Виконання завдання за вибором.

І група — вправа «Асоціативний кущ».

                           Вербові котики

(Дерево, річка, весна, гілочка, букет ...)

ІІ група — вправа «Сенкан».

Іменник. Котик (тварина).

Прикметники. Сіренький, спритний.

Дієслова. Стрибає, мурличе, спить.

Враження від предмета. Котик Мурчик — це наш хатній улюбленець.

Висновок. Хатня тварина.

ІІІ група – скдадання вірша.

Переставте рядки, щоб прочитати уривок з вірша Н. Гупсій «Вербові котики».

2

 

Із весни і із любові

4

 

На чудове мами свято

1

 

Ніжні котики вербові –

3

 

Поспішають розцвітати

4. Гра «Незнайко»

Вчитель читає неправильно, а  учні — виправляють допущені помилки.

5. Вправа «Доженіть речення»

6. Вибіркове читання.

— Знайдіть і прочитайте опис кицьки.

— Коли котик зустрів кицьку? Знайдіть і прочитайте речення, у якому про це йдеться.

— Як котик хотів привітати кицьку?

— Які труднощі в нього виникли?

— У кого котик просив квітів?

— Які пісеньки він наспівував? Прочитайте або проспівайте їх.

— Якими словами починається зачин казки?

— А кінцівка?

 

 

ІV. Підсумок уроку

1.Вправа «Рефлексія»

- Яку назву має казка?

- Про яких котиків розповідається в казці?

- Для чого люди дарують квіти? (Щоб висловити людині подяку, повагу, любов,

2. Вправа «Піраміда позитивних почуттів»

— Побудуймо «Піраміду позитивних почуттів».

Учитель протягує руку долонею вверх, а учні підходять до вчителя і по черзі кладуть свої долоньки зверху, будуючи піраміду. Кажуть: «Сьогодні на уроці мені найбільше сподобалося...».

  • Давайте подаруємо  один одному оплески. Я гадаю, що наші квіти успіху сьогодні обов’язково підростуть і на них почнуть з’являться вже квіточки.

Тому що саме навесні оживає вся природа.

  • Дякую вам, діти, за продуктивний урок.

 

docx
Додано
28 березня 2023
Переглядів
1645
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку