Чотирикутник та
його елементи
(Урок вивчення нового навчального матеріалу)
ТЕМА: Чотирикутник, його елементи.
МЕТА: Формувати поняття «чотирикутник» та його елементи (вершини і сторони, діагональ, кути чотирикутника); розвивати практичні вміння і навички при розв’язуванні задач; виховувати культуру математичного мовлення та охайність при побудові малюнків.
ОБЛАДНАННЯ: таблиця, малюнки на магнітній дошці, картки, листки А 4, маркери, таблиця, магнітофон, мультимедійний проектор.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (Психологічний настрій – звучить тиха музика).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Картинна галерея»
З’являється слайд, на якому 5 «картин» чотирикутників. Учні об’єднані в групи. Через деякий час представники груп повинні назвати ознаки фігур, що зображені на «картинах». З усіх відповідей вибирається одна спільна ознака – «чотирикутники».
«Картини»:
![]()
![]()


1) 2) 3)

![]()
5)
IV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Накресліть чотирикутник.
а) назвіть вершини;
б) скільки відрізків є на малюнку?;
в) а точок?;
г) скільки точок лежить на одній прямій?;
д) яке можна дати означення чотирикутника?
2. Ознайомлення з елементами чотирикутника: вершини, сторони, сусідні і протилежні сторони і вершини, діагоналі (таблиця ).
3. Закріплення цих понять по малюнку (малюнок на магнітній дошці):
![]()
![]()
F M
K N
а) записати сусідні і протилежні сторони та вершини;
б) записати діагоналі.
4. Периметр чотирикутника. (Учні формулюють самостійно).
5. Опуклі та не опуклі чотирикутники (таблиця 1).
6. Теорема про суму кутів чотирикутника. (Теорему і доведення учні опрацьовують в парах, складають план доведення із записом в зошиті, потім кожна пара пропонує свій план).
7. Для закріплення понять теми – гра:
«М’яч зі словами»
Кидаю м’яч учневі, називаючи термін, а той, до кого м’яч потрапив, дає пояснення терміну, і т.д.
VІ. Закріплення та осмислення нового матеріалу.
1. Усна вправа (з’являється слайд ).
Які з фігур є чотирикутниками? Чому?


![]()
![]()


![]()
![]()
а) б) в) г) д) е)
2. Вправа на побудову.
Робота в групах. (Завдання групам однакові, на картках).
|
Побудувати чотирикутник, в якого: А) два сусідні кути прямі, а два інші – ні; Б) дві протилежні сторони рівні, а решта – різні.
|
(Учні виконують завдання на листках А 4 маркером, потім кожна група захищає свій малюнок).
3. Задача. Знайти периметр чотирикутника АВСД, якщо АВ = 6 см, ВС = 5 см, СД = АВ, АД = ВС. (Самостійно).
4. Задачі за готовими малюнками.
![]()
![]()
![]()
![]()
1) АВСД – чотирикутник. В Слайд
![]()
![]()
АВ = АД,
![]()
![]()
![]()
![]()
ВС = СД, А С
довести, що
В =
Д. Д
2) АВСД – чотирикутник. В Слайд
![]()
![]()
1 =
2,
3 =
4 , А С
довести, що АВ = АД,
ВС = СД. Д
3) АВСД – чотирикутник. В С Слайд
АД || ВС,
довести, що
С +
Д = 1800 А Д
Учні розв’язують задачі, колективно усно, потім записують короткий план розв’язання в зошит, працюючи в парах.
5. Усна задача.
Чи може найбільший кут чотирикутника бути:
А) гострим; Б) прямим; В) тупим.
VІІ. Підсумок уроку.
На партах в кожного учня картки з текстом. Діти, користуючись малюнком, заповнюють пропуски в тексті:
КАРТКА
|
Вершини А і В, А і Д називаються…, а вершини А і С, В і Д називаються…, сторони АВ і СД, ВС і АД називаються…., відрізки АС і ВД називаються … . |
С
Д В
А |
VІІІ. Домашнє завдання.
* - середній; ** - достатній; *** - високий.
* - №8, 9, 10.
** - №16, 19, 24.
*** - №25, 26, 29.
3)Скласти кросворд по даній темі.
ДОДАТОК
Таблиця
|
ЧОТИРИКУТНИКИ
В Р = АВ + ВС + СД + АД
А
ОПУКЛІ ЧОТИРИКУТНИКИ НЕОПУКЛІ ЧОТИРИКУТНИКИ
|
Додатки
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
1