У розробці подано цікаві вправи для уроків української мови у 5-9 класах. Теми, під час яких можливо застосування матеріалу, подані до кожної вправи. Подано вправи із ключами, вправи із зашифрованими словами, тощо. Також подано коротку інформацію щодо зашифрованих у вправах слів.
Словникові диктанти «із секретом»
Тема: Лексичний склад української мови. Власне українські та запозичені слова.
Аналіз, кохання радіація, хімія, щирий, ізоляція, мрія, магніт, світло, миша, електрика, двигун.
Якщо учні правильно записали слова, з перших літер складеться слово:
Аналіз, радіація, хімія, ізоляція, магніт, електрика, двигун
Коротка інформація: Архімед – давньогрецький математик, фізик, інженер, який зробив дуже багато наукових відкриттів. Закон Архімеда (на будь-яке тіло, занурене в рідину діє виштовхувальна сила, яку можна обчислити)
Телебачення, промінь, екватор, утроба, схема лютий, лабіринт, юний, Йосип, акустика.
Промінь Телебачення
Утроба Екватор
Лютий Схема
Юний Лабіринт
Йосип Акустика
Коротка інформація: Як на вашу думку, хто з фізиків – українець? Іван Пулюй – український фізик зі світовим іменем. Лампа Пулюя – фактично перша рентгенівська трубка, сконструйована за 14 років до офіційного відкриття Х-променів, проте німець Рентген отримав Нобелівську премію, бо раніше на кілька тижнів оприлюднив своє відкриття у пресі. Нікола Тесла – американський вчений-фізик сербського походження. Пулюй і Тесла дружили, працювали разом.
Теми: Лексичне значення слів. Правопис складних слів.
Аеро/фото/знімок, електронно/іонний, теле/бачення, кілограм/сила, дизель/генератор, радіо/передавач.
Дизель-генератор, електронно-іонний, кілограм-сила, аерофотознімок, радіопередавач, телебачення.
Коротка інформація: Рене Декарт – французький філософ, фізик, математик, механік, фізиолог. (16 століття) Дослідження пов’язані з механікою, оптикою, будовою Всесвіту, досліджував закони удару, теплопередачі.
Теми: Однозначні та багатозначні слова. Омоніми. Пароніми. Уподібнення приголосних.
Ряхтіти, мерехтіти, анекдот, рибка, стерегти, гатка (є два слова гатка (від гатити) або гадка (від гадати) – звертаємо увагу на правопис зашифрованого слова, згадуємо пароніми, пояснюємо лексичне значення обох слів).
Зашифроване слово – хребет.
Коротка інформація: Хребе́т, також Хребетний стовп (лат. collumna vertebralis) — частина скелета, яка є головною віссю та опорою тіла. Хребетний стовп виконує опорну (передає масу тіла на кінцівки, зв'язує частини тіла), захисну (захищає спинний мозок) і рухову функції (повертає тулуб).
Гірськи́й хребе́т — велика лінійно витягнута позитивна форма рельєфу з чітко відбитими схилами, що перетинаються у верхній частині, гірська споруда, що має чітко виражені вісь, вервечку гірських вершин та схили. Одна з форм рельєфу.
Тема: Спрощення в групах приголосних.
Проїзний, корисливий, улесливий, гончар, ченця, компостний, контрастний, щасливий, тижневий, міський, проїзний, якісний, зап’ястний.
Коротка інформація: Мрі́я — акт уяви, при якому суб'єкт уявляє деякі майбутні події, настання яких він бажає. Вони можуть бути реальними (реальна мрія), тобто такими, що дійсно можуть трапитись у майбутньому, або фантастичними (нереальна мрія). Спонукаємо учнів замислитися, чи корисно мріяти.
Тема: Подвоєння приголосних. РЗМ. Створення власних висловлювань на дискусійну тему
Міццю, апробація, радістю, кутя, дозвілля, обличчя, Анна, анотація, свиня.
міццю кутя
обличчя радістю
дозвілля анотація
Анна свиня
апробація
Коротка інформація: Мода і краса - це два слова, які заворожують кожну жінку незалежно від віку і стильових уподобань. Спонукаємо учнів пояснити лексичне значення слів, подумати, чи тотожні ці поняття. Що означає бути модним, а що значить одягатися красиво. Зовнішня і внутрішня краса людини, згадуємо прочитані літературні твори.
Тема: Подвоєння приголосних. Власне українські та запозичені слова
Панна, піца, дурра, вілла, ефект, теля, мадонна, нетто, пенні, ралі, тонна, Одеса, брутто, спагеті.
Піца, ефект, теля, ралі, Одеса, спагеті.
Коротка інформація: Пе́трос — гора в Українських Карпатах, у Рахівському районі Закарпатської області. Одна з найвищих вершин гірського масиву Чорногора. Популярний об'єкт пішохідного туризму. Висота 2020 м.
Говерла: Галлія, Одіссей, Валлонія (Веллінгтон), Еллада, Руссо, Лессінг, Апенніни.
Петрос: Пруссія, Еллада, Теккерей (Таллінн, Торрічеллі), Руссо, Оттава, Сусанна.
Коротка інформація: Гове́рла — найвища вершина Українських Карпат і найвища точка України, висота 2061 м. Розміщена в гірському масиві Чорногора, на межі Надвірнянського району Івано-Франківської області та Рахівського району Закарпатської області за 17 кілометрів від кордону з Румунією. Говерла є найвищою точкою України. 16 липня, в день прийняття Декларації про державний суверенітет України, громадські організації традиційно підіймають на вершині Говерли Державний Прапор України, зокрема, в рамках акцій «Прапор — на вершину!». З нагоди п'ятої річниці незалежності України на вершині встановлено плиту, в яку вмонтовані капсули з землею з усіх областей України. Тут також знаходиться великий металевий хрест, скульптурний монумент з українським тризубом (що зазнав вандалізму в 2007 році) і бетонний стовп. (Петрос – див. вище, обидві гори розташовані поруч).
Розробка учителя української мови і літератури Каспіркевич О. О.