Про матеріал
Урок української мови у 5 класі
Слайд 1 Тема: Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я
Слайд 2 Мета: поглибити знання учнів про позначення м'якості
приголосних на письмі; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах;
удосконалювати орфоепічні вміння; розвивати мовленнєві навички, пам'ять, увагу, розвивати аналітичні вміння;
прищеплювати любов до рідної мови, інтерес до народних символів.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, фразеологія, синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: мова, література, усна народна творчість.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
Перебіг уроку
Слайд 3 Емоційна зарядка
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки!
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаємо
І урок розпочинаємо.
Слайди 4, 5, 6, 7 Актуалізація опорних знань
Опрацювання навчального матеріалу
Слайди 8, 9 М’якість приголосних на письмі позначаємо
Слайд 10 Вправа «Вітрила»:
Запишіть слова фонетичною транскрипцією: вісь, дядько.
Слайд 11 Перевір себе : кожна помилка у слові означає «дірочку» у «вітрилах», під якими ми рухаємося під час уроку, їх треба «залатати» (засвоєнням навчального матеріалу), щоб повернутися додому.
Слайд 12 Наша мова калинова Вчитель: Що таке легенда? (З теорії літератури).
Я вам розповім цікаву легенду. Створив Бог на світі звірів прудкими, сильними, птахів із крилами, які допомагали їм літати високо в небі. Тільки людині він не дав ні великої сили, ні міцних крил. Зажурилася вона і прийшла до Бога, почала нарікати на свою долю. Бог вислухав скарги людини на важке життя і сказав, що має вона найцінніший скарб, якого не дано ні звірям, ні птахам, – мову.
Як у народі називають українську мову? (Солов’їна, калинова, барвінкова, веселкова, материнська…) Які ви знаєте народні символи України? (Калина, верба, барвінок, дуб, лелека). Що вони означають?
Слайд 13 Конструювання речення: Де лелека водиться, там щастя родиться. Пояснення пунктограм (кома – складне речення, знаходимо граматичні основи (повторення); крапка – кінець розповідного речення), орфограм у словах водиться, щастя, родиться; наголошується про м’якшення приголосних у цих словах буквою я.
Слайд 14, 15 Випадки м’якшення приголосних
Слайд 16 Фізкультхвилинка (діти виконують руханку) (Потім виконують усно завдання: знаходять в тексті слова з пунктограмами позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я)
Слайд 17 Тренуймо вимову: скоромовки
Слайд 18 Робота з підручником
Самостійна робота (вправа «Ремонт слів»: позначити м’якість приголосних на письмі).
Робота в парах (вправа з ключем).
Слайд 19 Перевір себе (до самостійної роботи).
Слайди 20, 21 Орфоепічний тренажер
Слайд 22 Вправа «Вітрила» (рефлексія):
Запишіть слова фонетичною транскрипцією: Харків, кузня.
Слайд 23 Перевір себе: кожна помилка у слові означає «дірочку» у «вітрилах», під якими рухалися під час уроку, їх треба «залатати», щоб повернутися додому. Звертаємо увагу: звук р твердий, не пом’якшується буквою і!
Слайд 24 Підсумки уроку. Рефлексія
Слайд 25 Домашнє завдання
Слайд 26 Бажаю успіхів у навчанні!